2737
2739

آموزش توالت رفتن:

یکی مسائلی که هر مادری هنگام تولد فرزندش آماده می سازد و یکی از مشکلات بچه داری است، عوض کردن پوشک ملحفه و کهنه کودک است و البته ما در این را می داند که سرانجام کودکش را خواهد آموخت که به تنهایی به توالت برود و خود را کثیف نکند. اما علی و غم این آگاهی باز هم بسیاری از مادران در این زمینه مشکل داشته و نگرانند.

زمان یادگیری توالت رفتن کودکان متفاوت است اما گاهی اوقات والدین با مقایسه کردن کودکان با هم دیگر نگران می‌شوند که مواد و کودکشان هرگز این مسئله را یاد نگیرد و یا اینکه مشکلی وجود داشته باشد که باعث عدم کنترل ادرار و مدفوع در کودک شان شود. در این بین راهنمایی های ضد و نقیض اطرافیان نیز بیشتر موجب گیری و سردرگمی والدین می شود و گاهی اوقات عمل به نصیحت های دیگران  باعث ایجاد مشکلات روحی و روانی در کودک می گردد و یا کودک و مجبور به لجبازی با والدین می نماید. چیزی که مهم است این است که بدانیدکودک اجتماعی یا زود این مهارت را خواهد آموخت و به غیر از کسانی که مشکلات جدی روانی یا جسمی دارند همه کودکان توالت رفتن را می آموزند و آیا خود شما اینگونه نبودید؟

از والدین خود سوال کنید که چگونه این مهارت را آموختید؟ آیا در اطراف خود افراد سالم را می بینیدکه برای دفع اطلاعات و اجابت مزاج از روشی غیر از روش شما استفاده کرده و به توالت نمی روند؟

آیا اکنون شما و اطرافیانتان می توانند ادرار و مدفوع خود را کنترل کنند؟ تفاوتهای کودکان نگاه کنی. آن ها را با هم مقایسه نکنید به حرفهای اطرافیان خیلی توجه نکنید و تحت تاثیر قرار نگیرید اگر شنیدید مادری میگوید که کودک من ازیک سالگی به تنهایی توالت می‌رفته و یا خود را به راحتی کنترل می‌کرده غصه نخورید. گلهی اوقات والدین به موقع متوجه حالت های کودک هنگام دفع می شوند و آن را به موقع و سریع به توالت می رساننداین آن معنی نیست که کودک توالت رفتن را آموخته است.آموزش توالت رفتن وقتی باید انجام بگیرد که بدن کودک از لحاظ فیزیکی آمادگی پذیرش آن را داشته باشد.در نوزادان ارتباط بین مغز و دستگاه دفاعی کامل نیست بنابراین نوزاد نمی تواند عمل دفع را به طور ارادی کنترل کند و نمی فهمد که خود را خیس کرده. پس اول باید به این مرحله از آگاهی برسد با بالا رفتن سن توانایی مثانه برای نگهداری ادرار بیشتر شده و همچنین تعداد دفعات کمتر می شود در نتیجه کنترل ادرار ه  مدفوع بیشتر می‌شود.

ناگفته نماند دختران زودتر به کنترل عمل دفع دست می یابند معمولاً کودکان بین ۳ / ۲ سالگی آماده پذیرش آموزش کنترل عمل دفع در روز می‌شوند.

مراحل آموزش دادن:

۱-در مورد ادرار و مدفوع برای کودک توضیح دهید و به او بگویید که ادرار و مدفوع بخشی از بدن او نیست بگذارید وقتی به حمام می‌روید کودک شما ببیند و اصلا نگران نباشید و خجالت نکشید البته برای اینکه این درگیر نشود بهتر است همجنس خود را ببینید یعنی پسر پدر و دختر مادر را ببیند.

۲-آموزش مفاهیم کلیدی مثل کثیف کردن خیس کردن را به کودک آموزش دهید اگر کودک  شما این نواحی مرا درک می‌کند پس می توان گفت مرحله مهمی با پشت سر گذاشته و تا حدی آمادگی کرد کرده. اغلب کودکان هنگام دفع حالت هایی از خود نشان می‌دهد مثلاً رنگ چهره متفاوت می‌شود و یا به گوشه‌ای می خزند والدین می توانند با شکلهای این لحظه های ناب و احساس متوجه شود که کودکشان چه وقتی نیاز به توالت رفتن و در ضمن برای کودک توضیح دهند که الان مشغول چه کاری است و آن را به توالت ببنده سریع پوشک را عوض میکند. بعد نیست بگذارید کودکانه موشک را لمس کرده و فرق بین خیس و خشک و تمیز و کثیف را کافه مد اگر کودک شما تصنیف و خیس بودن پوشک آگاه می کند که او را نگاه کنید و به او هم نشان دهید در صورت تشخیص درستش  او را  تشویق کنید.

۳-قبل از هر کاری دقت کنید که آیا کودک شما با همه مفاهیم توالت رفتن آشنا است یا خیر؟ آیا توالت را می شناسد؟ همه مردهای خانه را به او نشان دهید نحوه ی رفتن به توالت و همه جزئیات این مکان را به او نشان دهید. آموزش دهید بگذارید ببیند که اعضای خانواده از این مکان چه وقت و چگونه استفاده می کنند؟ و رعایت نکات بهداشتی و به او نشان دهید.

۴-لباس های راحت برای کودک تهیه کنید و به او آموزش دهید چگونه هنگام رفتن به توالت لباسهایش را در آورد و بعد از آن بپوشد. به ویژه زمانی که کار خود را درست انجام داد حتماً تشویق کنید و به او اجازه دهید تا آنجا که می تواند به تنهایی کارهایش را انجام دهد.

۵-بهتر است در ابتدای کار از توالت های پلاستیکی با رنگ ها و طرح های شاد و زیبا که مخصوص کودکان است استفاده کنیم کودک می‌تواند ابتدا به طور آزمایشی بدون در آوردن لباس شب بر روی آن بنشیند و به او یاد دهید که هر گاه نیاز به تولید داشت می‌تواند از این وسیله استفاده کند در ضمن می توانید اسباب بازی قشنگ و جذابی تهیه کرده و فقط هنگامی که کودک از توالت پلاستیکی استفاده می کند اجازه بازی با آن را به او بدهید.

۶-هنگام استفاده از توالت برای این قسمت دریافت کنید تا این لحظات جالب و خوب جلوه کند توجه داشته باشید که پاهای کوچک و ممکن است تحمل نشستن طولانی برای توالت آن داشته و خسته شود به همین دلیل هم استفاده از توالت پلاستیکی در ابتدای کار بیشتر توصیه می گردد.

ادامه در پست بعدی

من ستاره بنفشم... متوجه شدید؟ بنفش. بنفش رنگ پادشاه ها و ملکه هاست من یک ملکه هستم. روانپزشک و مشاور خانواده و روانپزشک کودک هستم.اگر سوالی داشتید(درباره روانپزشکی) درخدمتم.دوست عزیزم که داری امضام را میخوانی برای روح می می ناز و مامان ترنم صلوات بفرست.مامان ترنم به همراه همسر و دختر 4 ماهه شان در سال 89 در صانحه سقوط یک هواپیما جانشان را از دست میدهند. می می ناز به دلیل سرطان سینه از دنیا رفتند. تو که دل مهربونی داشتی و برای شادی آن دو دوست نی نی سایتی صلوات فرستادی حالا برای شادی روح آلا کوچولو دختر دوست نی نی سایتی مان مامان آلا صلوات بفرست. آلا کوچولوی 1/2 ساله به دلیل مشکل ریه از دنیا رفتند. تو ای کسی که امضای مرا خواندی و برای افرادی که گفته شد صلوات فرستادی من دعا میکنم حاجت تو براورده شود. تو هم برای براورده شدن حاجت من دعا کن.

۷-برای کودک عمل جزء ویتامین ها و چیزهای مفید غذا و بعد معنی تفاله و توضیح دهید و هنگامی که آب میوه ای را می گیرید تفاله اش را به کودک نشان داده و بگویید که این قسمت از میوه دیگر فایده‌ای ندارد و باید دور ریخته شود اجازه دهید با ها برای توالت بدون آنکه دفاعی در کار باشد بنشیند مواظب باشید را مدت طولانی مجبور به نشستن نکنید که با درد گرفتن پاهای کوچک و نازنینش بیشتر از رفتن به توالت بعدش آمده و امتناع کند اگر کودکتان یبوست و درد در عمل در است حتماً به پزشک مراجعه نمایید زیرا چنین مسائلی باعث ایجاد خاطرات بد در ذهن کودک شده و امتناع از توالت رفتن را ایجاد می کند.

۸-زمانی را برای شروع آموزش اتخاب کنید که همه چیز کاملاً مهیا و آماده است و شما و کودک در از لحاظ روحی و روانی و جسمی کاملا آماده باشید و مشکلی وجود نداشته باشد از شاغلین می‌توانید مرخصی گرفته و یا از زمان تعطیلات خود استفاده کنید از قبل بزرگنمایی کرده و با شور و شوق زیاد در مورد روزی که می خواهید این آموزش و انجام دهید با کودک صحبت کرده و به او یادآوری کنید که این روز بزرگ است و بعد از آن می تواند مشکل شما و پدرش و بقیه بزرگترها از توالت استفاده کند و دیگر نیازی به استفاده از پوشاک و لباس های گشاد ندارد هم سر و صدا بیاندازید نیست می توانید محیط خانه را تزیین کرده و هرچند هدیه کوچک تهیه نماید و به او بگویید که بعد از آن فقط شبها مجموعه استفاده از پوشک است که این هم موقتی است.

۹-نیست از نمایش قصه کارتون و فیلم‌های مناسب که به نحوه توالت رفتن را آموزش داده و یا در آن نشان داده می‌شود که شخصیت قصه که اگر کودک باشد بهتر است از توالت استفاده می نماید استفاده کنید.

۱۰-اگر کودک شما از سیفون، توالت... می ترسند ابتدا باید این ترس را از بین ببرید فضای توالت باید فضای روشن تمیز باشد بد نیست در توالت را وسایل تزیینی عروسک صابون های خشک و زیبا با اشکال متفاوت استفاده کنید دستمال کاغذی های طرح دار را فراموش نکنید اگر کودک از سیفون می ترسد به او اجازه دهید تا خود را کشیده و عمل آن را ببیند.۱۱-هرگز تحسین و تشویق را فراموش نکنید و کوچکترین پیشرفت کودک و تحسین کرده و نادیده نگیرید در این آموزش صبور باشید همانطور که گفته شد کودکان متفاوتند بعضی‌ها زودتر و بعضی ها دیرتر یاد می‌گیرند نگران نشوید و اگر گاهی کودک خود را کثیف کرد دعوا نکنید اگر کودک از توالت ناخن هم استفاده نمی‌کند با وارد شوید و به بینی دلیل نگرانی و ترس چیست دور ماندن شما حضور یک غریبه آلودگی قفل شدن در در؟به او اطمینان دهید نزدیک تر هستید و اگر از بوی بد آن آتش به او نشان دهید که اگر مدتی صبر کنند به آن عادت کرده و آن را نخواهد فهمید توالت مدرسه تصویب شد و به همین دلیل بود که از آن استفاده نمی کند حتما این موضوع را با مسئولان مدرسه در میان بگذارید.

من ستاره بنفشم... متوجه شدید؟ بنفش. بنفش رنگ پادشاه ها و ملکه هاست من یک ملکه هستم. روانپزشک و مشاور خانواده و روانپزشک کودک هستم.اگر سوالی داشتید(درباره روانپزشکی) درخدمتم.دوست عزیزم که داری امضام را میخوانی برای روح می می ناز و مامان ترنم صلوات بفرست.مامان ترنم به همراه همسر و دختر 4 ماهه شان در سال 89 در صانحه سقوط یک هواپیما جانشان را از دست میدهند. می می ناز به دلیل سرطان سینه از دنیا رفتند. تو که دل مهربونی داشتی و برای شادی آن دو دوست نی نی سایتی صلوات فرستادی حالا برای شادی روح آلا کوچولو دختر دوست نی نی سایتی مان مامان آلا صلوات بفرست. آلا کوچولوی 1/2 ساله به دلیل مشکل ریه از دنیا رفتند. تو ای کسی که امضای مرا خواندی و برای افرادی که گفته شد صلوات فرستادی من دعا میکنم حاجت تو براورده شود. تو هم برای براورده شدن حاجت من دعا کن.

مرررسی من واقعانیازبه راهنمایی داشتم

راست میگن خاله مادرخود آدمه 🥺خاله الان بدجوربه حرفات وصدات نیازدارم .کاش میشد یه باردیگه زنگ بزنی وکلی نصیحتم کنی 😔 خاله تواین ۱سالی که خودت نبودی،صدات نبود،خیلی اذیت شدیم .روزای بارداریم وبعداززایمانم خیلی جای خالیت توی چشمم بود . نبودی که هی زنگ بزنی وبگی چی بخورم چی نخورم .نبودی که بیای  .مادردوم من 🖤خاله ی عزیزم ۶مرداد تصادف کردوفوت شد 😭اگه این امضاروخوندیدواسه ی آرامش روحش وخوب شدن حال دخترخالم دعاکنید 🖤

ببین منم به همین مشکل خورده بودم.😢خانمای اینجا بهم دکترساینا رو معرفی کردن و منم از یکی از دکتراش ویزیت آنلاین گرفتم از خونه. و خیلی راضی بودم و مسالمم حل شد😍 بیا اینم لینکش ایشالا که مشکل توهم حل بشه😘

نظرتون؟

2728

عااالیه 

ممنون

راست میگن خاله مادرخود آدمه 🥺خاله الان بدجوربه حرفات وصدات نیازدارم .کاش میشد یه باردیگه زنگ بزنی وکلی نصیحتم کنی 😔 خاله تواین ۱سالی که خودت نبودی،صدات نبود،خیلی اذیت شدیم .روزای بارداریم وبعداززایمانم خیلی جای خالیت توی چشمم بود . نبودی که هی زنگ بزنی وبگی چی بخورم چی نخورم .نبودی که بیای  .مادردوم من 🖤خاله ی عزیزم ۶مرداد تصادف کردوفوت شد 😭اگه این امضاروخوندیدواسه ی آرامش روحش وخوب شدن حال دخترخالم دعاکنید 🖤

ممنون عزیزم ...منم دخترمو چند روزه مای بی بی نمیکنم ..یک سال و سه ماهشه ولی سرپایی جیش نمیکنه باید وایسه آب گرم بریزم رو پاهاش تا جیششو بکنه...ینی عادت می‌کنه اینطوری؟؟؟

-اگه من نباشم صبح کی بیدارت میکنه؟                                  +شاش😅😅😐😐   من یه دخترم از جنس خرداد، مغرور و شیطون ‌..از اونایی که تیپ دخترونه و خاص میزنن عطر تلخ و مردونه دوس دارن..                 ۹۹/۹/۱۰میبینمتون(فان)😅🤪🤭
2738
با بابای وسواسی ش چکار کنم؟اول باید مغز باباشو آماده کنم

براشون توضیح بدید

یا ۱ موافق نیسم . بقیش خیلی خوبه

1 چه اشکالی داره؟

1 چه اشکالی داره؟

نظر منه :

شخصیت کودک تا ۸۰ دصد قبل ۷ سالگی شکل میگیره (تو رفرنس ها مختلفهاین عدد) درست نیست انقدر باز الت همجنس یا غیر همجنسشو ببینه . بعده ها دچار مشکل میشع حالا غیر همجنس که اصلا همجنس باز یه چیزی . بعد چجوری میخوایم بش بگیم نزار کسی اندام حساستو ببینه ...به هر حال قبحش میریزه

بعله حساسیت بچه رو کم میکنه که خیلی خوبه ولی معایبی هم داره این نظر منه

پسر من اصلا همکاری نمیکنه میبرم دسشویی با گریه و جیغ میاد بیرون اصلا نمیشینه چیکارکنم

به موارد 1و3و6و7 توجه کنید

2706