2733
2734
خواهش میکنم. هر خونگرم پستانداری میتونه ناقل هاری باشه ( هر چند تو بعضی ها مثل همستر و... خیلی خیلی ...

سلام خسته نباشین شما که انقدر درمورد هاری اطلاعات دارین میشه یه مشورتی به من بدین؟ 

من حدودا 46 روز پیش یه گربه مریض اومد دستمو گاز بگیره ولی نتونست محکم بگیره و زخم بشه ولی انگشتم از قبل یه زخم خیلی ریز داشت میترسم براقش وارد بدنم شده باشه

اون موقع زیاد بهش فکر نکردم بعد از یه ربع رفتم دستمو با صابون شستم

کلا موضوع رو فراموش کردم ولی چند روز بعدش افتاد به ذهنم که نکنه هاری بگیرم بعد از 10 روز رفتم واسه تزریق واکسن و 4 دوز رو هم زدم چون گربه هم چند روز بعد مرد!! 

از اون موقع استرس شدید دارم نکنه چون دیر واکسن زدم هاری بگیرم الان 46 روز گذشته استرس بیچارم کرده

سلام خسته نباشین شما که انقدر درمورد هاری اطلاعات دارین میشه یه مشورتی به من بدین؟  من حدودا 4 ...

سلام گربه چند روز بعد تلاش برای گاز گرفتن شما مرد( بیشتر از ۱۰ روز یا کمتر) و اینکه علائم ش چی بود؟ خودش خواست شما رو گاز بگیره یا خودتون رفتیم نزدیکش که مثلا نازش کنید بهش دست بزنید بلندش ‌کنید که بهتون حمله کرد؟ علائم ش چی بود که میگیم مریض به نظر میرسیده؟ ریزش بزاق؟ تشنج؟ عدم تعادل؟ تلو تلو خوردن؟ دهان کفی؟ انگار یه چیزی تو گلوش گیر کرده؟ رفتار غیرطبیعی؟

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید.

سلام گربه چند روز بعد تلاش برای گاز گرفتن شما مرد( بیشتر از ۱۰ روز یا کمتر) و اینکه علائم ش چی بود؟ ...

گربه انگار گیج بود و تعادل نداشت و خودش اومد یه دفعه ای گاز بگیره من داشتم بهشون غذا میدادم کنار یه گربه دیگه بودم دستم سمت اون بود هواسم نبود یه دفعه نزدیک شد گاز بگیره و اینکه تو همون بازه زمانی 10 روز بود که مرد

2731
گربه انگار گیج بود و تعادل نداشت و خودش اومد یه دفعه ای گاز بگیره من داشتم بهشون غذا میدادم کنار یه ...

تو اینجور مواقع زنگ میزنید دامپزشکی گربه رو میاد میگیره برای ده روز نگه می داره. کسی هم که گازگرفته شده؛ زدن دوزای واکسن رو شروع میکنه. اگه گربه تا ۱۰ روز مرد احتمال زیاد هاری داشته البته سرش رو برای میشه برای چند تا آزمایشگاه تشخیص هاری میشه فرستاد که با آزمایش تخصصی هاری رو تایید یا رد میکنن. ولی با این علائمی که شما میگین داشته ( عدم تعادل و حمله ناغافل و مرگ تو همون بازه ده روز) احتمال زیاد هاری داشته‌. 

ده روز بعد اینکه گربه خواست گازتون بگیره رفتین واکسن بزنید؟ درسته که دوز اول باید همون روز اول گاز گرفته شدن باشه ولی دیر رفتن از نرفتن خیلییی بهتره. به کارمند اونجا همه این چیزا رو گفتین؟ که علامتای گربه چی بود کی مرد و اینکه ۱۰ روز بعد قضیه اقدام به زدن واکسن کردین؟

به نظرم خیلی نگران نباشین دیکه نهایتا برین پیش یه متخصص عفونی که اگه لازم بود بررسی های بیشتری بکنه همه توضیحات رو هم مو به مو براش بگین. به اداره دامپزشکی هم زنگ بزنین و بگین که فلان روز تو فلان منطقه شهر یه گربه با این علائم بود که چند روز بعدشم مرد چون احتمالا اون گربه حیوانات و بلکه انسانهای دیگه ای رو هم آلوده کرده. اداره دامپزشکی باید سیاسیت های واکسیناسیون علیه هاری رو تو اون منطقه انجام بده و به علوم پزشکی هم ابلاغ کنه. 

از این به بعد هم به حیوانات خونگرمی که تاریخچه شون رو نمی تونین از واکسیناسیون شون مطمئن نیستین نزدیک نشین بهشون غذا ندین خصوصا اگه مریض به نظر میان. اگه هم گاز گرفته شدین حداقل ۱۵ دقیقه با آب و صابون بشورین زخم رو نبندین و مستقیم برین واکسن هاری بزنین

تو اینجور مواقع زنگ میزنید دامپزشکی گربه رو میاد میگیره برای ده روز نگه می داره. کسی هم که گازگرفته ...

موقع واکسن زدن گفتم که 10 روز پیش این اتفاق افتاده و درباره مرگ گربه هم بهشون گفتم ولی گفتن مشکلی نداره و دوز چهارم هم زدن حدودا 26 آذر دوز چهارم رو زدم ولی استرس گرفتم با اینکه داره 50 روز میگذره بازم میترسم مریض بشم وسواس گرفتم حس میکنم یچیزی جلوی گلومو گرفته این چند وقت اشتها نذاشتم و همش ضعف داشتم وقتی غذا میخورم بازم ضعف دارم توی این چند روز گذشته هم از بس استرس داشتم بعد از صبحانه خوردن شروع به استفراغ میکردم

هر دکتری که تونستم رفتم چند شب پیش هم سونوگرافی بودم گفتن که شریان هام بخاطر استرس سریع میزنه و مشکل خاصی نیست

دیشبم دکتر مغز و اعصاب بودم گفتن که هاری نیست و تا 21 روز علائمش مشخص‌ میشه و بابت استرسه یه سری دارو واسه استرس بهم دادن دیگه موندم چیکار کنم 

و اینکه با آزمایش خون مشخص نمیشه؟ اگه خون عفونت داشته باشه معلومه توی آزمایش؟ 

موقع واکسن زدن گفتم که 10 روز پیش این اتفاق افتاده و درباره مرگ گربه هم بهشون گفتم ولی گفتن مشکلی ند ...

هاری ویروس دستگاه عصبی مرکزیه اصلا ربطی به خون نداره. از پایانه های عصبی روزانه حدود یک سانت یکی سانتی متر حرکت میکنه تا در نهایت برسه به مغز. اون موقع علائم ش شروع میشه. تا اون زمان که دوره کمونه با تزریق واکسن میشه از وقوع ش جلوگیری کرد

عفونت خون هم قضیه ش چیز دیگه ایه. تو خود حیوانات مشکوک هم بعد مرگ برای تایید تشخیصی سر رو میفرستن آزمایشگاه؛ نه قبل مرگ. تو سایتای خارجی هم چک کردم الان نوشته بود تا زمان بروز علائم بالینی در انسان هیچ آزمایشی وجود نداره که مشخص کنه طرف هاری داره یا نه. حتی اگه آزمایش سرولوژیکی هم وجود داشته باشه با توجه به اینکه شما واکسن هاری زدین و هم انتی ژن هم انتی بادی علیه هاری تو بدنتون وجود داره این آزمایش نمیتونه تشخیص بده که این انتی بادی به خاطر آلودگی واقعی با هاریه یا فقط به خاطر واکسن.

حالا که چند تا دکتر رفتین و اونا هم بهتون گفتن مشکلی نیست پس دیگه نگران نباشین. حتی اگه یه حیوون های گازتون بگیره صد درصد هار نمیشین حدود ۱۵ درصد ریسک هاری هست که تازه اونم به مقدار ویروس تعداد دفعات گاز گرفتگی وسعت گاز و فاصله از مغز بستگی داره. خودتون هم که میگین حتی مطمئن نیستین بزاق گربه هه ریخته رو اون زخم کوچیک یا نه. 

واکسن رو هم که کامل زدین دکترا هم که گفتن مشکلی نیست دیگه هر کاری بشه کرد انجام دادین همه این علائمی که دارین میتونه به خاطر استرس باشه. فقط حتما به اداره دامپزشکی شهرتون زنگ بزنید و این مورد رو گزارش بدین

وای همش دارم فقط خداروشکر میکنم که سمت بچه ام نرفت اگه اونو پنجه میکشید قطعا امروز مرده بودم دیگه&n ...

خیلی از مردم بچهاشون زیر گل خوابیده ولی نمردن 

دانشجو روانشناسی و تجربه گر☄️