2733
2734

دوستای خوبم اگر این تاپیک رو می بینید اگر از کاربرای نی نی سایت هستید و یا چه از طریق سرچ گوگل دارید این تاپیک رو می خونید ازتون می‌خوام اگر براتون مفید بوده حتما از دعای خیرتون فراموشم نکنید. انشالله که مفید باشه براتون. مطالبی که نوشتم حاصل تجربیات خودمه🥰🪴

اینم عکسی از گلدان های شمعدانیم

🟢از کجا گل بخریم

اگر کسی نیست که بهتون یه گل خوشگل و سالم بده ناچار هستید بخرید. ترجیحا از گلفروشی های معتبر و کاربلد خرید کنید. مثل گلخانه ها و گلفروشی های بزرگ. حتما دقت کنید برگهای سالم و سفت داشته باشند. زیر و رو برگها 

رو چک کنید که لکه های زرد و قهوه ای و پارکی نداشته باشه. خاک رو هم چک کنید که مرغوب باشه.

🟢گلدان 

گلدان شمعدانی میتونه در جنس های مختلف باشه اما نوع سفالی یا سرامیکی شاید بهتر باشد چون این جنس از گلدونها رطوبت رو در خودشون نگه میدارن. حتما زیر گلدان باید سوراخ باشه چند سوراخ مناسب که بعد از آبیاری حتما آب اضافه از ته گلدان خارج بشه. آبی که در زیر گلدانی جمع میشه رو هم حتما بریزید دور، تا ریشه ها دوباره اونها به سمت بالا نکشن و باعث پوسیدگی ریشه نشه.

🟢خاک

به نظر من بهترین خاک شمعدانی خاک برگ (از نوع باکیفیت و تجزیه شده) هست. میتونید مقدار کمی هم بهش ماسه و پرلیت اضافه کنید.

🟢 آبیاری

میگن شمعدانی جزو ساکولنت ها محسوب میشه. بنابراین شمعدانی نیاز فراوان به آبیاری نداره. حتی گاهی اجازه بدید شمعدانی شما احساس خشکی کنه. هر وقت خاک کاملا خشک شد بهش آب بدید. موقع آبیاری مراقب باشید آب رو روی برگها و ساقه های نریزید. وقتی آب روی برگهای شمعدانی ریخته میشه عطر عجیب غریبی داره روح نواز و نوستالژیکه 😍🥺 اماااا بیاید خودخواه نباشیم و اینکارو نکنیم، چون خوشش نمیاد :)

🟢نور

شمعدانی عاشق نور هست. برای اینکه شمعدانی پر گلی داشته باشید باید روزی ۸ ساعت بهش نور آفتاب برسه. اصلا نور آفتابه که باعث گل دهی میشه. بنابراین شمعدانی گل داخل آپارتمان یا کنج خونه نیست. بهترین نقاط می‌تونه حیاط خونه باشه. اگر در آپارتمان هستید، بالکن بهترین جاست و اگر مثل من بالکن نورگیری ندارید پشت پنجره می‌تونه جای خیلی خوبی باشه. فقط فراموش نکنید در این صورت روزی یک ساعت حداقل درها و یا پنجره ها رو باز کنید تا هوا در خونه تون رد و بدل بشه.

🟢رطوبت

میگن شمعدانی نیاز به رطوبت بالا نداره. اما من به چشم خودم دیدم شمعدانی هایی که در شمال هستن رشد خیلی زیادی دارن هم اندازه برگها و هم اندازه گل هاشون بزرگتره. من فکر میکنم این گیاه نیاز به رطوبت داره اما نه خیلی شدید! اگر توجه کرده باشید در زمان های قدیم شمعدانی هارو کنار حوض میگذاشتن حوض آب رطوبت نسبی مورد نیاز گلدان رو فراهم می‌کنه. من شمعدانی هام رو پشت پنجره آشپزخانه ام گذاشتم چون رطوبت آشپزخانه رطوبت کافی ای هست. میتونید کنار گلدون یه ظرف آب کوچیک بزارید تا از تبخیر اون رطوبت محدود مورد نیاز فراهم بشه.

🟢کود

واقعا کودهی رو جدی بگیرید. کودهای NPK که ازت، فسفر و پتاسیم دارن خیلی مناسبن. و هر کدوم از این عناصر یک کار مفید انجام میدن مثلا پتاسیم باعث گلدهی میشه.

یا اینکه میتونید کودهای گلدهی مخصوص شمعدانی بخرید. کودهایی که باید در آب حل بشن بهترن. میتونید موقعی که میخواهید آبیاری کنید به گلدانتون بدید.‌

اینکه چه مقدار استفاده کنید و هر چند وقت بهشون بدید بستگی به کودی که می‌خرید داره طریقه و مقدار مصرف روی هر کدوم نوشته. معمولا ماهی یکی دو بار هستن.

من همیشه به گلدانهام کود میدم.

🟢هرس شمعدانی

شمعدانی از اون گل‌هایی هست که اگر برگ زردش رو زود قیچی کنید خیلی خوشحال میشه و سریع دوباره برگ میده. پس اگر دید یه برگی هست که کمی زرد یا حتی رو به زردی هست معطل نکنید زود قیچی کنید. تا گیاه برای بهبود برگ و ساقه آسیب دیده انرژی نداره.

🟢تعویض گلدان

شمعدانی تا زمانی که ریشه های اون خیلی بزرگ نشده و زیر و اطراف گلدان بیرون نزده نیاز به تعویض نداره. و یک نکته وقتی گلدانی رو می‌خرید و میارید خونه گلدان دچار شک جابجایی میشه بهتره تا یک ماه گلدونش رو عوض نکنید. و اگر گلدونش رو دوست ندارید با همون گلدون بگذارید داخل یه گلدون دیگه.

اگر سوالی هست توو کامنتا بنویسد 😍🪴

سبز و با طراوت باشین

علاقمند به آشپزی، مطالعه، گل و گیاه و نقاشی

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید

شمعدونی من برگش زرد شده یکم چیکارش کنم؟

برگ های زرد رو هرس کن 

اگر جاش نور ندارن ببر یه جای پر نور

آبیاری رو هم به اندازه نیازش بده

برگ های زرد رو هرس کن  اگر جاش نور ندارن ببر یه جای پر نور آبیاری رو هم به اندازه نیازش بده

نور مستقیم افتاب اذیتشون نمیکنه؟

اخه افتاب خیلی تیز داره میشه

بعد شما هر چند روز یکبار اب میدید و به چه مقدار؟

شمعدونی من برگ ها و ساقه هاش خیلی بزرگ میشه ولی گل نمیده.رشدش خوبه ولی اصلا گل نمیده.

احتمالا نورش کمه و آفتاب کمی میگیره 

و اگر میتونی کود گلدهی بهش بده

نور مستقیم افتاب اذیتشون نمیکنه؟ اخه افتاب خیلی تیز داره میشه بعد شما هر چند روز یکبار اب میدید و ...

نه اصلا نیاز این گل به آفتابه نباید توو سایه باشه مخصوصا سایه خنک نباید باشه

باید روزی ۸ ساعت نور بهش بخوره یا حداقل نور پشت شیشه

ممنون از تاپیک مفیدتون 💚

شمعدونی ام رو قبل از عید گرفتم خاکش اصلا مناسب نیست ولی رشد وگلدهی خوبی داشت تا چند روز قبل که بیشتر برگاش زرد شد که فک میکنم از آبیاری زیاد بود 

توی سرم بازار مسگر هاست                                               انگار توی دلم رخت میشورند                                                    انگار توی پاهام سیم می‌کشند...

حقا که گل خونه داری هستی برا خودت دوست خوبم😍

منم یادته بعت گفتم شمعدونیهام خراب شدن شکوفه هاش خشک میشدن،گذاشتم حیاط حالشون بهتره،کود هم میدم مرتب بهشون، راستی یه گل فروش بهم گفته یود تا یه ماه بعد جابجایی گل،گلدون رو عوض نکنین و کود هم به گل ندید تا عادت کنه،

تازگبا یاد گرفتم بنجامین اسپری اب رو خیلی دوست داره،

راستی سبزه بهارنارنجم رو به گلدون متتقل کردم خوب رشد کرده بتظرت اب اسپری کنم رو برگاش؟

یه چی بگم میخندی چند روز پیش اطلاعات کامل گلهامو از نت دراوروم براشون برنامه نوشتم رو تقویم ناز هر کدوم رو چحور باید بکشم😂😍

2706