2737
2739
عنوان

سندروم روده تحریک پذیر

70 بازدید | 8 پست

سلام عزیزان ، وقت بخیر 

من مدتی بود که درد های عضلانی و.. داشتم ، دکتر تشخیص داد برای استرس هستش، الآنم مدتیه که هر روز دفع دارم و دکتر گفت احتمالش هست که سندروم روده تحریک پذیر داشته باشی، میخواستم ببینم چه علائمی داره و چه چیزایی مفید هست برای این سندروم؟

اینکه وقتی غذا میخوری یهو شکمت بعد چند دقیقه یه درد شدید میگیره و باید فوری بری دستشویی و دفع کنی . 

ممکنه شکمت صدا بده . حالت تهوع و تهوع . احساس دفع کامل نداری یعنی بعد دفع حس میکنی هنوز  دفعت تموم نشده  در حالی که مدفوعت دیگه تموم شده . 

اینایی که گفتم از کم داره تا شدید ممکنه دردش برات شدید تر باشه خیلی  یا خیلی کمتر باشه 

توی سونو و آزمایش معمولی هم مشخص نمیشه اصلا . تو سنو هم معمولا میگن گاز شکمت خیلی زیاده . 

درواقع روده سالم هست . منتها اعصاب و تنش باعث میشه که حرکت روده بهم بخوره و تند تر بشه که میگن روده تحریک پذیر  . من خودم زمان هایی که دردش خیلی حاد میشه معمولا یبوست و اسهال هردو رو میشم یه روز یوبس یه روز اسهال . ولی بعضیا فقط اسهال میشن بعضیا هم فقط یبوست میگیرن

ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!😥 من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود. بیا اینم لینکش ایشالا که مشکلت حل میشه 💕🌷

بعد اینکه روده تحریک پذیر دوره ای  هست . یعنی  یه دوره ی  اوج داره . و باقی بصورت خاموش  هست . یعنی ممکنه هر روز اذیتت کنه ولی  خیلی  کم . اما  هر دوسه ماه با استرس و تنش  و ... یهو خیلی شدید بشه دردش  کهدردش معمولا بعد از  یک یا دو هفته خودش خوب میشه . 

دوره ی  شدیدش برای من خیلی  دردناکه طوریکه نمیتونم به پهلو بخوابم و نمیتونم بشینم و راه برم دردش انقدر شدید میشه که فقط باید به پشت دراز  بکشم . و تو همون یک هفته قشنگ نصف هیکلم آب میشه چون اصلا نمیتونم غذا بخورم و به محض غذا خوردن بالا میارم 

2731
بعد اینکه روده تحریک پذیر دوره ای  هست . یعنی  یه دوره ی  اوج داره . و باقی بصو ...

برای  همین دکتر برام یه سری دارو نوشت . 

که درحالت عادی  نمیخورم . اما هر وقت که دوره ی  اوج بیماریم شروع شد دیگه خودم شروع میکنم به خوردن همون قرصها طبق دستوری دفعه ی  اول برام نوشته بود . بعد دو روز هم خوب میشم . 

من بواسیر هم دارم بعد موقع یبوس و اسهال بواسیرمم دردش شدید میشد اصلا خیلی وضع بدیه . 

پرهیز غذایی  یا راه خاصی نداره این بیماری مثل زخم معده ریشه عصبی داره . و دلیلش  عصبی هست و باید محیط اطرافتو آروم نگه داری  . اما مثل زخم معده یه سری غذاها اذیتش میتونه کنه که اونا با توجه به بدن خودت باید متوجهش بشی  . معمولا میگن نباید غذا های خیلی تند که با فلفل هست و غذاهای  نفاخ بخوری مخصوصا نفاخ که باعث میشه درد بگیره رودت . 

من خودم کلا  اصلا نمیتونم کباب کوبیده بخورم  به محض اینکه بخورم اسهال میشم تا دوروز و درد شکم میاد سراغم مگه اینکه با سماق بخورم . 

( گوشت چرخکرده میتونم بخورم اما کباب کوبیده نه نمیدونم دلیلشو)

گوشت قرمز هم میخورم بعضی وقتا نه همیشه ولی بعضی وقتا اذیتم میکنه . 

و رب  انار خیلی اذیت میشم . و غذاهای نفاخ اگه بخورم هم اذیت میشم .

و اینکه من خودم اصلا شکم ندارم ولی بخاطر  روده تحریک پذیر همیشه شکمم ورم داره و با خوردن هر غذایی  نفخ میکنم چه غذانفاخ باشه چه نباشه . 

یهو میبینی امروز شکمم مثل  حامله هاس  ولی  قردا شکمم تخته . 

بعد اینکه روده تحریک پذیر دوره ای  هست . یعنی  یه دوره ی  اوج داره . و باقی بصو ...

تحقیقات ثابت کردن فستینگ می‌تونه بهبود قابل توجه در علائم  IBS  ایجاد کنه و مصرف ملاتونین تاثیر خوبی خصوصا در کاهش درد داشته.
پاتوژنز IBS شامل اختلال عملکرد عصبی مرکزی و اختلالات روانی هم میشه یعنی شما فعالیت حسی غیر طبیعی روده رو دارید،درد منشاء واقعی نداره فقط یک اختلال عملکردی بین مغز و روده‌ست که یکی از دلایل اون شاید اضطراب و استرس بیش از حد معمول در این بیمارانه، و از این جهت ملاتونین می‌تونه برای بهبود این اختلال مفید باشه.

هیچ چیزی اون چیزی نیست که فکر می‌کنی،نه به اون خوبی نه به اون بدی.
توی سونو و آزمایش معمولی هم مشخص نمیشه اصلا . تو سنو هم معمولا میگن گاز شکمت خیلی زیاده .  ...

در بیماران IBS  التهاب روده هم مشاهده میشه و آزمایش کالپروتکتین مثبت میشه
ما التهاب مخاط غیربالینی رو هم می‌تونیم پیدا کنیم
و در اصطلاح مشکل اصلی اختلالات موتیلیتی محسوب میشه که اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک جدار روده و کولون آسیب دیده و نمی‌تونه حرکات دودی رو به درستی انجام بده و علت اسهال و یبوست هم بهمین علت

هیچ چیزی اون چیزی نیست که فکر می‌کنی،نه به اون خوبی نه به اون بدی.
2740