2737
2734
عنوان

شاعر شده ام... شعر من

| مشاهده متن کامل بحث + 748 بازدید | 27 پست
برای رفع اشکال شعرهام غیر از کتابایی که گفتین چیکار میتونم بکنم توی فضای مجازی منظورمه

(جواب سوالتون یکم طولانیه، ببخشید.)
صادقانه بگم می تونید برای دیده شدن کاراتون و نظر بقیه تو فضای مجازی باشید و طبیعی هم هست این حقتونه، اما واقعا تو فضای مجازی دنبال پیشرفت و بهتر شدن شعراتون نباشید چون همینجا هم دیدید که چند نفر خوندن و مطمئن باشید کسایی که وقت گذروندن تو فضای مجازی تفریحشونه و تعدادشونم کم نیست فرق بین غزل و قصیده رو نمیدونن، حضور کمرنگ من به عنوان یه مرد تو این سایت و دلیلی که برا خودم دارم فقط به این خاطره که در حد پیشنهاد و یه مقدار خیلی کم تجربه ی قبلی کتاب موسیقی یا فیلم معرفی کنم چون اتفاقا اینجا برعکس ظاهرش از هر سنی کاربر داره و دارن گم میشن تو انبوهی از مطالب زرد و وضعیت جالبی نیست، در آخر دوباره بهتون میگم اون دوتا کتاب رو بخونید برا شناخت دقیق قواعد و وزن عروضی و تا می تونید شعر بخونید تو قالب های مختلف از شاعران بزرگ کلاسیک و اگه به قالب به خصوصی علاقه دارید رون اون قالب تمرکز کنید، بازم میگم هرکسی که کار هنری انجام میده دوست داره مخاطب داشته باشه و این حس طبیعیه چون اثر هنری همیشه یه طرفش مخاطب اما اونجوری که فکر می کنید تو مجازی خبری از پیشرفت نیست، موفق باشید.

مَرد هستم، همین...                                                                                                                              پرسیدند ادب از که آموختی؟ گفت: از کاربران نی نی سایت.

ببین منم به همین مشکل خورده بودم.😢خانمای اینجا بهم دکترساینا رو معرفی کردن و منم از یکی از دکتراش ویزیت آنلاین گرفتم از خونه. و خیلی راضی بودم و مسالمم حل شد😍 بیا اینم لینکش ایشالا که مشکل توهم حل بشه😘

(جواب سوالتون یکم طولانیه، ببخشید.) صادقانه بگم می تونید برای دیده شدن کاراتون و نظر بقیه تو فضای مج ...

من خیلی مخاطب برام دغدغه نیست،یا حتی دیده شدن شعرهام

دلم میخواد شعری که میگم،چیزی باشه که قابل دفاع باشه

مثلا شعری دارم،بنظرم باید ترکیب بند یا ترجیع بند باشه،ولی اون تک بیت رو نمیدونم طبق چه قواعدی باید بگم

خلاصه که دلی ه برام،ولی دلم به چیزای غیر حرفه ای و الکی خوش نمیشه

خواهش میکنم،زحمت کشیدید وقت گذاشتید.خیلی ممنونم از لطف تون

سلامت باشید، کاری نکردم. 

تا باشه از این تاپیک ها.

مَرد هستم، همین...                                                                                                                              پرسیدند ادب از که آموختی؟ گفت: از کاربران نی نی سایت.
2731
من خیلی مخاطب برام دغدغه نیست،یا حتی دیده شدن شعرهام دلم میخواد شعری که میگم،چیزی باشه که قابل دفاع ...

نه، نه، سخت نگیرید اتفاقا تا اندازه ای خوبه این دیده شدن چون بعد از یه مدت میل و رغبتی براتون نمیمونه با هر اندیشه ای هم بریم جلو یه طرف اثر هنری مخاطب حالا اون بحثش جداس که مخاطب کیه؟ از اثر لذت میبره؟ سلیقه ی مخاطب چی هس؟ یا هنرمند باید طبق سلیقه ی مخاطبش جلو بره(که اشتباست به نظرم) و حالا کلی مباحث دیگه که ربطی به این موضوع نداره... من دقیقا فهمیدم شما دنبال چی هستید و تا اونجایی که دیدم بعید میدونم تو فضای مجازی این دغدغه و وسواستون برطرف بشه چرا که این فضای مجازی ما اصلا به درد همچین مباحثی نمی خوره، شما وقتی قواعد رو بدونید با همچنین خوندن شعرهای کلاسیک و اجازه بدین ته نشین بشه با توجه به ذوق و استعدادتون و تمرین مناسب رفته رفته همه چی حل میشه، اما می تونید توی تل.گرام یا فیسبوک (اگه کسی البته باشه هنوز) گروه های شعر رو پیدا کنید، امتحانش بد نیست.

در مورد اون ترجیع بند یا ترکیب بند دقیقا متوجه نشدم منظورتونو، مشکل بیت ترجیع یا ترکیبشه؟ فرقشونو میدونم که می دونید، از لحاظ فرمی هم که مطمئنا تساوی مصرع ها رعایت شده، فکر کنم از لحظ مفهومی و ارتباطی میگید که اونم دیگه بستگی به دنیای شاعرانه ی خودتون داره تو ترجیع بند بیت ترجیع تاکید میکنه چون تکرار میشه و با تنوع قسمت ها اما آخر سر برمیگردیم سر بیت ترجیع اما خب بیت ترکیب متفاوت دیگه، می دونید یجوری این فقط دست شماست با حال و هوا و حستون و اینکه دقیقا چه چیزی بخواین پدید بیارید، اصلا هم خودتون رو محدود نکنید تا می تونید از گشت و گذار تو این دنیای بی انتها لذت ببرید.

نه، نه، سخت نگیرید اتفاقا تا اندازه ای خوبه این دیده شدن چون بعد از یه مدت میل و رغبتی براتون نمیمون ...

اتفاقا تو تل گشتم،و میگردم،ولی چیزی هنوز پیدا نکردم

ممنون از راهنمایی های بزرگوارانه تون

دقیقا مشکلم،با معنای تک بیت ترجیع  هست،چون سر درگمم کرده که چی باشه که مرتبط با شه و شایسته البته

سلامت باشید، کاری نکردم.  تا باشه از این تاپیک ها.

حالا اصلا یه سوالی

شعری که میگم،دوبیت دوبیت قافیه هاش متفاوته ولی همه شون ردیفشون یکیه

اینو میشه اصلا تبدیل به ترکیب بند یا ترجیع بند کرد؟

اتفاقا تو تل گشتم،و میگردم،ولی چیزی هنوز پیدا نکردم ممنون از راهنمایی های بزرگوارانه تون دقیقا مشک ...

خواهش می کنم، سلامت باشید.
این لینک یه گروه شعر،

https://telegram.me/joinchat/G4zE3kpueqz6i5rRwTAJKw

من فقط یه سرچ کوچیک کردم اصلا نه عضوشم و نه تاییدش می کنم شاید به کارتون بیاد.

2738
حالا اصلا یه سوالی شعری که میگم،دوبیت دوبیت قافیه هاش متفاوته ولی همه شون ردیفشون یکیه اینو میشه ا ...

ببینید خیلی ساده بخوایم بگیم ترجیع بند یا ترکیب بند قالب های متفاوت و پیچیده ای نیستند در اصل از اتصال چندین غزل یا قصیده متنوع بوسیله یه بیت ترجیع یا ترکیب بوجود میان که حالا اون بیت تو ترجیع یکسان و تو ترکیب متفاوت، و حالا هرکدوم از این بخش ها که ممکن غزل یا قصیده باشن طبق رسم معمول حداقل از 5 بیت تشکیل شدن، شما یه نگاهی هم به قالب مسمط بیندازید اونم از همین دست قالب ها به حساب میاد و ابیات بخش ها میتونه متغیر باشه 3تایی، 4تایی، 5تایی که هرکدوم بنا به اون عدد اسم خاص خودشو داره(مثلا مثلث برا 3تای، مربع برا 4تایی و...)، با یه بند به هم متصل میشن، یکی دوتا شعر از این قالب بخونید می فهمید چه فرمی دارن.

خسته تون کردم ممنون

خواهش می کنم، موفق باشید.