2733
2734
عنوان

سوء هاضمه در کودکان

1511 بازدید | 2 پست

سوء هاضمه در کودکان یعنی چی؟ علت سوء هاضمه در کودکان چیه؟  علائم و نشانه های سوء هاضمه چی هست؟  داروهای سوء هاضمه، درمانهای خانگی و .... رو می دونید؟

سوء هاضمه در کودکان چیست؟

سوء هاضمه، به احساس سیری زودرس گفته می شود که باعث می شود بچه ها به اندازه کافی غذا نخورند و ضعیف شوند. سوء هاضمه وقتی اتفاق می افتد که غذا سریع خورده می شود و بعد از غذا احساس نفخ ، حالت تهوع ، سوزش سر دل و برآمدگی همراه می باشد.

علت سوء هاضمه در کودکان چیست؟

سوء هاضمه معمولاً هنگامی ایجاد می شود که اسید معده ، لایه محافظ دستگاه گوارش را تجزیه کند و منجر به التهاب و سوزش قسمت بالای شکم شود.

دلایل عمده ی سوء هاضمه کودکان:

1. داروها

برخی از داروهای خاص که حاوی عناصر نیترات هستند مانند ایبوپروفن با از بین بردن اسید معده باعث ایجاد سوزش سر دل در کودکان می شوند.

2. رفلاکس معده

3. چاقی

4. زخم معده

در صورت بروز زخم معده ، دیواره معده کودک شما دارای زخمهایی باز است که به مشکل سوء هاضمه کمک می کند.

5. عفونت هلیکوباکتر پیلوری

6. استرس

استرس و اضطراب می تواند باعث نامنظم خوردن و عادت های خواب شود. این می تواند منجر به سوء هاضمه در کودک شما شود.

علائم و نشانه های سوء هاضمه

• درد در ناحیه فوقانی شکم که بلافاصله بعد از غذا رخ می دهد.
  • سوزش قلب
  • نفخ
  • رفلاکس اسیدی که باعث می شود مواد غذایی یا مایعات از معده به دهان بریزد
  • حالت تهوع
  • استفراغ

سوء هاضمه در کودکان نیازی به معالجه پزشک ندارد ، در صورت ادامه این علائم بیش از چند ساعت ، ممکن است لازم باشد به پزشک کودک خود مراجعه کنید.

پزشک با فشردن ناحیه اطراف معده ، برای تشخیص محل درد ، تشخیص را انجام می دهد. شما باید تمام اطلاعات در مورد علائم و عادات غذایی کودک و دارویی که فرزند شما مصرف می کند را به پزشک اطلاع دهید.

براساس تشخیص ، ممکن است یک دوره از داروها را تجویز کرده یا آزمایش های دیگری مانند اشعه ایکس یا اسکن شکم را تجویز کند. اگر پزشک به عفونت مشکوک باشد آزمایش ادرار و مدفوع داده می شود.  

در موارد بسیار نادر ، ممکن است کودک شما نیاز به آندوسکوپی داشته باشد تا پزشک بتواند نگاه بهتری به دستگاه گوارش بکند.

نحوه جلوگیری از سوء هاضمه

• از مواد غذایی که بیش از حد روغنی و چرب هستند خودداری کنید
  • شکلات ها را محدود کنید
  • به فرزند خود بیاموزید که به آرامی غذا بخورد و غذا را خوب بجوید
  • استرس را از او دور کنید
  • اجازه ندهید که بلافاصله بعد از غذا بازی کند.

درمانهای خانگی برای سوء هاضمه

1. آناناس

2. لیمو

3. گشنیز

4- برگ نعناع

5- زنجبیل ، لیمو و عسل

6. سرکه سیب

7. زیره

8. میوه ها

میوه هایی مانند سیب ، گلابی ، موز

9. چای گیاهی مانند نعناع و چای بابونه

چند توصیه برای پیشگیری از سوء هاضمه در کودکان:

کودک لباس های تنگ نپوشد

از دادن ایبوپروفن خودداری کنید

میوه های پر فیبر به بچه ها بدهید

آب و مایعات زیادی به کودکتان بدهید.

استرس را از کودکان دورکنید.

علائم هشدار دهنده زیر را جدی بگیرید.

اگر فرزند شما بیش از یک روز اشتها نداشته باشد

متوجه کاهش وزن می شوید

استفراغ مکرر

دیدن خون در مدفوع یا استفراغ کودک

تعریق بدون علت

اگر فرزند شما کم خونی یا فقر آهن دارد

اگر فرزند شما سابقه مشکلات معده مانند زخم و عفونت را دارد

خواهش میکنم برای سلامتی دخترم دعا کنید زودتر خوب بشه از هر نظر سالم و سلامت بشه آمین. 

من       دختر          بارانم   👑    من       همان    بوی       نم       بارانم    👑    من        همان     هوای        بارانیم      👑

بچه من وحشتناک بی اشتهاس ولی تهوع و‌معده درد و اینا نداره اصلا نمی‌دونم چطور زنده س چون هیچی نمیخوره بسکه باهاش درگیرم سر غذا نخوردن عصبی شده هر مکمل و اشتها آوری هم میدم فایده نداره

ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!😥 من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود. بیا اینم لینکش ایشالا که مشکلت حل میشه 💕🌷