2737
2734
عنوان

کسی هست که مشکل کروموزومی 7 و 20 داشته باشه ؟

| مشاهده متن کامل بحث + 11054 بازدید | 275 پست
بله عزیزم فوق لیسانس ژنتیک هستم..سه سال ازمایشگاه ژنتیک کار کردم.... امیدوارم بتونم کمک کنم

آخه من دوتافرزندسالم دارم این مشکل ازاول درمن وجودداشته یابعدازبه اومدن بچه هام به وجوداومده؟

سلام چرخ فلک عزیز خواهش میکنم کمکم کنین چندتاسئوال دارم من دوفرزندسالم دارم ازوقتی که برای سومی اقد ...

سلام عزیزم

بله میتونه باشه..یکی از مهمترین علایم سقط دلایل ژنتیکیه

اگر فقط در کروموزوم یک بود یا بچه سقط میشد یا سالم بود!

اما کروموزوم 18 و 21 و 13 فرق داره! چون ممکنه با وجود قطعات یا حتی یک کروموزوم اضافی هم جنین زنده بمونه..همونطور که تحربه هم داشتید و یک حنین مشکل دار داشتید و مجبود به سقط شدید!

تو دوتا بچه های اول هم شانس اوردید هم چون سن کمتر داشتید بدن هوشمندانه تر جنین های سالم تر رو انتخاب میکنه...

ولی با بالا رفتن سن اشکالات ژنتیکی بیشتر بروز میکنه 

توصیه من به شما دو حالت هست یکی از طریق روشهای حدید میکرو اینجکشن و IVFاقدام کنید که یک مقدار پر هزینه هستن ..یا کلا بیخیال بچه سوم بشید!

این دو گزینه رو  با توجه به وضعیت و شرایط خودتون انتخاب کنید که هزینه براتون اهمیت نداره یا فرزند سوم ضرورت زیادی نداره براتون!1

چون یک بچه معلول فارغ از هزینه بار عاطفی سنگینی برای خانوادهدارد.

اینکه اجتمال بچه سالم به صورت طبیعی هست یا نه..باید بگم قطعا هست ..احتمالش هم کم نیست ولی بخاطر درصد شکست (تولد نوزاد معلول) من توصیه نمیکنم

در مورد مسئله ای که پیش میاد این لینک رو بخون هر جاش متوجه نشدی یا سوال داشتی بهت توضیح میدم

http://www.jouybari.blogfa.com/post/469

ای دوست مرا دعا کن شاید نزدیکتر از من به  خدا ایستاده ای  

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید.

چرخ وفلک عزیزم من امکان آی وی اف وپی جی  دی روندارم،هزینه های بالایی دارن توروخدایه راهی پیش پا ...

کاش میتونستم ..ولی طبق نتایج شما هم باید PGD در IVFبشید و هم یک تزمایش امینوسنتز در زمان بارداری دارید!!

درسته هزینش بالاست ..ولی نگه داری یک بچه معلول خیلی هزینه بیشتری داره!

هم هزینه از نظر عاطفی  و هم هزینه از نظر مالی!

علم ژنتیک اومده که احتمال بچه ناقص رو کم کنه..اگر از نظر علمی میپرسید تا جایی که من خوندم به طور طبیعی درست نیست... انتخاب با خودتونه

آخه من دوتافرزندسالم دارم این مشکل ازاول درمن وجودداشته یابعدازبه اومدن بچه هام به وجوداومده؟

از اول  در شما بوده...دی ان ای شمااز بدو بوجود امدن جنین تا اخر عمر حتی بعدها در بقایای بدنن یک فرد هم عوض نمیشه و ثابته!

در مورد بچه های قبلیتون هم شلنس اوردید..هم جوونتر بودید و بدنتون بچه های مشکل دار و دفع کرده حتی ممکنه شما متوجه هم نشید... و بچه های سالم تر انتخاب شده

2731
سلام چرخ فلک عزیز خواهش میکنم کمکم کنین چندتاسئوال دارم من دوفرزندسالم دارم ازوقتی که برای سومی اقد ...

اگر طبیعی اقدام کنید ممکنه بارها سقط داشته باشید.. من مورد دیدم 14تا سقط داشت!! بدن نابود میشه... اگر سقط پزشکی هم باشه ممکنه دیگه اصلا بچه دار نشید..مخصوصا کورتاژ

سلام عزیزم بله میتونه باشه..یکی از مهمترین علایم سقط دلایل ژنتیکیه اگر فقط در کروموزوم یک بود یا ب ...

فدات بشم عزیزدلم ممنونم اینقدباحوصله ودقیق جواب دادی سئوالاتمو،ممنونم واقعا خیلی وقت گذاشتی،،،،

سلام عزیزم بله میتونه باشه..یکی از مهمترین علایم سقط دلایل ژنتیکیه اگر فقط در کروموزوم یک بود یا ب ...

طبق صحبتهای شماپس من ازاول همینطوری بودم درسته،،،فقط یک سئوال بچه های من ممکنه مشکل منو داشته باشن؟من یه دختر۱۵ساله وی پسر۵ساله دارم ینی ممکنه این دوتادرآینده برای بچه های خودشون ناقل باشن؟

کاش میتونستم ..ولی طبق نتایج شما هم باید PGD در IVFبشید و هم یک تزمایش امینوسنتز در زمان بارداری دار ...

چرخ فلک عزیزدرموردروش آی وی اف وپی جی دی چقدرشانس موفقیت وجوددارد؟آخه من توگوگل خوندم فقط۳۰درصد شانس موفقیتش هست،،واینکه آیاتوایران این عمل ازدقت خوبی برخورداره؟یافقط صرفابراهزینه های بالایی که داره دکتراحاضرن انجام بدن؟آیامیکرواینجکشن بهترودقیقتره ازپی جی دی هس ؟

2738

باحرفای شمانظرم کاملاعوض شددیگه به هیچ عنوان طبیعی اقدام نمیکنم،،،من الان۳۵سالمه دیگه طاقت سقط دوباره ندارم،،،شده قیدبچه دارشدنومیزنم چرخ فلک عزیزشماآزمایش منودیدین من الان جابجایی دارم یاشکست؟

اگر طبیعی اقدام کنید ممکنه بارها سقط داشته باشید.. من مورد دیدم 14تا سقط داشت!! بدن نابود میشه... اگ ...

راستی اگه طبق صحبتهای شمامن ازطریق همین آی وی اف وپی جی دی تونستم باردار بشم بازم بایدآمینوسنتزانجام بدم وآیااگه نقصی داشته باشه دراین آزمایش معلوم میشه؟احتمال اینکه پی جی دی بشم وبازم معلول بشه بازم هست؟

بازم ممنونم چرخ فلک عزیزم بابت پاسخگوییت انشالادعامیکنم هرجایی ودرهرمرحله ای اززندگیت بهترینهانصیبت بشه وبه هرچی میخای برسی،،،خیلی خوبه اینقداطلاعات داری ودراختیاربقیه میزاری،،،یک دنیادوست دارم وازت ممنونم دوست عزیزم    

طبق صحبتهای شماپس من ازاول همینطوری بودم درسته،،،فقط یک سئوال بچه های من ممکنه مشکل منو داشته باشن؟م ...

متاسفانه بله... ولی بدترین حالت اینه که مثل شما باشن..بهترین حالت هم ممکنه نداشته باشن..یا چیزی بین اینها..مثل اینکه فقط کروموم یک یا فقط 13 مشکل داشته بان..بهتره بچه هاتونم قبل از بچه دار شدن دراینده یک کاریوتایپ بدن و مشاور ژنتیک برن... الانم میتونید برای اینکه خالتون راجت بشه انجام بدید

باحرفای شمانظرم کاملاعوض شددیگه به هیچ عنوان طبیعی اقدام نمیکنم،،،من الان۳۵سالمه دیگه طاقت سقط دوبار ...

جابجایی متقابل یعنی یک تکه از کروموزوم 13 و یک تکه از کروموم یک کنده شده و جا به جا شده

در تخمک یک سری کروموزوم وارد میشه مثلا ممکنه یک کروموزوم113 و یک کروموزوم یک باشه که ژنهای کروموزوم یک یا 13 هیچ کدوم نباشه یا دو برابر باشه

که هر دو مورد خطرناکه

از اونجایی که دوتا بچه سالم دارید اجتمالا یک کروموزوم سالم و یک مشکل دار دارید

راستی اگه طبق صحبتهای شمامن ازطریق همین آی وی اف وپی جی دی تونستم باردار بشم بازم بایدآمینوسنتزانجام ...

نه حتما بچه شما سالم  خواهد بود با ای وی اف... 

اگر در غربالگری اول و دوم نتیجه ازمایش و سونوگرافی شما خوب باشه نیازی به ای وی اف نیست...90% امینو نمیشید

مگر موارد نادر که بچه تو شکم شما مشکا پیدا کنه..3% اجتمال داره..ولی من تا حالا ندیدم

چرخ فلک عزیزدرموردروش آی وی اف وپی جی دی چقدرشانس موفقیت وجوددارد؟آخه من توگوگل خوندم فقط۳۰درصد شانس ...

برای شما احتمال بالاتره حدود 80 درصد اون برای اشخاص نابارور هسا شما نازایی ندارید و جنین رو بدنتون میتونه حفظ کنه.. فقط مشکل ژنتیکیه

ایران به نسبت خوبه.. مخصوصا مراکز خوبی هستن که معمولا خصوصی هستن و هزینه بالایی دارن

در تمام دنیا ای وی اف گرونه چون زحمت زیادی داره و مواد گرونی نیاز داره..ولی بعضی کشورها بیمه خوبی دارن و پوشش میده

ضمنا میکرو انجکشن یک روش ای وی اف هست که دکتر اگر لازم  بدونه انجام میده و اینطوری نیست که به دکتر بگی من PGD یا میکرو انجکشن میخوام

دکتر به تشخیص خودش روش رو انتخاب میکنه و نهایت سعیشو میکنه که امینوسنتز نکنه چون جدا از هزینه احتما سقط رو بالا میبره