1954
1959

نماز وتیره از نافله های نماز عشاء است که به صورت نشسته خوانده می شود. درباره این نماز گفته شده که هر کسی آن را کامل بخواند از غافلان نوشته نمى شود.

فضیلت نماز وتیرهاسماعيل بن عبدالخالق بن عبدربّه مى گويد امام صادق (ع ) فرمود: پدر بزرگوارم همواره بعد از نماز عشا، دو ركعت نماز در حالت نشسته مى خواند، و صد آيه در آن دو ركعت قرائت مى نمود، و پيوسته مى فرمود: هركس اين دو ركعت را بخواند، و صد آيه در آن تلاوت كند، از غافلان نوشته نمى شود.


وى مى گويد: امام باقر(ع ) در آن دو ركعت ، سوره واقعه و اخلاص را قرائت مى فرمودند.


در روايت ديگر پيرامون سوره هايى كه در نماز وتيره قرائت مى شود آمده است كه حضرت ابى جعفر محمّد بن علىّ امام باقر(عليهاالسلام ) فرمود: هركس سوره مُلْك را شب بخواند، به قرائت بسيار و پاكيزه عمل نموده ، و از غافلان نخواهد بود، و من نيز بعد از نماز عشا آن دو را در حالت نشسته [در نافله عشا] مى خوانم .كيفيّت نماز وُتَيره


كسى كه مى خواهد نماز وتيره و نافله نماز عشا بخواند، چهار زانو مى نشيند و سوره حمد را قرائت مى كند، و بعد از حمد، يكى از دو سوره هايى را از بر اساس ‍ روايت يادآور شديم برمى گزيند، و مى خواند، و بعد تكبير ركوع را گفته ، و در حالت چهار زانو ركوع نموده ، و بعد دو سجده را بجا مى آورد، و وقتى از دو سجده فارغ شد باز چهار زانو مى نشيند و سوره حمد و اخلاص را قرائت مى نمايد و دستش را بلند كرده و تكبير گفته و با گزينش و خواندن برخى از دعا، قنوت بجا مى آورد، سپس تكبير گفته و ركوع و دو سجده را به صورتى كه پيش از اين بدان اشاره شد انجام مى دهد، و بعد از دو سجده به همان صورت نشستن تشهّد در نماز ظهر مى نشيند، و به همان ترتيب تشهّد بجا آورده ، و سلام نماز و سه تكبير مستحبّ بعد از نماز، و تسبيح حضرت زهرا (عليهاالسلام ) را مى گويد.

  دعا رمز اجابت است، نمي شود به کسي دعا بدهند اجابت ندهند. فرمود: «من اعطي الدعا فقد اعطي الاجابة» اگر ديديد زبان خواستن به شما دادند بدانيد کار تمام شده است و حتما اجابت هم به دنبالش مي آيد. نمي شود انسان بخواهد و خدا ندهد «لِكُلِّ مَسْأَلَةٍ مِنْكَ سَمْعٌ حَاضِرٌ وَ جَوَابٌ عَتِيد»(۱) هر سوالي که از خداي متعال باشد، براي اين سوال خدا گوش شنوايي در عالم گذاشته است و به دنبالش يک جواب حاضر و آماده اي هم هست.
ارسال نظر شما
این تاپیک قفل شده است و ثبت پست جدید در آن امکان پذیر نیست

کاربر گرامی جهت ارسال پست شما ملزم به رعایت قوانین و مقررات نی‌نی‌سایت می‌باشید

1946
1763
1933
1956
1872
1966
29
1927
1766
1977
داغ ترین های تاپیک های امروز