2737
2734
عنوان

لجبازی کودکان ۳ سال

598 بازدید | 98 پست
جبازی کودکان 3 ساله چه باید کرد؟!
گروه اجتماعی - در 3 سالگي اوج لجبازي كودك بروز مي‌كند و اين دوره، دوره منفي كاري است، كودكان در این دوره، در حال گذر از يك سير رشد طبيعي هستند كه مادران اغلب از لجبازي‌هاي آنان شكايت مي‌كنند.

مهم‌ترین بخش وجودی هر فرد که "من" نام دارد، در همين دوره 3 يا 4 سالگي بروز مي‌كند.

اگر به كلمات، جملات و صحبت‌هاي كودكان 3ساله دقت كنيم، مي‌بينيم از كلمات من يا خودم استفاده مي‌كنند؛ مثلا مادر مي‌خواهد لباس كودك را عوض كند يا كفش او را ببندد، مي‌گويد خودم، می‌خواهد به او غذا بدهد، مي‌گويد خودم، درواقع حرف "م" كه بعد از خود مي‌آيد، خيلي اهميت دارد. او به‌لحاظ روان‌شناختی مي‌خواهد بگويد كه خودم مي‌توانم اين كار را انجام دهم و مي‌خواهم خودم تصميم بگيرم.

بعضی‌اوقات مادران کم‌حوصله و كساني‌كه از شكيبايي كافي برخوردار نيستند، ممكن است كودك را به‌دليل همين لجبازي‌ها در اين سنين تنبيه كنند كه اين امر نوعي تثبيت را در اين مرحله برجاي خواهد گذاشت.

كودكان در اين سنين از كارهايي كه ریخت‌وپاش دارند لذت مي‌برند؛ مثلا از بازي‌كردن با چيزهايي كه ظاهر كثيفي دارند یا موقع غذا خوردن مسلما نمي‌تواند مانند بزرگسال غذا بخورد و آن را روي لباسش يا روي زمين مي‌ريزد یا به اطراف دهان و صورتش می‌مالد يا موقع بازي با خمير يا آب رنگ مي‌بينيم كه خيلي اطرافش را كثيف مي‌كند و از اين كار لذت مي‌برد.

نكته ديگري كه در روان‌شناسي و رشد رواني كودك در این سنین اهميت دارد، اين است كه اين كودكان از نگهداري ادرار و مدفوع‌شان لذت مي‌برند و به‌موقع به دستشويي نمي‌روند و مادران از اين بابت بسيار ناراحت مي‌شوند.

در برخي از فرهنگ‌ها، مادران نسبت به اين كار بسيار حساس هستند و حتي كودكان خود را تنبيه مي‌كنند. تنبيه آنان به‌دليل كنترل‌نكردن ادرار و مدفوع، ممكن است پایه‌گذار وضعيتي باشد كه در بزرگسالي فرد را به وسواس مبتلا كند.

اين دوره كودكي به‌لحاظ روان‌شناسي اهميت ویژه‌ای دارد. يك كودك 3 يا 4ساله نمي‌تواند نظافت خود را آن‌طور كه مادر مي‌خواهد رعايت كند و دوست دارد خيلي چيزها را خودش تجربه كند كه اين كار ممكن است براي ديگران چندان خوشايند نباشد؛ مثلا مادر از فرزندش مي‌خواهد ليواني را كه روي ميز قرار دارد، قدري به عقب ببرد تا از روي ميز به زمين نيفتد؛ ولي با كمال تعجب مي‌بيند كه ليوان را به‌طرف لبه ميز مي‌آورد و اين كار را درحالي انجام مي‌دهد كه به چشم‌هاي مادرش نگاه مي‌كند! شايد مادرش تصور كند كه فرزندش با او لجبازي مي‌كند، اما اين كار لجبازي نيست؛ كودك مي‌خواهد ببيند كه اگر ليوان از لبه ميز بيفتد، چه اتفاقي خواهد افتاد و چگونه خواهد شد و اصلا دوست دارد كه رقص ليوان را در فضا و افتادن آن را ببيند.

مادري را درنظر بگيريد كه مشغول تميزكردن لوبيا يا برنج در سيني است. فرزند 3ساله‌اش به او ملحق مي‌شود و مي‌خواهد او هم اين كار را انجام بدهد. مادر به او مي‌گويد كه "نكن؛ لوبياها مي‌ريزد"؛ اما كودك به‌عمد یک‌مشت لوبيا برمی‌دارد و در فضا پخش می‌کند؛ چراکه مي‌خواهد ببيند كه اگر اين لوبياها بريزد، چه اتفاقي مي‌افتد و چگونه دانه‌ها به زمين مي‌ريزد.

بنابراين كودكان در این سن و سال قصد لجبازي يا آزردن ما را ندارند؛ درواقع راهي جز این برای مشاهده، تجربه‌كردن و كشف محيط پيرامون خود ندارند

خیلی خوب بود برای همین مهمه فردی که قصد بچه دار شدن داره زمانی رو انتخاب کنه که مشکل و درگیری تو زندگی نداشته باشه 

من خودم خیلی ادم صبوری ام و اصلا نمیتونم از دست یه بچه کوچیک عصبانی بشم بیشتر خنده ام میگیره و وظیفه خودمو تو این دوران اولیه قبول میکنم

دنیا پر است از انسان هایی به ظاهر زیبا که هر روز لباسی نو بر تن می کنند ولی نزدیکشان که میشوی بوی کهنگی عقایدشان آزارت میدهد.                                                                                               

بچه ها باورتون میشه!!!

دیروز جاریمو بعد مدت ها دیدم انقدر لاغر شده بود از خواهر شوهرم پرسیدم چطور انقدر لاغر شده، بهم گفت از اپلیکیشن زیره رژیم گرفته، من که از کافه بازار دانلود کردم و شروع کردم لینکشو میزارم شمام شروع کنید تا الان که راضی بودم.

یعنی واقعا هیچکس نیومد به این مطلب لایک بده یعنی همه مامانا بی اعصابن 

دنیا پر است از انسان هایی به ظاهر زیبا که هر روز لباسی نو بر تن می کنند ولی نزدیکشان که میشوی بوی کهنگی عقایدشان آزارت میدهد.                                                                                               
2731
خیلی خوب بود برای همین مهمه فردی که قصد بچه دار شدن داره زمانی رو انتخاب کنه که مشکل و درگیری تو زند ...

اره منم اروم بودم ولی وقتی بچه دومم اومد واقعا کم حوصله شدم نمیدونم چرا اینطورم

اولی سه سالشه دومی هفده ماه

آنان که به روزگار ما خندیدند باشد که به روزگارشان گریه کنیم 
خیلی خوب بود برای همین مهمه فردی که قصد بچه دار شدن داره زمانی رو انتخاب کنه که مشکل و درگیری تو زند ...

دختر خودم سه سالشه امروز به قدری اذیتم کرد که کلافه بودم.

برای همین اینو خوندم و قانع شدم که قسمتی از رشد دخترم هست

و باید صبوری کنم.

اره منم اروم بودم ولی وقتی بچه دومم اومد واقعا کم حوصله شدم نمیدونم چرا اینطورم اولی سه سالشه دومی ...

من دخترم سه ماه مونده سه سالش بشه.

بچه دوم که بیاد سه سال و سه ماهشه.

خیلی دخترم اروم و خوبیه.اما امروز بریدم دیگه.

چون همین به قول خودمون لجبازی میکرد.

الان که این مطلب رو خوندم دیدم قسمتی از رشدشه.حالا راحت تر کنار میام.

منم گاهی عصبانی میشم اما وقتی میبینم دخترم بجز آغوش من پناهی نداره از کارم پشیمون میشم و منم گریم میگیره

2738
ممنون از مطلب مفید شما تقدیم به شما 🌸🌼🌼🌼 درباره بچه های هفت ساله هم مطلب دارید بگذارید گلم؟&nbs ...

خواهش میکنم عزیزم.

والا من اینو چون مشکل خودم بود از نت سرچ کردم.

گذاشتم اینجا تا سایر دوستان هم استفاده کنن

من دخترم سه ماه مونده سه سالش بشه. بچه دوم که بیاد سه سال و سه ماهشه. خیلی دخترم اروم و خوبیه.اما ...

اسباب بازی رو از کوچیکه میگیره اونم گریه مباد ول کن نیست اینقدر صدای گریه و حرف زدن شنیدم دیگه مغزم توش همش همهمه هست میدونم اونا تقصیر ندارن ولی با مغزم چه کنم

خیلی کلافه و خستم

آنان که به روزگار ما خندیدند باشد که به روزگارشان گریه کنیم 
اسباب بازی رو از کوچیکه میگیره اونم گریه مباد ول کن نیست اینقدر صدای گریه و حرف زدن شنیدم دیگه مغزم ...

حق داری عزیزم.

سخته مخصوصا اگه پسر باشن.

ادم گاهی اوقات دیگه میبره اما مادر موجودیه که با یه خنده بچش تمام خستگی و سختی یادش میره

وای انگار از کارهای دختر من نوشته بود اونم سه سالشه انروز خیلی اذیتم کرد😞هر روز داره بدتر میشه

منم چون دخترم امروز کلافم کرد دنبال علتش بودم.

هنوز سه ماه مونده سه سالش بشه اما بیشتر کاراشو خودش میکنه و حرف حرف خودشه

دخترمنم دوسه هفتس ۳سالش تموم شده خیلی مودب وحرف گوش کنه گاهی ولی لجبازه امروز دعواش کردم بعدشم گریه کردم وقتی خوابش برد پریودم اعصاب نداشتم دخترمم روز نمیخابع یکم ک منم‌استراحت کنم

منم چون دخترم امروز کلافم کرد دنبال علتش بودم. هنوز سه ماه مونده سه سالش بشه اما بیشتر کاراشو خودش ...

ما امروز داشتیم تخمه میخوردیم دخترم عروسکشو پرت میکرد توی پوست تخمه ها همه جارو پر از پوست تخمه کرد مشکل من اینه که شوهرم خیلی دعواش میکنه و کار اونو تکرار میکنه نمیدونم چیکار کنم

افراد ساکت پرسرو صداترین افکار را دارند
2706