2733
2739
عنوان

میگرن و بارداری

| مشاهده متن کامل بحث + 127481 بازدید | 897 پست
ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!😥 من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود. بیا اینم لینکش ایشالا که مشکلت حل میشه 💕🌷

هــر وقـت کـه نـوبتــم شـده ؛ دلســردی 

حالی که نمی دهی ؛ همش سردردی 

یـک کــام خـفـن گــــرفـتـــه ام از یــادت 

بیــــرون نمـــــی دهـــم کـه تـا بـرگــردی 

پرستارم؛ نبض احساس تو را میگیرم.
2731

سلام دوستان . میشه به منم کمک کنید؟ خانوم فندق عزیز میشه راهنماییم کنید؟ من میخوام باردار شم همیشه سر درد دارم که با نوافن خوب میشم اگر نخورم خوب نمیشم البته تا حالا امتحان نکردم اصلا جراتشو نداشتم بخوام قرص نخورم .یکی دوبار چند ساعتی تحمل کردم دیدم اصلا خوب بشو نیست هی نصفه شب بیدار میشم از درد . ام آر آی هم انجام دادم تازگی خدا رو شکر سالم بوده دوتا دکتر مغز و اعصابم رفتم که فقط یه قرص منیزیم بهم داده و گفته که علائم میگرن داری که اونم تا الان که تاثیری نداشته . قصد بارداری دارم و فوق العاده نگرانم طوری که به خاطرش همش دارم گریه میکنم . هیچ راهی وجود نداره من اگه اعصابم راحت باشه یا رعایت کنم شاید بتونم تا دو هفته هم دووم بیارم وقرص نخورم ولی با استامینوفن سر دردم خوب بشو نیست از تجربه ی بارداریتون میگین . میتونیم قرص بخوریم تو بارداری یا اصلا نباید هیچی خورد؟ بچه ناقص نمیشه؟ 

سلام دوستان . میشه به منم کمک کنید؟ خانوم فندق عزیز میشه راهنماییم کنید؟ من میخوام باردار شم همیشه س ...

عزیزم جز استامینوفن همه چی تو بارداری ممنوعه...توکل کن به خدا ان شالله تو بارداری سردرد نداشته باشی..عزیزم خیلی از سردردهای میگرنی در بارداری خوب میشن.

عزیزم جز استامینوفن همه چی تو بارداری ممنوعه...توکل کن به خدا ان شالله تو بارداری سردرد نداشته باشی. ...

خیلی ممنون. پناه بر خدا. تو بارداری چند تا استامینوفن میشه خورد؟ از کجا بفهمم سردردام هورمونی هست یا نه؟ شما استامینوفن خوردین تو بارداری؟ برای بچه مشکل ایجاد نمیکنه؟

2740

1- درمان دارویی میگرن

از دیر باز درمان دارویی چه در مرحله حاد میگرن و چه در مرحله میگرن مزمن به عنوان درمان پیشگیری کننده مطرح بوده است. اکثر بیماران مبتلا به میگرن نیاز به درمان دارویی پیشگیری کننده ندارند و با توجه به عوارض جانبی داروها نیازی نیست هر روز از داروهای پیشگیری کننده میگرن استفاده کنند و فقط در مواقع بروز حمله میگرنی می توانند ازداروهای مرحله حاد میگرن مثل انواع مسکن ساده و ترکیبی با کافئین و یا انواع تریپتانها و یا مشتقات ارگوتامین برای فروکش کردن حمله میگرن استفاده کنند.عوارض جانبی تریپتانها وارگوتها شامل نوسانات فشار خون ناشی از تنگ کردن عروق مغز و اثر روی سیستم قلبی عروقی ، تپش قلب و سرگیجه استفاده آنها را در بیماران مبتلا به بیماریهای قلبی و افراد با سن بالا محدود کرده است.

با توجه به اینکه استفاده بیش از حد از مسکنها و مشتقات تریپتان وارگوت خود می تواند سردردهای وابسته بهمسکن یا ارگوتیسم ایجاد کند، در صورتیکه تعداد حمله میگرن بیش از 5 بار در ماه بوده و یا بیشتر از 2 بار در ماهحمله شدید که به مسکن و داروهای مرحله حاد پاسخ نمی دهد باشد، پزشک متخصص مغز و اعصاب باید درمانهای پیشگیری کننده را برای بیمار شروع کند تا سردرد بیمار به میگرن مزمن تبدیل نشود.

میگرن مزمن به سردردهای میگرنی اطلاق می شود که بیشتر از 15 روز در ماه فرد را درگیر کند و 8 روز در ماه بیمار مشخصات تیپیک حمله میگرن مثل فوتوفوبی، فونوفوبی، تهوع و استفراغ داشته باشد. حدود 3% مردم در اکثر کشورها دچار میگرن مزمن می شوند و کیفیت زندگی آنها به شدت تحت تاثیر سردرد قرار می گیرد بطوریکهگاهی افت فانکشن پیدا می کنند. میگرن مزمن به سختی به درمان جواب می دهد و یک معضل اساسی جامعهمحسوب می شود.بنابراین به مبتلایان به میگرن جهت جلوگیری از ابتلا سردرد هایشان به میگرن مزمن توصیهمی شود حتما با متخصص مغز و اعصاب خود مشورت کنند.

اگر مسکن ها بخصوص مسکن های حاوی کافئین بالا و تریپتانها و ارگوتامین هر روز مصرف شوندسردردهای ریباند و وابسته به دارو ایجاد می کنند که باید با درمان دارویی پیشگیری کننده مناسب جایگزین شوند.درمانهای داروییپیشگیری کننده که نیاز مرتب و روزانه برای پیشگیری از ایجاد حمله میگرن دارند شامل انواع ضد افسردگیهای سه حلقه مثل آمی تریپتیلین و داکسپین (Doxepin)، داروهای بلاک کننده گیرنده بتا مثل پروپرانولول و متوپرولول، داروهای ضد تشنج مثل سدیم والپروات، توپیرامات و گاباپنتین، داروهای بلوک کننده و کانالهای کلسیم مثل فلوناریزین و داروهای مشابه هستند.

اکثر داروهای ذکر شده اگر مرتب و زیر نظر پزشک متخصص مغز و اعصاب مصرف شوند پاسخ خوبی می دهند. ولی نگرانی اصلی عوارض جانبی این داروهاست که معمولا شامل خواب آلودگی، خستگی، افزایش وزن، افت فشار خون و علائمی از این قبیل می شود و پذیرش بیماران را در تحمل به دارو و ادامه آن پایین می آورد و بیماران به استفاده از روشهای غیر دارویی درمان میگرن سوق می دهد.

2- درمان میگرن با داروی گیاهی و مکمل ها و ویتامین ها

مصرف تعددی از داروهای گیاهی و ویتامین و مواد معدنی در پیشگیری از حمله های میگرنیموثر شناخته شده است. دیده شده گیاه Butter bur که به فارسی بابا آدم کوهی نام دارد در صورتیکه با مقدار معینی و روزانه مصرف شود در کاهش حمله های میگرنی موثر است.ماده موثره موجود در این گیاه که روی سردرد های میگرنی موثر است Petadolex نام دارد.عوارض جانبی این داروی گیاهی بسیار اندک است و تنها مشکل گوارشی یا مزه بد دهان در بعضی بیماران گزارش شده است. با این حال توصیه می شود بعد از مصرف یک ماهه به مدت یک ماه قطع شود و سپس دوباره شروع شود.

همچنین گیاه feverfew در پیشگیری از حمله های میگرن موثر است البته اثر آن کمتر از Butter bur گزارش شده است.استفاده روزانه منیزیم اکسید یا سیترات با دوز 400-600 میلی گرم روزانه تاثیر قابل توجهی در کاهش حملههای میگرنی داشته و استفاده همزمان آن با با گیاهButter bur اثر بخشی آن را مضاعف می کند.

ویتامین B2 با دوز 400-200 روزانه هم به عنوان مکمل در درمان میگرن توصیه می شود، همچنینآنتی اکسیدانی به نام کوآنزیم Q10 (CoQ10) با دوز 100 میلی گرم روزانه در پیشگیری از حمله های موثر است.البته با توجه به اینکه این مواد نقش مکمل را در درمان میگرن به عهده دارند بهتر است در کنار روشهای دیگر درمان به عنوان طب مکمل استفاده شوند تا نتیجه درمان بهتر شود . در بعضی موارد میگرن خفیف و با تعداد حمله های کم در ماه، به تنهایی نیز موثر بوده است و با توجه به اینکهعوارض جانبی داروها را ندارند توصیه می شوند.

3-    تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس (بوتولونیوم توکسین نوع A) روشی است که توسط سازمان غذا و دارو (FDA) جهت درمان میگرن مزمن تایید و توصیه شده است. توجه به این نکته ضروی است که این روش فقط جهت درمان میگرن مزمن که پیشتر تعریف آنرا کردیم تاییدیه دارد. بسیاری از بیماران اظهار کردند که حدود 14-10 هفته یا بین2,5 تا 3,5 ماه تعداد حمله های بسیار کمی داشتند (حدود 60% بیماران) و در تعدادی از بیماران حمله ها کاملا قطع شد. بیماران در طی این 3 ماه مجبور به استفاده از داروهای کمتری بودند، دیده شده که بوتاکس حدود دو برابر موثرتر از درمان دارویی در بیماران با میگرن مزمن بوده و عوارض جانبی به مراتب کمتری از داروهای دیگر دارد.

نکته مهم این است که محل تزریق و میزان بوتاکس برای درمان میگرن با تزریق برای زیبایی کاملا متفاوت است و برای نتیجه بهتر حتما باید توسط پزشک متخصص مغز و اعصاب که آشنایی و تسلط به آناتومی عضلات سر و گردن دارد در 31 نقطه تزریق شود که در مقالهدرمان میگرن با تزریق بوتاکس مفصل به آن پرداختیم. مکانیسم اثر بوتاکس در درمان میگرن علاوه بر شل کردن عضلات سر و گردن، مربوط به بلاک کردن نوروترانسمیترهای درد آغاز کننده میگرن مثلCGRP(Calcitonin Gene-Related Peptide) می باشد، اثر بوتاکس از حدود 5 روز تا 3 هفته بعد از تزریق شروع می شود و حدود 3 ماه باقی می ماند و با تزریق های بعدی اثر آن طولانی تر می شود، بنظر می رسدتزریق بوتاکس کم عارضه ترین روش درمان میگرن است و تنها مشکل این روش هزینه بالای آن برای بعضی از بیماران است.

دوستان حالتون چطوره؟فندق جون چطوری؟چیکار میکنی؟

داغونم عشقم...داغون 

میگرستاپ تزریقی میزنم با هر بار تزریق سه روز سردرد نمیشم.

خیلی ممنون. پناه بر خدا. تو بارداری چند تا استامینوفن میشه خورد؟ از کجا بفهمم سردردام هورمونی هست یا ...

من به استامینوفن جواب نمیدادم سوماتو تریپتان خوردم که در بارداری ممنوعه.شکر خدا بچه سالمه.

کل هورمونهای بدنتونو آزمایش بدین برین دکتر غدد آزمایش براتون بنویسه.

2706