2733
2739
عنوان

آزمایش آمنیوسنتز! بر من چه گذشت؟

110875 بازدید | 121 پست
این ها رو می نویسم برای خودم و برای مادرای بارداری که دوران سختی رو پیش رو دارن ممکنه بخوام چند بار تاپیک (ممنون از تحملتون) بزنم برای اینکه امیدوارم این مطالب به درد کسی بخوره ا اطلاعاتش برای کسی مفید باشه. بعد از آزمایش غربالگری و سونو ان تی که تو مرکز نسل امید هفته 13 انجام دادم با خوشحالی رفتم خونه چون گفتن جنین سالمه مشکلی نیست و حرکات حنین که از نظر شوهرم و خانوم سونوگراف و خودم خیلی خوب بود چون کلی بازی کرد و آخر هم که خسته شد نشست به مکیدن شست. اصلا فکر نمیکردم که بخواد مشکلی وجود داشته باشه تا 4 یا 5 روز بعد که مراجعه کردم میزان ان تی 3.6 بود که حداکثر باید 3 می بود. با گریه رفتم مطب دکترم که ایشون هم دکتر دیگه ای رو (ایشون خیلی معروف هستن!!!!) برای آزمایش های دیگه پیشنهاد کردن که علاوه بر تخصص زنان جنین شناس بود. خانوم دکتر جنین شناس (توجه کنید که حالا من در هفته14 بارداری بودم) گفتن پس فردا بیا برای CVS که در واقع نمونه برداری از پرزهای جهت هست واین اولین اشتباه من بود. برای سالم بودن جنین دو تا آزمایش وجود داره هفته 12 تا 14 آزمایش CVS و هفته 14 تا 16 آزمایش آمنیوسنتز اینو توجه کنید که آزمایش CVS چون مربوط به سلولهای جفت هست ممکنه دقت لازم رو نداشته باشه (سلول های جفت بین مادر و جنین مشترک هست) و همینطور توجه کنید که احتمال سقط در هز دو روش یکیه. اشتباه اول: دکتر می تونست بگه برو و4 یا 5 روز دیگه بیا برای آمینیوسنتز. در هر صورت من رفتم سوزن رو تهیه کردم و رفتم برای CVS که یه هزینه خیلی بالایی در مقایسه با بقیه دکترا گرفت تا انجام شد. نمونه رو به آزمایشگاه کریمی نژاد بردم (هزینه این آزمایش نزدیک یک میلیون تومان بود). دو ساعت بعد از آزمایشگاه زنگ زدن که میزان نمونه کمه و شوهرم که خیلی عصبی شده بود با مطب دکتر تماس گرفت که مگه شما نمیدونین که چه میزان نمونه لازمه (اشتباه دوم) که اونها گفتن ما خودمون با آزمایشگاه تماس میگیریم اشتباه دوم: وقتی میزان نمونه کمه هست مجبورن که در آزمایشگاه کشت ثانویه و .. انجام بدن که هم زمان رو از دست میدین و هم اینکه خیلی اطمینانی به سالم بودن نمونه ها نیست.
دخترم سه خرداد اومد تو بغلم. خدایا ممنون که فرشته ها رو زمینی می کنی.
بعد دو هفته (توجه کنید علاوه بر استرسی که به خانوم باردار وارد میشه چقدر از لحاظ زمانی و اینکه خانومی بتونه در شرایط و زمان قانونی و به طور قانونی سقط رو انجام بده در مضیقه بودم سقط قانونی تا بیست هفته انجام میشه غیر از اون باید غیر قانونی انجام بشه) از آزمایشگاه تماس گرفتن که یکی از ناهنجاری ها در کشت اولیه نبوده ولی در کشت های بعدی مشاهده شده. با به پیشنهاد آزمایشگاه (چون آزمایشگاه در مرحله اول به جواب نرسیده بود این مرحله بدون هزینه برای ما انجام میشد واین قانون کلی همه آزمایشگاه ها هست فکر نکنید که لطفی صورت گرفته ) حالا باید آمنیوسنتز آنجام میشد که عبارت از نمونه برداری از آب دور جنین هست که حاوی کروموزم های جنین هست. من دیگه واقعا کم آورده بودم . می خواستم دکترم رو عوض کنم و پهلوی یه دکتر دیگه برم که شوهرم بعد صحبت با آزمایشگاه گفت نه اونها گفتن که از لحاظ اخلاقی درست نیست که یه دکتر دیگه این کارو انجام بده.( اشتباه سوم) بازم به مطب دکتر مراجعه کردم و ایشون باز هم با دریافت هزینه گزافی نسبت به بقیه دکترها این نمونه گیری رو انجام دادن. در آمنیوسنتز یه آزمایش خون علاوه بر نمونه گرفته شده از خانوم باردار میگیرن که اینو باید دکترت برات بنویسه که دو یا سه روزه یه جواب اولیه بهت بدن که این خانوم دکتر لطف کردن و واسه من ننوشتن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ما نمونه رو به آزمایشگاه بردیم و اومدیم خونه پدرم . من رو تخت دراز کشسده بودم که دیدم بله ببخشید شلوارم تا کجا خیس شد! حال منو تصور کنید که واقعا داشتم دق میکردم!
با مطب تماس گرفتیم که گفتن برین یه کیت تهیه کنید به اسم آمنیوشور بدین تو بیمارستان بزارن که ببینن حتما مایع دور جنینه. ساعت ده شب بود هرجا رفتیم نداشتن حتی داروخانه های بیمارستان دوباره با مطب تماس گرفتیم که اونها گفتن بیاین مطب. من تقریبا رنگی به روم نمونده بود. رفتم مطب گفت بله مایع دور جنینه و باید در بیمارستان بستری شی. 4 روز هم در بیمارستان موندم تا مرخصم کردن و گفتن مایع دور جنین خوبه و به حد نرمال رسیده. به اضافه استراحت مطلبق یک هفته ای. من هی به آزمایشگاه زنگ میزدم و می پرسیدم که چی شد ولی اونا گفتن تو دستور پزشک شما آزمایش خون نبوده و شما باید دو هفته صبر کنید. که بالاخره تو هفته سوم تماس گرفتن و گفتن جنین سالم هست!!!!!!!!!!!!!!!!!!! من به مطب دکتر اولم مراجعه کردم و داستان رو گفتم و گفتم که شما نباید وقتی از کسی اطمینان ندارید معرفیش کنید! و اینکه باید صبر میکردن و برای من که تو هفته 14 بودم یکباره آز آمینیو رو انجام میدادن که با چررویی دستیار دکترم گفت مگه مشکل تو اینه؟ واقعا دوست داشتم میزدمش. مشکا من ممکنه چیز دیگه ای بود ولی به هر حال پزشک باید کمی وجدان هم داشته باشهه آخه یا نه؟ هزینه ای که بی مورد طی دو مرحله و دو برابر دکترای دیگه گرفته شدو همچنین هزینه بیمارستان و ..... (که فدای سر خودم و بچهم و شوهرم باشه ) من جوابی ندادم به محض اینکه از مطب بیرون اومدم دکترم رو عوض کردم و الانم راضیم.
ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!😥 من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود. بیا اینم لینکش ایشالا که مشکلت حل میشه 💕🌷

در تمام مراحل من تو اینترنت سرچ می کردم و تمام سایتهای پزشکی ایرانی و همینطور خارج از کشور رو زیر و رو می کردم و این چیزهایی که می نویسم به عنوان اشتباه امیدوارم به درد کس دیگه ای بخوره ضمن اینکه من شاغل هستم و تو این مدت دست و دلم به کار نمیرفت . خودتون درک می کنید که چه زحری رو تحمل کردم به مدت یک ماه. که همین استرس ها بالاخره باعث شد تی اس اچ من (تیرویید) به شدت کم کار یا پر کار(نوسان شدید داشت) بشه که به زحمت و سه ماه طول کشید که تحت کنترل در اومد . در تمام این مدت خانواده خودم و همنیطور مادر شوهر و خواهر شوهرم درگیر بودن همگی چقدر غصه خوردیم و گریه کردیم بماند من هرشب اشک ریختم و شوهرم بنده خدا که لبخد از رو لباش رفته بود. می خواستم زودتر بنویسم ولی واقعا توانش رو نداشتم و اینکه الان می نویسم بازم اشک تو چشام جمع میشه. و پیشنهاد من به همه اینکه وقتی جواب غربالگری خوب نیست مستقیم به آزمایشگاه کریمی نژاد مراجعه کنید تا اونها بهتون دکتری که امین هست رو معرفی کنن. این خانوم به اصطلاح دکتر اصلا تو لیست آزمایشگاه نبود.
2731
عزیزم منم امینو شدم خیلی سخته خیلی. درکت می کنم مخصوصا زمان جواب دهی که همش نگرانی فرصت رو از دست بدی کاش اسم دکتراتم می نوشتی تا دیگران هم بشناسنشون البته نظر من اینه تا دیگران هم اشتباه نکنن
معلومه که خیلی شرایط سختی بوده برات. ولی خدا رو شکر که نی نی سالم بوده. ایشالا سالم و سلامت میاد بغلت عزیزم.
خـــــــدا جـــونــــم... راضیــــــــم به رضـــــــــای تـــو.... [smiley]s/sm_29.gif[/smiley]
2738
متاسفانه دوران بارداری به جای اینکه دوران پرخاطره و لذت بخشی باشه ، تبدیل شده به دوران استرس ! از هفته ده تا بیت مادرا بخاطر همین غربالگریها خواب و خوراک ندارن ! خوشحالم که در نهایت خبر خوبی شنیدین
ﺧﻮﺷﺤﺎﻟﻢ ﮐﻪ ﺍﻻﻥ ﺣﺎﻝ ﺧﻮﺩﺕ ﻭ ﻧﯿﻨﯽ ﺧﻮﺑﻪ
یه ضرب المثل قدیمی چینی هست که خیلی قدیمیه ،کسی به اون صورت یادش نیست، حتی خود چینی هام فراموشش کردن چه برسه به من که واستون بگم 
اما خیلی اموزنده بوده ! 
وای خانومی چی کشیدی ...امون از دست این دکترهای بی وجدان یه لحظه خودشونو جای مریضشون نمیذارن
آریا پسر عزیز مامان 3 تیر 94 زمینی شد ،بهترین هدیه خدا به زندگی ما خوش اومدی
خداروشکر واسه سلامت نی نی,منم تجربه مشابه دارم ولی من در نهایت زیر بار آمینیوسنتز نرفتم و با سونوگرافی هام رفتم مطب دکتر حنطوش زاده که خیلی هم با تجربه هستن ایشون گفتن چرا این حرفا رو به تو زده اصلا نیازی نیست همه چیز طبیعیه
2706