2733
2734
عنوان

✨ یه آیه یه حدیث ✨

22 بازدید | 0 پست

🌷 وَ أَقْسَمُوا بِاللهِ جَهْدَ أَيْمانِهِمْ لا يَبْعَثُ اللهُ مَنْ يَمُوتُ بَلى وَعْداً عَلَيْهِ حَقًّا وَ لكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لا يَعْلَمُونَ [38 نحل]

🌼 آن‌ها سوگندهاى شدید به خدا یاد کردند که: «هرگز خداوند کسى را که مي‌میرد، برنمى انگیزد»! آرى، [آنها در اشتباهند] این وعده‌ي قطعى خداست [که همه‌ي مردگان را براى جزا باز مى‌گرداند]؛ ولى بیشتر مردم نمىدانند. 🌼

✨ ابا بصیر نقل می کند:

✿ امام صادق (علیه السلام) به من فرمود:

«ای ابابصیر! درباره‌ی این آیه چه می‌گویی»؟

❀ گفتم:

«مشرکان چنین ادّعا می‌کردند و برای پیامبر (صلی الله علیه و آله) سوگند می‌خوردند که خدا مردگان را دوباره زنده نمی‌کند».

✿ فرمود:

«وای بر هرکس که چنین تفسیری را گفته است! آیا مشرکان به خدا سوگند می‌خوردند یا به [بت‌های] لات و عُزّی»؟!

❀ عرض کردم:

«فدایت شوم! پس آن را برایم معلوم و روشن کنید».

✿ فرمود:

«ای ابابصیر! هرگاه که قائم (عجل الله تعالی فرجه الشریف) ما ظهور کند، خداوند گروهی از شیعیان ما را زنده می‌کند، کسانی که قبضه‌ی شمشیرهایشان پیوسته بر دوششان (آماده‌ی نبرد) است.

خبر این امر به تعدادی از شیعیان ما که هنوز زنده‌اند، می‌رسد و می‌گویند: «فلانی و فلانی و فلانی از قبر خود برخاسته‌اند و همراه قائم (عجل الله تعالی فرجه الشریف) هستند و همچنین این خبر به گروهی از دشمنان ما می‌رسد و می‌گویند: «ای شیعیان! چقدر شما دروغگو هستید که این دولت شماست و شما درباره‌ی آن هر دروغی بخواهید می‌گویید».

به خدا هرگز چنین کسانی نه زنده بوده‌اند و نه تا قیامت، زندگی خواهند کرد و لذا خداوند در اینجا سخن آن‌ها را حکایت کرده است: وَأَقْسَمُواْ بِاللهِ جَهْدَ أَیْمَانِهِمْ لاَ یَبْعَثُ اللهُ مَن یَمُوتُ». ‌‌‌‌‌‎‌𑁍

🔷️ تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۷، ص۶۳۲ الکافی، ج۸، ص۵۰/ بحارالأنوار، ج۵۳، ص۹۲/ تأویل الآیات الظاهرهًْ، ص۲۵۸ 🔷️

🦋✿ الـٰلّهُمَ؏َجــِّلِ‌لوَلــیِّڪَ‌اَلْفــَرَجْ ✿🦋

🌼 الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ و عَجّل فَرَجَهم 🌼 ‌ لطفا آقایون لایک نکنن یا تو تاپیک هام پست نذارن