2733
2734

دوستان اینا تو زندگی‌ها لحاظ کنید اگر هم به یه نفر کمک کنه عالیه.

چطوری خانم‌ها ناخواسته به آقایون بی‌احترامی می‌کنن؟ (قسمت اول)

دوباره یک متن خوب از دکتر تارابان.

این متن قسمت اول از یک ویدئوست که مخاطبش خانم‌ها هستن. قراره امروز به شما خانم‌ها کمک کنم تا متوجه بشید چطور ممکنه رابطه‌تون با آقایون رو ناخواسته خراب کنید! قبلا گفته بودم که اگه قصد دارید با یه مرد وارد رابطه بلند مدت بشید، نباید به هیچ عنوان بهش بی‌احترامی کنین. دقت داشته باشید که "احترام نذاشتن" به یه نفر با "بی‌احترامی کردن" بهش فرق میکنه. همچنین "بی‌احترامی نکردن" به این معنا نیست که باید همیشه با طرف مقابل موافقت کنید یا هر کاری کرد تاییدش کنید، بلکه به این معنیه که اگه می‌خواید باهاش مخالفت هم بکنید، بدون بی‌احترامی اینکار رو انجام بدین. 

بعضی رفتارها واضحاً نشان‌دهنده‌ی بی‌احترامی زن نسبت به مرد هستن. برای مثال: مسخره کردن و تحقیر، پرخاشگری منفعلانه یا غیرمستقیم (Passive Aggression)، بی‌توجهی و حتی سواستفاده جسمی یا عاطفی. 

ممکنه بگید: «همین؟ اینارو که خودمون می‌دونستیم.» ولی صبر کنید. صحبت‌های این جلسه راجع به وقتاییه که خانم‌ها بدون اینکه خودشون متوجه بشن به آقایون بی‌احترامی می‌کنن. یعنی ناخواسته و حتی شاید بدون اینکه قصد بی‌احترامی داشته باشن. 

در طی این دو قسمت میخوام به پنج روش که خانم‌ها ناخواسته به مردها بی‌احترامی می‌کنن بپردازم. [البته قبلش اینو بگم که مهم‌ترین قانون در مورد احترام گذاشتن، اینه که اگه مقابل رئیستون به خاطر حفظ شغل یا موقعیت حرفی رو نمی‌زنید یا لحنی رو به کار نمی‌برید، همون حرف و لحن رو کنار پارتنرتون هم استفاده نکنید. همچنین منظور من از بی‌احترامی، فقط توهین کلامی نیست، بلکه نشانه‌های غیرکلامی از بی‌احترامی هم جزوشونه. مثلا: زبان بدن تحقیرآمیز و… [می‌تونید مثال‌های بیشتر رو تو ویدیو ببینید] تو اکثر این موارد زن‌ها خودشون رو قدرتمندتر از مرد میدونن که در دیدگاه مرد یک نوع بی‌احترامیه] 

خب حالا بریم سراغ اون پنج مورد: اولین موردی که باعث میشه خانم‌ها ناخواسته به آقایون بی‌احترامی کنن، از طریق "بازجوییه". 

معمولاً سوال‌ها رو کسی می‌پرسه که قدرت بیشتری داره. برای مثال متهم هیچ‌وقت از بازپرس سوال نمیپرسه، چون قدرت دست بازپرسه. پس خانم‌ها! وقتی شما پارتنرتون رو بازجویی می‌کنید که کجاها میره، چه کارایی میکنه و با کیا میگرده، در واقع دارید غیرمستقیم این پیامو می‌رسونین که قدرت بیشتری نسبت بهش دارید و معتقدین که اون باید به شما جواب بده. ازونجایی که همیشه ضعیف به قوی جواب پس میده، این کار عملاً شما رو نسبت به پارتنرتون در جایگاه بالاتری قرار میده که توسط مردها بی‌احترامی تلقّی میشه. پس بازجویی رو کنار بذارید و چیزایی که دوست دارید بدونید رو یه جور دیگه بپرسید چون هیچ مردی موظف نیست به شما جواب پس بده. 

بریم سراغ مورد دوم بی‌احترامی ناخواسته که از طریق "اجازه دادن" رخ میده. عموماً ما از کسی اجازه می‌گیریم که قدرتِ اجازه دادن رو داشته باشه. هیچ‌وقت شخص با قدرت بیشتر مجبور نیست از شخص با قدرت کمتر اجازه بگیره. یعنی به جز قول‌ و قرارای بین خودتون، پارتنرتون موظف نیست از شما واسه هیچ‌کاری اجازه بگیره چون موقعی که باهاش آشنا شدید یه انسان خودمختار و مستقل بود و تا زمانی که اتفاق خاصی نیفته، خودمختار و مستقل باقی خواهد موند. به این معنی که یه مرد واسه بیرون رفتن از خونه، وقت گذروندن با دوستاش، پرداختن به سرگرمی‌هاش و کلا هر کاری که بخواد مجبور نیست از شما اجازه بگیره یا با شما هماهنگ کنه. اصلا بذارید از شما خانما بپرسم؛ آیا دوست دارید برای خرج کردن پول خودتون از پارتنرتون اجازه بگیرین؟ مشخصاً نه. پول خودتونه، خودتونم به دستش آوردین. چرا باید یه نفر قدرت اینو داشته باشه که به شما بگه چطور از پولتون استفاده کنین؟ با همین توجیه، چرا یه مرد باید واسه استفاده از زمان‌ خودش از شما اجازه بگیره؟ زمان خودشه، نه شما! [خانمی که انتظار داره پارتنرش واسه گذروندن وقت خودش ازش اجازه بگیره، مثل مردیه که انتظار داره پارتنرش برای خرج کردن پول خودش ازش اجازه بگیره] طبق چیزایی هم که قبل‌تر گفتم، توقع داشتن از مرد برای اینکه بخواد از شما اجازه بگیره، شما رو در یک جایگاه بالاتر نسبت به مرد قرار میده که از دید مرد یه بی‌احترامیه. [همچنین مردی که به خودش اجازه میده تو همچین شرایطی قرار بگیره، سزاوار‌ سرزنشه] 

بریم سراغ عامل سوم بی‌احترامی؛ "نظارت". مثلا از طریق چک کردن لوکیشنش، چک کردن گوشیش یا حساب بانکیش که حتی دولت هم این کارها رو بدون مجوز انجام نمیده در واقع میل شما به دونستن بعضی چیزا، دلیلی برای نقض حریم خصوصی پارتنرتون نیست.

even ιғ ι'м noт wιтн yoυ ι тнιnĸ oғ yoυ..             پیـشتم نباشم ، پـیشته حواسم...!   احسان من                        🌷🍁❤️ اگر خوشحالی پیشش، کافیه برات!♥️💯✨

تا حد زیادی رفتار هر آدم بالغ مشخص میکنه که لایق چقدر از اون میزان احترام هست.

بطور مثال ، کسی که زیرآبی میره سزاوار احترام‌گذاشتن نیست که نگران باشیم بهش بربخوره و مثلا گوشیش رو چک نکنیم!

معماری رشته و کارمه. فامیلیم نیست💚سعی میکنم همسر و مادر کاملی باشم باوجود شاغل بودن.

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید.