2733
2739
عنوان

28 می

127 بازدید | 21 پست

28 می، روز جهانی بهداشت قاعدگی

اولین باری که رد خون را در لباس زیرمان دیدیم، بدون شک تمامی مان وحشت کردیم!

بعد آمدند در گوش مان گفتند این یک راز است و هیچ مردی نباید از آن بو ببرد

دردهای یواشکی ِزیادی کشیدیم،دردهایی از ناحیه ی کمر تا زیر شکم، حالت تهوع از شدت درد،در فصل سرما عرق کردیم، فوبیای رد خون بر پشت فرم های مدرسه داشتیم...

آن هایی که مذهبی بودند ماه رمضان ها در خانه باید ادای روزه دارها را در می آوردند، سه بار سکته میکردیم تا برویم داروخانه و از آقای پشت پیشخوان نوار بهداشتی بخواهیم...به شخصه امتحان های زیادی را سر همین درد ماهیانه،خراب کردم!

اردوهای زیادی را کنسل کردم،کلاس های مهمی را غیبب کردم...

وسط جنگل های شمال از درد به خود پیچیدم و صدایم در نیامد،

پایم را گذاشته بودم مشهد و به دلیل همین قاعدگیِ لعنتی توی هتل مانده بودم، دریای کیش را دیده بودم و تنها ساق پایم را داخلش برده بودم، دبیرستانی که بودم اگر وسط زنگ یکدفعه دردم میگرفت باید با آژانس به خانه برمیگشتم!

شب هایی که از درد و عرق از خواب جا میپریدم و آنقدر آن شب طولانی بود که حتی از گریه هم خوابم نمیبرد...تمام این ها به کنار، اگر یک روز بعد از یک ماه این درد دیرتر به سراغمان بیاید وحشت به جانمان می افتد، سونوگرافی باید برویم، پله ها را نباید بالا و پایین برویم، باید پسته و موز بخوریم، ولی در این بین تنها چیزی که دردش بیشتر از درد جسم است،

درد روان ماست!

دردی که باید تمام این دردها را مخفی کرد ،که مبادا برادر و پدرت بفهمند تو درد میکشی،که مبادا استاد دانشگاه بفهمد تو از درد به خود میپیچی،که یکدفعه اگر توی خیابان از شدت ضعف به زمین بخوری نباید بگویی پریود هستم...

سال آخر مقطع کارشناسی که بودم به سیم آخر زدم، یک روز وسط امتحان که درد امانم را بریده بود و به زور جواب ها را مینوشتم،پایین برگه ام ضمیمه کردم:

استاد شما از درد پریود چیزی نمیدانید و حق دارید به برگه ی پر از جفنگ من نمره ندهی!...

دردهایم را در خانه بروز دادم، جیغ میکشیدم و از عمد می آمدم وسط سالن و از درد به خود میپیچیدم، سحرهای ماه رمضان بیدار نشدم و اعلام کردم من یک هفته مرخصی دارم و در ازایش درد میکشم و خون میبینم،یک هفته در ماه نفرت مان را نسبت به تمام مردهای اطرافم،اعلام میکردم...

اما هیچ چیز این وسط تغییر نکرد،نه مردها درک شان افزایش یافت و نه از دردهای من کم شد...

چیزی که میخواهم بگویم این است که 28 می روز بهداشت قاعدگی،چیزی فراتر از بهداشت جسمی ست،

بهداشت روحی و ساپورت روانی زن ها در طی این شش روز، یک هفته،ده روز و...

مهم ترین مسئله ای ست که یک زن به آن احتیاج دارد،حالا که جامعه ی ما یک تاریخ شمسی به این روز اختصاص نمیدهد و ما دست به گریبان تاریخ و مناسبت میلادی این روز میشویم

لطفا کمی هوای زن ها را داشته باشید!

لااقل در ماه شش روزش را...

_

پ.ن :  ۲۸ ماه می توسط انجمن NGO WASH مستقر در برلین آلمان به نام روز جهانی بهداشت قاعدگی نام گذاری شده است. چون ماه مه پنجمین ماه سال است و بسیاری از بانوان هم به‌ طور متوسط پنج روز در هر ماه دچار خونریزی می‌شوند و چرخه قاعدگی بانوان عزیز  معمولاً ۲۸ روز است، ۲۸ ماه مه به‌عنوان نمادی برای تجلیل از روز بهداشت قاعدگی انتخاب شده است.

👤 #عطیه_میرزا_امیر

💟 کانال هوای حوا @Havaye_Havva

عالی بود مرسی

خوشحالم که خوشتون اومد.کاش میشد یه همچین متنایی پربازدید میشد که حداقل خود ما خانوما این فرهنگ بیخود رو برای اطرافیان و بچه هامون عوض کنیم.

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید.

2728
خیلی عالی بود خیلیاش برام پیش اومده 

تو نی نی سایت متاسفانه پر شده از تاپیکای قوم شوهر و دعواهای بی مزه و حاضرجوابیای بچه های زیر 20 سال اما متاسفانه فک نمیکنم حتی تعداد انگشت شماری این متنا رو بخونن

2738
یکم اغراق شده بود ولی خوب بود درکل باید دیدگاه مردم عوض بشه بخصوص خود زنها یه پدیده فیزیولوژیک شرم ن ...

واسه من که تک تک اینا رو تجربه کردم حس نکردم اغراق باشه حتی واسه بار اول که پریود شدم مامانم با اخم باهام حرف میزد🙁

دیگه درداشم که هنوز باشدت هست😣😣

خیلی خوب بود عزیزم

حالا به ماهایی که تو این روز پریود هم هستیم جایزه ای چیزی نمیدن؟😆

گر تو گرفتارم کنی، من با گرفتاری خوشم!داروی دردم گر تویی، در اوج بیماری خوشم!
2706