2737
2734
ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!😥 من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود. بیا اینم لینکش ایشالا که مشکلت حل میشه 💕🌷

من زدم

تا حالا شده حس کنی خدا داره پا به پات اشک می ریزه؟اون موقعی که حاجتی داری و به صلاحت نیست و بی تابی می کنی میگی خدایا آخه چرا؟خدا برای غصه خوردنت برای عجول بودنت برای بی تابیت پا به پات اشک می ریزه . من این لحظه رو حس کردم 💛🧡❤
2731
من نه ولی سوالی اگه داری بگو

امروز اومدم به گربه تو کوچه غذا بدم دستش رو زد بهم پنجه اش گیر کرد تو انگشتم رفتم بهداشت و واکسن هاری و کزاز زدم سه تا دوز دیگه هم داره

دکتره گفت اگه گربه هاری داشته باشه به ۱۵ روز نرسیده میکشه طرف رو 

با اینکه واکسن زدم اما یه ترس عجیبی افتاده بهم 

2738
چهار دوز زدین  مشکلی پیش نیومد براتون ؟

خیلی وقت پیش بود فکر می کنم ۳ یا ۴ دوز بود ولی یادمه دوتا دوز اول با فاصله زمانی کم بود دوز بعدی فاصلش ببشتر بود

تا حالا شده حس کنی خدا داره پا به پات اشک می ریزه؟اون موقعی که حاجتی داری و به صلاحت نیست و بی تابی می کنی میگی خدایا آخه چرا؟خدا برای غصه خوردنت برای عجول بودنت برای بی تابیت پا به پات اشک می ریزه . من این لحظه رو حس کردم 💛🧡❤
امروز اومدم به گربه تو کوچه غذا بدم دستش رو زد بهم پنجه اش گیر کرد تو انگشتم رفتم بهداشت و واکسن هار ...

نه بابا اینجوری هام نیست اینو بهت گفته که بترسی دوزای بعدیو حتما بزنی. در اینکه هاری کشنده ترین بیماری دنیاست( حدود۱۰۰ درصد مرگ و میر) شکی نیست ولی هاری ویروس دستگاه عصبی مرکزیه و از جایی که حیوون های گاز میگیره از طریق بزاقش وارد پایانه های عصبی آدم میشه و در روز حدود چند میلی متر حرکت میکنه تا در نهایت برسه به سیستم عصبی مرکزی. وقتی به سیستم برسه دیگه درمانی نداره ولی قبل اون به راحتی با دریافت واکسن هاری از رسیدن ویروس به مغز جلوگیری میشه و اصلا ویروس تو نطفه خفه میشه.گربه ها هم چون عادت دارن مدام خودشون و به خصوص پنجه هاشونو لیس بزنن و ممکنه پنجه هاشون در صورت هار بودن به بزاق آلوده به هاری آغشته باشه؛ چنگ زدناشون خطرناکه وگرنه برای پنجه کشیدن حیوونای دیگه من نشنیدم واکسن هاری بزنن . 

اینکه چه تعداد دوز واکسن هم برای طرف میزنن بستگی به سیاستهای اون منطقه و آن دنیا بودن هاری و علائم اون حیوون و شدت زخم داره. به نظرم همین ۳-۴ دوزی که برای شما قراره بزنم خیلی هم خوبه چون دوست من یه بار همین اتفاق براش افتاد به زور یه دوز براش زدن😐😐 شما حتما حتما دوز هات رو تکمیل کن

پروتکل هاری هم اینحوریه که وقتی پنجه می کشه یا گاز میگیره محل زخم رو سریعا ۱۵ دقیقه تمام با آب و صابون بشوری بعد حالا اگه خواستی بتادینی الکی چیزی بزنی ولی زخم رو اصلا نبندی( چون ویروس هاری به هوا حساسه و از بین میده. پس زخم باید هوا بخوره مگه اینکه خونریزی شدید باشه) و بری مرکز بهداشت واکسن بزنی.

اصلا نگران نباش هیچیت نمیشه

امروز اومدم به گربه تو کوچه غذا بدم دستش رو زد بهم پنجه اش گیر کرد تو انگشتم رفتم بهداشت و واکسن هار ...

اینکه چقدر طول بکشه تا طرف رو بکشه بستگی به محل زخم و آسیب داره. هر چی زخم از سر دورتر باشه دیر تر هار میشه.مثلا اگه یکی پاشو سگ هار گاز بگیره دیر تر هار میشه نسبت به زمانی که سگه شونه ش رو گاز بگیره 

نه بابا اینجوری هام نیست اینو بهت گفته که بترسی دوزای بعدیو حتما بزنی. در اینکه هاری کشنده ترین بیما ...

مرسی چقدر خوب توضیح دادی

اصلا در مورد گربه فکرشم نمیکردم واکسن هاری بزنند

چون هم خون میومد هم می‌سوخت به ذهنم رسید برم بهداشت 

مرسی چقدر خوب توضیح دادی اصلا در مورد گربه فکرشم نمیکردم واکسن هاری بزنند چون هم خون میومد هم می‌س ...

خواهش میکنم. هر خونگرم پستانداری میتونه ناقل هاری باشه ( هر چند تو بعضی ها مثل همستر و... خیلی خیلی نادره) ولی اگه سگ و گربه ولگرد یا حیوانات وحشی مثل روباه و شغال و... گازتون گرفتن حتما باید واکسن بزنین‌. ایمنی دائمی هم نمیده ( مثلا آدم یه بار واکسن سیاه سرفه میزنه تا آخر عمر کافیه ولی واکسن هاری فقط تا چند ماه بهت مصونیت میده بعدش اگه دوباره حیوون گازت بگیره باید بری دوباره واکسن بزنی) حتی دام اهلی و علفخوار مثل گاو هم میتونن ناقل هاری باشن خصوصا که تو گاو و اینا فرم هاری؛ هاری خاموشه یعنی ممکنه علامت خاصی نداشته باشه. تا حالا چند بار خبرش اومده که دامپزشک رفته محوطه دهانی گاو رو معاینه کنه گاو دهنشو بسته دست دامپزشک زخم شده ولی فکر نکرده که گاوه ممکنه هاری داشته باشه و نرفته واکسن بزنه و متاسفانه فوت شده.

در کل در مواجهه با حیواناتی که از تاریخچه واکسیناسیونشون مطمئن نیستیم همیشه باید احتیاط به خرج بدیم چون به ریسکش اصلا نمی ارزه

2706