2733
2739
عنوان

ریحانه بهشتی

182509 بازدید | 1739 پست
سلام به همه دوستان خوبم من با اجازه مامان میثم گل این تاپیکو ایجاد کردم که مطالب آرشیو اون تاپیک به اینجا منتقل بشه.
امیدوارم برای همه دوستان مفید فایده باشه.
من سعی میکنم آرشیو رو بذارم، از ماه تیر شروع شده:
نکته 1 دوران بارداری:
منتظر

1388/4/16 2:15 ق.ظ

من قبل از اینکه باردار بشم همیشه با خودم می گفتم که دوران بارداری باید خیلی مراقبت کرد باید خیلی بیشتر به خدا نزدیک شد و مستحبات و اعمالی که برای این دوران هست رو انجام داد .
اما حالا که خداوند یه هدیه الهی رو در وجودم قرار داده ، خیلی سرحال نیستم از همون اول بارداری هم همین طور بودم ، اولها که خیلی بد تر بود ، به همین خاطر در مورد اعمالی که بهتره توی دوران بارداری انجام داد خیلی کوشا نیستم ، و این باعث میشه که همیشه غصه بخورم و نگران باشم ،
من همون صبح که کمی از کارهای خونه رو انجام مید م به سختیه .
به نظرتون چیکار کنم ، منم دلم میخواد مثل مامانهای دیگه قرآن زیاد بخونم و ........ بقیه اعمالی رو که توی کتاب ریحانه بهشتی نوشته انجام بدم .

مامان میثم

1388/4/16 10:04 ق.ظ

منتظر جونم سلام
البته یه قدری از این مسایل طبیعیه ...خصوصا اواخر بارداری که هم سنگین میشی و هم یه قدری بی حوصله ...
نظر من اینه که سعی کن از کم شروع کنی ...مثلا از اعمالی که باید هر روز انجام بدی یه مقدرا کوچیک رو انجام بده و کم کم زیادش کن ...البته من معتقدم گرچه تمام این چیزایی که گفته شده خوبه و انجامش موثره ...اما اگه کسی خودسازی درونی نکرده باشه اینها هیچ فایده ای نداره ...
مدتها قبل با یه نفر در این مورد صحبت میکردیم که چرا بعضیها با وجود انجام اعمال به شکل دقیق ..بازهم بچه های خیلی خوبی ندارن ...و به ایننتیجه رسیدیم که اگه همه این اعمال بدون توکل بر خدا انجام بشه هیچ تاثیری نداره ..یکی از آفت های این اعمال اینه که آدم احساس میکنه اینا قرصها و داروهایی هست که در ثصورت استفاده تاثر مستقیم میزاره و از توکی و اعتماد به خدا غافل میشن و از اوراد و آیات توقع میکنن ...خوشون رو نمیسازن و از آیات توقع سازندگی دارن ...مادری که خودش تقیدی به نماز و دعا و حجاب نداره توقع داره چون سوره های زیادی رو تو بارداری خونده بچه اش پیامبر زاده دنیا بیاد ....
سلام
منم کتاب ریحانه بهشتی رو خوندم و اوایل که متوجه شدم باردارم تا حدود یک ماه تقریبا به بیشتر چیزایی که گفته عمل می کردم.هر روز قرآن می خوندم اما راستش بعد یکی 2 ماه انگار دیگه اینکه باردارم واسم چیز جالب و جدیدی نبود .البته از این موضوع خیلیم ناراحتم و هر روز می گم امروز دیگه حتما قرآن میخونم یا نمازمو با آرامش بیشتری می خونم اما نمیشه

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید.

2731
زمان آموزش زبان دوم ....کی ؟ چگونه؟ چه زبانی ؟
طوری که من از حدیث امام صادق فهمیدم سن دو تا چهار سالگی هستش. ولی چه گونه و چه زبانی رو نمیدونم.
خودم فکر میکنم که زبان های عربی و انگلیسی رو باید آموزش داد که البته آموزش عربی بسیار سهل تر از انگلیسی می باشد به خاطر نزدیکی به زبان فارسی .از طرفی با حفظ قران میتوان تا حدودی بچه رو با این زبان آشنا کرد ولی در مورد زبان انگلیسی نمیدونم چه باید کرد .این همه اطلاعات من بود.
منتظر

1388/4/18 11:41 ق.ظ

زمان آغاز فراگیری زبان دوم

یادگیری زبان در هر سنی سودمند است. مطالعات نشان می دهد که مغز انسان برای رشد زبانی در طی سال های تولد و پیش از نوجوانی بسیار آزاد است و کودکانی که زبانی را قبل از آغاز نوجوانی یاد می گیرند، به احتمال زیاد تلفظشان مانند گویش وران همان زبان است. بیشتر متخصصان بر این باورند زمانی که یک کودک در سال های ابتدایی زندگی با زبان دوم آشنا می شود، شانس او برای مهارت بیشتر در زبان مقصد بیشتر خواهد شد. این یک واقعیت است که هرچه زودتر بهتر؛ به توصیه متخصصان سودمندترین زمان برای یادگیری زبان دوم بین 4 تا 13سالگی است.
اگر چه کودکانی که در فاصله دوران اولیه کودکی تا دوران اولیه نوجوانی (13-4سالگی) آموزش می بینند از کودکانی که از سن زودتری آموزش می بینند در یادگیری اغلب سریع تر پیشرفت می کنند. البته به این معنی نیست که زبان خارجی را نمی توان در سنین بالایاد گرفت. بدون توجه به سن کودک، تجربه و محیط و اینکه زبان چطور آموزش و تمرین داده می شود در فراگیری زبان نقش بسیار مهمی را ایفاء می کند.
بنابراین دانش آموزانی که زبان دوم را در سنین پایین تر یاد می گیرند نسبت به دیگران تلفظ و مهارت بهتری، زبان دوم دارند و از لحاظ اجتماعی توانایی بیشتری برای پاسخگویی به مشکلات را دارند. اختصاص سال های بیشتری به یادگیری یک زبان، شانس بیشتری برای استفاده از آن در موقعیت های مختلف و کسب مهارت بیشتر را به همراه دارد. زمانی که کودکان زبان دوم را یاد می گیرند، مهارت هایی را پرورش می دهند که به آنها شانس ساختن آینده بهتری را می دهد. آنها برای همیشه توانایی ارتباط با دیگران را در شرایط گوناگون بدست می آورند، به علاوه بدون توجه به سطح مهارت، یادگیری زبان دوم و یادگیری فرهنگ کشورهای مختلف معمولادید کودک به زندگی را باز می کند و همچنین شانس حرفه ای او را افزایش می دهد.

نقل از روزنامه کیهان

مامان میثم

1388/4/18 1:16 ب.ظ

پژوهش ها نشان داده که بهترین سن برای آموزش زبان دوم دوران کودکی است کودکان تا قبل از 12 سالگی امادگی یادگیری زبان دوم را دارد زیرا در این سن سلول ها آمادگی ازاد سازی درون خود را داشته و لذا لهجه فنوتیک و تمام زوایای یک زبان و گویش ان را فرا میگیرند اما پس از ان این روند کند میشود و ساز و کاری که دروجود آنا ن باری زبان دوم وجود دارد تغییر میکند ...به اعتقاد کارشناسان اموزش زبان یکی از سخت ترین کارهاست اما کودک ان را در دوسال اول زندگی از مادر میاموزد و اگر مادر به د. یا سه زبان مسلط باشد و با کودک خود به زبانهای مختلف صحبت کند بچه در همان زمان ان زبانها را یاد میگیرد زیرا مادر بچه را درگیر زبان میکند و بازخوردهای تشویقی به او میدهد کودک را به خاطر اینکه جمله ای را اشتباه میگوید تنبیه نمیکند فقط خطالی او را ارام ارام اصلاح میکند اما اموزش زبان درمدارس ما با صبر و مهر مادری نیست و دانش اموزان درگیر زبان نمیشوند ..
محققان کانادایی در بررسی های خود یافتهاند کودکان از سنین 4 ماهگی هنوز هیچ زبانی را نمیدانند و با کلمات اشنایی ندارن اما بدون شنیدن و فقط از روی نگاه کردن به صورت فرد گوینده میتوانند تشخیص دهند که باز بانهای مختلف با اناها صحبت میشود ..
دانشمندان تعدادی از کودکان 4-6 و 8 ماهه را از میان خانوادهای دو زبانه مورد بررسی قرار دادند و در بین این بررسی ها نوارهای ویدویی را که بدون صدا بود و فقط صحبت های والدین به دو زبان انگلیسی یا فرانسه را نشان میداد برای کودکان نمایش دادند نتیجه بررسی نشان داد وقتی زبان تغییر کرد کودکانی که فقط در حال تماشای صورت ها بودند واکنش هایی نشان میدادندکه حاکی از درک این تغییر بود ... همچنین نتایج نشان میدهد برای یادگیری زبان نیاز به شنیدن کلمات ان است ...

منبع :‌نشریه آیینه

فاطمه

1388/4/18 5:07 ب.ظ

تاثیر یادگیری زبان دوم در کودکان
جام جم آنلاین: به گفته محققان موسسه زبان‌شناسی کرنل (CORNELL)،‌ آموختن زبان دیگری غیر از زبان مادری به کودکان، به فعالیت ذهنی بهتر آنها می‌انجامد.در گذشته والدین نگران بودند که یاد دادن زبانی غیر از زبان مادری باعث ایجاد تداخل زبان، تاخیر در به حرف آمدن کودک یا نقصان شناختی در کودک شود، اما با توجه به این تحقیق، یادگیری زبان دوم منجر به بروز چنین مشکلاتی نخواهد شد.
بر این اساس، کودکانی که زبان دوم را یاد می‌گیرند، بهتر می‌توانند در برابر محرک‌های خارجی تمرکز خودشان را حفظ کنند تا آنها که فقط زبان مادری خود را بلدند. این نکته بسیار مهم است، چرا که توانایی حفظ هوشیاری و تمرکز برای رسیدن به اهداف، نقش مهمی در آمادگی تحصیلی و موفقیت در ساعات تحصیل مدرسه را دارد. اینها مزایایی است که دوزبانه بودن با خود به همراه آورده و باعث موفقیت‌های بعدی کودک در مدرسه و دوران تحصیل می‌شود.

به نظر محققان، موثرترین راه برای یادگیری زبان دوم، قرار دادن کودک در شرایطی است که محیط و آدم‌های اطراف او به زبان دوم سخن می‌گویند. در چنین شرایطی مشاهده شده که دانش گرامری کودک بسیار خوب بوده و موفقیت زیادی برای او به همراه دارد. چنانچه کودک زودتر به یادگیری زبان دوم بپردازد، احتمال آموختن مهارت‌های زبان در کودک بیشتر می‌شود.

ترجمه‌ها: آتنا حسن‌آبادی
منابع:physorg

منتظر

1388/4/18 5:15 ب.ظ

فاطمه من یه چیز چالب بگم همسایه ما که پسر 2 ساله داره که پدر و مادرش ترک هستند ولی همسایه ها و دوستان با هاش فارسی صحبت می کنن و این باعث شده که هر دو زبان رو یاد بگیره .وقتی که باهاش فارسی صحبت می کنی فارسی بهت جواب میده و وقتی که ترکی صحبت می کنی فارسی جواب می ده این برای من خیلی جالب بود که کودک 2 ساله تفاوت ربان ها را خوب می فهمه

اتفاقاً من هم از بچه های دو زبانه دیدم پدرش ایرانی بود و مادرش تایلندی که توی سوئد با هم ازدواج کرده بودن البته بچه علاوه بر فارسی انگلیسی صبت میکرد نه تایلندی! توی ایران هر وقت با مامانش میرفت بیرون میشد مترجم مامانش. هیچ مشکلی هم نداشت.

فاطمه

1388/4/18 5:20 ب.ظ

یکی از اقوام دور ما هم توی آمریکا با یک اسپانیایی ازدواج کرده ایران که اومده بودند مادر بزرگ بچه هم آورده بودند این بچه به سه زبان صحبت میکرد و این وسط یه مترجم حرفه ای شده بود،

منتظر

1388/4/18 5:25 ب.ظ

به نظرمن با توجه به بحث های بالا بهترین زمان برای آموزش زبان دوم به کودک قبل از دوران نوجوانی و بهتر از آن دوران قبل از دبستان است . و آموزش زبان دوم به کودکان یه ضرورت است که باید انجام شود .
اما نحوه آموزش خیلی مهمه . مخصوصا برای ما که خودمون توی زبان دوم خیلی خیلی گیج می زنیم چطور می تونیم زبان دوم رو به کودکمون آموزش بدیم .

فاطمه

1388/4/18 5:27 ب.ظ

مطلبی که گفتی خیلی مهمه ،به نظر من باید خودمون یاد بگیریم تا بتونیم با بچه حرف بزنیم تا اون هم راه بیفته.

مامان میثم

1388/4/18 7:05 ب.ظ

سلام
مباحث و شاهد مثالای خوبی اوردید ..معمولا بچه هایی که دو زبانه هستند بسیار بسیار موفقن ...
من خودم به عربی تسلط دارم اما مسئله مهم اینه که یادگیری زبان دوم به دو روش صورت میگیره :
1- صحبت کردن همزمان مادر به هر دو زبان ...یا اینکه هر کدوم از پدر و مادر به زبان مادریشون سحبت کنن
2- گذاشتن کارتون های به زبان اصلی برای بچه ها ( این خیلی خیلی موثره ...دختر عموی بنده 5 سال اول عمرشو مالزی زندگی کرد ...پدر و مادرش هم ایرانی بودن ...منتهی چون در محیط زبان انگلیسی بزرگ شده بود و دایم کارتونهای زبان اصلی میدید نه تنها خودش به راحتی انگلیسی حرف میزد که بعضی جاها به مامانش هم یاد میداد ...
من تا حالاسعی نکردم با میثم عربی صحبت کنم ...نمیدونم از کجا شروع کنم ... البته میثم الان خیلی خوب تفاوت فارسی با عربی رو میفهمه اگه من عربی حرف بزنم یا اینکه قرآن بخونم شروع میکنه اهنگ قرآن خوندن و نمازخوندن رو از خودش در میاره ...

مامان میثم

1388/4/18 7:16 ب.ظ

کمپانی والت دیزنی یه سری کارتون تولید کرده که مخصوص اموزش زبان دومه ...تو این کارتونا همه شخصیتا اسم اصلی خودشون رو دارن تا بچه ها با اسم اشیا اشنا بشن

مامان میثم

1388/4/18 7:20 ب.ظ

(فیلم و کارتون سری 26 اپیزودی مجیک انگلیش و سری Welcome )این دو مجموعه با استفاده از شخصیت های کارتونی بیش از دویست کلمه و جمله اساسی مکالمه زبان را در کمتر از پنجاه ساعت به کودکان 4 تا 12 سال اموزش میدهد
سلام به دوستان خوب و گلم
راستش اسم این تاپیک اقتباسی از اون کتابه و هدف درآوردن نکته های تربیتی مفید برای کودکانمون هست. امیدوارم بدردتون بخوره
من فعلا دارم مطالب آرشیو رو اینجا میذارم.
حوریثا

1388/4/19 2:41 ق.ظ

فاطمه جان خاطره با مزه ای بود.راستش تو این بحثمون نباید دو موضوع رو با هم اشتباه کنیم. اموختن زبان دوم با دو یا سه زبانه شدن فرق می کنه.در زبان دوم کودک ابتدا به یک زبان شروع به صحبت می کند و پس از یادگیری اون یا در حین یادگیری اون زبان دوم رو یاد می گیره.اما دو زبانه شدن یک فرایند متفاوته. در دو زبانه شدن کودک قبل از اغاز کردن تکلم هر دو زبانی رو که در معرضش بوده با هم یاد می گیره. تحقیقات نشون میده کودکانی که در محیط دو زبانه رشد می کنند به نسبت همسنهاشون دیرتر زبان باز می کنند اما وقتی که شروع به صحبت کنند به هر دو زبان خواهد بود. من نمونه این چنینی چند تایی دیدم. در یک خانواده پاکستانی/اندونزیایی که در خانه به انگلیسی صحبت می شد و زبان خارج خانه هم المانی بود فرزند اول بسیار دیر شروع به صحبت کرد تا اونجا که یادمه در دو سالگی هنوز قادر به تکلم نبود. اما بعد انگلیسی رو شروع کرد و اردو رو هم می فهمید. فرزند دوم که به دنیا اومد والدین تصمیم گرفتند هر کدوم با اون به زبان خودشون حرف بزنند مادر اندونزیایی و پدر اردو و خواهر انگلیسی . و این بچه هر سه زبان را می فهمد . حالا خواهرش در کودکستان المانی هم یاد گرفته و والدینشون امیدوارند که به برادرش هم یاد بده.البته انصافا کار ساده ای نیست.مادر خود من با سه زبان بزرگ شده> زبان خانه. زبان همسایه ها و زبان مدرسه. و این در یادگیری زبان چهارم خیلی کمکش کرده با ذکر این نکته که عدم استعمال دو زبان اول باعث شده فقط اونها رو بفهمه. یعنی مادر من الان به راحتی نمی تونه با مادر بزرگم به زبان مادری صحبت کنه خیلی سخته براش تا یک جمله بسازه ولی من یقین دارم اگر یک مدت نه خیلی طولانی با مادربزرگم به زبان اصلی حرف بزنه دوباره راه می افته چون این خاصیت هر زبانی خصوصا زبان مادری است.

حوریثا

1388/4/19 2:52 ق.ظ

من هنوز زبان دیگه ای رو با محمد علی شروع نکردم اما اون در معرض سه زبان و یک گویش کم وبیش بوده و فکر می کنم تفاوتشون رو تشخیص می ده. وقتی به انگلیسی دور و برش صحبت میشه حالت راحتی داره اگر چه براش جالبه. اما چون کمتر در معرض المانی بوده پس از مدتی که المانی نشنیده بود و یکهو دوباره باهاش مواجه شد گیجی و ناراحتی رو تو رفتارش به وضوح می شد دید. اما نکته جالب اینه که عادی شدنش خیلی طول نکشید. من شنیدن قران و ادعیه رو شک دارم بشه در معرض بودن به حساب اورد چون تعامل زبانیی در این موارد صورت نمی گیره گوش اشنا میشه ولی ذهن ارتباطی بین اصوات و دنیای خارج بر قرار نمی کنه. یعنی اصولا ارتباط محذوفه در حالی که کودک از ورای ارتباط به زبان می رسه. بازخوردی هم که نمی گیره فقط صوت است و بس.

دوست من در 5 سالگی دخترش رو به المان اورد و دخترش در ده سالگی دقیقا با صحت یک المانی صحبت می کرد. به نظر بعضیها یادگیری زبان دوم در زیر 10 سال بسیار مفید و اسانه. والبته محیط رو نباید فراموش کرد مساله بعد غلط یاد گرفتن زبان در اولین یادگیریه که میتونه یک اشتباه رو بدجوری تو ذهن نهادینه کنه. پس تلفظ صحیح خیلی خیلی مهمه. اینجا معلم انگلیسی حتما باید یک گویشور انگلیسی باشد و نه یک انگلیسی اموخته.حالا شما تصور بفرمایید انگلیسی در ایران رو با تلفظهای ساوجبلاغی دانش اموزان که از تلفظهای زیمبابوه ای ما معلمهای انگلیسی گرته برداری ازاد شده است!
ایه

1388/4/21 10:39 ق.ظ

در مورد موضوع مورد بحث هم باید بگم چون پدر ومادرم اهل تبریزن ما تابستونا حدود یه ماهی میرفتیم تبریز وهمین که تو محیط بودیم اونم فقط یه ماه در سال ولی هم من هم خواهر وبرادرم ترکی رو یاد گرفتیم هم حرف زدن هم فهمیدن......
این تجربه عملی از لحظ علمی هم مطالب خوبی داشتید استفاده کردم ولی با توجه به همه حرفایی که هست انگار بهترین روش همون دو یا چندزبانه شدن .هست با اموزش در محیط اصلی اون زبان .یه جورایی انگار مغز این طرح رو طبیعی میدونه وهیچ فشاری روش نیست وروش های دیگه در مقابل این روش تحمیلی به حساب میاد......

ایه جون چند وقت قبل (‌قبل از بسته شدن کلوپ )‌یکی از مامانا که با دخترش بسته های تراشه های الماس رو کار میکرد از روند کاری اونا خیلی خیلی راضی بود میگفت از 18 ماهگی با دخترش کار کرده و الان خیلی از لغات انگلیسی رو بلده ...امیدوارم دوباره بیاد ....
ایه جون کارتون های انگلیسی خیلی خیلی مفیدند خصوصا اونایی که مخصوص اموزش زبان ساخته شدن ...
برای پسرا هم ...من یه بسته تهیه کردم که دوستای همسرم ازش استفاده کردن و خیلی راضین ....بسته xlc هست تلفنیه ...شما کتابا رو تا جاییکه استاد گفته مطالعه میکنی و استاد هفته ای یه بار با شما تماس میگیره و از تون سوال میکنه ....تمام مکالمات هم به انگلیسیه ...فکر میکنم برای سن پسرای شما مفید باشه

ایه

1388/4/21 4:59 ب.ظ

مامان میثم جان پسرای من الان تومدرسشون دارن زبان رو خیلی خوب یاد میگیرن روششون هم همین مکالمه تمام وقت ویه جور ساختن محیط مجازیه که خیلی موثره هم عربی هم انگلیسی به طوری که الان پسر من دوم راهنمایی رو تمام کرده میتونه انگلسی وعربی سخنرانی کوتاه داشته باشه در مورد موضوعات مختلف.......
اما وقتی کوچیک بودن از این روش ها استفاده کردم اون موقع راضی بودم یعنی خیلی خوب یاد میگرفتن وپیش میرفتن...........ولی جذابیت ادامه دادن رو نداشت ولی اگه فیلم یا برنامه هایی باشه مثل این که حوریثا جان گفتن برای سنین مختلف خیلی خوبه.

حوریثا

1388/4/22 11:06 ق.ظ

ایه جان تو این ادرس میتونین کارتونها رو ببینین
جایی برای دانلود هم داره ولی من نتونستم دانلود کنم
http://www.fmc-net.de
ادرس شبکه هم اینه
http://www.islamchannel.tv
حوریثا

1388/4/22 3:08 ب.ظ

وای ایه جان ادرس اول رو اشتباه دادم عذر میخوام
درستش اینه
http://www.fmc-tv.net
برنامه قرانش crown of lightنام داره.

2740
فاطمه

1388/4/23 12:27 ق.ظ

سلام
به جون خودم من خیلی دوست دارم بیشتر بیام این آقا محمد حسین نمیذاره ، رفت و آمدهامون هم خیلی زیاد و وقت گیره.

خب !
حال که بهترین زمان برای یاد گیری زبان دوم 12-4 سالگیه ، 1- آیا آموزشگاهی رو پیشنهاد میدید که به یک بچه 4ساله زبان رو خوب تدریس کنن؟ (علاوه بر کار کردن پدر یا مادر با بچه)2- شما چه زبانی رو قصد دارید به فرزندتون بیاموزید؟

مهسا

1388/4/23 12:14 ب.ظ

دوستان عزیز سلام خوشحالم که کلوپ دوباره راه اندازی شده بحث جالبیه همانطور که همه عزیزان متفق القول هستند بهترین سن یادگیری زبان دوم از سنین پایین است تا انجا که هر چه کمتر باشد بهتر است و بهترین راه هم شروع از خانه است ولی به قول حوریثای عزیز تلفظ خیلی مهم است که از عهده اکثر ما بر نمی اید به نظر من استفاده از گوش دادن به نوار و سی دی بهترین روش است که هم تلفظ صحیح در ان رعایت شده و هم به والدین اجازه می دهد با زبان خود صحبت کنند که کودک زبان مادری را نیز به خوبی درک کند من برای دخترم که الان تقریبا حدود22 ماهش است از حدود 18 ماهگی زبان دوم را شروع کردم البته قبلا هم توی این کلوپ به بچه ها اعلان کردم دخترم توی این چند ماهه پیشرفت عالی کرده اون الان به خوبی درک میکنه شب به خیر همان گودنایت است وقتی بهش میگم دوست دارم عاشقتم بلافاصله می گه ای لاو یو و سی دی را روزی ده بار هم گوش بده خسته نمی شه بچه ها خیلی با هوش تر از اون چیزی هستند که بشه فکرشو کردوقتی همکارم گفت دخترش که اسمش زهرا وقتی عسل توی مهد دیدتش بهش گفته هلو واتز یور نیم از خوشحالی داشتم بال در می اوردم و اصلا باور نمی کردم انقدر زود بازده داشته باشه

مامان میثم

1388/4/23 2:14 ب.ظ

آخ جونم مهسای عزیز اومد ..دیروز داشتم از شما میگفتم که تراشه های الماس رو واسه دخملت کار کردی ....درست میگم دیگه ؟

یاس

1388/4/23 11:59 ب.ظ

بسیاری از متخصصان معتقدند، زبان آموزی قبل از سن ده سالگی، امکان تلفظ صحیح و تکلم روان را همانند یک فرد بومی به کودکان می دهد. از همین رو، هر چه کودکان زودتر با زبان دوم آشنا شوند، شانس بیشتری برای تسلط و مهارت در صحبت کردن به دست خواهند آورد.
از سوی دیگر، فراگیری زبانی به غیر از زبان مادری، پرورش توانایی مادام العمری را برای برقراری ارتباط بیشتر با دیگران فراهم می کند و سبب گرفتن نمره های بهتر در مدرسه و آشنایی کودک با مهارت حل مسأله می شود.
* فواید دانستن زبان دوم
یکی از مزایای مهم تسلط بر زبان دوم، امکان دسترسی به فرصتهای شغلی بهتر است. ضمن آنکه شخص درک عمیق تری نسبت به فرهنگ خود و سایر ملل پیدا می کند.
بعضی از شواهد نشان می دهد، کودکانی که با دستور زبان دیگری غیر از زبان مادری آشنایی پیدا می کنند، خلاق تر از سایر همسالان خود هستند و می توانند مسایل پیچیده را نیز حل کنند.
از جمله فواید دانستن زبان دوم در جامعه امروز، افزایش رقابت اقتصادی در سطح خارجی، بهبود بخشیدن به ارتباطات جهانی و حفظ و اداره مصالح سیاسی و امنیتی یک کشور است.
* چرا بهتر است کودک زبان دوم را پیش از دبستان بیاموزد؟
تحقیقها نشان داده است، در صورت زبان آموزی کودکان قبل از بلوغ، بچه ها شانس بیشتری برای صحبت کردن به زبان دوم با تلفظ کاملاً بومی پیدا می کنند.
متخصصان علت این امر را تغییرهای فیزیکی که در مغز به هنگام بلوغ اتفاق می افتد، می دانند.
البته واضح است که مثل هر امر دیگری، هر چه بیشتر وقت صرف آموختن کاری بشود، نتایج بیشتری هم به دست می آید.
در ضمن آشنایی کودک با فرهنگ سایر ملل موجب گسترش دیدگاهها و طرز نگرش او شده و برایش فرصت برقراری ارتباط با سایر مردم را فراهم می آورد.
* چگونه می توان زبان بیگانه را به کودک آموخت؟
به طور معمول سه روش عمده برای آموزش زبان به کودکان در دنیا وجود دارد.
1- روش غوطه ور سازی: در این روش برای کودک فرصتی پیش می آورند که بیشتر وقت خود را در مدرسه به آموزش زبان دوم بپردازد. در برنامه های آموزش زبان تمام وقت، که در معدودی از مدارس یا مناطق خاص کشور قابل اجراست، کودکان تمامی موضوعهای درسی خود از جمله ریاضی، علوم اجتماعی و... را به زبان دوم می آموزد. در روش غوطه ورسازی نیمه وقت که تقریباً به همان روش عمل می شود، قسمتی از برنامه های درسی به آموزش زبان دوم اختصاص دارد. کودکانی که با این روش آموزش می بینند، می توانند در زبان دوم مهارت و تسلط کامل پیدا کنند.
2- برنامه های FIES: این روش از روشهای قبل متداول تر است.
در مدارس زبان دوم به صورت یک برنامه درسی متمایز و جداگانه تدریس می شود. معمولاً سه تا پنج ساعت در هفته و بسته به تکرار و تعداد جلسات و فرصتی که در اختیار کودک قرار داده می شود، می توان از او انتظار داشت که به مهارت و تسلط لازم در زبان دوم برسد.
3- برنامه های FIEX :در این نوع آموزش کودکان به مفهوم کلی با زبان دوم و فرهنگ آن آشنا می شوند. وقت آموزشی بیشتر ی صرف بررسی و مطالعه روی زبان دوم یا جمع آوری اطلاعات مربوط به آن می شود. البته تأکید این روش تسلط بر زبان نیست، بلکه سعی می شود که اطلاعات و مفهوم کلی آن به کودک معرفی شود. اگر چه کودک با یک یا دو ساعت برگزاری جلسات آموزشی تا حدودی به بعضی از تجارب در این ارتباط دست پیدا می کند، والدین نباید از او انتظار فصاحت و روانی در زبان دوم را داشته باشند. این روش می تواند پایه و اساس آموزشهای بعدی در سالهای آینده باشد.
مهمترین نکته تشویق و تقویت علاقه کودک به زبان دوم است. به او نشان دهید که برای تواناییهایش در صحبت و به کارگیری زبان دوم ارزش قایلید. موسیقی، آثار هنری، داستانها و غذاهای معروف یا محلی آن کشور را به کودک بشناسانید.
کودکان بزرگتر هم می توانند به کمک اینترنت و یا چت در اوقات فراغت، فرصت ارزشمندی برای صحبت به زبان دوم و یا بهبود و تقویت آن و مبادله فرهنگی در آن زبان پیدا کند.
com.Kidsource.WWW
طناز زارعی طوسی

موضوع 2:
آموزش محبت اهل بیت به کودکان:
ایه

1388/4/27 11:05 ق.ظ

ما همیشه تو حرفامون یا دعاهامون میگیم دوست داریم وتمام هدفمون اینه که بچه هامون محب اهل بیت بشن پیرو راه وروش وسیره اون بزرگواران باشن اما کاری که برای رسیدن به این هدف میکنیم چیه؟؟؟؟؟
چیزی که من همیشه تو ذهن خودم دارم وسعی میکنم به عنوان یه شاخص بهش نگاه کنم این جمله هست که اسلام باید متن زندگیم باشه نه حاشیه........
یعنی تو هر کاری که میخوام انجام بدم اولویت اول واخرم حرف پیامبر باشه ...یعنی وقتی کسی وارد خونه من میشه بفهمه مسلمونم یعنی وقتی کسی منو تو مهمونی میبینه بفهمه مسلمونم حتی تو مجلسی که نا محرم نیست که از حجابم بفهمه......منظورم ریا وخودنمایی وظاهر سازی و.........این حرفا نیست بلکه من معتقدم اگه من مسلمونم باید اثرش هم تو رفتار واخلاقم مشخص بشه هم تو همه جنبه های زندگیم....وگرنه دیگه فقط یه مسلمون شناسنامه ای هستم ودیگر هیچ.....چطور انتظار داشته باشم فرزند من عاشق اهل بیت باشه یا با شنیدن نام حضرت رسول هوش از سرش بره
من همیشه متاثر از این جریان تو سیره پیامبر هستم.....در جریان غزوه خیبر مد ت ها قلعه خیبر محاصره بوده توسط مسلمانان.......ویهودی ها در قلعه بودند فقط یک چوپانی داشتند که از قلعه بیرون میامده برای این که گوسفندان رو به چرا ببره بعد از مدتی این چوپان مسلمون میشه..........چطور ؟؟تنها در اثر اینکه از کنار مسلمانان رد میشده ونوع رفتار اون ها رو میدیده سلوک پیامبر رو میدیده وشیفته اسلام میشه!!!!!چطوره که ما سال ها فرزندانمون در کنار ما زندگی میکنند وما نتونیم اون ها رو عاشق اسلام وپیامبر کنیم ..فقط کافیه خودمون مسلمان زندگی******** کنیم
اینجوری شاید بتونیم ذره ای از مظلومیت پیامبرمون رو کم کنیم وقتی با کارهامون باعث ابروی دین بینظیرمون باشیم تو اخلاق به خصوص که با بچه ها چطور مهربان وبا مدارا بودند اگه ما کمی خودمون رو نزدیک کنیم بچه ها عاشقمون میشن ودیگه بعد از مدتی که بزرگ شدند وبه سن نوجوانی وجوانی رسیدند از خونه فراری نمیشن.ومثل دوران کودکی شیفته والدین مسلمون با اخلاقشون میمونن واز این بالاتر میرن دنبال سرچشمه که همه ارزومون همینه که اول حرفم گفتم.......
شهادت امام موسی کاظم علیه السلام رو تسلیت میگم

مسیحا

1388/4/27 11:27 ق.ظ

سلام.
من هم شهادت امام هفتم رو تسلیت میگم.
آیه عزیز... من تصور میکنم فراری شدن بچه ها در سنین نوجوانی به دلیل درک ناقصیست که والدین از دین دارند !!! و به همین دلیل نمیتونند درست توضیح بدند چون خودشون هیچ وقت درست متوجه نشدند !
عشق به امامان بدون شناخت اونها اصلا معنایی داره ؟؟؟؟؟؟

مریم

1388/4/27 9:17 ب.ظ

سلام آیه جون ممنون،

منم دغدغه ی همیشگیم همینه که چطور فرزندی با تربیت محکم مذهبی بار بیارم؟ اینکه چطور فرزندی تربیت کنم که وقتی به چیزی شک کرد دنبال چرا باشه نه اینکه مغلوب شکش بشه چون به نظرم همیشه شک به سراغ آدم میاد و مهم اینه که چه جوری باهاش برخورد کنیم، و خانواده خیلی مهمه، به نظرم خانواده ای که تعصب شدیدی روی عقایدش داره بدون داشتن دلیل همیشه باعث برعکس شدن اون چیزی می خواد که مییشه.

خدا کمکمون کنه، همه ی پدر مادرها راه سختیرو در پیش دارن، واسه ی هم دعا کنیم.

مهسا

1388/4/28 12:07 ب.ظ

کشیشى یک پسر نوجوان داشت و کم‌کم وقتش رسیده بود که فکرى در مورد شغل آینده‌اش بکند . پسر هم مثل تقریباً بقیه هم‌سن و سالانش واقعاً نمی‌دانست که چه چیزى از زندگى می‌خواهد و ظاهراً خیلى هم این موضوع برایش اهمیت نداشت .

یک روز که پسر به مدرسه رفته بود ، پدرش تصمیم گرفت آزمایشى براى او ترتیب دهد . به اتاق پسرش رفت و سه چیز را روى میز او قرار داد : یک کتاب مقدس، یک سکه طلا و یک بطرى مشروب .

کشیش پیش خود گفت : من پشت در پنهان می‌شوم تا پسرم از مدرسه برگردد و به اتاقش بیاید . آنگاه خواهم دید کدامیک از این سه چیز را از روى میز بر می‌دارد .

اگر کتاب مقدس را بردارد معنیش این است که مثل خودم کشیش خواهد شد که این خیلى عالیست . اگر سکه را بردارد یعنى دنبال کسب و کار خواهد رفت که آنهم بد نیست . امّا اگر بطرى مشروب را بردارد یعنى آدم دائم‌الخمر و به درد نخوری خواهد شد که جاى شرمسارى دارد .

مدتى نگذشت که پسر از مدرسه بازگشت . در خانه را باز کرد و در حالى که سوت می‌زد کاپشن و کفشش را به گوشه‌اى پرت کرد و یک راست راهى اتاقش شد . کیفش را روى تخت انداخت و در حالى که می‌خواست از اتاق خارج شود چشمش به اشیاء روى میز افتاد . با کنجکاوى به میز نزدیک شد و آن‌ها را از نظر گذراند .

کارى که نهایتاً کرد این بود که کتاب مقدس را برداشت و آن را زیر بغل زد . سکه طلا را توى جیبش انداخت و در بطرى مشروب را باز کرد و یک جرعه بزرگ از آن خورد . . .

کشیش که از پشت در ناظر این ماجرا بود زیر لب گفت :

خداى من! چه فاجعه بزرگی ! پسرم سیاستمدار خواهد شد

حوریثا

1388/4/29 10:27 ق.ظ

سلام دوستان
من با ایه جون موافقم و فکر می کنم تنها ناقص بودن درک والدین نیست که بچه ها رو از دین فراری میده. منظورم این نیست که با شناخت ناکافی میشه فرزند خدامحور داشت. نه. اما صرف داشتن شناخت مکفی هم نمیشه بچه رو جذب دین کرد. حتما شما هم دیدین که حتی توی یه خونواده روحانی فرزند دینزده هست.
و از این قبیل کم نیستند چون رفتار والدین اصلا محمدی نیست. مبادا فکر کنین منظورم اینه که بین رفتار و گفتارشون تناقضه. نه ...اتفاقا به هر جزییاتی هم ممکنه عمل کنند ولی نه به شیوه معصومین

حوریثا

1388/4/29 11:57 ق.ظ

من این هفته این فرصت برام پیش اومد که با یک خونواده همراه باشم همیشه رفتارهای ناخوشایند و بعضا ضددینی فرزندشون برام سوال بود حالا متوجه شدم که این دقیقا انعکاس رفتار والدینش است که بر اثر رعایت اداب مرسوم تو اونها مخفیه و توی بچه شون که مهارتهای اجتماعیش رشد نکرده اشکار شده. میشه گفت رفتار ما هرچی باشه رفتار فرزندمون حالت تشدید شده اونه مهم اینه که کدوم قطب تو رفتار ما دست بالا رو داشته باشه شاید در مورد رفتار خدامحور این خوشبینانه باشه ولی شواهدی هست که منو ترغیب میکنه اینطور فکر کنم. یعنی اگر ما نهایت سعیمون رو بکنیم که محمدی خصال باشیم فرزندمون از ما محمدی خصالتر مبتونه باشه. اما بر عگسش هر چه ما باری به هر جهت باشیم فرزندمون باری به هرجهتتر میشه. و نهایتا دین گریز.

یاس

1388/4/29 12:06 ب.ظ

سلام دوستان
حوریثا جون خوبی؟با درسها چه میکنی؟
من هم با نظر شما و آیه موافقم.من یک استادی داشتم بهش میگفتم که من باید چه کار کنم که رشد کنم و بتونم از لحاظ اخلاقی پیشرفت داشته باشم.
اون عرفان تدریس میکرد.میگفت :ما خیلی کار رو برای خودمون سخت کردیم و فکر میکنیم که باید چه کارهایی انجام بدیم.
خیلی آسانتر از اون چیزی هست که شماها فکر میکنینی.فقط واجبات رو انجام بدین و محرمات رو ترک کنین.بعد از 40روز خودتون میبینین که چه رشدی کردین.
میگفت:علت رشد پیامبر و ائمه ما در اطاعت بوده.اینکه بندگانی مطیع بودن به این معنا که هرچه خدای بزرگ گفته بود رو انجام میدادن و هرچه نهی شده بود رو ترک میکردن.
در دوران مجردی کهخ درگیری های کمتری داشتم چند روز این کار رو انجام دادم .تا میخواستم غیبت کنم میگفتم :نه خدا گفته انجام نده.خودم رو کنترل میکردم.واقعا احساس اینکه رشد کردم رو داشتم .یک آرامش بسیار زیاد و.........

یاس

1388/4/29 12:09 ب.ظ

حالا دارم سعی میکنم که برای تربیت سید محسن هم این دستور رو رعایت کنیم.تا فرزندی محمدی داشته باشیم.
وقتی سید محسن به دنیا اومده بود همون استادم بهم گفت از این به بعد مواظب باش.یک دوربین فیلمبرداری توی خونه ات نصب شده. مبادا غافل شی.
و واقعا هم همینجوری هستش.وقتی باهاش صحبت میکنم تمام تمرکزش به دهان من هست.و این نشون میده که من الگو هستم .
پس اگه الگوی من پیغمبرم باشه پس مطمئنا الگوی او هم خواهد بود.

مامان میثم

1388/4/29 11:13 ب.ظ

سلام به همه دوستای خوبم این جمله یاس عزیز رو من مدتها بود برای خودم حس میکردم (‌فکر کن یه دوربین تو خونه ات نصبه )‌البته من این مسئله رو وقتی دبیرستانی بودم و تو مدرسه خیلی شری میکردم برای خودم تصور کردم یعنی با خودم میگفتم فرض کن یه دوربین داره لحظه به لحظه حرکاتت رو برای مامانت میفرسته ...برای همین خیلی دست پا به راه عمل میکردم ...از یه نفر شنیدم تصور کنید که یه نفر با شرایطی دقیقا مشابه شرایط تو هماهنگ و همزمان با شما وجودداره ...و در هر زمان که تو تصمیمی میگیری اون هم تصمیم میگیره و تصمیم گیریهای اون همیشه بهترین و ایده آل ترینه ...هر زمان که عمل من با عمل اون متفاوت بشه به همون نسبت از آرمانها و انسانیت دور شدیم ... حالا درمورد مبحثی که آیه جون مطرح کرد میشه اینطور بگیم که فرض بگیریم اون شخص که هماهنگ با ماست شخصیه که خلق و خوی محمدی داره یعنی از عالی ترین اخلاق برخورداره ...و ما لحظه به لحظه باید حرکات و سکنات خودمون رو با اون چک کنیم تا با اون هماهنگ شیم ...مثلا در فلان موضوع من چه میکنم و اون که خوی وخصال محمدی داره چه میکنه ...و بعد هرچه میتونیم به اون نزدیک بشیم ...( درحقیقت به انسانیت نزدیک میشیم )‌ --------------------------
ایه

1388/4/30 11:05 ق.ظ

سلام به دوستان عزیزم........
مسیحا جان حتما شناخت لازمه ولی کافی نیست عمل از اون مهمتره.........
حوریثا جان منم دیدم از این خانواده ها وحداقل تاثیر منفی این بدعملی والدین بیتفاوتی نسبت به دین ودینداریه چون احساس میکنن این دین چیزی به زندگی پدر مادر من نداده نه ارامش نه اخلاق نه .........پس به چه درد میخوره تا این که دوباره ایا به کسی برسن که دین رو براشون بازتعریف کنه!!!!!!!!

مامان

1388/4/30 7:03 ق.ظ

سلام مامان میثم عزیزم
مرسی از راهنمائیتون.
در رابطه با بحث آیه جون شما گفتین فکرکنیم کسی همزمان با ما تصمیم میگیره و بهترین انتخابو داره، از کجا بفهمم که اون شخص چه تصمیمی گرفته؟ باید سیره پیامبر(ص) را بخونم؟ می شه بیشتر توضیح بدین؟

ایه

1388/4/30 11:05 ق.ظ

سلام به دوستان عزیزم........
مسیحا جان حتما شناخت لازمه ولی کافی نیست عمل از اون مهمتره.........
حوریثا جان منم دیدم از این خانواده ها وحداقل تاثیر منفی این بدعملی والدین بیتفاوتی نسبت به دین ودینداریه چون احساس میکنن این دین چیزی به زندگی پدر مادر من نداده نه ارامش نه اخلاق نه .........پس به چه درد میخوره تا این که دوباره ایا به کسی برسن که دین رو براشون بازتعریف کنه!!!!!!!!
ماه پیشونی عزیز ومامان عزیز....افرین واحسنت به انتخابتون...فقط امیدوارم با جدیت وصبوری تا اخر به پیش برید که حتما خدا به خاطر این صبوریتون جبران میکنه براتون به احسن وجه........
تو این راه اگر همسرانتون همراه باشن خیلی براتون راحت میشه مثلا تو مهمونی ها بیشتر نی نی بغل بابا باشه یا محل نشستن زن ومرد جدا باشه که همه راحت تر باشن........
بیرون از منزل هم من چادر لبنانی سرم میکنم اگه بخوام بچه بغل کنم ......لی قبل از این هم که ای نچادر رو نداشتم چادرم کشدار بود زیرش هم پوشیده بودم حسابی که اگه چادرم احیانا کنار رفت پوشیده باشم .......
برای روسری وانواع چادر اگر تهران هستید خیابون بهار همون اوایلش یه پاساژ هست که لوازم اداری و............داره اما چند تا مغازه متفرقه هم تو اون پاساژ هست که یکیش انواع روسری وشال وچادر و.....خیلی زیبا داره با انواع سنجاق های روسری و.......
نازنین زهرا جان خوش امدی .......
در مورد سوال اخرتون که ایا باید سیره خوند؟؟؟خوب حلال وحرام خدا مشخصه فقط باید درگیر هوای نفس شد!!!!!!!!!!در ضمن هر کس به قول معروف خورده شیشش تو یه سری چیزای محدوده که باید مراقب اونها باشه مثلا یکی براش روزه گرفتن سخت نیست ولی داشتن حجاب خیلی سخته یکی پرهیز از غیبت براش راحته ولی دیگری عادت به دروغ داره یکی کینه ایه یکی حسوده و.......خدا تو قران میفرماید هرکس به وجود ودرون خودش از همه اگاه تره پس میشه با خودمون خلوت کنیم واین خورده شیشه ها رو بشناسیم ویک به یک سعی کنیم کمرنگش کنیم..........
باز خیلی طولانی شد ببخشید واقعا........

مسیحا

1388/4/30 11:59 ق.ظ

قومی متفکرند اندر ره دین
قومی به گمان فتاده در راه یقین
میترسم از آنکه بانگ آید روزی
کی بیخبران راه نه آنست ,نه این

مهسا

1388/4/30 12:54 ب.ظ

مهتاب جون امروز به صحبتامون فکر می کردم که تو مشکلاتمون به داشته هامون نگاه کنیم همین که نی نی سالم داریم بزرگترین نعمت که با هیچ چیز قابل مقایسه نیست البته شاید فکر کنی حرف زدن راحته ولی باور کن منم زندگیمو باسختی شروع کردم همسرم بیکار بود به جای اینکه پولی داشته باشه قرض هم داشت ولی بالاخره درست شد امیدت رو از دسنت نده

مامان میثم

1388/4/30 6:02 ب.ظ

سلام ایه جون ممنونم از اطلاعات بسیار مفیدت مثل همیشه کاربردی و قشنگ ... مامان عزیز خوندن سیره رسول اکرم خیلی خوبه اما از اون مهمتر وجدان ادمه و به قول آیه جون شناخت نرمه شیشه ها ...باید ببینیم از کدوم عملمون بعد از انجامش پشیمون میشیم ..کدوم عمله که ما رو ناراحت و نگران کرده اون موقع نرمه شیشه ها مشخص میشن ...

یاس

1388/4/30 11:47 ب.ظ

مامان میثم جان سلام
خوبی؟کم پیدا شدی؟
اگه موافقین من این بحث رو جمع بندی کنم .چون خیلی عالی بود ونکات کلیدی زیادی ازش در میاد.
بعد بحث مهسا رو شروع کنیم.
البته اگه هنوز فکر میکنین که در موردش صحبت هست دست نگه داریم.

2706