2733
2734
عنوان

کودکی با نشانه های اوتیسم

| مشاهده متن کامل بحث + 2445222 بازدید | 51265 پست
چیزهایی که میگید ربطی به اوتیسم نداره. در ضمن اینقدر علایم اوتیسم واضحه که یه مادر خیلی خیلی زودتر ا ...

عزیزم میشه از درک و گفتار پسرتون تو سن هجده ماهگیش بگین که چطور بود 

نه عزیزم ناراحت نمیشم حق با شماست خودمم خیلی آدم نگران و مضطربی هستم متاسفانه میدونی آخه کاردرمانگر ...

یعنی تمام مدت مشغول کنتور میشه؟ یا ۵۰ درصد؟ کاردمان برای چی میره چه تعادلی را مشکل داره؟ الان این حس را میکنید یا مثلا دو سالگیس هم یه جور دیگه حس می‌کردید فرق داره؟ گفتارش نسبت به همسناش تاخیر داره؟ ازش بپرسید امروز چی خوردی جواب میده؟ یه شعر از حفظ بگو یا … توی جمع نشون میده فرق داره یا کسی متوجه علایماش میشه؟ کی اشاره کردن را شروع کرد؟ این طور هست که نق نقو‌یاشه و مرتب گریه کنه؟ 

بره پارک بازی سرسری را ترجیح میده یا ۹۰ درصد میره دنبال چرت پرت؟ 

خیلی چیزاس کنار هم قرار میگیره نه یه مورد . بچه من گاهی بیشتر نوزادی گریه میکنه . چیش شما را در طول روز کلافه میکنه یا از قبل میکرده؟ 

بچه من سه هفته نبست گیر بده. بیشتر دو ساله که علایق محدود داره به این موضوع. هیچ فرقی به ۲ سالگیش که نمیشد باهاش راه رفت تو خیابون نکرده. اینکه کوتاه مدت علاقه نشون بدن هم جزو علایق محدود نیست . 

من برای جای ترک های پوستی بعد از زایمانم از روغن آنتی استرچ مارک برند آنانه استفاده کردم که یک برند سوییسی بود.

برای من واقعا مثل معجزه عمل کرد. حتما تو دوران بارداری قبل از ایجادترک ها یا تا وقتی که ترک ها هنوز قدیمی نشدن و قرمز هستن استفاده کنید که زود برطرف بشه. برای ترک های ایجاد شده با چاقی یا لاغری هم عالیه. لینکشو میزارم چون میدونم دغدغه خیلی از ماماناس

عزیزم میشه از درک و گفتار پسرتون تو سن هجده ماهگیش بگین که چطور بود 

پسر من خیلی علایم شدیدش را نشون نداد و نمیده . اما من چون برادرم و پسر خواهرم اوتیسم دارن و بزرگشون کردم به طیف خیلی آشنایی دارم . فرقی که برای پسر من واضح بود این که با آدم‌ها روابط برقرار نمیکرد همش گیر اشیا بود . ولی خوب اشاره میکرد اما دیر اشاره کرد. الانم حرف میزنه نه کامل . ولی رفتارهای معقول توی جمع نشون میده و متخصص میتونه تشخیص بده نه ادم عادی. اما پسر خواهر من دوران بچگی به شدت واضح بود و غیر قابل کنترل. روی زمین میفتاد و تا ۴/۵ سالگی هم اصلا حرف نزد. الان یک پسر بسیار منضبط، مودب و یک نویسنده عالیه در سن ۱۶ سالگی با نمرات بالا و انضباط ۲۰. اما خوب دوست و رفیق نداره. خواهرم خیلی براش زحمت گفتار درمان و کار درمان کشید. اما خوب این طور نیست که بشینه با یه غریبه حرف بزنه نهایت ۲ جمله. 

پسر من خیلی علایم شدیدش را نشون نداد و نمیده . اما من چون برادرم و پسر خواهرم اوتیسم دارن و بزرگشون ...

خواهر زاده منم اوتیسمه ده سالشه کلام داره ولی درکش پایینه خوندن نوشتن بلد نیست تو مدرسه نمیمونه و ...

منم آشنایی دارم با اوتیسم

اینکه روابط برقرار نمیکرد میشه بیشتر توضیح بدی یعنی گریه میکرد نمیرفت سمتشون ؟ خب چون بچه ها تو سن ۱۸ماهگی خیلی کنجکاون و همش گیر وسایلن 

حرف زدنش چطور بود تو اون سن؟

من راستش دیگه به متخصصا اعتمادی ندارم خواهر زاده من از همون نوزادی علائمشو داشت ولی هر دکتری یه چیزی میگفت آخرشم گفتن شبه اوتیسمه و باهوشه و .... ولی ما که اثری از باهوشی ندیدیم کسیکه نمیتونه بخونه بنویسه کار خاصی انجام نمیده چطور باهوشه

من راستش دیگه به متخصصا اعتمادی ندارم خواهر زاده من از همون نوزادی علائمشو داشت ولی هر دکتری یه چیزی ...

اره میدونم اتفاقا اکثرشون باهوش نیستن و درک پایین دارن . بچه خودتون ۱۸ ماهشه؟ 

ببین معلوم بود فرق داره بچه های دیگه نگاه میکنن به ادم و یه جوری ارتباط برقرار میکنن با غریبه ها و بچه های دیگه اما بچه من ۹۰ درصدش دنبال بازی خودش بود بعدم گیر میداد خیلی به علایق خودش تنوع بازی نداشت خیلی . گیر هم یعنی ۸۰ درصد علاقه خودش. زبانش در حد چند کلمه بود . 

یعنی تمام مدت مشغول کنتور میشه؟ یا ۵۰ درصد؟ کاردمان برای چی میره چه تعادلی را مشکل داره؟ الان این حس ...

تمام مدت از صبح تا شب که نه دائم، چون سعی میکنم سرگرمش کنم ولی خب زیاد میره سراغ این چیزا حتی بیرونم تمام توجهش به این چیزاست ببینه کجا لوله هست یا شیر گاز یا کنتور مثلا

زود و کم وزن به دنیا اومد تاخیر حرکتی داشت و ۲۰ ماهگی مستقل راه رفت، یه مقدار کمی تلوتلو داره پله رو خوب بالا میره ولی پایین اومدنو کمی مشکل داره تازه جفت پا پریدن سرجاشو یاد گرفته، حرکتی نسبت به همسناش ضعیفتره

سوالارو معمولا خوب جواب میده،چی خوردی کجا رفتی اینارو بلده

تمام اطرافیانشم از همون دو سالگی صدا میزد مثل عمه دایی خاله 

من دوسالو سه ماهگی بردمش مغزواعصاب و دکتر پیشیاره و خانم فائزه دهقان که تعریفشو تو سایت دیدم اونموقع پسرم حدود بیست سی تا کلمه خودجوش میگفت ولی اسم خیلی چیزارو میپرسیدم بلد بود ولی تا نمیپرسیدم نمیگفت موقع هیجانم خودشو منقبض میکرد که هنوزم میکنه، اونا گفتن تاخیره و اتیسم نیست

اشاره و تماس چشمی رو مشکل نداشت از اولم

جدیدا آدم بزرگ غریبه میبینه میگه مامان من نگاهش نمیکنم اونورو نگاه میکنم😐

مغزواعصاب براش امپول سربرولایزین نوشت که تا شروع کردیم پسرم شروع کرد جمله گفتن و دوماهی میشه خوب صحبت میکنه دیگه

شعرم دو تا کامل بلده بقیه رو تیکه تیکه

توی مهمونی ام خوبه قبلا بهتر بود چون خیلی گیر به چیزی نمیداد ولی الان میریم دنبال تاسیسات خونه میگرده مگه با گوشی سرگرمش کنم که یادش بره

درسته سه هفتست شروع شده ولی میترسم حالا حالاها بیخیالش نشه چون بدجوری گیر داده

خدا اگر بخواهد غیرممکن، ممکن می شود ... خدایا شکرت ...
متاسفانه درکشون پایینتره … درکشون حالا بهتر میسه .. البته پسر منم به جز اوتیسم پیش فعالی هم داره . و ...

چند سالگی حرف زد ؟ من پسرم کلمه هم نمیگه تاخیر گفتار هم دار بزور پنج کلمه میگه اما نه همیشه

اره میدونم اتفاقا اکثرشون باهوش نیستن و درک پایین دارن . بچه خودتون ۱۸ ماهشه؟  ببین معلوم بود ...

بله عزیزم دخترم هجده ماهشه لغاتش زیاده الان نزدیک پنجاه تا شده ولی چیزی که الان خوندم و نگران شدم اینه که بهش بگم بیابغلم دوست نداره بیاد خیلی کم پیش میاد بیاد ولی با پدرش خیلی جوره از خواب که پامیشه خودشو میندازه رو باباش 

بغل کسی نمیره بجز پدر مادرمو یکی از خاله هاش و یکی از خواهر زاده هام اونم نه زیاد یعنی باید بهش یه باجی بدن تا بره بغلشون یا لپشو ببره جلو بوسش کنن هیچ کسی رو هم خودش بوس نمیکنه 

ارتباطش با بچه ها عالیه حتی بچه های غریبه 

کنجکاوی به وسایل زیاد داره ولی گیر نمیده بهشون با همه چیز به میزان بازی میکنه

حالا نمیدونم نگرانیم به جاست یانه

در مورد اشاره هم نه ماهگی یاد گرفت ارتباط چشمی داره واکنش به اسم داره دستورپذیری هم داره

تمام مدت از صبح تا شب که نه دائم، چون سعی میکنم سرگرمش کنم ولی خب زیاد میره سراغ این چیزا حتی بیرونم ...

دکتر اعصاب چی توش دید که این آمپول را تزریق کرد؟ مهد تارا رفته؟ ببین این حالت‌ها که میگی طبیعیه ولی میدونم که یه جیزی داره کلافت میکنه و اون گیرش به ایناس. همانطور که کفتم رفتارش را توی جمع بچه ها ببین نه با بزرگترا. رفتار بچه با بچه مهمه. اینکه تو اون جمع دنبال کار خودشه یا تابع جمع. توی پارک بازی چطوره؟ اینا را بدار کنار هم. بهش بگی تو آسمون چی پرواز میکنه میگه؟ با منطق جواب میده یا حافظی؟ 

بله عزیزم دخترم هجده ماهشه لغاتش زیاده الان نزدیک پنجاه تا شده ولی چیزی که الان خوندم و نگران شدم ای ...

من نمیفهمم امثال مادرایی مثل شما برای چی از اوتیسم نکرانید! این چیزایی که نوشتین همه داد میزنه اوتیسم نیست بعد میاید گیر میدین چرا بغل من نمیره؟ ! شما به شدت دچار اختلال وسواس شدین! 

چند سالگی حرف زد ؟ من پسرم کلمه هم نمیگه تاخیر گفتار هم دار بزور پنج کلمه میگه اما نه همیشه

چند سالشه؟ منظورتون از حرف زدن چیه؟ جمله بندی؟ پسر خودم کلمه از ۲ سالگی یه چیزایی میگفت 

دکتر اعصاب چی توش دید که این آمپول را تزریق کرد؟ مهد تارا رفته؟ ببین این حالت‌ها که میگی طبیعیه ولی ...

چیزی نگفت مغزواعصاب اولی که بردم گفت بهش نمیاد اتیسم باشه این آمپول اگه بهش بسازه خیلی جلوش میندازه و واقعا هم تاثیر داشت توی حرف زدنش

مهد نه نرفته، راستش میترسم اونجا هم بره دنبال چرتو پرت

تو جمع بچه ها نبوده ولی چندباری خانه بازی بردمش هربچه ای دنبال کار خودش برد چندبار سعی کردم پسرمو به بهانه ای بفرستم طرفشون ولی اونا ول میکردن میرفتن،کاردرمانگرش میگه الان اکثرا بحاطر تک فرزندی خیلی علاقه به ارتباط ندارن

جواب دادنش خوبه خیلی چیزارو هم از محیط یاد گرفته مثلا مفاهیم سبک سنگین نرم زبر زیر رو و ...

دکتر اعصاب چی توش دید که این آمپول را تزریق کرد؟ مهد تارا رفته؟ ببین این حالت‌ها که میگی طبیعیه ولی ...

سری دوم که بردم یه مغزواعصاب دیگه گفت فقط بذارش مهد همه چیش درست میشه

2706