2733
2734
عنوان

نگهداری از دندانهای شیرخواران

2330 بازدید | 15 پست
دوستای گلم سلام من یک نی نی 11 ماهه دارم. 7 تا دندون داره. من مدت یک ماهی میشه که وقتی شب ها قبل از خواب شیر می خوره بعدش بهش آب می دهم. دم دم صبح هم که می خوره همینطور باز بهش آب می دهم. ولی همش می ترسم که دندوناش خراب بشه. مسواک گاهی می زنم اگر بیدار باشه و قبل خواب باشه و تو حالت گریه و خستگی نره برای خواب براش مسواک انگشتی می زنم. از طرفی یکی دوتا از دندانهاش کج در اومده. هم دندونهای من صاف و مرتبه هم پدرش. من هم پستونک خوردم. نمی دونم آیا مال پستونک هست؟ البته فقط و فقط موقع خواب می خوره و کنار بالشش هست و در طول روز اصلا استفاده نمی کنه.

نمی دونم از کی و چقدر میشه از خمیر دندان استفاده کرد. از کی باید خیلی جدی و مرتب مسواک زد؟ و واقعا نباید شبها بهش شیر بدهم؟ یکبار حدود 11-12 شب می خوره یکبار هم حدود 5 صبح. بعد هم اینکه تا حالا اگر خوب مواظبت نکردم چطوری می تونم بفهمم دندون هاش الان مشکلی داره یا نه؟
سلام دوستان عزیز من هم درمورد مسواک زدن دندانهای پسرم مشکل دارم پسر من دو سالشه قبل از این دندونهاش رو مسواک می زدم ولی مدتیست که نمی زاره ومی خواد خودش مسواک بزنه ، از اونجایی که بلد نیست در واقع اصلا دندوناش تمیز نمی شه ومواقعی که مسواک نمی زنه دهنش مثل آدم های بزرگ بود بد می گیره.
مشکل دیگه ای که با اون دارم خوردن شیر پاکتی در طول شبانه روزه ، شبها هم مثل روز بیدار می شه وشیر می خواد، دقیقا مثل زمانی که شیر خودم رو بهش می دادم .
سلام دوستان عزیز من هم درمورد مسواک زدن دندانهای پسرم مشکل دارم پسر من دو سالشه قبل از این دندونهاش رو مسواک می زدم ولی مدتیست که نمی زاره ومی خواد خودش مسواک بزنه ، از اونجایی که بلد نیست در واقع اصلا دندوناش تمیز نمی شه ومواقعی که مسواک نمی زنه دهنش مثل آدم های بزرگ بود بد می گیره.
مشکل دیگه ای که با اون دارم خوردن شیر پاکتی در طول شبانه روزه ، شبها هم مثل روز بیدار می شه وشیر می خواد، دقیقا مثل زمانی که شیر خودم رو بهش می دادم .

ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!!😥 من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود. بیا اینم لینکش ایشالا که مشکلت حل میشه 💕🌷

2731
سلام
من هم اطلاعات دقیقی ندارم دختر منم 5/2 سالشه ولی هنوز شبا حداقل دو نوبت شیر میخوره. البته شیرشو تموم میکنه میخوابه و چون توی دهانش شیر نمیمونه ظاهرا دندوناش هنوز خراب نشده. ولی چون دندانهای آسیابش رو درآورده و میگن اینا دائمیه بمن گفتن نیاز به درزگیری داره که از پوسیدگیش جلوگیری بشه و میخوام زودتر این کارو انجام بدم.
اونم نمیزاره براش مسواک بزنیم ولی با شوخی و بازی گاهی اینکارو انجام میدیم.
سلام به همه دوستان نازنین
دندانهای بچه ها از همون اولین روزی که در میان احتیاج به مراقبت دارند چون از تولد به بعد میکروبهای پوسیدگی زا رو از مادر و پدر و اطرافیان از طریق بوسیدن گرفته اند. هر شب سعی کنید قبل از خواب خوب دندانهاشون رو با مسواکهای کوچک تمیز کنید چون در طول شب بزاق کم میشه و محیط دهان بسیار آماده میشه واسه رشد میکروبها. سعی کنید بچه ها رو با شیر نخوابونید( کاری که من خودم نتونستم انجام بدم! موعظه کردن خیلی راحته و عمل کردن خیلی سخت!)
nini جان کج در اومدن دندانهای شیری لزوما به معنی کج و نامرتب بودن دندانهای دائمی نیست . در ضمن اکثر دندانها کمی کج در میان و به مرور صاف میشن. خمیر دندان نباید برای بچه های زیر 3 سال استفاده بشه مگر اینکه خمیر دندان بدون فلوراید باشه. اگه دندانها با مسواک خوب تمیز بشن نیازی به خمیر دندان نیست.
نشانه های پوسیدگی لکه های گچی اولیه و بعد قهوه ای روی دندانهاست که البته از تغییر رنگ آهن باید تفکیک داده بشه. که دندانپزشک میتونه این کار رو بکنه
مامان مهدی
برای بچه های تو سن کوچولوی شما بهتره اول مسواک رو بهشون بدین تا خودشون مسواک بزنن تا این مسولیت رو برای همیشه یاد بگیرن و بعد هم خودتون براشون مسواک بزنین . میتونین خودتون هم مسواکتون رو دست بگیرین و بگین اول هر کدوممون دندونهای خودش رو مسواک بزنه بعد برای هم مسواک بزنیم. بعد هم شما برای کوچولوتون مسواک بزنین و هم اجازه بدین اون مثلا !! دندونهای شما رو تمییز کنه .
شیر خوردن شبانه خصوصا با شیشه شیر حتما حتما حتما باید بعد از 1.5-2 سالگی قطع بشه و گرنه باعث پوسیدگیهای وسیع خصوصا تو دندونای جلو میشه
ارغوان عزیز دندانهایی که کوچولوت در آورده دائمی نیست اما خیلی خوبه که شیار پوش بذاری تا پوسیده نشه و دندونش رو زودتر ازموعد از دست نده
شما هم حتما باید شیر خوردن شبانه رو قطع کنی . شیر به صورت میکروسکوپی روی دندانهامیمیونه و قندش باعث پوسیدگی میشه
دختر آفتاب چقدر خوشحالم که دوستان خوب و دلسوز و متخصصی مثل شما اینجا هستند که به راحتی و خلوص نیت اطلاعاتشون در در اختیار همه قرار می دهند. مرسی عزیزم از راهنمایی خوبت. فقط یک سوال دیگر با توجه به این واقعا نتونستم شیردهی شبانه رو قطع کنم. آیا همون آب دادن بهش کافی است؟

برای شما و نی نی گلت آرزوی بهترین ها رو دارم.
niniجان
راستش من این رو یک وظیفه میدونم که از هر راهی که میتونم کمک کنم تا بچه ها کمتر پوسیدگی و درد و استرس دندانپزشکی رو تحمل کنن!
بله آب دادن در شب بعد از شیر یکی از راههای کم کردن خطر پوسیدگیست
2706