2733
2739
عنوان

راهنمای مسافرت به یزد

| مشاهده متن کامل بحث + 106545 بازدید | 193 پست

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید.

راستی باران جون بازم خواهشمو تکرار میکنم

راستش من عاشق این هستم که ارشد بخونم ولی درس خوندنم سخته یک پدر و مادر بالای 75 سال دارم که نگهداریشون با منه و بدتر از همه اینه که مادرم الزایمر داره و وقتی میبینمش فقط غصه میخورم
زندگی خودمم هست خوب باید به زندگیم و شوهرم هم برسم
کارشناس هستم و بیرون کارم میکنم

با این وضع سختمه درس خوندن اول هفته تصمیم گرفتم تا دوماه کمتر به پدر مادرم سر بزنم و هفته ای یک بار برم و زمانهای اضافی را درس بخونم امروز که رفتم دیدم مادرم تنها نشسته و به یک جا خیره شده تا من دید مثل یک بچه ذوق کردو خوشحال شد همش میگفت بشین کنارم دلم برات تنگ شده

باران جون دلم شکست وقتی مادرمو اینجوری دیدم امشب خیلی گریه کردم نه دلم میاد از ارشدم دست بکشم نه میتونم برای مادرم کوتاهی کنم و از خدا خواستم با این شرایطی که دارم کمکم کنه ارشد قبول بشم تصمیم گرفتم مثل قبل هر روز برم پیش مادرم نمیتونم اینطوری تنها ببینمش مخصوصا که من خواهر ندارم

باران جون رفتی چک چک برام دعا کن من فقط ارزوم قبولی تو ارشد هست رویای کودکی من این بوده که استاد دانشگاه بشم ولی با این شرایط درس خوندن برام سخته یعنی وقت کم میارم برام دعا کن من فقط همینو برای جبران کمکهام میخوام

از خدا بخواه کمکم کنه بتونم درس بخونم و به مادرم کارم و زندگیم هم برسم متاسفانه کارمو هم نمیتونم کنار بگذارم به درامدش احتیاج دارم برام دعا کن گلم میبوسمت
خدایا انکه را که عقل ندادی چه دادی ؟؟؟؟
سلااااام و صد تا سلام به آریانای عزیزم.
از خوندن نوشته هات، اشک اومد تو چشمام. عزیزم شما نیتت خیره هم برای درس خوندن و هم برای سر زدن و مراقبت از پدر و مادرت. مطمئن باش خدا هم دل پاکت رو می بینه و کمکت میکنه.
من حتما حتما و با همه وجودم برات دعا میکنم نه فقط زمانی که رفتیم چک چک بلکه همیشه. و از خدا میخوام به آرزوی نیکت برسی.

آریانا جان! فقط اینو بهت بگم که الان قبولی توی ارشد خیلی خیلی راحت شده و شما خیلی راحت میتونی مسیر آرزوت رو طی کنی و قدم برداری. پیشنهاد میکنم از سر کار که میری سمت خونه مامانت (حدس میزنم برنامه ات اینجوریه که روزانه بعد از سر کار میری به مادرت سر میزنی)، بعد از یه استراحت کوتاه و گپ و گفت با مادر و پدرت، بری سر درسهات. همونجا پیش پدر و مادرت. اینجوری هم کنارشون هستی هم درست رو میخونی. البته یه مقدار سخته. ولی به این فکر کن که سختیش موقتیه و در حد 2-3 ماه. با همسرت هم صحبت کن. اگه اونم موافق تحصیل شماست، حتما قبول می کنه 2-3 ماهی برنامه زندگیتون روالش اینجوری باشه. بعدش که کنکور رو دادی با خیال راحت میتونی برنامه سابقت رو ادامه بدی. مطمئن باش که قبول میشی وقتی که خدا شور و شوق و عشق رو در شما میبینه حتما کمکت میکنه.
من خواهرزاده ام خیلی تلاش نکرد ولی خیلی راحت واسه ارشد یه دانشگاه خیلی خوب قبول شد. میخوام بگم قبولی خیلی راحت شده. کافیه که یه دور درسهات رو مرور کنی و اونائی که توش قوی هستی رو بیشتر مطالعه کنی، مطمئن باش حله. زمان کافی هم داری. نگرانش نباش.

غیر از دعا که از صمیم قلبم برای سلامتی و موفقیتت دعا می کنم، اگه هر کمک دیگه ای از دست من بر میاد بگو حتما در خدمتت هستم. مثلا اگه رشته تحصیلیت با من یکی باشه، بتونم بهت کتاب و جزوه بدم.
2728
آریانا جونم، یه سوال دیگه: یزدی ها صبحونه چی میخورن؟ مثلا شیرینی خاصی؟ یا نون خاصی؟ یا آش مخصوصی و...؟ یعنی اگه بخوایم خودمون صبحانه یزدی بخوریم، چی پیشنهاد میدی که بخریم؟
سلام آیلین جان. خیلی خوشوقتم. ممنون میشم اگه پیشنهادی نکته ای چیزی داری، به صحبتهای آریانا جان اضافه کنی.
یه سوال آیلین جان: هوا خیلی سرده الان؟ شبها باید بخاری روشن باشه توی خونه؟ اخه این خونه دوستم بخاری نداره. میخوام ببینم باید با خودمون بخاری هیتری چیزی بیارم یا نه؟
2740
شیرینی اره قطاب باقلوا و...شیرینی های یزد معروفن بهترین شیرینی یزدم حاج خلیفست.اش یزدی ها اسمش شولیه وقیمه یزدی هم داریم که فرقش تو نخود تو قیمه یزدی نخود میکنن ولی تو قیمه های معمولی لپه هستش.بهترین غذا خوری یزدم باید بری تالار یزد تالار هست رستوران داره غذاهاش تو یزد تکه وارد یزد که میشی همون تو بلوار جمهوری تابلوشو میبینی.اگه جاهای خریدم خواستی بگو تا بهت بگم
مرسی آیلین جان از راهنمائیت. شما هم پیشنهادهای خودت رو واسه خرید بگی ممنون میشم.. شاید بخوایم صنایع دستی یزد (غیر از مس و ترمه) بخریم و همینطور کفش و شلوار جین. شنیدم یزد قیمتها مناسبه.
من از صحبتهای آریانا اینطور برداشت کردم که میشه واسه صبحانه یا برای عصرونه و چای از هتل ها استفاده کرد. درسته؟ میشه؟

بهترین هتل یزد هتل صفائیه هستکافی شاپ تاک وسط سه راه حکیمیان و چهارراه معلم کافی شاپ خوبیه هرکی رفته خیلی خوشش اومده.واسه خرید طلا بازار خانو بازار طلافروشاست که فقط طلا دارن ترمه فروش رضایی بهترین ترمه فروشه تو همین بازاره.پاشاژ کویتی هام طلافروشی داره اگه رفتی برو مغازه ملک ثابت طلاهی شیک و تکی داره و یکی دیگه هست سه گوش پاساژ مغازشت هست که اسمش الان یادم نیست
سلام باران جان ممنون از دلگرمیت عزیزم عزمم را جزم کردم ایشالاه که میتونم و قبول میشم

راست میگی وقتی میرم پیش مامان همین که جلو چشممش هستم براش کافیه کتابامو میبرم اونجا میخونم یک بار این کارو کردم الهی بمیرم مامانم همش ساکت بود به بابام هم میگفت حرف نزن بچم درس داره
ولی چه میشه کرد سختیش 2 تا 3ماهه

خوب گلم بریم سر سوالهای شما
گلم یزدیها صبحونه سنتیشون ارده شیره هست و حلوا ارده اینکه جائیی تو هتلی سرو میشه اطلاع ندارم ولی این صبحانه اصیل یزدی هست تو 6 ماه دوم سال البته خودتون هم میتونید درست کنید ارده و شیره را جدا میفروشن بخرید مخلوط کنید و میل کنید حلوا ارده اردکان معروفه اون هم میتونید بخرید اماده هست با نون میل کنید

نون تو یزد بربری کم گیر میاد و سنگک جاهای خاص میپزن مردم بیشتر نونی را میخورن که شکل نون تافتون تهران هست ولی خیلی برشته تر و خوشمزه تر با قطر بیشتر یعنی یک حالت پفی داره البته نان دهاتی یا روستائی یزد لتیر نام داره که تو مهریز بپرسی میتونی پیدا کنی تو یزد شاید کسی بپزه خبر ندارم
راستی باران جان من چند تا چیز که برام جالبه و همیشه اینها را از یزد میخرم میگم شاید دوست داشتی بخری

من عاشق اشپزیم بنابراین همیشه ادویه هام را از یزد میخرم چون خالصن یک ادویه فروشی معروف تو یزد هست تو همان خیابان قیام نزدیک موزه اب به اسم کردی ادویه هاش عالی هست هر وقت بری صفه هر نوع ادویه ای هم بخوای مرغوبترینشو داره
یک مغازه دیگه هم هست که قدیمی نیست 2 سال هست باز شده ولی خودش میره هند ادویه میاره مغازه اقای باغشاهی توی بلوار باهنر اول کوچه بیستم

یک چیز دیگه نون خشکه که یزدیها اصطلاحا میگن مغازه های خشکه پزی یکیش که ما همیشه ازش میخریم تو خیابان ایرانشهر هست و یکیش روبروی بیمارستان فرخی نرسیده به باغ ملی مغازه های نانوائی هستن که خشکه پزی دارن نونهاشون خیلی خوشمزه هست و تا 1 سال میتونی نگه داری ما هر وقت ابگوشت یا غذاهائی ابکی داریم که نون باید توش ترید کرد از این نونها استفاده میکنیم

توی یزد روغن کنجد هست که بسیار مرغوبه مخصوصا برای سرخ کردن چون اصلا نمیسوزه روغنشو میتونی تا ده بار هم استفاده کنی مثلا من الان یک ماهه توی یک روغن سیبزمینی سرخ میکنم یا یک ظرف روغن دارم 5 کیلو بادمجان سرخ کردم شفاف هست اصلا نسوخته میتونی روغن کنجد را از مغازه اب حیات بخری بین میدان امیر چقماق و 4 راه مهدیه

راستی عرقیجات یزد معروفه مثل بید و کاسنی شاتره و........

اگر به مغازه شیر حسین که گفتم پالوده داره بری میتونی شربت این عرقه را اماده بخری بخوری مردم یزد به اندازه ای که تهرانیها اب میوه صنعتی و رانی میخورن اونها عرقیجات گیاهی میخورن

خانمی این ادرسها و اشخاصی که گفتم تو یزد خیلی معروفن و از هر کی بپرسی راهم نشونت میده یزد مثل تهران نیست که مثلا یکی اسم مغازه طرف که معروف شده را برداره خودش یک پسوند اضافه کنه و شروع بکار کنه واسه همین وقتی بگی مثلا شیر حسین ادرس هائی که بهت میدن یا خودشه یا شعباتش شخص دیگیری نیست
2706