2733
2734
عنوان

هدف از دعا کردن چیست؟

188 بازدید | 8 پست

درمورد دعا کردن و فلسفه دعا بطور کلی بحث های زیادی شده که این بحث ها کمی هم گیج کننده و سنگین هستن و من نمی خوام زیاد به اون مسائل بپردازم دوست دارم به زبون عامیانه و خودمونی درباره هدف از دعا کردن صحبت کنیم.

پیشوایان ما به دعا و دعا کردن عنایت ویژه داشتند و از خود دعاهای پرمحتوایی و زیبایی را به یادگر گذاشته اند. این بخش از میراث آن پاکان در مجموعه هایی با عنوان "صحیفه" گردآوری و در دسترس ما قرار داده شده است؛ به عنوان نمونه می توان به «صحیفه سجادیه» «صحیفه صادقیه» ، «صحیفه کاظمیه» و «صحیفه رضویه» اشاره کرد.

با دقت در این صحیفه ها و دیگر متون معتبر دعا درمی یابیم که بالاترین مرتبه نیازخواهی نزد امامان معصوم (ع)، ابراز عشق پرشور و بی منتها به معبود یگانه و ستایش پروردگار و یادکرد شکوه و بزرگی او است؛پس دعا کردن همیشه بدین معنا نیست که از خدا چیزی بخواهیم. گاه دعا یعنی از خدا خود او را خواستن و این والاترین و با شکوه ترین مرتبه دعا است که بیش از هر جا و در عالی ترین شکل خود، در نیایش های رسیده از معصومان (ع) یافت می شود.

دعا در اندیشه اسلامی، افزون بر این که وسیله ابراز عشق به خدا است، روشی مهم و تاثیر گذار برای تعلیم و تربیت و تعالی بخشیدن به روح آدمی در ساحت های فردی و اجتماعی است.یعنی همان درس های قرآنی است که خداوند مهربان برای تربیت انسان، به وسیله آیات آسمانی فرستاده است. ادعیه خود به گونه ای تفسیر قرآن کریم اند و شرح معارف آسمانی اند و یادآور تربیت های قرآنی و تکرار و تاکید و تشریح آموزه های وحیانی».

بخشی از دعای امام سجاد (ع) در پنجاه و دومین نیایش در «صحیفه سجادیه » است که هم راز و نیاز وی با پروردگار هستی ها است و هم به ما می آموزد که راه و شیوه دعا گزاری کدام است و به هنگام نیایش، از خدا چه چیزها باید خواست.حتما پیشنهاد میکنم اگر می خواهید راه و روش دعاکردن را بیاموزید و هدف از دعا کردن را درک کنید به دعاها و نیایش های ائمه و امامان توجه کنید و درآنها تائمل بسیار کنید.

بخوانید مرا تا اجابت کنم شمارا....سند و قول خدا در لوح محفوظ .

تاپیک نور، اینجاست💎💎       نــــــــور انتخاب نمی کند، می تابد به ذره ذره ی زندگی و بر هر چه در مسیر دارد روشنی می بخشد نور باش و ذات خویش را زیست کن…زندگیتون پر از نور الهی✨خدایا من خواهان بهترین تقدیری هستم که برای من و عزیزانم و دوستانم رقم زده ای🙏✨                                                                            زندگی برگ بودن در مسیر باد نیست امتحان ریشه است ریشه هم هرگز اسیر باد نیست زندگی چون پیچک است انتهایش می رسد پیش خدا

بچه ها باورتون میشه!!!

دیروز جاریمو بعد مدت ها دیدم انقدر لاغر شده بود از خواهر شوهرم پرسیدم چطور انقدر لاغر شده، بهم گفت از اپلیکیشن زیره رژیم گرفته، من که از کافه بازار دانلود کردم و شروع کردم لینکشو میزارم شمام شروع کنید تا الان که راضی بودم.

نظر شخصیمو میگم

بنظر من وقتی خدا من رو با زبان مادری فارسی افریده مطمئنا نباید انتظار داشته باشه من با زبان عربی باهاش حرف بزنم ، خیلی مسخره است ک ما برای صحبت با خدا بریم زبان عربی یادبگیریم !!!

خدا به چوپان میگه با همون زبان عامیانه خودت با من صحبت کن ! پس مفهوم اداب دعا و شرایط و ایناش از نظر من بی معنیه!

دعا باید به ادم ارامش بده 

لطفا درباره نظر شخصی خودتون صحبت کنید و به نظر شخصی بقیه کاری نداشته باشید، من توی قبر خودم میخوابم خیالتون راحت🙏😀

2731

جالبه همين الان سخنراني دكتر حبشي رو گوش ميكردم از دعا ميگف ما دعا ميكنيم  بعد أجابت رو تعيين

ولي دعا كردن خودش ثواب داره و همون قضيه ي از ما حركت از خدا بركته نبايد گرو كشي كنيم كه خودمون اسيب ميبينيم مگه نه از بزرگه خدا كه كم نميشه

متنتون خيلي جالب بود در واقع ما تو دعا هاي ائمه به بزرگيشون پي ميبريم و چه بسا مشكلات زيادي كه داشتن پس اين جمله ها كه خدا منو فراموش كرده و اينا بي معني ميشه

ممنون

حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف میفرماید: «وَ اکثِرُوا الدُّعاءَ بِتَعجیلِ الفَرَج فإنَّ ذلِک فَرَجُکم؛[12] برای تعجیل در فرج من، بسیار دعا کنید، زیرا که گشایش کارهای شما در آن است.»

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

شاید آن روز که سهراب نوشت:“تا شقایق هست زندگی باید کرد” خبری از دل پر درد گل یاس نداشت باید اینگونه نوشت:هر گلی هم باشی چه شقایق چه گل پیچک و یاس جای یک گل خالیست....زندگی بی مهدی زندگی با غمهاست.... 🌼🌼تا نیایی گره از کار بشر وا نشود.....درد ما جز به ظهور تو مداوا نشود...🌼🌼🌼🌼السلام علیک یا ابا صالح المهدی(عج)🌼🌼💜💜اللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج💜 مى شود فرصت ديدار مهيّا حتماً🌼بد به دل راه مده مى رسد آقا حتماً🌼اى كه دنبال دواى غم هجران هستى🌼مى شود درد نهان تو مداوا حتماً🌼اگر امروز نشد بوسه به دستش بزنيم🌼وعده ى ما همه افتاده به فردا حتماً🌼ثمر گريه ى ما خنده ى روز فرج است🌼آن زمان مى شكفد خنده به لب ها حتماً🌼دورى غيبت طولانى و تأخير ظهور🌼امتحانى است براى همه ى ما حتماً🌼كار ما منتظران چيست؟ اميد و تقوا🌼غم نخور مى شود آخر گره ها وا حتماً🌼هركه در زمره ى ما منتظران مى باشد🌼مى كند تا به ابد پشت به دنيا حتماً🌼انبياء منتظر آمدنش مى باشند🌼مى رسد پشت سرش حضرت عيسى حتماً🌼كاش باشيم و ببينيم كه روز رجعت🌼مى سپارد عَلَم خويش به سقّا حتماً🌼زره شير خدا بر تن و شمشير به دست🌼مى رسد منتقم حضرت زهرا حتماً🌼انتقام دَرِ آتش زده را مى گيرد🌼و به آتش بكشد آن دو نفر را حتماً🌼🌼🌼اللهم عجل عجل عجل لولیک الفرج🌼🌼🌼
نظر شخصیمو میگم بنظر من وقتی خدا من رو با زبان مادری فارسی افریده مطمئنا نباید انتظار داشته باشه من ...

سلام چه جالب😀

آخه منم تو قبر خودم میخوابم( شوخی )

فقط خواستم بگم دوست عزیز درسته شاید وقتی با خدا فارسی درددل میکنیم یا خواسته هامونو میگیم بیشتر تخلیه میشیم و میفهمیم چی میگیم منم گاهی توی قنوت نماز مستحبی فارسی حرف میزنم😂

ولی آثار کلمات عربی یه چیز دیگه ست وبه هیچ عنوان قابل مقایسه نیست و جایگزین نداره

التماس دعا😍

شاید آن روز که سهراب نوشت:“تا شقایق هست زندگی باید کرد” خبری از دل پر درد گل یاس نداشت باید اینگونه نوشت:هر گلی هم باشی چه شقایق چه گل پیچک و یاس جای یک گل خالیست....زندگی بی مهدی زندگی با غمهاست.... 🌼🌼تا نیایی گره از کار بشر وا نشود.....درد ما جز به ظهور تو مداوا نشود...🌼🌼🌼🌼السلام علیک یا ابا صالح المهدی(عج)🌼🌼💜💜اللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج💜 مى شود فرصت ديدار مهيّا حتماً🌼بد به دل راه مده مى رسد آقا حتماً🌼اى كه دنبال دواى غم هجران هستى🌼مى شود درد نهان تو مداوا حتماً🌼اگر امروز نشد بوسه به دستش بزنيم🌼وعده ى ما همه افتاده به فردا حتماً🌼ثمر گريه ى ما خنده ى روز فرج است🌼آن زمان مى شكفد خنده به لب ها حتماً🌼دورى غيبت طولانى و تأخير ظهور🌼امتحانى است براى همه ى ما حتماً🌼كار ما منتظران چيست؟ اميد و تقوا🌼غم نخور مى شود آخر گره ها وا حتماً🌼هركه در زمره ى ما منتظران مى باشد🌼مى كند تا به ابد پشت به دنيا حتماً🌼انبياء منتظر آمدنش مى باشند🌼مى رسد پشت سرش حضرت عيسى حتماً🌼كاش باشيم و ببينيم كه روز رجعت🌼مى سپارد عَلَم خويش به سقّا حتماً🌼زره شير خدا بر تن و شمشير به دست🌼مى رسد منتقم حضرت زهرا حتماً🌼انتقام دَرِ آتش زده را مى گيرد🌼و به آتش بكشد آن دو نفر را حتماً🌼🌼🌼اللهم عجل عجل عجل لولیک الفرج🌼🌼🌼
2738