2737
2739
عنوان

راهنمای مسافرت به یزد

| مشاهده متن کامل بحث + 106364 بازدید | 193 پست
سلام باران جان
توی یزد جاهای دیدنی که نباید از دست بدی:
آتشکده، مسجد جامع، میدان امیر چخماغ، باغ دولت آباد، موزه آب، حمام خان، محله قدیمی شهر: فهادان( شامل زندان اسکندر، بقعه دوازده امام،هتل فهادان، خانه های قدیمی مثل خانه لاری ها، خانه محمودی و غیره اگه توی این محله بچرخی پر از دیدنیه یه آب انبار قدیمی هم داره)
برای خریدهات همون میدان امیر چخماغ شیری فروشی حاج خلیفه رهبر ( بهترین شیرینی فروشی یزد)+ بازار خان که طلا فروشی هست هم همونجا ست توی بازار ترمه فروشی خجسته یکی از بهترینهاست...ترمه رضایی هم خوبه اگه جایی دیدی...روبروی بازار طلا فروشی هم بازار مسگری هست که البته کوچیکه ولی می تونی خرید کنی....حمام خان هم همینجاست رستوران هم هست ...موزه آب هم کنار بازار طلا فروشیه
فکر نمی کنم توی 2.5 روز به بیشتر از این برسی
چک چک که بهت گفتن یکی از معروف ترین زیارتگاه های زرتشتی هاست...جای جالبیه ولی توی اردکان نیست جاده فرعی داره فکر کنم 1 ساعتی راه باشه من خیلی وقت پیش رفتم....اون موقع جاده اش هم خاکی بود یه قسمتیش

ببین منم به همین مشکل خورده بودم.😢خانمای اینجا بهم دکترساینا رو معرفی کردن و منم از یکی از دکتراش ویزیت آنلاین گرفتم از خونه. و خیلی راضی بودم و مسالمم حل شد😍 بیا اینم لینکش ایشالا که مشکل توهم حل بشه😘

رستوران هم تالار یزد خوبه که بچه ها گفتن تقریبا توی مسیری هست که از سمت تهران وارد یزد می شی...هتل فهادان هم غذاش خوبه...حمام خان هم بد نیست...
پیشنهاد می دم پیتزای یزد رو هم تست کنی ...یه سبک خاصی داره
ماهم چند سال پیش با همسرم عید بود رفتیم یزد.عالی بود.از تهران با ماشین فکر کنم خوب باشه البته ما از تهران نرفتیم.هتلمون هتل لاله بود.جاهای دیدنیش هم دوستان گفتند من کهحضور ذهن ندارم فعلا.ولی تو اینترنت سرج کنی اطلاعات خوبی پیدا میکنی.برو که عالیه.
2728
سلام باران عزیز

بلاخره توشه سفر اماده شد و داری میری به شهر من

گلم شما 2.5 روز وقت داری خوب اگر بتونی ساعت 8.30 تا 9 صبح از مهریز راه بیفتی که فکر کنم حدود 20 دقیقه تو راه باشی چون از یزد تا مهریز 30 کیلومتره بعد بیای میدان قیام یا میدان امیر چقماق و ماشینتونو اونجا پارک کنید
میتونی اول هتل سنتی مهر را ببینی بعد خود امیر چقماق را بعدش موزه اب بعدش وارد بازار خان بشی خریدتو بکنی بعدش بیای این طرف خیابان بازار مسگرها مستو بخری بعد بری خونه ملک التجار را ببینی بعدش پیاده بیای به سمت میدان قیام حمام خام و مغازه های عتیقه فروشی و صنایع دستی را ببینی و بعدش برگردی کنار ماشینتون شیرینی از حاج خلیفه بخری سوار بشی بری به سمت چهار راه مهدیه مسجد جامع را ببینی بعدش برای ناهار بری بلوار جمهوری نزدیک بدروازه قران حاجی اشپز ناهار بخوری بعدش بری هتل مشیر را ببینی و بعد بیای سمت سه راه شنه بری باغ دولت اباد را ببینی بعد بری به سمت محله فهادان خانه محمودیها لاریها زندان اسکندر هتل فهادان دستگاه دارائی بافی موزه حیدر زاده و.....را ببین بعد از فهادان بری به سمت خیابان کاشانی اتشکده را ببینی بعد شش بادگیری و اب انبار رستم و گیو اینها نزدیک هم هستند
خدایا انکه را که عقل ندادی چه دادی ؟؟؟؟
خوب این کاره تا حودو ساعت 4 یا 5 عصر طول میکشه اگر خسته نباشی و حوصله داشته باشی میتونی بری سراغ بازارهای مدرن یزد چون هوا تاریک شده و دیگه اثار باستانی نمیتونی ببینی میتونی بری میدان مجاهدین ای وای اسم بعد از انقلابش یادم نمیاد (من اینقدرها هم پیر نیستم مامان و بابام هنوزم میگن میدان مجاهدین )بری پاساژکویتیها که بورس طلا و نقره هست و پاساژ داخل باغ ملی اسمش درست یادم نیست ستاره ؟؟؟؟ بعدش بری سمت صفائیه بلوار اطلسی که به نظر من چیزی نداره بیشتر پاتوق بچه پولدارهای یزده واسه تور کردن مثل جردن تهران میمونه بهتره بری مجتمع ارین که چند تا پاساز کنار هم هست اگر اهل فست فود واسه شام هستی مارکهای معروف فست فود اونجا یا حوالیش شعبه دارن بعدش هم برگردی مهریز خسته کوفته لالاااااااااااااا

فرداش 8.30 تا 9 راه بیفتی بیای اردکان بری کاروانسرای شاه عباسی میتونی صبح زودتر بیای اونجا صبحانه بخوری بعدش اثار باستانی اردکان را ببینی بعدش بری سمت میبد اثار باستانی میبد و کارگاه سفالگریشونو ببینی بعدش ناهار بخوری بری چک چک جاده اش جداست حالت کمر بندی داره بپرس راه را نشونت بدن جاده جدید اسفالته داره از خاکی نری جادش خطرناکه از جهت دزد نمیگمراه اب سیل هست و جاده شنی هست اونجا که رسیدی فکر کنم درست یادم نیست دروغ نگم یک چیزی حدود 1000 تا پله داره که باید بالا بری بعد که رسیدی باید حتما روسری سرت باشه اگر رنگ روسریت سفید باشه چه بهتر بعدش باید کفش و جورابتو در بیاری پای برهنه وارد بشی واسه همین دستمال بردار که بیرون اومدی پاتو خشک کنی و جورابتو بپوشی اخرین باری که من رفتم 3 سال پیش بود دستشوئی نداشت گفتم حواست باشه اگر بچه همراهتونه

کف زمین پرستشگاه خیسه علتش هم اینه که در موردش یک افسانه یا واقعیت نمیدونم وجود داره میگن دختر یزد گرد سوم که از دست اعراب فرار میکرده به پای این کوه رسیده ازش بالا رفته وسط راه به پائین نگاه میکنه و میبینه عربها دارن دنبالش از کوه بالا میان از اهورا مزدا خدای زرتشتیان خواهش میکنه اون را نجات بده تا به دست اعراب نیفته که بهش تجاوز بشه میگن کوه باز میشه دختر یزد گرد وارد میشه و کوه بسته میشه البته راست و دروغشو نمیدونم

ولی وجود اب به خاطر یک قطره ابه که از چشمه ای بالای کوه روی یک سنگ خیلی بزرگ چکیده میشه و سالیان سال این کار ادامه داشته و تونسته این سنگ غول پیکر را سوراخ کنه

مکان دوست داشتنی هست انرزی فوق العاده مثبتی داره من که میخواستم همونجا بمونم تا 2 روز مست اون انرژییش بودم
2740

بعدش میتونی خسته و کوفته برگردی یزد بری یکی از این هتل سنتیها روی تختهاشون ولو بشی چائی بخوری اگر اهلشی قلیون بکشی و اش سنتی یزد یعنی شولی را سفارش بدی بعدش هم بیای روبروی پارک 7 تیر بری قصر ائینه خانه صراف زاده راببینی بعدش بیای مهریز خسته کوفته غشششششش لالاااااا

فرداش که فکر کنم داری میای به سمت تهران بری کوه ریگ مهریز را ببینی البته تو مهریز هم اثار باستانی هست ولی من چون سالها پیش رفتم حضور ذهن ندارم بتونم کمکی بهت بکنم میتونی همون صبح بر ی ببینی یادمه یک قلعه بود غربال بیز که میدونم خشک شده و دیگه یادم نیست بعدش بیای یزد بری صفائیه دخمه زرتشتیان را ببینی بعدش بیای شیر حسین پالوده بخوری و بیای به سمت تهران

عزیزم من از یزد این جاهاش یادم بود اگر دوستان میتونن جاهای دیگرو کمک کنن
من چون تمام فامیل پدری و مادری و شوهری اونجا هستن بیشتر از این نتونستم شهر را بگردم تا اطلاعات دقیقتری بهت بدم گلم

بازم سوالی هست در خدمتم هر روز به این تاپیک سر میزنم
باران جان ببخشید الان که مطالبمو خوندم یک اشتباه گنده دیدم پله های چک چک حدود 100 تاست من نوشتم 1000 تا ببخشید

از بس چک چک را دوست دارم جو گیر شدم عزیزم یک خواهش دارم اونجا رفتی برام دعا کن امسال به ارزوم که قبولی تو ارشد هست بررسم ممنون بوسسسسسسسسس شب خوشششششششش
وااااااااااااااااااااااای آریانا جونم، یعنی اگه ببینمت، میخورمت از بس که عاشقت شدم :)

خانومی! لطف و محبت و کمک و معرفت رو در حق من تمام کردی! دست گلت درد نکنه. هر چقدر هم میخواستم اطلاعات بگیرم از نت، به این جامعیت نمیتونستم برنامه ریزی کنم. بوووووووووووووووووس یه عالمه. تاپیکم رو به همسرم نشون بدم، ذوق مرگ میشه اونم. خیلی دوستت دارم. یه دنیا ممنونت. سعی ام رو میکنم طبق همین برنامه شما پیش برم.

راستی یادم رفت بگم: آره با شور و شوق دارم میرم به سمت شهر شما با آدم های خوب و مهربونش که هنوز نرفته و به یزد نرسیده، یکی از همون ادمهای مهربونش بهمون خونه داده و یکیش هم به این قشنگی برنامه دیدن شهر و لذت بردن از سفر رو بهمون گفته. بهت بگم، نرفته عاشق مردمونش شدم!

آریانا جونم، هر کاری اگه شهرتون داری و من میتونم انجامش بدم و ذره ای از محبتهات رو بتونم جبران کنم، خوشحال میشم بهم بگی.
بوووووووووووووس یه عالمه
سلام باران جون
خواهش گلم دوست داشتم از مسافرتت لذت ببری منتی سرت نیست اینهمه تشکر لازم نیست برو حالشو ببر همین که از شهر من خاطره خوبی داشته باشی واسه من باعث افتخاره

ا- خوب گلم من پیشنهادم این هست بین اصفهان تا یزد حدود 3 ساعت راه هست و شهری که سر راهتون هست نائین هست من پیشنهاد میکنم از اصفهان صبحانه را بخورید راه بیفتید بیائید نائین شهر باستانی قشنگی هست جاهای دیدنی داره میتونید اونها را هم ببینید راستش من سالها پیش رفتم دیدم حضور ذهن ندارم ولی ارزش دیدن داره تو نائین یک چائی و استراحت بعدش بیاید به سمت یزد که از نائین تا یزد حدود 1.5 ساعت راه هست بیا اردکان برو شهر راببین اگر دوست داشتی برو کاروانسرای شاه عباسی ناهار بخور اگر که نه بیا یزد ناهار بخور بعد از اردکان میبد هست که میتونی بری سفالگریشو ببینی خانمی اینو بگم تو شهرهای کویری مثل یزد ساعت 2 تا 5 چه تابستون چه زمستون همه جا تعطیله میرن خونه برای استراحت و ناهار

بعد از ظهر میتونی بری سر راهت باغ مشیر الممالک و باغ دولت اباد و محله فهادان را ببینی چون قسمت بازار و امیر چقماق را صبح بری بهتره چون خیلی از مغازه دارها عصرها نمیان یا زود میرن یا میتونی بری به سمت بازارهای مدرنش

برای کویر هم عزیزم نمیخواد راه دور بری مهریز خود کویره اگر هوا خوب بود بهت پیشنهاد میکردم لحاف تشکتو بببری شب رو پشت بام بخوابی که تو عمرت فکر نکنک همچین اسمان صاف و پر ستارهای ببینی

باران جان تنها کاری که میتونی برام انجام بدی اگر چک چک رفتیبرام دعا کن امسال ارشد سراسری قبول بشم همین دعات جبران میکنه
من زرتشتی نیستم ولی اونجا که رفتم از انرژی بالاش و مثبتش نمیتونستم جلوی گریمو بگیرم و کلی لذت بردم اگر اونجا رفتی که امیدوارم حتما بری دعام کن

راستی یک کار دیگه هم میتونید بکنید از اصفهان بری اردکان ناهار بخوری استراحت کنی بعدش برو ی چک چک چون جادش از همان اردکانه بعدش بیا ئی میبد و وقتی رسیدی یزد یک راست بری شام بخویر و بری مهریزلالا کنی

2706