2737
2739
عنوان

کودکی با نشانه های اوتیسم

| مشاهده متن کامل بحث + 2427355 بازدید | 51229 پست

چون حرف نمیزنه،بعضی وقتها نمی دونم درکش اندازه سنش هست یا نه ؟ولی همین کارهای روزمره رو که بهش میگم انجام میده،حتی بدون دردسر از پوشک گرفتمش،دیروز با خواهرم رفتیم یک باغ رستوران،همش دلش میخواست بره دست بزنه تو جوی آب و آب بازی کنه یا بره تاپ و سرسره یا دلش میخواست بره تو یکی از آلاچیق ها پشتی ها رو بندازه باز درستشون میکرد باز بهم میرختشون و اینطوری با بچه خواهرم بدوبدو میکردند و بازی.جورچین سه تکه رو درست میکنه،پازل دو تکه رو درست میکنه،دیروز یک چیزی شبیه فنجون کشیده بود توش رو رنگ زرد کرده بود،اومد به من گفت بیا،بعد بهم نشون داد گفت چایی(یعنی چایی کشیدم)،یکبار دیگه مستطیل کشید بهم گفت بیا ،مستطیل کشیده بود و درست تلفظش میکرد،نمیدونم ،کمکم کنید الان فهمش چقدر باید باشه(پسرم دو سال و چهارماهشه)

راز جون یک روش برای یاد دادن فصلها وروزهای هفته بهم بگو

عزیزم برای فصلها من سه تا روش رو پیش گرفتم الان پسرم پاییز و زمستون رو یاد گرفته کاملا

اول کتاب فصلها رو گرفتم و همه چی رو براش توضیح دادم از تو نت هم عکس پیدا کردم بهش نشون دادم و توضیح میدم که تو هر فصل چه اتفاقی میفته

بعد تو یک مقوای بزرگ چهارتا درخت کشیدم به نشونه چهار فصل با ویژگی کامل فصلها یعنی تو هر فصل هر درخت چه شکلیه

بعد یک سری فلش کارت براش درست کردم درباره انواع لباسایی که تو هر فصل میپوشیم ، میوه‌های هر فصل، نشونه‌های مربوط به هر فصل مثل برف و بارون و آدم برفی و رنگین کمان و... مثلا برای تابستون ساحل دریا ، شن‌بازی، توپ و سرسره‌بازی و تاب‌بازی و این جور چیزا ، بعد بهش میگم هر کارتی که مربوط به هر فصلی میشه بذاره زیر درخت همون فصل

یک چتر بزرگ هم درست کردم چهار قسمتش کردم هر قسمتش مربوط به یک فصله با تمام ویژگی‌هاش؛ مثلا تو بهار همه جا پر از گله پروانه‌ها پرواز میکنن؛ تابستون گرمه میریم دریا قایق سواری، پاییز پرنده‌ها مهاجرت میکنن درختا خشک میشن برگا زرد میشن میریزن ، زمستون آدم برفی درست میکنیم لباس گرم میپوشیم ...

برای روزهای هفته هم باز روی یک مقوای بزرگ هفت روز هفته رو درست کردم بغل هر روز نشونه‌ای گذاشتم و اسم روزهای هفته رو به ترتیب نوشتم و مفهوم دیروز و امروز فردا رو هم با سه تا فلش نشون دادم 

مثلا اینجا روزهای شنبه یکشنبه تعطیله میریم خرید یا پارک ، تصویر فرشگاه رو برای شنبه کشیدم، تصویر زمین بازی رو برای یکشنبه کشیدم، برای بقیه روزها هم نقاشی‌ها و طرحهای مختلف گذاشتم؛

مثلا شما میتونی برای یکشنبه عکس یک خرگوش بکشی، برای دوشنبه دو تا توپ بکشی، برای سه شنبه سه تا سیب بکشی و....

اینطوری عینی همه چی رو‌ میبینه میره تو ذهنش و روزها رو حفظ میشه

ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!😥 من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود. بیا اینم لینکش ایشالا که مشکلت حل میشه 💕🌷

بله دو کلمه ای البته   جملات زیادی نمیگه مثلا میگه بریم بابا یا مثلا میخوا منظورشو بروسونه میگه ...

از ۱۸ ماهگی جفت شربتها رو دادی؟ ایشالله شاهد پیشرفت بیشترش باشی

عشق با انگشت های کشیده پیانو مینواخت...من پا به پای پونه های وحشی میرقصیدم... باران می آمد...بهارنارنجها همه مست...هوا هوای تو بود...🍀
2728

باباش رو خیلی دوست داره،شب که میاد خیلی ذوق زده میشه،کارهایی که من دعواش میکنم رو جلوی باباش انجام میده،چون میدونه باباش حمایتش میکنه و دعواش نمیکنه،۱۰تا رنگ روبلده، دیروز خونه خواهرم،دختر خواهرم بهش جاروبرقی اسباب بازی داد،بعد دست من رو گرفت برد جاروبرقی خواهرم رو نشون داد،منظورش این بود که این همونه،بعضی وقتها اینجوری چیزاهارو تطبیق میده،مثلا ماشین زرد ببینه،میگه که مثل ماشین زرد منه، وقتی میریم بیرون میره در خونه همسایه رو میزنه و دخترش رو صدا میکنه( آیلین )،صداش مکنه تا باهاش بازی کنه،خواهشا بهم بگین درک بچه توی این سن چقدر باید باشه؟

نمیدونم دقیقاولی فک کنم توپستای قبلی اشاره کردیدکه پسره راستش کاردرمان پسرمن میگفت درک دختراخیلی جلوترازپسرای هم سنشونه وهمیشه به من میگفت پسرتوبه هیچ وجه بادخترخواهرت یادخترای هم سن دیگش مقایسه نکن برای اینکه بفهمی پسرت تواین سن درکش عقبه یانه میتونی چندتاازپسرای هم سنشوبسنجی تاکیدمیکنم چندتاچون یک مورداصلاکافی نیست ممکنه اون یکی استثناباشه وشماملاک قراردادی ویااینکه متخصص نشون بدی اوناتجربشون زیاده باپرسیدن چندتاسوال میتونن بفهمن مشکل فقط گفتاره یاازنظردرک ورفتارهم عقبه درهرصورت شماناامیدنباش وتلاشتوبکن بهش کمک کنی ایشالله همه چی درست میشه

2740
نه عزیزم برای چی باید این اتفاق بیفته؟  نشانه‌های اوتیسم هم یک دفعه یا از سن خاصی به وجود نمیا ...

چرا عزیزم ما ۲مدل اتیسم  داریم..یکی از دوران نوزادی یکی از سن ۱۸ماهگی به بعد..من یه بچه اتیسم شدید دیدم که تا سن ۳سالگی عالی بوده یه دفعه پسرفت میکنه که پیگیری میکنن متوجه میشن طیف اتیسم شده...

چرا عزیزم ما ۲مدل اتیسم  داریم..یکی از دوران نوزادی یکی از سن ۱۸ماهگی به بعد..من یه بچه اتیسم ش ...

عزیزم من تا الان اصلا نه چنین موردی دیدم نه شنیدم

چطور ممکنه بچه‌ای از هر لحاظ عالی باشه بعد یک دفعه پسرفت کنه؟ مگر اینکه یه اتفاقی افتاده باشه مثلا یه دفعه تشنج کرده یا به یه طریقی آسیبی به مغزش رسیده باشه، وگرنه بچه ای که از هر لحاظ تا سه سالگی سالم بوده، یه دفعه چطوری رفته تو طیف اوتیسم؟ شاید پدر و‌مادرش اصلا متوجه مشکلات بچه‌شون نبودن و فکر میکردن همه چیش خوب بوده و یه دفعه متوجه شدن

عزیزم من تا الان اصلا نه چنین موردی دیدم نه شنیدم  چطور ممکنه بچه‌ای از هر لحاظ عالی باشه بعد ...

نه عزیزم..اینو دکتر پیشیاره بهم گفت..گفت ۲مدل اتیسم داریم...یکی از نوزادی یکی از ۱۸ماهگی به بعد..به خاطر همینه یه سریا میگن واکسن ۱۸ماهگی باعث اتیسم بچه میشه..بعضی از بچه ها بعد ۱۸ماهگی پسرفت میکنن...مامان امیر پرهام شما احتمالا نمی شناسید..پسرش تو طیف هست‌.میگفت با مادرهایی صحبت میکنم که بچشون حتی شعر میخوندن..یهو پسرفت میکنن....این آقایی که باهاش صحبت کردم تو مرکز اصلا اشتباه نمیکرد..بچش ۷سالش بود و میگفت از۳سالگی پسرم تغییر کرد ما فکر میکردیم طبیعی هست ولی بعد یه مدت نگران شدیم که پیگیری کردن....

2706