با بددهنی همسرم چکار کنم؟

نام ارسال کننده محرمانه می باشد 68 بازدید

سلام. شوهرم بددهن هست ومن بسیار ازطرز حرف زدنش اذیت میشم خصوصا که دخترم یک سال ونیمش هست ونگران تربیتش هستم.همیشه هم ابراز ناراحتی میکردم و ازشون میخواستم که درست حرف بزنن ولی نشد وخودشونم هیچ تلاشی برای تغییر نمیکنن وگاهی با همین ادبیات من وفرزندم رو مخاطب قرار میدن.چکارکنم دیگه دارم ازش زده میشم.

اطلاعات تکمیلی

سن ۳۱ جنسیت زن شغل لیسانس. وضعیت تاهل متاهل
پاسخ مشاور

مشاور خانواده

سلام دوست عزیز
تشکر از اینکه سوالتان را ما در میان گذاشتید
بددهنی  واکنشی از سر خشم است که می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد بنابراین به علت بددهنی توجه کنید؛ ببینید چه اتفاقی افتاده که همسرتان به این کار روی آورده است. علت‌یابی در هر مشکلی، کلید حل آن است.
یکی از مهم‌ترین علل اصلی بددهنی کردن، ناکامی در تامین نیازهاست. فرد زمانی که نیازهایش از جمله نیاز به محبت، توجه یا احترام برآورده نشود، احساس ناکامی می‌کند و این ناکامی زمینه‌ساز بروز پرخاشگری می‌شود. سعی کنید در تامین نیازهای عاطفی و جنسی هم بکوشید. 
گاهی نیز این رفتار ریشه در رشد و نوع تربیت خانوادگی فرد دارد. شاید همسر شما در خانواده‌ای پرورش یافته که بددهنی در آن خانه رایج بوده پس دور از ذهن نیست که او هم تحت تاثیر آن فضا رفتار کند.
علت بددهنی و بدزبانی معمولا در دوره نوجوانی براثر احساس بزرگی، تاثیر دوستان نامناسب، انزوا طلبی و عدم ارتباط با دیگران، خانوادگی و محیطی نیز شکل می گیرد

همیشه می‌گوییم پیشگیری بهتر از درمان است؛ پس سعی کنید از ایجاد شرایطی که منجر به بحث لفظی و اتفاقات بعدی می‌شود، پیشگیری کنید.
این 5 تکنیک به شما کمک می‌کند؛
1. موقعیت را تشخیص دهید: بهتر است اگر قصد دارید مشکل یا مساله‌ای را با همسر خود در میان بگذارید در فضای آرام و صمیمی این کار را انجام دهید. هنگام صحبت وقتی احساس می‌کنید همسرتان عصبانی، خسته و بی‌حوصله است و با ادامه بحث، امکان دارد پرخاشگری اتفاق بیفتد، صحبت‌تان را به فرصت دیگری موکول کنید.
2. از همسرتان تعریف کنید: به رفتارهای درست همسرتان هر چند ناچیز و اندک باشد توجه کنید و احساس خوب خود را در مورد رفتارهایش بیان کنید. وقتی مهربان هست بهش بگید که این رفتارت رو خیلی میپسندم 
3. مراقب کلام خود باشید: تحقیر، توهین، تهدید، سرزنش و پرخاشگری نکنید. دقت کنید اگر صدای‌تان بلندتر از همسرتان باشد یا به تندی و با پرخاشگری با وی صحبت می‌کنید، کمی مکث کنید تا آرام شوید. دشنام و ناسزا بحث را به مشاجره تبدیل می‌کند.
4. خود را آرام کنید: تکنیک‌هایی مانند تنفس عمیق، شست‌وشوی دست و صورت، نوشیدن آب و پیاده‌روی در کاهش خشم و عصبانیت موثر است. شاید بگویید این کارها را همسرم باید انجام دهد نه من؛ اما شما با انجام این رفتارها به طور غیر مستقیم به او می‌فهمانید که چگونه خشمش را مدیریت کند.
5. مثبت باشید: صبور باشید و با اخلاق خوب خودتان سعی کنید تاثیر مثبتی روی شریک زندگی خود داشته باشید.

5 راه‌حل
اما به هر حال ممکن است چنین اتفاقی بیفتد؛این 4 نکته می‌تواند به شما کمک کند؛تا اوضاع را مدیریت کنید
1. آتش را تندتر نکنید: این را بدانید که وقتی فردی مثل «دیگ زودپز» جوش می‌آورد و سوت می‌زند (بددهنی می‌کند) بهتر است فقط شعله را کاهش دهید؛ گاهی با سکوت، گاهی همدلی و یا حتی عذرخواهی؛ نه اینکه در صدد دفاع از خود برآیید، بحث را ادامه دهید و مدام ایراد بگیرید.
2. به خودتان مسلط باشید: بسیاری از جر و بحث‌ها به دلیل تسلط نداشتن شما و همسرتان بر هیجانات خود به وجود می‌آید. گاهی اوقات زوجین با واکنش نامناسب از جمله بی‌اعتنایی و بی‌توجهی، پرخاشگری یا خشونت ناخواسته به رفتارهای اشتباه یکدیگر دامن می‌زنند.
3. حرمت‌ها را نگه دارید: هرگز مقابله به مثل نکنید و به بددهنی های وی پاسخ ندهید، جواب «های»، «هوی» نیست! این کار ممکن است موجب تشدید رفتار همسرتان شود و شرایط را از آنچه هست، بدتر کند. نباید اجازه دهید حرمت میان شما شکسته شود. 
4. حرف بزنید: زمانی که همسرتان در وضعیت روحی مناسبی قرار دارد، درباره تاثیرات منفی بددهنی بر احساس و رفتار شما و زندگی مشترک‌تان صحبت کنید. به او بگویید خیلی دوستش دارید ولی احساس می‌کنید این حرف‌ها و بددهنی‌ها می‌تواند میان شما فاصله بیندازد. این نکته را یادآوری کنید که اگر شما به یکدیگر احترام نگذارید، چطور انتظار دارید فرزندتان در آینده به شما احترام بگذارد؟! هر دوی شما دربرابر تربیت کودک‌تان مسزول هستید و به خاطر جایگاهی که به عنوان والدین دارید باید مراقب رفتار خود باشید چون الگوی فرزندتان هستید.

ایام به کام

تجربه شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha
پرسش ها و پاسخ های مشابه

بددهنی همسر

پاسخ کاربر گرامی سلام. کارشناسان نی نی سایت قبلا به مشابه این سوال، پاسخ داده اند: اینجا کلیک کنید اینجا کلیک کنید اینجا کلیک کنید

فحاشی و بددهنی همسر

پاسخ سلام دوست خوبمدر بیشتر مواد این چنینی با مراجعه به روانشناس میتونید شرایط رو بهتر کنید در بعضی از موارد حادتر هم مشاوران تشخیص میدن که فرد احتیاج به دارو درمانی داره که با تجویز دارو و البته پیگیری جل...

کتک و بددهنی همسر

پاسخ با سلام دوست عزيز با توجه به مطالب و جزئياتی كه نوشتيد بايد بگم كه شما در مهارتهای ارتباطی زناشويی مشكل داريد و با توجه به شرايط سختی كه از نظر محل زندگی داريد بايد مهارتها بيشتر و مرزهای قوی تری داش...

بددهنی همسرم

پاسخ درود بر شما در یادداشت‌تون سوال خاصی رو مطرح نکردید. به علت تغییر رفتار همسرتون هم اشاره نکردید. پیشنهاد می‌کنم دقت کنید چه شرایطی موجب خشم همسرتون میشه و سعی کنید فعلا ایشون رو در اون شرایط قرار ندی...