2737
2739

‍ #کیک_شیره_خرما 

#کیک_سه_شیره

#کیک_رژیمی

مواد لازم

آرد   1و نیم لیوان

شیره خرما   ۱ پیمانه

تخم مرغ   ۲ عدد

آب جوش  1/4لیوان

وانیل‏   ۱/۲ قاشق چ

شکر   ۲ قاشق غ

بیکینگ پودر   ۱/۵ قاشق چ

شیره خرما برای تزئین  ۳ قاشق غذا خوری

طرز تهیه

ابتدا تخم مرغ و شکر را با همزن حدود ۵ دقیقه هم میزنیم تا پوک شوند. بعد شیره خرما،وانیل و آبجوش را اضافه کرده و دوباره میزنیم .

در آخر مخلوط آرد و بیکینگ پودر را داخل مایه قبلی الک می کنیم و با لیسک هم میزنیم .قالب را چرب کرده و مواد را میریزیم. 

در فر گرم با حرارت ۱70 درجه به مدت تقریبی  ۴۵ دقیقه قرار می دهیم .بعد که از فر در آوردیم همانطور که کیک داغ هست با سیخ چوبی سوراخ هایی روی اون ایجاد میکنیم و حدود ۳ قاشق غذاخوری روی آن شیره خرما میریزیم تا به خورد کیک بره و سپس به دلخواه تزیین میکنیم . 

پ ن:من از 3 شیره استفاده کردم میتونین از هر شیره دیگه مثل شیره توت یا انگور هم استفاده کنین

این کاربری دست پونصد شونصد نفر است.  

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید.

شرکت کننده شماره 9مسابقه قنادی

کانال آشپزی با عشق @ashpazi_hamideh

لوز جوانه گندم ( لوز سن ) سنتی کرمان-هنر مژگان لطفی عزیز

کاملاااا رژیمی و سالم ، ،  بدون روغن و شکر 

(البته چون من توضیح زیاد دادم طولانی شده وگرنه خیلی راحته ) 

درسته که اینروزا شیرینی های مختلف پخت میشه ولی من تصمیم گرفتم برای امسال فقط شیرینی هایی رو آماده کنم که مهمان ها با خیال راحت نوش جان کنند و از طرفی مدام تکرار نکنند که رژیمم و روی اعصابم رژه بروند لذا این شیرینی رو تهیه کردم که بسیار راحت درست میشه و یه امتیاز خییلی خوبشم اینه که از جوانه گندم که خیلی برای پوست مفیده تهیه شده پس میبینید شکر و روغن دو ماده مضر رو نداره که هیچ  از آرد جوانه گندم که بسیاااار مفیده تشکیل شده 

آرد جوانه گندم ۵۰۰ گرم

آرد گندم ۵۰۰ گرم

رازیانه نیم کوب شده دو قاشق مرباخوری

سیاه دانه دو قاشق مرباخوری

زرد چوبه دو قاشق مرباخوری 

آب یا شیر یک و نیم لیوان + نیم لیوان

همه مواد  خشک رو قاطی میکنیم  و یک و نیم لیوان آب یا شیر رو کم کم اضافه کرده با دست خمیر میکنیم یه نکته مهم این شیرینی این است که خمیر باید کاملا سفت داشته باشیم سفت سفت بنابراین آب یا شیر را یک دفعه اضافه نمیکنیم  اینطوری بگم که باید با ورز دادن خمیر بدست آید نه با اضافه کردن آب 

احیانا اگه دیدید هنوز مقدار زیادی آرد داخل ظرفتون تبدیل به خمیر نشده از اون نیم لیوان که توی مواد اولیه ذکر کردم قاشق قاشق اضافه کنید و هر جا که کل آردتون خمیر شد دیگه اضافه نکنید 

بازم میگم که باید خمیرتون سفت سفت باشه اگه احیانا اشتباه کردید و آب یا شیر بیشتر ریختید و خمیر سفت سفت نبود کمی آرد گندم یا آرد جوانه اضافه کنید و دوباره ورز دهید 

خب حالا درب ظرف حاوی این خمیر سفت سفت رو( برای تاکید دوباره )  ببندید و به مدت سه ساعت استراحت بدین 

حالا مواد میانی رو آماده میکنیم : خرمای  بدون شیره ترجیحا پیارم هسته گرفته دو لیوان ،

مغز گردو نیم کوب شده یک لیوان دارچین دو سه قاشق مرباخوری 

مواد رو ورز میدیم تا خمیری شکل بشه و کف دستمون به ضخامت نیم سانت پهن میکنیم و کنار میگذاریم ( میتونیم برای راحتی کار ابتدا  خرماها رو داخل قابلمه کوچک ریخته دو سه قاشق آب اضافه کنیم با درب بسته ده دقیقه روی شعله بسیااار کم تا خرماها نرم شوند بعد مغز گردو و دارچین اضافه کنیم ) 

حالا میریم سراغ خمیر : خمیر رو نصف میکنیم و روی نایلون به ضخامت نیم سانت پهن میکنیم و داخل ظرف تفلون مستطیل شکل کمی چرب شده با روغن کنجد یا مایع میگذاریم 

حالا خرماهایی که پهن کرده بودیم روی خمیر قرار میدهیم

و حالا نصفه دیگر خمیر رو دوباره به ضخامت نیم سانت پهن می کنیم و آنرا روی خرماها میگذاریم البته من این مرحله رو با وردنه برمیدارم

حالا کمی روی خمیر رو با کف دست فشار میدهیم تا لایه ها به هم بچسبند که برای راحتی کار دستمان را با دو قاشق روغن کنجد چرب می کنیم و روی خمیر رو صاف میکنیم و فشار میدهیم 

حالا با نوک چاقو روی خمیر را به شکل لوزی یا مربع سه در سه خط می اندازیم ( خط نه که  برش بزنیم ) و داخل فر ۱۸۰ به مدت چهل دقیقه تا زمانی که زیر و روی آن طلایی شود  

بعد از خنک شدن روی خط هایی که انداخته بودیم برش میزنیم 

نوش جان

#شیرینی_اسلایس_تابه_ای

آرد 200 گرم (یک و یک سوم لیوان دسته دار فرانسوی)

پودر قند 30 گرم ( سه قاشق غداخوری)

روغن جامد 85 گرم ( نصف لیوان )

تخم مرغ یک عدد

پودر هل یک قاشق چای خوری

خامه 25گرم ( یک قاشق غذاخوری سر پر)

بکینگ پودر یک چهارم قاشق چایخوری

مواد رویه ی شیرینی

عسل 50 گرم (دو قاشق غذا خوری)

کره 20 گرم 

خامه یک قاشق غذاخوری سر خالی

شکر 50گرم (یک چهارم لیوان)

زعفران دمکرده غلیظ یک قاشق غذاخوری 

تخمه آفتابگردان 100گرم (نصف لیوان)

ابتدا پودر قند و روغن را هم بزنید تخم مرغ را اضافه کنید و هم بزنید و در ادامه خامه را..

آرد بکینگ پودر و پودر هل را روی مواد الک کنید و باز هم بزنید تا خمیر یکنواختی به دست بیاد..

روی شعله ملایم گاز شعله پخش کن بزارید و روی شعله پخش کن تابه رژیمی را قرار بدین تا داغ بشه خمیر را داخل تابه باز کنید در تابه را ببندید..به مدت یک ربع..

حالا بریم سراغ مواد رویه شیرینی 

کره و شکر و عسل و خامه را داخل ظرفی ریخته روی حرارت ملایم قرار دهید مدام هم بزنید مغز تخمه آفتابگردان و زعفران را اضافه کنید و از روی حرارت برمیداریم..

بعد 15دقیقه در تابه را باز کنید دور خمیر کمی طلایی شده و دست به خمیر بزنید اگر خمیر به دست نچسبید آماده ست..

مواد رویه را روی خمیر پخش کنید و باز در تابه را ببندید به مدت ۲۰ دقیقه با حرارت ملایم..

بعد از پخت در تابه را باز بزارید تا خنک بشه بعد با چاقو برش بزنید..

این شیرینی داخل فر در سینی ۲۰ در ۳۰ با دمای ۱۷۰ درجه سانتی گراد طبقه وسط به مدت ۱۰ دقیقه خمیرش را چک کنید اگر نچسبد مواد رویه را بریزید

و بعد سینی را در طبقه بالا فر با دمای ۱۵۰ درجه به مدت ۲۰ دقیقه و دو دقیقه گریل از بالا آمادسسس

بعد از خنک شدن برش بزنید..

دمای فر ها متفاوته شیرینی هاتونو نزارید تو فر برید دنبال کاراتون😮😉حواستون به شیرینی ها باشه...

شرایط نگه داری

داخل ظرف در بسته لابه لای شیرینی کاغذ روغنی یا نایلون بزارید

در دمای محیط یک هفته

داخل فریزر به مدت سه ماه نگه داری کنید😉

که معمولا همه جا همون روز خورده میشه😂

https://t.me/joinchat/AAAAAEmoVPS_Bbps7fEiSg

✿↝.. Łξเłஇ ..↜✿:

@Ashpazi_batame_torsho_shirin_L_M

2731

اینایی که تا حالا دستورشو گذاشتم رژیمی و خیلی کم شکر بودم. چندتا دستور شیرینی خشک هم هست که اون ها را هم میذارم ولی شکر و کره شون زیاده.

‍ #شيريني_پادرازي

@arshive_khoshmazehaye_man

موادلازم:

روغن صاف قنادي ٢٢٠ گرم ( من روغن اصیل زدم)

اردسفيد.      ١٣٠ گرم

اردنخودچي. ١٣٠ گرم

اردبرنج.       ١١٠گرم

پودرقند.         ٥٠گرم

عسل.            ٥٠گرم

پودرهل.      ٢ق چ 

زعفران دم كرده ١ق چ

زرده تخم مرغ براي رومال ١عدد

ارد یک ق غ 

روغن صاف روبه مدت ٢دقيقه ميزنيم تا نرم بشه سپس پودرقندرااضافه كرده يك دقيقه ديگرميزنيم سپس زعفران پودرهل رااضافه ميكنين وبعدعسل رااضافه كرده به مدت ١دقيقه ديگرميزنيم

اردهاروكه باهم مخلوط والك كرديم به موادمون اضافه كرده با ليسك هم ميزنيم بعدبادست جمع كرده ورز ميدهيم تا منسجم بشه داخل نايلون به مدت يك شبانه روز درمحيط اشپزخانه استراحت ميديم .            

بعداز٢٤ساعت خميرروبازميكنيم البته بين دونايلون به قطرنيم تا يك سانت بعدقالب ميزنيم داخل سيني كاغذ شده ميچينيم روشو رومال زرده زعفران يك ق ماست یک ق ارد  میزنیم  بعدباچنگال خط ميندازيم ودرفرپيش گرم ١٧٥ درجه به مدت ١٥دقيقه 

درصورت لزوم گريل روهم روشن ميكنيم تاروي شيريني طلايي بشه

پ.ن. حجم شیرینی دو برابر میشه شیرینی با فاصله نسبتا زیاد از هم باشه 

نوش جان 

@chefmina

رسپی های 💯در💯 امتحان شده در👇👇👇

https://telegram.me/arshive_khoshmazehaye_man

هنر کدبانو شف مینایِ عزیز

‍ #شیرینی_ونیزی

کره ۲۲۵ گرم

پودر قند ۵۰ گرم 

وانیل ۱/۳ ق چ 

آرد ۲۲۵ گرم

نشاسته ذرت ۵۰ گرم

قهوه یا کاکائو به میزان دلخواه

کره و پودر قند و نسکافه غلیظ و وانیل رو با همزن زدم تا کرمی شد بعد دوتا آرد رو مخلوط و به موادم اضافه کردم و کامل مخلوط کردم و مواد رو داخل قیف ریختم و تو سینی شکوفه زدم و گذاشتم داخل فر ۱۸۰ به مدت ۱۵ تا بیست دقیه تا آماده شد

البته من با دو طعم جداگانه دوخمیر جدا آماده کردم یه خمیر با طعم نسکافه و یه خمیر با طعم وانیل

یکیشو رزت زدم یکیشو صدفی

هنر کدبانو فاطی عزیز

‍ #شیرینی_پودری_نارگیلی

خیلی خوشمزه و ترد

آرد 220 گرم

پودر نارگیل 100گرم 

پودر شکر120 گرم 

روغن صاف 120 گرم

روغن و پودر شکر رو می زنیم تا سفید بشه..آرد و پودر نارگیل رو که توی غذاساز ریختیم و خوب پودر کردیم اضافه می کنیم..کمی می زنیم تا یه دست بشه .نیم ساعت تو یخچال استراحت میدیم

این شیرینی خیلی پودریه برای انسجام بیشتر میتونید از چرخ گوشت ردش کنید.

سپس با وردنه به قطر ۱ سانت باز می کنیم..کمی وردنه می کشیم کاتر می زنیم به مدت 12 تا 15 دقیقه در فر از پیش گرم شده با دمای 150 درجه قرار میدهیم من بعد اینکه از فر درآوردم گذاشتم کامل سرد بشه سپس با شکلات اب شده تزیینش کردم

هنر کدبانو اعظم شمسِ عزیز

2740

‍ #ماندل_بولار

#شیرینی_مخصوص_عید 

مواد لازم 

ارد برنج 50 گرم 

آرد شیرینی 50 گرم 

کره 60 گرم 

وانیل کمی 

زرده تخم مرغ 1 عدد 

پودر قند دو قاشق عذاخوری 

ارد برنج (حتما چند دقیقه تفت دهید )و ارد شیرینی را الک میکنیم.

کره را از یخچال خارج کرده باید به دمای محیط برسه.

کره رو با پودر قند خوب بزنید تا پفی بشه بعد زرده تخم مرغ رو اضافه کنید و وانیل و دوباره خوب هم بزنید سپس اول ارد برنج رو اضافه کرده سپس ارد شیرینی را اضافه میکنیم و با دست خمیر کنید اصلا ورز دادن لازم نداره.  ممکن هست خمیر چسبنده باشه بذارید تو کیسه فریزر و بمدت بیست دقیقه در یخچال تا استراحت کند بعد به اندازه یک فندوق درشت يا گردو كوچك برداشته گرد کرده وکمی در دست مالش بدید تا ترک نخورد با وسیله ای من از ته ماسوره استفاده كردم یک حفره ایجاد کنید و در فر با حرارت170 به مدت 15 دقیقه تا زیر ان طلایی بشه بعد از سرد شدن با بریلو  و شکلات تزئین کنید.

نکته:

اين مقدار بیست عدد شیرینی بهمون میده من دو برابرش کردم چهل تا داد.

هنر کدبانو رژینِ عزیز