2733
2734
عنوان

کودکی با نشانه های اوتیسم

| مشاهده متن کامل بحث + 2446925 بازدید | 51273 پست
سلام بچه ها...😁 من آمدم سلام کردن را بلدم😂 خب خب ...امروز بعد از ۲ ماه گفتار درمان ماهور برام ...

چقدر خوب. گفتار درمان پسر منم روز اول گفت نمیشه گفت آینده پسرت چی میشه ولی امروز بدون اینکه من چیزی بگم گفت اصلا نگران نباش پیشرفت اش خیلی خوبه. البته من زیاد گفتار رو باهاش کار نمیکنم بیشتر درگیر تعامل ام. تو گفتار  همچنان نگران صرف فعلم و همین که شما میگید پسر منم یه وقتایی شعر های کتاب اش رو با خودش میگه یا یه جمله های بی ربط میگه دقیقاً وقتی می‌ره تو دنیای خودش منم سریع مچ اش رو میگیرم. این جمله ها همون قسمتی هایی از مغزشونه که بیش از حد شبکه بندی شدن باید از سرشون بیفته تا جا برای ارتباطات جدید ایجاد بشه. 

چقدر خوب. گفتار درمان پسر منم روز اول گفت نمیشه گفت آینده پسرت چی میشه ولی امروز بدون اینکه من چیزی ...

درودبه شرفت.....

دقبقا هم الان نباید نگران گفتار باشبم....

یه راهی که برای صرف فعل ماهور کمک کرد و بهتون میگم....

وقتی میومد میگفت آب مبخوای؟؟.

....من زود درستش میکردم..... اینطوری:

ماهور نگاه کن به من.... انگشت اشاره مو  میذاشتم روی لبم به نشانه ی سکوت... بعد جمله رو درست میکردم،،،

آب میخوام...آب بده مامان....

بعد میگفتم آب..... دوباره سکوت و دست روی لب.... تا ادامه شو بگه... اونم سریع میگفت میخوام.... و مثه خودم روی میم آخر تاکید میکرد....

الان هر جا دیتمو بذارم روی لبم زود درست میکنه فعل رو

و خدایی که به شدت کافیست.......

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید

دقیقا تو منی...... منم شدم شهره ی شهر والا.... توی سوپر مارکت مثه دیوونه ها با ماهور دنبال چوب شور ...

اتفاقا چند وقت پیش تو شهروند بودیم با پسرم. تو چرخک نشسته بود منم با هیجان هر چی رو میدیم براش توصیف میکردم. هرکس میدید یه نگاه چپی میکرد فقط یه پیرمرد مهربونی هی نگاه کرد بعد اومد جلوتر و گفت دخترم این تنها بچه اته. خداحافظ اش کنه. یه جوری نگام کرد فکر کرد از سرخوشی دارم باهاش اینقدر حرف میزدم خبر نداشت چقدر نگرانم. دقیقاً باید همین کارو کرد به نظر من اینکه بچه رو به محیط بیرون آگاه کنیم یعنی داریم از دنیای خودش درش میاریم.

اتفاقا چند وقت پیش تو شهروند بودیم با پسرم. تو چرخک نشسته بود منم با هیجان هر چی رو میدیم براش توصیف ...

آفرین...دقیقا.....

حرفای ۵ سال پیش نی نی جون هیچ وقت یادم نمیره....

خیلللی کمکم میکنه....

پبشنهادش این بود که به بجه ها مجال بدیم... فرصت انتخاب بدیم....وارد کارای روزمره بکنیم...کارای فادی خونه.....من الان قاشق و چنگال و کارد و بعد پاک کردن میدم ماهور بچینه توی کشو.....تفکیک شکل ها و مفاهیم بزرگ و کوچیک از همین کشک یاد گرفت.......بهشون زمان بدیم......هر حرکتی رو به حساب اوتیسم نذاریم

و خدایی که به شدت کافیست.......
سلام، سلامت باشه پسر گلتون، راستش من هفته پیش پسرمو بردم پیش یه روانشناس و تشخیص اتیسم خفیف دادن و ت ...

مرسی عزیزم از توضیحات کاملت انشالله به زودی هم پسر شما هم پسر من هم همه بچه های این تاپیک حتی از همسناشون جلوتر بزنن دل مامانا شاد شه

من راستش اصلا دیگه نمیخوام متخصص و روانپزشک ببرم حالا چه فرقی میکنه چه اختلالی باشه چون اجتمالا تو طیف نیست پسرم. تاخیر داره میخوام فقط گفتار درمانی رو شروع کنم 

اسم گفتار درمانتو میگی اگه ازش راضی هستی 

فکر نکنم بی‌دلیل دست بزارن رو گوش، فکر کنم به صدای بلند واکنش نشون بدن. البته من اینطور شنیدم که به ...

الان باز بدون هیچ دلیلی این کار کرد

خدایا ما رو ناامید نکن . شکرت 
نگران نباشید شاید داره بدنش رو کشف میکنه

مرسی که دلگرمی هستی

الان رفتیم پاساژ بادکنکش به همه نشون میداد میخندید

از بالن بزرگ جلوی پاساژ ترسید رفتیم دست زدیم اینم دست زد بهش

بله درخواست داده بودم 

عزیزم منم پسرم از حدود یک‌سالگی یه سری رفتارها داشت که من نگران کرد اوایل که راه افتاد یه مسیری زیر چشمی نگاه میکرد و می آمد ومیرفت اوایل فکرمی کردم باسایه خودش بازی می‌کنه بعد در حین بازی با ماشین بعضی وقتها ماشین زیر ورو میکرد باچرخش بازی میکرد سمت ماشین لباسشویی هم می‌رفت بیرون که می‌رفتیم  چرخ ماشینها رو نگاه میکرد چندباری هم انگشتش داخل گوشش گذاشت البته چندبار در حین اینکه انگشتش داخل گوشش بود مامان یا بابا می‌گفت ودستش در می آورد.من نمی گفت واسم خودش میبرد.تا۲۲ماهگی فقط تک کلمه میگفت البته دایره لغاتش زیاد بود ولی جمله بندی نداشت.واکنش به اسمش کاملا طبیعی بود دستورپذیری هم خوب بود ودرکش از محیط اطرافش خیلی خوب بود ارتباط چشمی و اجتماعی هم داشت در این حین درمعرض موبایل وتلویزیون هم بود ساعتها فیلمهای خودش نگاه میکرد ویا باگوشی بازی میکرد.همون ۲۲ماهگی با موسسه رشد تماس گرفتم و بصورت آنلاین ارزیابی انجام دادن نظرشون این بود احتمال داره اختلال حسی باشه گفتن که فضای مجازی تاسه ماه کاملا قطع کن منم گوشی وتلویزیون کاملا محدودش کردم قبلا بخاطر اینکه ظرفهای داخل کابینت نشکنه همه دستگیره هارو برداشته بودم که همه رو گذاشتم سرجاش اینم به جای اینکه غرق دربازی با اسباب بازیها بشه شروع به کنجکاوی داخل کابینت ها میکرد ظرفها رو درمی آورد اشپزی میکرد همه رو هم می‌شست ومیذاشت کنار که خشک بشن همون دوهفته اول زیر چشمی نگاه کردنش ازبین رفت از تک کلمه به جملات دوکلمه ای وبعدا بیشتر رسید الان که دوسال وچهارماهشه کامل جمله میگه دیگه اسم خودش نمی‌بره ومن میگه خیلی راحت دوسالگی ازپوشک گرفتمش و تو دستشویی رفتن مستقل شد باهمه هم ارتباط میگیره.فعلا تا این مرحله خداروشکر هیچ چیز غیرعادی تو رفتارهاش ندیدم تابعد این ببینم چی پیش میاد

عزیزم منم پسرم از حدود یک‌سالگی یه سری رفتارها داشت که من نگران کرد اوایل که راه افتاد یه مسیری زیر ...

مرسی عزیزم 

خدا حفظش کنه 

بهت پیام دادم ولی نمی‌دونم چرا نمیاد

2706