2752
2734

سلام .من یه پسر بیست ماهه و یک هفته ای دارم. حرف نمیزنه فقط گاهی میگه ماما بابا که به من یا باباش مشخصا نمیگه، یعنی همینجور که بازی میکنه آوا سازی میکنه میگه. بخاطراین دیر کلامیش خواستم اینترنت تحقیق کنم که دیدم یکی از علتهاش اتیسمه.رفتم علایم اتیسمو خوندم و دنیا رو سرم هوار شد.یه ماهه شبو روزم تحقیقه.به زور همسرمو متقاعد کردم و به دکتر محمود جبارزاده در تبریز که با تحقیقات اینترنتی پیداشون کرده یودم نشونش دادم.دکتر بغلش کرد یکم رفت جلو پنجره باهاش ارتباط برقرار کردو یه ویفر داد پسرم خورد و خندید گفت چرا فک میکنی بچه اتیسمه ؟ هیچ مشکلی نداره برو در معرض گفتار قرارش بده حرف میزنه.گفتم علایم اتیسمو خوندم اینترنت چک کردم اونارو داره گفت اینترنت بزنی علت سردرد اولین چیزی که میاره سرطانه.حالا قبول نداری برو چن جا دیگه مارک بزن به بچت راحت شو.خلاصه خوشحالو خرامان اومدیم بیرون و شوهرم گفت دیدی بچه سالمه و الکی گیر دادی و دیگه نشنوم بگی مشکل داره بااین خودخوریو منفی بافیات بچه رو طلسم میکنیو این حرفا.اما من هر روز که پسرمو میبینم بیشتر میترسم.لطفا راهنمایی کنید واقع بینانه.علایمش اینه که اولا حرف نمیزنه و با اشاره و کشوندن من به سمت خواسته اش ارتباط برقرار میکنه بامن. معمولا دست راستش را یا خالی یا با دستمالی که دستشه یا هر اسباب بازی به شکل بای بای تکون میده.وقتی صداش میکنم خیییلی به ندرت برمیگرده سمتم.یعنی خالی صداش کنم یرنمیگرده ولی بگم آیهان فلان چیزو بیار میره پیدا میکنه میاد.با بچه ها اصلا وارد بازی نمیشه.به گوشی خیلی علاقه داره.زود بهم ریخته میشه مثلا وقتی گوشی طبق خواسته اش کار نمیکنه یا از دستش میگیریم چیزیرو دادو جیغ میکنه دو دستی میزنه سرش.به چرخش لباسشویی و چرخوندن تایر ماشین علاقه داره.نه اینکه مدام بشینه تایر بچرخونه ولی ماشین گیرش بیاد کم پیش میاد باهاش معمولی‌بازی کنه و یکم تایرشو میچرخونه پرتش میکنه میره یا جلو چشمش میگیره مثل‌بای‌بای تکونش میده و یه صدای تکراری از خودش درمیاره.ارتباط چشمیش فک کنم معمولی باشه.نگاهشو نمیدزده ولی وقتی صداش میکنیم برنمیگرده نگاه کنه.زیاد با اسباب بازی بازی نمیکنه.تو مهمونی به وسایل خونه اهمیت میده باهاشون ور میره ولی به بچه ها یا بزرگترها توجهی نداره انگار هیشکی نیست تو محیط صداشم کنن سمتشون نمیره و میاد بغل من.بچگیش کولیک بود نفخ میکرد گریه های مدام که شبو روز رو پام تکون میدادم تا بخوابه و رو پام نگه میداشتم که بیدار نشه جرئت نمیکردم بذارم زمین که بیدار نشه یه وقت. آب دهنشو جمع نمیکرد.هنوزم که هنوزه وقتی گوشی نگاه میکنه از دهنش آب میزه رو گوشی. فوت و بوس هرچی آموزش میدم نمیتونه انجام بده.بجا بوس میاد لباشو میچسبونه رو لب آدم میره. بجا فوت از دماغش باد درمیاره. اول ها وقتی به چیزی اشاره میکردم دستمو نگاه میکرد حالا اگه  به چیزی که اشاره میکنم نزدیک باشه نگاه میکنه ، ولی دور باشه نمیتونه بفهمه چیرو نشونش میدم.رسیدم به مرز جنون بگین چه کنم. من طبق گفته اون دکتر سعی میکنم مدام حرف بزنم باهاش ولی اگه این چهار ماهیکه تا دو سالگیش وقت داریم حرف نزنه باز مسأله روانشناسو میکشم وسط و همسرمو راضی میکنم ببریم دکتر. نظر شما راجع به پسرم چیه اتیسمه بظرتون؟ ببخشین طولانی شد

عزیزم پسربچه ها معمولا دیر حرف میزنن بچه دایی منم ۲سالو ۲ماهشه فقط مامانی و بابا میگه

خانم آن نیست که جانانه ودلبر باشد                                     خانم آن است که باب دل شوهر باشد   (

مامان عزیز

احساس میکنم سر بچه وسواس گرفتی

سالم سالمه

منم پزشکم

ببین یه چیزی توی اینترنت خوندی فقط داری به بچه انگ میچسبونی

این ها رفتار های یک بچه ی کاملا عادیه

این همه عکس بچه توی ماشین لباسشویی رو ندیدی؟

این همه موتور بازی و ماشین بازی بچه ها رو ندیدی؟

بچه های دیگه رو ندیدی مدام یه چیزی تو دستشون باشه تکونش میدن؟

عزیزدلم تو خودت شخصیت وسواسی و استرسی ای داری

بچه سالمه❤🌱🤌🏻

ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!😥 من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود. بیا اینم لینکش ایشالا که مشکلت حل میشه 💕🌷

وقتی دکتر گفته نه پس نیست

سه روز مونده به سال ۱۴۰۲امضامو عوض کردم,خدایا جز تو کسی رو نداریم پناهمون باش,تن سالم ودل خوش و جیب وکارت پرپول نصیب هممون کن,عزیزانمون وعلی الخصوص بچه هامون وخودمون رو از همه بلاها وبیماری هاحفظ کن,کانون خانواده هامون گرم باشه همیشه,اعتیاد وخیانت از زندگیامون دورباشه,وحالمون به بهترین حال دگرگون بشه,الهم عجل لولیک الفرج,الهم صل علی محمد وال محمد,الهی امین
2731

پسر من ۲ سالش بود حرف زده این چیزایی که گفتی همه ی بچه ها دارن پسر منم هنوز دوسالش نشده بود تایر ماشین میچرخوند نگاه میکرد

گاهی اوقات دِلِت از کَسی میگیره کِ... فِک میکَردی با هَمِه فَرق دارِه:) ️ 

به نظرم شما خیلی حساس شدی آره اینجوری که نگاه کنی خیلی از علائمش به اوتیسم میخوره ولی وقتی مثل اون دکتر از دور نگاه کنی میبینی که خیلی چیزاشم نمیخوره واقعا و مثل تمام بچه های دیگس

مثلا علاقه افراطیش به یه اسباب بازی درسته می‌تونه از علائم اوتیسم باشه ولی کدوم بچه ایه که یه شی دوست داشتنی نداشته باشه 

یا دیر حرف زدنش و توجه نکردنش به صدا ام باز همزمان که جز علائم اوتیسمه تو خیلی از بچه ها پیش میاد 

به نظر من به حرف دکترت اعتماد کن ولی پیش یه نفر دیگه ام ببر که دلت آروم بشه تو اینترنت بزنی انگشت کوچیکه پا درد می‌کنه میگه قلبت مشکل داره باید بری بستری شی اغراق زیاد داره 

بنظر من وسواس شدید گرفتی. بچه سالمه 

خدایا مرسی که منم لایق مادر شدن دونستی میشه برای سلامتی نی نی تودلیم یه صلوات بفرستین.. مرسی از همتون ان شالله به حاجت دلتون برسین😍😍🌹

پسر من ۴ سالگی حرف زد 

دوسال و دوماه داشت که داشت شروع میکرد به حرف زدن عرض دو روز دو اتفاق بد افتاد برامون و شک زده شد 

حتی خواهرشوهر از دکترای آمریکا پرسیده بود و با توجه به صحبتاش گفته بودن هیچ موردی نیست و نشون میده بچه باهوشیه🧿 که میتونه حرف بزنه ولی نمی زنه

گفتاردرمانگر هم بردم گفت تا جایی که میتونی براش کتاب بخون مخصوصا شعر ...جوری بخون و لبات حرکت بده که بچه بتونه از حرکات لب حروف تشخیص بده

الان ۶ سالشه و ماشاالله عین بمب و موشک حرف میزنه و من بهش میگم مامانی ترخدا ۵ دقیقه سکوت کن

مهمترین چیز اینه آیا ارتباط چشمی باهات برقرار میکنه  

کوچولوی شما هم چیزیش نیست ..‌کتاب شعر بخون تا میتونی براش

اولین کتاب من حسنی دسته گل بود و بعدش سری کتابای می می نی و سری پوپو

کتابای خیلی خوبن و آهنگین 

Ryan227 سابق تعلیق شده

من تو توضیحاتتون چیز عجیبی ندیدم

تا ۳ سالگی به حرف میاد 

آهنگ خیلی کمک میکنه 

باهاش حرف زیاد بزن 

حالت قصه باهاش بازی کن با عروسک

کائنات ازت ممنونم که نگاهت و حواست به من هست💙خدایا شکرت💚الهی به امید خودت❤
مامان عزیز احساس میکنم سر بچه وسواس گرفتی سالم سالمه منم پزشکم ببین یه چیزی توی اینترنت خوندی فق ...

منم خیییییلی شرایط پر استرسی رو دارم. سه ماهه روز و شب ندارم. تا حالا 3 تا دکتر بردم همه گفتن سالمه اما واقعا دارم دیونه میشم. شاید باورتون نشه اما این مدت مشکلات قلبی گرفتم. 

پسرم22 ماهه هست. جمله دو کلمه ای میگه. چند دفه هم جمله 3 کلمه ایی گفته. خیییییلی خوب با خواهر بزرگش یا با دختر خاله اش بازی میکنه. ارتباط چشمی متوسط داره. 

اما واکنش به اسمش رو یه ماهه باهاش خیلی تمرین کردم بهتر شده. قبلا صفر بود الان از هر 10 مرتبه حداقل 3 مرتبه رو واکنش داره. 

آخرین مرکزی که باهاشون ارتباط گرفتم بهش 3 ماه مهلت دادن. 

خواهش میکنم شما که پزشکی راهنماییم کنین. 

همه مدل بازی رو دوس داره. از ساده ترین بازی تا پیچیده ترین ها رو میاد. حالا چه درست چه غلط بازی میکنه 

نمیدونین من چقدر حرف میزنم. یعنی بهتون بگم از اول صب تا آخر شب مثه رادیو در حال حرف زدنم. مثلا دارم ظرف میشورم از ظرف شستن شروع میکنم و میرم انواع ظرف ها و یه وقت میبینم رسیدم به کارخونه تولید ظرف. 

یه وقتایی کم میارم حدود 25 تا شعر دوسه خطی خودم ساختم اونا رو میخونم. شبا که بچه ها خوابن میرم شعرهای عموپورنگ رو حفظ میکنم 😐 یام شعر برای انواع میوه ها. بیشتر بازی هاشون رو خودم طراحی میکنم. اگر بهت بگم پازل درست میکنم باورت میشه؟ 

بچه منم علاقه به لباسشویی داره اما نه واسه چرخشش واسه چراغ ها و صفحه کلیدش. اینقد این مدت دس زده که تا حالا چن دفه بردم تعمیرگاه. 

بعد من با دکتر خلیلی صحبت کردم گفتن اگر چرخ ماشین رو بازی کنه اما وسطاش هی با خود ماشین هم بازی کنه اصلا بد نیس. اما اگر مات و مبهوت چرخ باشه باید بررسی بشه. 

مامان عزیز احساس میکنم سر بچه وسواس گرفتی سالم سالمه منم پزشکم ببین یه چیزی توی اینترنت خوندی فق ...

آخه دکترمون اصلا نذاشت من توضیح بدم چه چیزایی دیدم که مشکوکم. من تو اینترنت سرچ کردم بهترین پزشک برای تشخیص اوتیسم در تبریز اسم ایشونو آورد. ولی تا دید گفت اتیسم نیستو منم خوشحالو دستپاچه شدم و نتونستم خیلی چیزارو بگم. مثلا پسرم یکسالگی وقتی تو اتاق خواب تاریک میخوابوندمش ،موقع بیدار شدن خودش پا میشد تاتی تاتی کنان میومد هال مارو نگاه میکرد میخندید که یعنی من اومدم من بیدار شدم.الان ولی خیلی ترسو شده جوری که اتاق روشن باشه منم پیشش باشم بازم میترسه بیدار شدنی میپره بغلم سفت میگیره منو. وقتی میبرم دسشویی بشورمش خیلی میترسه اطرافو نگاه میکنه میپیچه پاهای من محکم بغل میکنه.وقتی از اتاق میاییم بیرون حتما باید بغلش بگیرم یا دستشو بگیرم، یعنی تنهایی بیام بیرون وایسم جلو در دستمو بگیرم سمتش بگم بیا بیرون جرئت نمیکنه پاشه بیاد و گریه میکنه مجبور میشم برگردم برش دارم، برنگردمم میشینه گریه میکنه و اصلا دلش را نداره پاشه بیاد بیرون

منم خیییییلی شرایط پر استرسی رو دارم. سه ماهه روز و شب ندارم. تا حالا 3 تا دکتر بردم همه گفتن سالمه ...

من بخاطر مطرح کردن همین مشکلم تازه عضو سایت شدم و کار کردن باهاش را بلد نیستم. چطوری سارا مامانه امیر پرهام را صداش کنیم بیاد اینجا کمکمون بکنه؟

2706