1451

عدم کنترل خشم

نام ارسال کننده محرمانه می باشد 12 بازدید

با سلام ، من بسيار عصبى و پرخاشگر شدم و نمى تونم خشمم رو كنترل كنم ، به نظر شما چه راهكارى وجود داره؟

اطلاعات تکمیلی

سن ٢٩ جنسیت زن شغل مهندس وضعیت تاهل مطلقه
پاسخ مشاور

مشاور خانواده

سلام همراه عزيز ✋🏻
ممنون از اينكه مارا انتخاب كرديد
سوال شما بسيار كلي است واطلاعاتي در مورد خودتان ،شرايط زندگيتان ،آيا تنش خاصي در زندگيتان هست ؟مواقعي كه خشمگين ميشويد توضيحي نداديد.
وجود خشم طبيعي است ،آن را بپذيريد و مديريت كنترل آنرا بياموزيد.خشم را يك احساس بد ندانيد ،واحساس گناه نداشته باشيد و خودتان را بخاطر اين احساس سرزنش نكنيد.به خشم وعصبانيت بايد به عنوان احساس هاي طبيعي  در زندگي نگاه كرد .موارد زيادي است كه باعث خشم ميشود :درگيري عاطفي ،زمينه ايي كه در گذشته داشته ،اختلافات ومسائلي كه در زندگي داشته ايد،پرتوقع بودن ،حساسيت ،زودرنج
بودن ،اعتماد به نفس پايين ،وعوامل ديگر باعث ميشود شما نسبت به مسائل مختلف عكس العمل هاي تند و تيزي داشته باشيد .گذشته شما ،نوع رفتار خانواده با شما ، .مسائل و
مشكلاتي كه شما را به خشم ناگهاني
ميرساند بايد بررسي شود وبعد شما در كنار آن مشكلاتتون را بتوانيد حل كنيد .
شما اول بايد منشا حساسيت و عصابنيت خودتان را پيدا كنيد  ؟
اما راهكارهايي كه ميتوانيد در زمان خشم وعصباني شدن انجام دهيد :
 وقتی عصبانی شديد برای آرام كردن خودتان وقت بزاريد . ميتوانيد از يک تاده بشماريد يا چند نفس عميق بكشيد . درسته كه كنترل عصبانيت ممكن در ابتدا سخت باشد اما شما برای كسب اين مهارت نياز به تمرين و گذشت زمان داريد . در هنگام عصبانيت اين جملات را با خود بگوييد : 
چه چيزی باعث شد الان اينگونه خشمگين شوم ؟ 
چه موضوعي باعث اين احساس خشم شد ؟
 واقعيات را پيدا كنيد. دريابيد كه آيا عصبانيت شما پايه و اساسی دارد يا خير. ليست  چيزها و زمانهايی كه باعث ميشود عصبانی شويد را بنويسيد. اين كار به شما كمک ميكند كه معضلات واقعيتان را تفكيک و شناسايی كنيد .خواب كافی و ورزش روزانه مثل پياده روي و ورزش يوگا داشته باشيد. تمرينات ورزشی باعث آرامش عضلات و استراحت بدن می شوند. مراقبت از جسم، به تنهايی، از فشار نمی كاهد، بلكه باعث به دست آمدن انرژی بيشتر جهت مواجه شدن با مسايل خواهد بود.فقط روی حال حاضر تمركز كنيد.
نگران آينده و گذشته نباشيد .هميشه به جای چنبره زدن بر افكار منفی، بر جنبه مثبت همه چيز تمركز كنيد.بخاطر نعمت هايي كه داريدشكرگزاري كنيد.با تفكر بر روی مزايای خود احساس آرامش خواهيد شد .
پیدا کردن آرامش درونی، نیاز به تلاش و اراده ي قوی دارد و همیشه به آن آسانی نیست که برخی از مردم دوست دارند باور کنند. اما اگر عمیقاً درون خود را جست و جو کنید و دردها و صدمات قدیمی را رها کنید، می توانید آن را در درون خود بیابید.
لیستی از سه مورد برجسته ای که شما را از یافتن آرامش ذهنی باز می داردو باعث خشم شما ميشود تهیه کنید.  دردهای قدیمی، ترس ها، حسرت، استرس و ... کنار هر یک از موارد، نام فردی را که بیشتر از همه از آن مسئله صدمه می بیند، یادداشت کنید. بیشتر اوقات، تنها جواب "خود شما" خواهید بود!
حالا فقط افرادی را که موجب صدمه دیدن شما می شوند، در نظر بگیرید. به هر کدام، برای 5 دقیقه فکر کنید. درد و حسرت را حس کنید. آیا چیزی تغییر کرده است؟ نه. پس دیگر  می توانید خود را رها کرده و به آنها فكر نكنيد این روند ، همیشه هم ساده نیست.اگر حتی بعد از چند بار تکرار، موفق به رسیدن به قدم بعد نشدید، به هیچ وجه خودتان را سرزنش نکنید. چون با هر بار تکرار، شما می توانید مدت طولانی تری این کار را انجام داده، ولی کمتر اذیت شوید ... به عبارت دیگر
- خودتان را ببخشید!
این اولین قدم شما برای بخشیدن خودتان است ،اينگونه  شما به خود این اجازه را می دهید که دیگر به خاطر چیزی که هیچ کس حتی به آن فکر هم نمی کند، خودتان را ناراحت نکنید.
فکرتان را عوض کنید. 
اين مديتيشن به شما كمك زيادي ميكند .بارها تكرارش كنيد .
موضوعی را که به آن علاقمندید انتخاب کرده و به آن فکر کنید. اتاقی از خانه تان را در نظر گرفته و آن را در ذهن خود با رنگ ها و وسایل دلخواهتان از نو بچینید. هزینه ها در رویای شما مطرح نیست! همان طور که در رویا به سر می برید، به دقت به تک تک وسایل، رنگ ها و صداها فکر کنید. این تمرین به شما کمک می کند که از افکار دردآور دور شده و در یک جریان فکری پویا قرار بگیرید.
هر چه بیشتر می گذرد، متوجه می شوید که در میان این تمرینات، زمان بیشتری برای فکر کردن به چیزهایی که دوست دارید پيدا می کنید.
برای خنثی کردن درد و رنج، خشم برای خود یک عشق ایجاد کنید. این عشق می تواند به یک شغل، انسان، سرگرمی یا هر آنچه که ذهن شما را به سمت جلو سوق می دهد، باشد. هر رنجی را که رها می کنید، جایی برای افکار مثبت و سازنده باز می شود. یک کار خوب برای خودتان و دنیای اطرافتان انجام دهید. فراموش نکنید که شما به یک دلیلی این جا هستید. پس کشف کنید و نیرویی مثبت به زندگی هدیه کنید. این هیچ اشکالی ندارد که شما احساس خوبی داشته باشید. مطمئن باشيد با اين روش خشم درونی شما كمرنگ تر شده و به مديريت خشم امروز شما كمک زيادی ميكند . در كلاس هاي يوگا ثبت نام كنيد .حتما به دنبال ريشه خشم تان باشيد تا بتوانيد آن را كنترل ومديريت كنيد .در اين راستا ميتوانيد از مشاوره حضوری كمک بگيريد .

                    شاد و موفق باشيد 🌷🙏🏻

 

تجربه شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha