2733
2739
عنوان

در باب عدم قصاص پدر در قتل فرزند

527 بازدید | 28 پست

اصولا من اینجور چیزها رو جواب نمیدم اما چون دیدم برای خودم و خیلی ها سوال شد گفتموجوابش رو اینجا بزارم تا هر کسی دوست داشت مطالعه کنه.

نکته اول: حكم قصاص به لحاظ وجود مصالح و جبران خسارت است، و در اين‎جا اين مصلحت معدوم است.

و علاوه اینکه قصاص کنندگان نیز در اینجا فرزندان یا خویشان دست اول قاتل می باشند که قطعا اجرای قصاص از طرف آنها چه بسا بعدها مشکلات روحی بیشتری را برای آنها فراهم کند. یعنی ممکن است در ابتدائی که چنین جنایت هولناکی واقع شد بقیه نزدیکان از روی خشم و غضب تصمیمی بگیرند که بعدها خودشان پشیمان گردند و دچار عذاب وجدان و ناراحتی ها و مریضی های روحی گردند.

نکته دوم: قصاص به طور کلی حقی است که خداوند به اولیاء مقتول داده است و به معنای قطعیت و لزوم نیست، بلکه بجای قصاص می توانند عفو و گذشت نمایند و یا با رضایت قاتل از او دیه بگیرند. البته در مواردی که قاتل قصاص نمی شود (مانند مورد بحث ما) قاتل باید دیه بپردازد.

3. نکته سوم: اگر پدری فرزند خود را بکشد، در درجه اول خود او و خانواده اش بیشترین آسیب را می بینند، چرا که او ضربه شدید و مهلکی به خود و خانواده خود وارد آوره است و انصاف نیست که به خاطر این عمل در چنین شرایطی قصاص شود زیرا تقاضای قصاص او نیز یک امر احساسی و غیر عقلانی است. پس اسلام قصاص او را ممنوع کرده است. اما همان طور که گفته شد در این شرایط، دیه بر او ثابت است و باید آنرا به سایر وارثین بپردازد.

4. نکته چهارم: قتل فرزند امري كاملاً نادر است و در عرف عقلا براي موارد نادر قانون وضع نمي‎كنند. و البته چنین اتفاقی در شرایط بسیار استثنایی، احساسی و غیر عادی اتفاق می افتد. یعنی در شرایطی که فرد کاملا غیر عادی و تحت فشار های روحی و روانی شدید که بیشتر شبیه به عدم عمد و اختیار است اتفاق می افتد.

آهای خوش اندامها سلام.                        گروه بنفش  من یکبار ۱۲ کیلو کم کردم بازم میتونم. قد:157. وزن اولیه:۶۹.۵____۶۸.۸____۶۷.۴_____۶۷.۱___۶۶.۱___۶۵.۷_____۶۴.۹  هدف اول:65     هدف دوم:60    هدف نهایی:55      تاریخ شروع رژیم140۱/۱۱/۰۱زندگی ریموت و کنترل نداره بلندشو خودت عوضش کن......!

ببین منم به همین مشکل خورده بودم.😢خانمای اینجا بهم دکترساینا رو معرفی کردن و منم از یکی از دکتراش ویزیت آنلاین گرفتم از خونه. و خیلی راضی بودم و مسالمم حل شد😍 بیا اینم لینکش ایشالا که مشکل توهم حل بشه😘

2728

این قانون ها با عقل جور در نمیان. مگه فرزند لباسه که تا هر وقت خواستی صاحبش باشی هر وقت نخواستی تیکه تیکش کنی

⚖️ تحقیقات نشون میده اگر از تکنیک موسی به دین خود، عیسی به دین خود استفاده کنیم ۹۳/67 درصد از نزاع های کشور در کسری از ثانیه حل میشه...

همینطوری بی خیالی طی کردن که این آقا داماد و دختر و بعدشم بهش مزه داد پسرشو کشت

یا رب تو چنان کن که پریشان نشوم      محتاج برادران و خویشان نشوم     بی منت خلق خود مرا روزی ده     تا از در تو بر در ایشان نشوم

دقیقا به خاطر همین چهارتا تبصره کلی ادم بیگناه کشته شدن و قاتلشون داره ازاد برای خودش میچرخه

سالانه ۳۷۵ قتل ناموسی بیشتر به دست پدر و برادر یعنی روزی یک نفر قربانی تعصبات و قانون 

گفتم که برای خودم هم سوال شد رفتم دنبال جوابش، نگفتم که من رو قانع کرده.

آهای خوش اندامها سلام.                        گروه بنفش  من یکبار ۱۲ کیلو کم کردم بازم میتونم. قد:157. وزن اولیه:۶۹.۵____۶۸.۸____۶۷.۴_____۶۷.۱___۶۶.۱___۶۵.۷_____۶۴.۹  هدف اول:65     هدف دوم:60    هدف نهایی:55      تاریخ شروع رژیم140۱/۱۱/۰۱زندگی ریموت و کنترل نداره بلندشو خودت عوضش کن......!
2738
دقیقا به خاطر همین چهارتا تبصره کلی ادم بیگناه کشته شدن و قاتلشون داره ازاد برای خودش میچرخه سالانه ...

فقط قتل توسط پدره که حکم قصاص نداره. چون ولی مقتول حساب میشه ظاهرا

فرض بر اینکه حرفای شما درست باشه پس چرا اگه مادر بچه رو بکشه قصاص داره یا اگه معاونت در قتل داشته باشه مجازاتش خیلی بیشتر از پدر هست اگه بنابر اینه که تصمیم احساسی نباشه با ضرر بیشتری متوجه این خانواده نشه پس حکم مادر بی معنی میشه

قوانین باید متناسب با نیاز جامعه هر از چندسال ریفرش بشن.

توی جامعه‌ای که سالهاست بحث برابری جنسیتی داره مطرح می‌شه (در اکثر زمینه‌ها) قانون ۱۵۰۰ سال پیش ناکارآمده و عقل سلیم با این‌گونه توجیه‌ها قبولش نمی‌کنه.

من یک آتنا_آرتمیس هستم؛ اگر شما به‌لحاظ آرکی‌تایپ شخصیتی، هِرا (تعریف هویت و احساس خوشبختی مبتنی‌بر حضور شوهر در زندگی) یا دیمیتر (تعریف هویت و احساس خوشبختی مبتنی‌بر حضور فرزند) هستید، نکوهشم نکنید‌. به من توصیه به فرزندآوری و همسرداری نکنید. ما با هم متفاوتیم! آرتمیس‌ها، مستقل، عدالت‌خواه، جسور، قاطع و جدی هستند. برای آرتمیس «در خانه‌ ماندن» و ملکه‌ی خانه بودن، یک رنج ابدی‌ست. آتناها، هدف‌مند، بابرنامه، منطقی، جاه‌طلب و مدیر هستند. برای آتنا، حاشیه و حسادت‌های زنانه خسته‌کننده‌ست.   برای مبارزه با تاریکی شمشیر نمی‌کشم؛ چراغ برمی‌افروزم. مشغول‌الذِمه‌اید اگه توی تاپیک‌های کتاب و کتاب‌خوانی منشنم نکنید.  پی‌نوشت غیرمرتبط: خانم‌ها، سالاد شیرازی رو با سس مایونز درست نمی‌کنن. سالاد شیرازی آب‌غوره داره. اینکه گوجه و خیار و پیاز رو نگینی می‌کنید، باعث نمی‌شه سالادتون شیرازی باشه. آب‌غوره می‌خواد؛ آب‌غوره.  
فرض بر اینکه حرفای شما درست باشه پس چرا اگه مادر بچه رو بکشه قصاص داره یا اگه معاونت در قتل داشته با ...

اینم برام سوال شد. منم با شما موافقم هنوز قانع نشدم ظاهرا بعضی بر این قائل هستند که این تخفیف شامل مادرم میشه.

2706