2733
2739
عنوان

شروع چالش کتاب خوانی گروهی. پست و امضامو بخونین 📚🔊

| مشاهده متن کامل بحث + 4978 بازدید | 683 پست
باشه عزیزم ولی پیشنهاد می کنم بخونی. هر کتاب یه دنیای جدیده  در هرصورت از همراهی همیشگیت خوشح ...

ممنون. اين كه يه كتاب قطور رو فصل به فصل بخونيم؟ بله خيلي هم عاليه.پيشنهاد من براي كتابهاي بعدي برادران كارامازوف و جنايت و مكافات داستايفسكي هست

هر نفسی كه فرو می رود ممدّ حیاتست و چون بر می آید مفرّح ذات پس در هر نفسی دو نعمت موجودست و بر هر نعمتی شکری واجب.
ممنون. اين كه يه كتاب قطور رو فصل به فصل بخونيم؟ بله خيلي هم عاليه.پيشنهاد من براي كتابهاي بعدي ...

انشاءالله برای پاییز مجددا نظر سنجی می کنیم

رسد آدمی به جایی که به جز خدا نبیند...

ببین منم به همین مشکل خورده بودم.😢خانمای اینجا بهم دکترساینا رو معرفی کردن و منم از یکی از دکتراش ویزیت آنلاین گرفتم از خونه. و خیلی راضی بودم و مسالمم حل شد😍 بیا اینم لینکش ایشالا که مشکل توهم حل بشه😘

من كتاب رو تمام كردم

خيلي دوستش داشتم

بعد از تمام فصل هاش ميشود غصه خورد و گريست

دنياي سنگ صبور دنياي تاريك و زشتي است و بخشي از حقيقت دنياست

اوايل كتاب جواب كسانيكه با نگاه انتقادي به رمان نگاه ميكنند و از حرفهاي ركيك كه در كتاب آمده بدشان مي آيد را داده از زبان عنكبوته كه به احمدآقا ميگه اين حقيقت جامعه است با تمام زشتي هاش و كثيفي ها و با تمام حرف هاي ركيكش و نميتوني جز واقعيت چيز ديگه اي بنويسي و تو بايد هرچه كه هست رو همونجوري بنويسي.

وقتي احمدآقا با سوالاتش سيدمحمود رو به چالش ميكشه واقعا جاي تامل و تفكر داره اون قسمت رو خيلي دوست داشتم.

دلم براي همه ي شخصيت هاي داستان سوخت همه گرفتار جبر حاكم در دنيا بودند.

چوبك نوسينده ايه كه بدون محافظه كاري و باشجاعت هرچه كه ديده و هرچه كه هست از طبقه پايين جامعه رو به قلم مياره من سبكش رو دوست داشتم مجموعه داستاني داره به نام "انتري كه لوطي اش مرد" و رمان تنگسير اونا رو هم حتما سرفرصت ميخونم.

هر نفسی كه فرو می رود ممدّ حیاتست و چون بر می آید مفرّح ذات پس در هر نفسی دو نعمت موجودست و بر هر نعمتی شکری واجب.

چوبك در سنگ صبور علاوه بر انتقاد از خرافات مردم از اصل دين هم انتقاد ميكند و ديدگاه متعصبانه آنها به دين اسلام و خرافات مردم طبقه پايين جامعه را به زيبايي به رشته تحرير درمياورد

2731

و اگر به خاطر برخي از كلمات زشت كتاب دائما بخوايم به نويسنده انتقاد كنيم و اگر قرار باشه نويسنده مراعات همه چيز را كند فكرش محدود ميشود و نميتواند شاهكار بيافريند فكر نويسنده بايد باز باشد و درونياتش را بتواند آزادانه بر روي كاغذ بياورد و آنچه كه حقيقت جامعه است عيناً به زبان بياورد

در گفت و گوي زروان و اهريمن چوبك به زيبايي و با الهام از خيال خودش داستان آفرينش ادم و حوا  و شكست خداوند رو ميگه در اين قسمت اسطوره سازي ميكنه و يه جورايي با شجاعت هنجارشكني ميكنه و اين داستان آفرينش را با همه اونايي كه تا حالا شنيديم متفاوت كرده

خبببب، بریم سراغ کتاب پر حاشیه ی سنگ صبور

@mahi6668     یه مقدار تحت تاثیر دیدگاهت قرار گرفتم، اما حقیقتا برای من اینطور نبود. 

من با خوندن هر بخش از کتاب به شخصیت نویسنده فکر می کردم. به اینکه کاراکتر های رمان از این ور بوم افتادن و خالق اونها از اون ور بوم... 

تعصبات و خرافات افراد داخل کتاب واقعا جای ایراد داره!

اما بد جلوه دادن دین و خدا هم به همون اندازه جای ایراد داره

هنوزم آدم هایی با اون عقاید مسخره هستن اما این دلیل نمی‌شه که دین رو نقض کرد

مثلا همون تکه ای که وزیر به انوشیروان میگه اگه همین دین ساختگی نبود الان معلوم نبود کی پدر کیه و... بحث ازدواج و مسئولیت کلا زیر سوال می رفت. یا زمانیکه دین نداشتن،پدر  انوشیروان مادرشو در اختیار کسی دیگه گذاشته..

تمام لحظاتی که راجع به خدا نوشته بود فکر کردم چقدر قلبش سیاه بوده که خدا رو دیو توصیف کرده

شخص من همیشه خدا رو قدرت محض، نور خالص تصور می کنم

من خدارو با تمام وجودم و با تمام منطقم دوست دارم و اصلا با نوشته هاش راجب خدا انس نگرفتم 

دیدگاه شریعتی نازنین کجا و دیدگاه این جواب آقای چوبک کجا 

توی هبوط هم دکتر شریعتی از بوجود اومدن انسان میگه آدم لذت میبره با تصوراتش

اوایل کتاب تعجب کردم  راجب رکیک بودن جملات و کلمات، اما کمی که گذشت درک کردم که زندگی واقعی خیلی ها همینه و جملات روزمزه شون و تفکراتشون همین چیزاس 

اطرافمون هم همینطور ممکنه باشه، آدمای به ظاهر معمولی فکرای شوم و برهنه دارن و اتو کشیده نیستن! 

در کل سبک کاملا جدیدی بود بین کتاب هایی که خوندم

2738
عشق مطلق به خدا رو از نوشته های شریعتی میشه فهمید 

محبت و مهربانی خده رو میشه دید 

حتی خشم خدا رو به زیبایی، در قدرتش به کار میبره 

خدا این چنین هست

خدا رو باید حس کرد، وگرنه کاری می کنن که اونجوری که میخوان تجسمش کنیم. 

آدمی که کمی دلگیر و دل خسته باشه بجای اینکه با یاد خدا جون تازه بگیره، ب

بعد از خواندن این کتاب ممکنه اول با خدا قهر کنه و بعد هم آتئیسم بشه!! 

خوندم کتاب چقدر ناراحت کننده و چقدر واقعی بود . حرفای نویسنده و کلماتش زشت بود ولی خوندم . کلا کتاب تلخی بود

من خود دلم از مهر تو لرزید وگرنهتیرم به خطا می‌رود اما به هدر، نه                           دل خون شده وصلم و لب‌های تو سرخ استسرخ است ولی سرخ‌تر از خون جگر، نه                      با هرکه توانسته کنار آمده دنیابا اهل هنر؟ آری! با اهل نظر؟ نه!                      بدخلقم و بدعهد، زبان‌بازم و مغرورپشت سر من حرف زیاد است مگر نه؟                      یک بار به من قرعه عاشق شدن افتادیک بار دگر، بار دگر، بار دگر… نه!

اگر من و شما هم جاي احمد آقا بوديم و شاهد اين همه فقر فرهنگي و بيچارگي و بي پولي مردم بوديم ما هم خدا را اينگونه تصور ميكرديم

از نظر مسائل ديني خب به نظر من افكار چوبك جاي تفكر داره

اينكه ميگيد هنوز آدمايي با اون عقايد مسخره هستند اين عقايد تو دين هم هست اون قسمت كه با حاج محمد بحث شرعي ميكنه نمونه بارز تفكرات چوبك و انتقادش به دينه

عشق مطلق به خدا رو از نوشته های شریعتی میشه فهمید  محبت و مهربانی خده رو میشه دید  حتی خش ...

من هم هميشه خدا را قدرت مطلق و بسيار مهربان و توانا ميبينم ولي قابل دركه كه كسي كه آدمهاي دور و اطرافش اين شخصيت هاي داستانند خدا رو ظالم و بي رحم ببينه چه بسا اگر ما هم بوديم همين برداشت را از خدا داشتيم

من هم هميشه خدا را قدرت مطلق و بسيار مهربان و توانا ميبينم ولي قابل دركه كه كسي كه آدمهاي دور و اطرا ...

فقر مساله سازه واقعا

یه نقل معروفم هست که میگه فقر که از در بیاد تو، دین و ایمان از اون یکی در میره بیرون

ولی درک کردن به تنهایی بی فایدس 

دارم فکر میکنم چه قدمی برداشتم تاحالا برای این قشر از جامعه که کمم نیستن... نمیدونم واقعا

سلام 

از نظر منم کتاب جای فکر زیاد داشت. مشکلات و خرافات آزار دهنده بود. مشکلاتی که شاید اون زمان از جهل زیاد بوده و اینکه مردم هر چی می‌شنیدن باور میکرون. 

باور به چیزهای غلط مثل خون اومدن دماغ کاکل زری. البته شاید بعضی هاشون هم نظرشون خلاف این قضیه بوده ولی جرأت مخالفت نداشتن. 

در هر صورت کتاب خیلی سیاه نمایی داشت. 

شخصا سبکش رو دوست نداشتم و این رو همون اول کتاب فهمیدم که جزو کتابای مورد علاقم نیست. 

ولی چون معتقدم بالاخره هر کتاب حرفی برای گفتن داره ادامه دادمش. 

از تصویرسازیش در مورد خدا خوشم نیومد. 

میدونم که هر کسی عقیده ای داره و میتونه خودش تصمیم گیرنده باشه. 

ولی قطعا برای من خدا انقدر بی‌رحم و خشن نیست. 

نور خواهی مستعد نور شو.... 
2706