2737
2739

همانطور که می دانید پزشکان داروی ایزوترتینوین را اغلب برای درمان آکنه شدید تجویز می نمایند. برای برخی خانم ها پیش اومد که در دوران بارداری روی پوست صورتشون جوش و آکنه ظاهر شد و همچون دوران قبل از بارداری برای درمان آن سراغ مصرف قرص ایزوترتینوین (روآکوتان) رفتند!!!

حتما بخوانید : عوارض مصرف شربت آلومینیوم ام جی اس در دوران بارداری

عوارض مصرف ایزوترتینوین (روآکوتان) در بادراری

ایزوترتینوین معمولا بصورت کپسول خوراکی در دارو خانه ها یافت می شود و از دارای مقداری ویتامین آ (A) است. مصرف این دارو باعث کاهش چربی پوست و از بین رفتن آکنه و جوش صورت می گردد.

اما از آنجایی که این دارو طبق رده بندی دارو های رایج در بارداری توسط سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) در دسته X (دارو های ممنوعه در بارداری) قرار گرفته مصرف ایزوترتینوین در بارداری به شدت ممنوع می باشد!!!

زیرا دارو هایی که توسط این سازمان در گروه X بیانگر ایجاد اختلالات، آسیب‌ها و ناهنجاری‌های روی جنین بوده‌است. به دلیل آسیب به جنین و خطر بالای مصرف دارو، مصرف این داروها در دوران بارداری ممنوع است.

فاطمه دستغیب کارشناس مرکز اطلاع رسانی دارو‌ها و سموم دانشگاه علوم پزشکی شیراز در مورد مصرف ایزوترتینوین در بارداری گفت:

مصرف ایزوترتینوین (روآکوتان) در دوران بارداری به هیج وجه توصیه نمی گردد زیرا  با بروز ناهنجاری‌های ساختاری و عصبی متعددی در جنین، در ارتباط است.

وی اضافه نمود: اگر بارداری در طول درمان با ایزوترتینوئین رخ دهد، دارو به‌سرعت باید قطع شده و بیمار به متخصص زنان و زایمان مراجعه کرده و مورد ارزیابی و مشاوره قرار بگیرد.

مطالعات بیشتر 

مصرف مصرف ایزوترتینوین (روآکوتان) برای چه کسانی ممنوع است؟

• مصرف ایزوترتینوین (روآکوتان) برای زنان بارداری ممنوع است زیرا ممکن است باعث سقط جنین و یا زایمان زودرس می گردد.
  • مادران شیرده از مصرف ایزوترتینوین در باردای پرهیز نمایند زیرا ممکن است باعث بروز مشکلات جدی در جنین گردد.
  • حساسیت نسبت به ویتامین آ رواکوتان و داروهای مشابه آن.
  • مصرف این دارو برای افراد سال خورده ممنوع است. 
  • مصرف ایزوترتینوین برای افراد مبتلا به نارسایی کبدی و یا کلیوی ممنوع است.
  • مبتلایان به چربی خون (گلیسرول و تری گلیسرید) بالا نباید از قرص ایزوترتینوین  استفاده نمایند.
  • مصرف ایزوترتینوین با داروهایی نظیر پادزیست (آنتی‌بیوتیک)ها به ویژه تتراسیکلین ممنوع است.
  • وجود سطح بالای ویتامین آ در بدن
  • افراد مبتلا به IBD و بیماری‌های روده ای و گوارشی از این دارو استفاده نکنند زیرا باعث تشدید بیماری و یا برگشت آن می گردد.
  • دوستان اگر تجربه ای در این مورددارید با ما به اشتراک بگذارید.

ببین منم به همین مشکل خورده بودم.😢خانمای اینجا بهم دکترساینا رو معرفی کردن و منم از یکی از دکتراش ویزیت آنلاین گرفتم از خونه. و خیلی راضی بودم و مسالمم حل شد😍 بیا اینم لینکش ایشالا که مشکل توهم حل بشه😘

این تاپیک الان سوالیه یا خبری؟ 

این دارو فوق العاده خطرناکه وحتی تا حداقل ۶ ماه بعد از قطع مصرف نباید باردار شد چون صددرصد نقص عضو میده 

خدایا خیلی دوستت و دوستش دارم .
2728
این تاپیک الان سوالیه یا خبری؟  این دارو فوق العاده خطرناکه وحتی تا حداقل ۶ ماه بعد از قطع مصر ...

خطرناک نیس،اما درسته نقص عضو میاره،من دارم مصرف میکنم

پزشکها معمولا توصیه به مصرفش نمیکنن،قبل از مصرف باید ازمایش بدید تا هم عدم بارداری مشخص بشه،هم سلامت کبد،هر ماه هم باید ازمایش بدین،اگر متاهل هستین به نظرم خطرناک محسوب میشه چون حتی با جلوگیری هم احتمال بارداری هست.

خطرناک نیس،اما درسته نقص عضو میاره،من دارم مصرف میکنم پزشکها معمولا توصیه به مصرفش نمیکنن،قبل از مص ...

بله گلم‌ منم به خاطر سر تیتر تاپیک گفتم خطرناکه.

خدایا خیلی دوستت و دوستش دارم .
2738