2733
2739
عنوان

خانماي با اعتماد به نفس بياين

| مشاهده متن کامل بحث + 367 بازدید | 59 پست
چي كار كردي كه اينجوري نباشي؟

حیلی سخته توضیحش.  از موقعی که متوجه شدم بیش از اندازه به خودم پیله می‌کنم، دو سه ساله می‌گذره.. مداوم فایلهای صوتی و مطالب روانشناسی خوندم. خیلی تمرین کردم  نزدیک به چیزی که می‌خوام باشم.. البته بخش‌هایی از ایده‌الم رو که به خاطر کمالگراییه کنار گذاشتم [مسلمن همه‌ش رو نتونستم]

تنها راهِ یافتنِ راهی به سوی شادمانی و نیکبختی این است که با خودمان در مورد مواردی که از اصول اخلاقی‌مان سر‌پیچی کرده‌ایم، صادق و روراست باشیم. چه چیزی باعث می‌شود که خیانت کنیم؟ یا در نوشیدن افراط کنیم؟ یا دست روی کسی بلند کنیم؟ اگر دلیل این کارها را دریابیم، می‌توانیم رفتارمان را عوض کنیم. اگر به فلسفه رواقی باور داشته باشیم، اصل این است که بدون درستکاری و وارستگی، شادمانی و خوشبختی ممکن نیست.

صداهای درونی که باید و نباید دارند همونطور که گفتی به خاطر کنترل‌های زیاد و شیوه‌ی برخورد والدین یا مسئولین مدرسه‌ست.. 

اون برخوردها به صورت والد درون نهادینه میشن. والد درون هم دو نوعه.. یکی هدایتگره یکی سرزنشگر و توبیخگره. 

من از مدل والد سرزنشگر خودم رو رها کردم سوییچ کردم به والد هدایتگر. یعنی اگر لازم بود اشتباهی رو تصحیح کنم به نرمی به خودم می‌گفتم. اینجا خیلی باید توی انتخاب واژه ها دقت کرد. به جای «باید» مثلن بگیم «بهتره این حرف رو نمی‌گفتی».. یه انعطاف و ملایمتی لازمه که بتونی با مهربونی خودت رو تصحیح کنی. 

تنها راهِ یافتنِ راهی به سوی شادمانی و نیکبختی این است که با خودمان در مورد مواردی که از اصول اخلاقی‌مان سر‌پیچی کرده‌ایم، صادق و روراست باشیم. چه چیزی باعث می‌شود که خیانت کنیم؟ یا در نوشیدن افراط کنیم؟ یا دست روی کسی بلند کنیم؟ اگر دلیل این کارها را دریابیم، می‌توانیم رفتارمان را عوض کنیم. اگر به فلسفه رواقی باور داشته باشیم، اصل این است که بدون درستکاری و وارستگی، شادمانی و خوشبختی ممکن نیست.

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید.

اخه چجوري توضيح بدم تو هر چيزي ميخوام بهترين باشم

خب اینکه منطقی نیست

وقتی یه ایده ال خیلی دور از شخصیت واقعیت بسازی ک دسترسی بهش ممکن نیست باعث میشه هر زمان ک رفتار خلافش رو انجام میدی خودتو سرزنش کنی و این هم بهت استرس میده و هم چون از رسیدن بهش ناکام شدی باعث میشه به اعتماد به نفست صدمه بزنه

مثلا من تو درس ریاضی ضعیفم حالا به خودم زور کنم ک ن حتما باید عالی باشی ک این چیز غیر منطقی هست چون استعدادشو ندارم فقط خودمو و روح و روانمو اذیت میکنم

بیاید ببینید کجاها استعداد بهتر شدن رو دارین و کجاها ندارین اون جاهایی ک استعدادشو ندارین بیخیالش بشین و انرژیتونو بذارید برای جاهایی ک استعدادشو دارین خودتونو تو اون زمینه رشد بدید و بهترین باشید و از خودتون توقع های بیجا نداشته باشین

یه سری تفکراتتون هم دور بریزید

مثلا اینکه باید اینطوری باشم اگه نباشم فاجعه هست

من بی عرضه هستم چون از پسش برنیومدم

صفر و صدی فکر نکنید (مثل اینکه بگید اگه اینجور باشم خوبم در غیر اینصورت من بدم )

2728
منم اینجوریم اعتماد به نفس ندارم ...اصلا جایی میشه یکی بهم ظلم میکنه بعدا یادم میاد باید چه جوابی می ...

دقيقا همين جواب ندادن رو منم دارم

همه اينام ريشه تو كودكي داره

متاسفانه منم تجربه اش كردم

2740

جواب ندادن به خاطر سالها سرزنش شدنه که روی اعتماد به نفس اثر گذاشته. آدم با خودش که مهربون باشه و دیدش به خودش خوب باشه احساس کم ارزشی از بین میره کم کم. احساس قدرت می کنه. توی هیج موقعیتی خودش رو کمتر و کوچیکتر نمی بینه. 

کتاب نیمه تاریک وجود، دبی فورد 

و کتاب شفای زندگی، لوییز هی.. خیلی می تونند مفید باشند. 

یه تاپیک هم هست من خیلی ازش استفاده کردم. لینکش رو پیدا می کنم میذارم. 

لینک تاپیکی که گفتم

دنبال باورهای جدیدی هستم برای رشد خودم

خيلي ممنونم عزيزم

روی عزت نفستون کار کنید

یه پادکست رایگان دیدم که چکیده کلی کتاب و دوره رو در نیم ساعت میگه

بنظرم حتما این ویدئو رایگان یوتیوب رو ببین 😊

50 روش افزایش عزت نفس رو یاد داده که چند تاشم بکار ببندی مثل من نتیجه می گیری

https://youtu.be/uxmiq4ZThdk

حاشیه هم نمیره و سریع میره سر راهکارها

توی گوگل هم سرچ کنی ( عزت نفس نوروزی آکادمی ) برات میاره

(می دونید که یوتیوب ف_ی_ل_ت_ر هستش، پس با وی_پی_ان فعال روی لینک کلیک کنید)

اینم کانال تلگرامشه

https://t.me/norouzi_academy

و حداقل هفته ای یکبار مرورش کن تا کم کم تغییر کنی 😊

2706