1332

رفلاکس معده

45 بازدید 1 تبادل تجربه

سلام خسته نباشید 

 یه مدته که سر معده ام درد میگیره و با اون کمرم و بین دوتا کتفم به شدت درد میگیره پیش فوق تخصص گوارش رفتم گفتن رفلاکس معده است حدود دوهفته است یه سری دارو دارم مصرف میکنم مثل پنتا پرازول ژل الوئه ورا  کلیدینیوم سی _ادی ژل اس و فامیتیدین .شده تو طول روز اصلا دردی نداشته باشم ولی شبا حدود دو و سه از درد از خواب میپرم خیلی تو غذا خوردنم مراعات میکنم ولی نمیدونم باید چیکار کنم راستی سونوگرافی کیسه صفرام رفتم سالم بوده 

خواهشا راهنماییم کنین

اطلاعات تکمیلی

سن ۲۰ جنسیت زن شغل دانشجو وضعیت تاهل مجرد
پاسخ مشاور

فوق تخصص گوارش

با سلام

رفلاکس شایعترین بیماری دستگاه گوارش

از آنجا که رفلاکس معده از شایع وآزاردهنده ترین بیماری های دستگاه گوارشی است، تغذیه مناسب می تواند در پیشگیری از توسعه این بیماری و حتی درمان آن نقش موثری ایفا کند. معده یکی از اعضای حیاتی انسان است که تغذیه مناسب نقش مهمی در حفظ و سلامتی آن دارد. برگرداندن یا رفلاکس به حالتی اطلاق می شود که محتویات معده به داخل مری یا حتی دهان برمی گردد.

تغذیه در ایجاد رفلاکس معده نقش بسیار مهمی دارد چرا که یکی از دلایل اصلی این بیماری، مصرف مداوم غذاهای آماده، بسیار تند و یا شور است.

علایم رفلاکس بیماری شامل سوزش سر دل و ترش کردن است، برخی داروها ممکن است به تخفیف علایم این بیماری کمک کنند.

سوزش سر دل عبارت است از احساس ناراحتی در قسمت فوقانی دستگاه گوارش . سوزش سر دل (که با نام برگشت محتویات معده به مری نیز شناخته می شود)یک علامت است و نه یک بیماری و این مشکل ربطی به قلب ندارد. سوزش سر دل می تواند در هر سنی رخ دهد، اما در افراد بالای۶۰ سال شایع تر است که علایم آن غالبا با حمله قلبی اشتباه گرفته می شوند.

کشیدن سیگار و مصرف شکلات، قهوه، کاکائو و چای پررنگ رفلاکس معده را تشدید می کند.

افرادی که دچار رفلاکس معده هستند باید ضمن پرهیز از مصرف برخی مواد غذایی، از پوشیدن لباس های تنگ و استفاده از کمربند جلوگیری کنند.

گاهی برخی بیماری ها منجر به ایجاد رفلاکس معده می شود، گفت: برخی بیماری ها مانند زخم های معده و سرطان نه تنها سبب افزایش ترشح اسید بلکه رفلاکس نیز می شوند.

احتمال سرطان انتهای مری در افرادی که مبتلا به این بیماری هستند و مدام دچار این عارضه می شوند، بیشتر است.

بروز رفلاکس معده در افرادی که به صورت روزانه دچار این عارضه می شوند، بسیار شایع است و برای این دسته از افراد جای نگرانی وجود دارد.

همیشه رفلاکس معده همراه با ورود اسید معده به داخل مری نیست، بلکه گاهی اوقات فرد احساس می کند اسید معده به داخل مری وارد شده است.

تحرکی که در انتهای مری ایجاد می شود به مرور زمان سلول های مخاطی انتهای مری را تحت تغییراتی قرار می دهد و این تغییرات به مرور زمان منجر به سرطانی شدن انتهای مری و حتی بدخیمی آن می شود.

بیماری رفلاکس معده به مری هنگامی رخ می دهد که عضله انتهای مری به طور کامل دهانه آن را نمی بندد و در نتیجه محتویات تحریک کننده معده به داخل مری نشت می کند.

احتمال سرطان انتهای مری در افرادی که مبتلا به این بیماری هستند، وجود دارد.


 

تجربه شما

login captcha

دکتر چقد باید طول بکشه و دارو بخورم نمیدونم یه دکتر دیگه برم یا فعلا همسن دارو هارو بخورم درد کمرم هم ربط داره به معده ؟؟؟