2733
2734

ببینیم چی میشه 😂

(اگه اونا گیس شما رو گرفتن دستشونو گاز بگیرید فرار کنید.)

خوبین ؟

بیاید درباره محیط زیست صحبت کنیم.

اول یه چیز ترسناک بگم که خانم‌های باردار و مادرها بترسن:

میکروپلاستیک‌ها به ذرات خیلی خیلی ریز پلاستیک میگن که تو محیط زیست حتی آب و هوا هم پخشن و می‌تونن وارد بدن ما و بچه‌هامون بشن و خود پلاستیک و مواد افزودنیش می‌تونن به دستگاه تولیدمثل آسیب بزنن، باعث سرطان بشن، یا باعث جهش ژنتیکی اسپرم و تخمک بشن، یا به جنین خانم‌های باردار آسیب بزنن.

این میکروپلاستیک‌ها از هر جایی وارد محیط زیست میشن: از کیسه‌های نایلونی که هر روز مثل نقل و نبات استفاده می‌کنیم (هر ایرانی به طور میانگین روزی 3 تا)، از ظروف یک‌بارمصرف پلاستیکی که اونم مثل نقل و نبات استفاده می‌کنیم، از رنگ‌ها، از لوازم آرایشی و بهداشتی، از تایر ماشین، و غیره.

(بگذریم از این که خیلی‌ها نمی‌دونن پلاستیک وقتی حرارت می‌بینه مواد شیمیایی خطرناکی تولید می‌کنه که برای سلامتی انسان مخصوصاً سلامتی بچه‌ها زیانباره، و توی لیوان پلاستیکی چایی میدن به فرزند دلبندشون بخوره، یا نون داغو می‌ذارن تو کیسه نایلونی بعد میدن فرزند دلبندشون بخوره، یا باردارن تو ظرف غذای یکبارمصرف پلاستیکی غذای گرم می‌خورن.)

خب حالا که انشاالله ترسیدین مرحله بعدی رو تو پست بعدی می‌ذارم.

⚠️ اولین درس اقتصاد: منابع و امکانات محدودن. ⚠️ اولین درس سیاست: اولین درس اقتصاد رو نادیده بگیر‌. ⚠️ بند و بار برای چهارپایان استفاده میشه، نه برای انسان. انسان بند و بار نداره، ارزش و چهارچوب داره. 

دوستان، 16 خرداد روز جهانی محیط زیسته.

بیاید با هم به مناسبت روز محیط زیست یه چالش برگزار کنیم:

چالش کاهش دورریز (همون زباله)

به این صورت که از 16 خرداد به مدت یک هفته تلاش کنیم زباله کمتری تولید کنیم.

من تا اون تاریخ هر چند روز یک بار یه تاپیک درباره محیط زیست و روش‌های کاهش دورریز می‌زنم تا با هم صحبت کنیم و خودمون رو برای چالش آماده کنیم.

هر کی دوست داره اعلام حضور کنه تا وقتی تاپیک می‌زنم تگش کنم.

می‌بینمتون.

(لطفاً دوستاتون رو تگ کنید.)

⚠️ اولین درس اقتصاد: منابع و امکانات محدودن. ⚠️ اولین درس سیاست: اولین درس اقتصاد رو نادیده بگیر‌. ⚠️ بند و بار برای چهارپایان استفاده میشه، نه برای انسان. انسان بند و بار نداره، ارزش و چهارچوب داره. 

سلام داشتم درس میخوندم اومدم بریک تایم چقدر خوب که با تاپیک مفید شما آشنا شدم  

تو که امروز نگاهت به نگاهی نگران است                                              باش فردا که دلت با دگران است

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید

سلام داشتم درس میخوندم اومدم بریک تایم چقدر خوب که با تاپیک مفید شما آشنا شدم    

خوش اومدی عزیزم ❤

درباره مضرات رها کردن زباله تر در طبیعت هم بگین چون میگن تجزیه میشه خیلی توجه نمیشه آیا همین طوره؟؟؟

حتماً می‌نویسم

پلاستیک چند صد سال طول می‌کشه تجزیه بشه.

یعنی شما یه پلاستیک بندازید رو زمین نوه و نتیجتون هم اون پلاستیک رو می‌بینن.

من امروز یه کلیپ دیدم در مورد پلاستیک که تو لاک ناخون فراووونه و خانمای باردار نباید استفاده کنن

بله توی مواد آرایشی و بهداشتی هست و خانم‌های باردار خیلی باید مراقب باشن. 

دلم برا خودم تنگ شده 

آدم گاهی دلش برای خودش تنگ میشه ❤

کاش خانواده هامون هم قبول کنن یعنی خانواده من ب شخصه با سوادهستن و درباره این چیزها اطلاعات دارن ولی نظرشون اینه که وقتی بقیه رعایت نمیکنن ما رعایت کنیم چه فایده ای داره  

تو که امروز نگاهت به نگاهی نگران است                                              باش فردا که دلت با دگران است
کاش خانواده هامون هم قبول کنن یعنی خانواده من ب شخصه با سوادهستن و درباره این چیزها اطلاعات دارن ولی ...

در مورد این مسأله هم سعی می‌کنم مطلب بنویسم.

من و شما می‌تونیم کم کم روی خانواده‌هامون تأثیر بذاریم. فقط باید صبور باشیم. 

در مورد این مسأله هم سعی می‌کنم مطلب بنویسم. من و شما می‌تونیم کم کم روی خانواده‌هامون تأثیر بذاریم ...

الان به مامانم گفتم به ظاهر قبول کرد قرار گذاشتیم که از این به بعد به جز موارد ضروری مول همین زباله هایی که جمع میشن از نایلون استفاده نکنیم امیدوارم عمل کنه. 

ی چیز دیگه هم هست که بعد از پلاستیک بیشترین تاثیر روروی محیط زیست داره. 

مصرف زیاد آب که معمولا خانومای خونه دار یا واقعا وسواس دارن یاواسه چشم و هم چشمی با دوستاشون و جاریو مادرشوهر و...  نیان قدر بشور و بساب میکنن که هم آب رو هدر میدن هم جسم و روح خودشون ب مرور زمان دچار آسیب میشه.  

الان به مامانم گفتم به ظاهر قبول کرد قرار گذاشتیم که از این به بعد به جز موارد ضروری مول همین زباله ...

منم دارم سعی می‌کنم هم خودم تغییر کنم هم رو اطرافیانم تاثیر بذارم.

یه چیزی بهت بگم شاید به دردت بخوره، از نظر روانشناسی عمل خود آدم بیشتر از حرف و تذکر تاثیر داره‌. شاید تاثیرش دیرتر باشه ولی ماندگاره.

اره متاسفانه مصرف آب تو کشورمون بالاست. دوست دارم در مورد این هم یه وقت دیگه مطلب بذارم‌. تو تابستون که هوا گرم‌تر میشه.

البته این جور تاپیکا تو نی‌نی‌سایت زیاد مخاطب نداره متاسفانه. ولی حتی یه نفرم مثل شما بخونه من خوشحال میشم. 

منم دارم سعی می‌کنم هم خودم تغییر کنم هم رو اطرافیانم تاثیر بذارم. یه چیزی بهت بگم شاید به دردت بخو ...

آره این رو قبول دارم من هم برای تغییرم تلاش زیادی میکنم اما خب ما میتونیم به دوستانمون هم اینهارو بگیم چون بعضی ها واقعا اطلاعات ندارن. 

موفق باشید. 

2706