2737
2734
عنوان

تاپیک معرفی کتاب ۲

156 بازدید | 16 پست

در این تاپیک میخوام کتاب نظام حقوق زن در اسلام، تالیف متفکر شهید، استاد مرتضی مطهری رو معرفی کنم. 
طبیعتا خاصیت مقاله گونه این کتاب امکان خلاصه کردن رو ب من نمیده‌ و فقط ب توضیحات راجع به محتوا و زمینه های این کتاب می پردازم. 

من‌ مادر دو فرشته آسمانیم💫💫 یکی در دستان خدا آرمیده و دیگری در آغوش من💞 

قبلش بگم ک من فکر میکنم ک نظرات  و تحلیل های  استاد با توجه ب شرایط روز خیلی پاسخگو بودند. ولی طبیعتا پاسخگوی شبهات و سوالات امروز ما نیستند. هرچند گام های موثری هستند ک هنوزم برای شروع ب درد ما میخورند. 
برای همین گاهی فکر میکنم جای امثال ایشون چقدر در دنیای امروز ما خالی هست!!. کسانی ک بتونن به سوالات موجود، با شرایط و پیشفرض های امروز ما پاسخ بدن.
 من  فکر میکنم برای شناخت اسلام راستین و نظرات واقعی اسلام، بهترین منبع متفکرانی مثل استاد هستند‌ قبلش بگم طبیعتا ب عنوان یک زن برخی جاها خوشمون میاد و برخی جاها نه. 
هم  بعضی جاها میفهمیم ک چقدر اسلام رو بد شناختیم. هم طبیعتا بعضی جاها قانع نمیشیم.
اما ب نظر من اگه استاد الان بودند، و ما سوالاتمون رو میپرسیدیم و اشکالاتمون رو وارد میکردیم، جواب های خوب و مناسبی میگرفتیم. 
 یه نکته هم بگم ک ایشون مدام تاکید میکنن ک بین اسلام واقعی و انچه در جریانه و گاها مورد سواستفاده قرار میگیره، تفاوت قایل بشیم.  

کتابهای استاد مطهری بسیار عالی هستن اما اغلب متن سنگین دارن

اگه فکر میکنی از من بیشتر میفهمی حق با شماست لطفا با بحث نه اعصاب خودت رو بهم بریز نه من رو چون نه من متقاعد میشم نه شما با تشکر از کاربران فهبم

ببین منم به همین مشکل خورده بودم.😢خانمای اینجا بهم دکترساینا رو معرفی کردن و منم از یکی از دکتراش ویزیت آنلاین گرفتم از خونه. و خیلی راضی بودم و مسالمم حل شد😍 بیا اینم لینکش ایشالا که مشکل توهم حل بشه😘

اما معرفی:

این کتاب مشتمل بر ۳۳ مقاله از استاد در سال های ۴۵-۴۶ در مجله زن روز تحت عنوان "زن در حقوق اسلامی" نشر داده و توحه فراوانی ب خودش جلب کرد. (این برای شخص من جالبه‌. اولا نظر استاد ب این مجله ک طبیعتا رویکرد فکری مشابهی با ایشون ندارند و دوما نظر مجله ب ایشون و سوما اجازه چاپ نظرات ایشون در اون دولت ک طبیعتا مخالف دادن تریبون ب ایشون بودند)

2731

اما دلیل انتخاب این‌محتوا و این مجله:
در سال ۴۵ تب تعویض قوانین مدنی در مورد حقوق خانوادگی در مجلات زنانه سخت بالاگرفت. 
قاضی ابراهیم مهدوی زنجانی لایحه ای در چهل ماده تنظیم و در مجله زن روز چاپ نمود.  مجله هم با جاپ صفخاتی ب اصطلاح اون روز، "کوپن" در مورد این جهل ماده نظرسنجی میکرد. و قرار شد ک ایشان طی یک سلسله مقالات ب صورت مستدل در دفاع از چهل ماده پیشنهادی خود در مجله چاپ کنند‌. 

ب استاد پیشنهاد شد ک این مجلات را بخواند و تذکرات لازم را بدهد. اما ایشان گفتند ک حاضر نیستند ک در هر شماره، حاشیه ای بنویسند. ایشان هم باید سلسله مقالات در قالب همان چهل ماده  بنویسند تا در صفحه مقابل بحث شود و هردو منطق در معرض افکار عمومی قرار بگیرد. 

سرانجام تصمیم بر این شد ک سلسله مقالات هردونفر ب صورت موازی چاپ شود.  اما پس از شش هفته قاضی مهدوی فوت نمود.
با این وجود، با افزایش تقاضا، سلسله مقالات استاد مطهری ادامه یافت‌ و جمعا ۳۳ مقاله چاپ شد.  فقط قسمتی از انچه در نظر ایشان بود، ب خاطر خستگی و مشاغل دیگر باقی ماند.

ایشان در مقابل تقاضا هایی مبنی بر تجدید چاپ این مقالات به صورت کتابی مستقل مقاومت میکردند چون میخواستند مطالب باقیمانده را تکمیل کنند‌ اما بعد از مدت ها از ادامه این کار ناامید شدند و این کتاب را چاپ کردند. 

مسایلی که در این سلسله مقالات مطرح شد:
خواستگاری، ازدواج موقت، زن و استقلال اجتماعی، اسلام و تجدد زندگی، مقام زن در قران، حیثیت و حقوق انسانی، مبانی طبیعی حقوق خانوادگی، تفاوت های زن و مرد، مهر و نفقه،  ارث، طلاق، تعدد زوجات

مسایلی ک باقی ماند: 
حق حکومت مرد در خانواده، حق حضانت کودک، عده و فلسفه آن، زن و اجتهاد، زن و سیاست، زن در مقررات قضایی، زن در مقررات جزایی، اخلاق و تربیت زن، پوشش زن، اخلاق جنسی، مقام مادری، زن و کار خارج

2738
کتابهای استاد مطهری بسیار عالی هستن اما اغلب متن سنگین دارن

درسته. ولی این کتاب متن روان و راحتی داره

راستی جلد کتاب (چاپی ک من خوندم) یک جلد صورتی دخترانه هست ک خیلی برای همچین کتابی عجیب و بامزه بود و نظر من رو جلب کرد😅

ضمنا من در امضام، هر یه مدت یه کتاب خوب معرفی میکنم. 🌹کتابی ک فعلا در حال خوندنش هستم🙃

ما یه پیج کتاب داريم که کتابهایی رو كه خوندیم با تصاویر جذاب معرفی میکنیم.

parvaz.ba.ketaab

اگر دوست داشته باشین خوشحال میشیم همراه ما باشید و با نظرات و حمایتهاتون به روند بهبود پیج و بالابردن سرانه مطالعه کمک کنید.

اينستاگرام

parvaz.ba.ketaab

🌹🌹❤❤

2706