2737
2734
عنوان

محصولات آموزشی مادر، نوزاد، کودک و پدر در من و مامان = عمادشاپ

| مشاهده متن کامل بحث + 124108 بازدید | 928 پست
خانم عماد سلام خسته نباشید
میخواستم راهنمایی کنید که گل رس بهداشتی رو از کجا میشه تهیه کرد؟ دختر من 2 سالشه و علاقه زیادی به گل بازی داره..و اگه ممکنه یک راه حل عملی برای گل بازی تو آپارتمان پیشنهاد بدید .
ممنون از مطالب خوب و کاربردیتون

ببین منم به همین مشکل خورده بودم.😢خانمای اینجا بهم دکترساینا رو معرفی کردن و منم از یکی از دکتراش ویزیت آنلاین گرفتم از خونه. و خیلی راضی بودم و مسالمم حل شد😍 بیا اینم لینکش ایشالا که مشکل توهم حل بشه😘

سلام
در دسته اسباب بازی های سایت من و مامان = عمادشاپ گل رس بهداشتی اضافه شده است.
مناسب گروه سنی 3 سال و بالاتر
سالم و بهداشتی بدون ایجاد حساسیت
محتویات: گل رس آماده - وردنه چوبی - قالبهای مدل سازی

http://www.manomaman.com/category/29/اسباب-بازی/

که توضیحات آن را میتوانید در آدرس:
http://www.manomaman.com/product/502/گل-رس-بهداشتی.html
مشاهده نمایید.

بازی و آفرینش خلاق با
گل رس سفالگری

اهداف آموزشی:
- تقویت عضلات دست
- هیجان آفرینی
- شکل و حجم سازی
- پرورش خلاقیت

کارکرد آموزشی:
- پرورش فکری
- ساماندهی روانی
- سرگرم گننده

والدین و مربیان محترم کار کردن با گل رس دارای خصوصیات زیر است:
موجب رشد خلاقیت در کودک میشود.
احساس لمس گل برای کودک احساس جالب و هیجان انگیزی است.
بازی با گل باعث گسترش تصورات دنیای کودک میشود.
گل بازی به رشد و تقویت عضلات کوچک دست کمک میکند.
گل محدود کننده نیست و انجام فعالیتهای متنوع با آن ممکن است.
بازی با گل باعث کاهش استرس و تنش در کودک میشود.

نوشته ها و توضیحات برگرفته از متن روی بسته های گل رس بهداشتی است.
متن زیر را هم در سایتی پیدا کردم که به شکل فایل ورد قابل دانلود است کپی آنرا اینجا قرار میدهم و در انتهای متن آدرس دانلود این متن را قرار دادم.

فواید گِلبازی

1ـ رشد و پرورش خلاقیت

خلاقیت و نوآوری کودک غالبا در زمانهایی شکوفا میشود که آزادی عمل دارد، میتواند قوه ی تخیل خویش را برای ساختن چیزی به کار اندازد.

از آنجا که بازی با گِل رس طبق الگو، مدل و نقشه ی از پیش تعیین شده نیست کودکان میتوانند به آفرینش دست بزنند، نیز به دلیل قابلیت انعطاف و نرمی گِل میتوانند به هر صورتی که بخواهند آن را شکل بدهند و خیلی سریع میتوانند خراب کنند. همان طور که نقاشی کردن موجب خلاقیت، ابتکار، نوآوری و لذت درونی برای کودک میشود، گِلبازی افزون بر همان اثرات، سرگرمی بسیار لذتبخش و شادیآفرین برای کودکان به حساب میآید.

2ـ رشد و پرورش گویایی

باید به کودکان فرصت داد از راه گِلبازی، مجسمه سازی، کولاژ و نقاشی ، احساسات و عقاید خویش را بیان نمایند. در بازی با گل رس کودک میتواند فکر کند، تصمیم بگیرد و با کمک قوه ی تخیل و تصورش چیزی بیافریند و در پایان ، احساس رضایت کند و درباره ی ساخته هایش صحبت کند. احساس رضایت ناشی از ساختن بسیار پراهمیت است.

علاوه بر آنکه کودک در مورد ساخته هایش داستانسرایی میکند، به افکارش هم نظم و ترتیب میدهد. زمانی که کودکان در حال گِلبازی هستند ، برای دوستانشان صدا در میآورند، یا ممکن است خواسته باشند با کارهایی مثل پختن، خوردن، مهمانی و جشن ، خود را مشغول کنند.

3ـ رشد و کنترل اعصاب و عضلات

بیشتر کارهایی که با گل انجام میگیرد با به کارگیری انگشت و دست میباشد. فشار دادن، ضربه زدن، جدا کردن، غلطاندن، قطعه قطعه کردن، به همدیگر متصل کردن و ... به رشد عضلات کمک میکند و باعث میشود کودک تجربه های آسان و موفقی برای خود کسب نماید.

کودکان از دیدن اثرات حرکاتشان لذت برده و متوجه میشوند قادرند از حرکات دستهایشان استفاده کنند و گل رس را به طریقی که مایلند بسازند. کودک ممکن است گل رس را به صورت لوله های بلند و باریک (طناب مانند) در بیاورد، آن را بکوبد و به شکل توپ در بیاورد یا اینکه به صورت تافتون در آورده و با انگشتانش سوراخ سوراخ کند.

در کار با گل رس دایره (توپ) از اولین شکلهایی میباشد که کودک با تسلط بیشتر بر اعصاب و عضلاتش قادر است این شکلها را به صورت ماهرانه تری بسازد. درست کردن گل به صورت باریک نشانه های رشد و تسلط کودک بر کنترل اعصاب و عضلاتش میباشد.

4ـ رشد و پرورش مهارتهای اجتماعی

وقتی چند کودک با همدیگر گلبازی میکنند از شراکت و داد و ستد برای ساختن چیز مورد علاقه شان لذت برده و مهارتهای اجتماعیشان پرورش پیدا میکند.

5ـ پرورش قدرت تجسم فضایی و هندسی

کار با گل رس زمینه ی پرورش ادراک فضایی و هندسی کودک را افزایش میدهد چون کودک میتواند صورتهای فضایی و هندسی را به صورت عینی خلق کرده و مشاهده کند؛ مثلاً ساخت یک جعبه، چمدان، آدم، مربع، مستطیل، دایره و ... همه این مفاهیم را میتواند از طریق گلبازی عینیت بخشد و با مفاهیمی مانند نرمی، سفتی، زبری، سختی، سبکی، سنگینی، طول، سطح و حجم آشنا گردد.

گل رس ماده خیلی خوبی برای طرحهای سه بعدی است، زیرا به دلیل نرمی و قابلیت انعطاف میتوانند آن را به هر شکلی که بخواهند در آورند. همچنین کودکان در سنین کودکستانی میتوانند شکلهای پایه ای مانند دایره، توپهای کوچک، شکلهای گوشه دار مثل مربع و مستطیل را با گل رس بسازند.

کودکان به هنگام گلبازی یک توپ حلقهای کامل گِلی را به جای سر و یک مستطیل را به جای بدن میگذارند و با درست کردن باریکه هایی به عنوان دست و پا به ساخت آدمک میپردازند.

کودکان میتوانند گل رس را به قالبهای مختلفی در بیاورند، کلوچه درست کنند، کیک درست کنند و آن را بپزند، این گونه فعالیتهای قالبسازی موجب رشد حسی، ادراکی و لامسه در کودکان شده و به سازگاری و انطباق پذیری تصورات و ادراکاتشان در مورد اشکال و اجسام سه بعدی و هندسی کمک بزرگی میکند.

6ـ پرورش حس لامسه

خاصیت نرمی و شکل پذیری طبیعی گل رس جاذبه قوی برای کودکان در هر سنی دارد. هر یک از حواس که بیشتر در معرض محرکات محیطی قرار بگیرد، کاربرد و مهارت آن افزایش مییابد. گل رس علاوه بر تمامی مزایای دیگری که برای کودک دارد حس لامسه کودک را پرورش داده و زمینه درک و فهم حس لمس کردن را برای او فراهم میکند و مفاهیمی مانند سفت، سخت، نرم، زبر، مرطوب، خشک و ... را برای کودک معنی دار میکند.

برای بازی با گل رس کودکان از مجموعه حواسشان از قبیل دیدن، لمس کردن و بوییدن استفاده میکنند و از آنجا که بیشتر کارهایی که با گل انجام میگیرد ، با به کارگیری انگشتان دست میباشد، حس لامسه بیشتر به کار گرفته میشود.

کودکان وقتی با گل رس کار میکنند مفاهیم نرم و سخت را تجربه میکنند. کودک با مقداری آب مخلوط کردن به خاک رس در می یابد که خاک رس میتواند تبدیل به گل شده، گلِ درست شده می تواند خیلی شُل (نرم) یا خیلی سفت (سخت) باشد.

ـ فایده هاى دیگر

کودکان از طریق گل بازى موضوعاتى از قبیل شکل انسان، حیوان، خانه، کلوچه، پیچ، آچار و بسیارى چیزهاى دیگر درست مى کنند و سعى دارند اشکالى بسازند که به نحوى به آنها تعلق دارد، همان طورى که در نقاشى کردن این کار را انجام مى دهند.

اغلب در نقاشى ها کودکان چیزهایى را که برایشان مهم ترند بزرگ تر ترسیم مى کنند تا چیزهایى که برایشان از اهمیت کمترى برخوردار است. در گِل بازى و ساخت مجسمه هاى گلى هم کودکان اشکالى را که برایشان مهم تر است، با جزئیات بیشترى به کار مى برند. در این نوع شکل ها کودک ممکن است از طریق دقت بیشتر روى ساخته خویش مثل گذاشتن دگمه به جاى چشم ها، حصیر براى لباس و یا نخ به جاى موها اهمیت بیشترى به ساخته خویش بدهد.
از آنجایى که گِل بازى، از نظر والدین کار کثیفى محسوب مى شود لازم است پیش بینى هاى لازم در این باره صورت گیرد:
ـ میزى که براى گِل بازى در نظر گرفته مى شود باید داراى رویه مخصوص (فورمیکا) باشد که تمیز کردن آن راحت تر است و یا اینکه از پلاستیک براى پهن کردن روى میزهاى معمولى استفاده کرد.
ـ از وسایلى مانند وردنه، قاشق، چاقوهاى پلاستیکى و یا فلزى که لبه هاى تیزى ندارند استفاده شود.
ـ به هر کودکى یک تکه گِل به اندازه سیب بزرگ داده شود و کودک هر طور که دلش مى خواهد از آن استفاده کند، به او آزادى کامل دهیم تا با خمیر آشنا شود و حس کنجکاوى اش را ارضا کند، هرگز در مرحله آشنایى از او نخواهید که چیزى بسازد.
در مرحله بعدى روبه روى کودکان بنشینید و این سؤالات را از کودکان بکنید ?اگر من این خمیر را فشار بدهم چه مى شود؟ اگر آن را بکشم چطور مى شود؟? کودکان را به این کار بیشتر تشویق کنید.

ـ هرگز به کودکان نگویید چه آدمک قشنگى درست کرده اى و یا چه مار قشنگى است. سعى نمایید هنگام تشویق از دراز بودن، نرم و گرد بودن آنچه کودک درست کرده تعریف کنید.

ـ والدین و یا مربیان مى توانند کنار کودکان بنشینند و همراه آنها بازى کنند. شرکت در بازى موجب تشویق کودکان مى شود ولى والدین و یا مربیان نباید چیزهایى را بسازند که بچه ها از روى آن کپى کنند، این کار باعث هدر رفتن استعداد، خلاقیت و قوه ابتکار کودکان مى شود.

ـ بعد از اینکه کار بچه ها تمام شد، بهتر است گل ها را به صورت گلوله هاى کوچکى به اندازه یک سیب در آورده و در وسط آن یک سوراخ کوچک ایجاد کرده و در آن آب بریزیم تا گِل نرم باقى بماند و بچه ها براى کار با آنها در فرصت و جلسه بعدى مشکلى نداشته باشند و یا اینکه آنها را داخل سطلى درپوش دار گذاشته و روى آن یک پارچه مرطوب و یا اسفنج (ابر ظرفشویى) بگذاریم و سرپوش ظرف را محکم کنیم.
اگر گل رس خیلى خیس باشد کپک مى زند و اگر خشک باشد کار کردن با آن مشکل است. اگر گل خشک و سفت شد آن را داخل یک کیسه مى گذاریم و با ضربات

چکش آن را خرد مى کنیم. بعد از خیساندن داخل آب دوباره براى بازى آماده مى شود.

ـ براى کودکان توضیح دهید که گِل را نباید به جز محدوده اى که بازى مى کنند (اتاق مخصوص یا گوشه اى از حیاط) به سایر جاها ببرند.
ـ برایشان توضیح دهید که در هنگام بازى در کار یکدیگر دخالت نکنند.

طرز تهیه گِل رس
براى تهیه گل رس، خاک رس را در ظرفى ریخته روى آن آب بریزید، به طریقى که سطح آب در ظرف، از سطح خاک رس بالاتر باشد، سپس مدت 24 ساعت بگذارید خیس بخورد بعد با ورز دادن و مالش مى توان آن را به صورت خمیر در آورد.

خاک رس را مى توان از محله هایى که مغازه کوزه گرى هست و یا مغازه هایى که اسباب و لوازم هنرى دارند تهیه کرد.

عزیزم با گل رس و وسایل هایی که در اختیار داری هر چه که دوست داری درست کن و در مورد آن با دوستان ،بابا و مامان صحبت کن...........
آموزش باغبانی برای کودکان

باغبانی برای کودک از علومی است که در تمام دنیا علاقه مندان بسیاری دارد و متخصصین ، سفارش زیادی نسبت به آن دارند.

کودکانی که در طبعیت به طور طبیعی رشد می?کنند معمولا رشد پر بارتری دارند زیرا این کودکان مسولیت?پذیری بالایی پیدا کرده ، به خودشناسی می?رسند و در نتیجه اعتماد به نفس و عزت نفس بالاتری پیدا می?کنند و این مسئله باعث می?شود که آنها به لحاظ روانی رشد سالم تر و کاملتری داشته باشند.
یکی از آسانترین راههای ارتباط? کودکان با طبیعت، باغبانی است.

کودکان شهرهای بزرگ که در آپارتمانها و برج?ها و.... ساکن هستند ، فضای کافی برای داشتن یک باغچه

شخصی ندارند. متخصصان روانشناسی توصیه می?کنند در این محیط? ها حتما والدین گلدانها یا باغچه های

گلدانی برای کودکان تهیه کرده تا آنان نیز با رشد طبیعی گیاهان آشنا شوند.

نتایج تحقیقات دانشمندان نشان داده است ، کودکانی که به کاشت گیاه می پردازند به لحاظ بهداشت روانی در سطح بالاتری به سر برده و مهارتهای بیشتری در زندگی?شان کسب می?کنند. آنها از طریق تجربه دانش زیادی درباره رشد گیاهان به دست آورده و علاوه بر آن این کودکان احساس مسئولیت بالاتری پیدا کرده و بلوغ فکری?شان نیز بیشتر از سایر کودکان می?شود.

متخصصان درباره ارتقای دانش کودکان با باغبانی کردن می?گویند: کودک با داشتن یک باغچه می?تواند

احساس ارزشمندی را در خود رشد دهد ، کودکان سعی می?کنند علاوه بر داشتن باغچه به علم خود بیفزایند و بدین شکل مهارتهای درون فردی زیادی کسب می?کنند . مهمترین کسانی که در این رابطه می?توانند به کودکان کمک کنند والدین هستند.

به عقیده متخصصان ، باغبانی یکی از حرفه?هایی است که هر 5 حس انسان به کار گرفته شده و یکی از

مفیدترین فعالیتها برای کودکان است که باعث یادگیری پایه?های علوم تجربی در آنان می?شوند.

کودک به هنگام باغبانی فرصت زیادی برای ارتباط با خودش پیدا کرده و آرامش روانی اش نیز بیشتر است

درخانه?های آپارتمانی که امکان بستر زمینی برای این کار نیست بهتر است وا لدین با تهیه گلدان، کودک را تشویق به باغبانی کنند. همراهی والدین با کودکان در امر باغبانی باعث می?شود آنها برای شروع و ادامه کار تشویق شده و تلاش بیشتری برای شکوفایی باغچه?شان بکنند. متخصصان روانشناسی چند توصیه و راهکار در این رابطه به والدین ارائه می دهند : راهکار اول پس از تهیه فضای مناسب برای باغبانی این است که به کودکانشان آموزش داده شود که چگونه گیاهان را رشد داده و از آنها مراقبت کنند . مربیان نباید کودکان را در امر باغبانی محدود کنند . باید به کودکان اجازه داد تا خلاقیتشان را شکوفا سازند ،آنها حتی اگر باغچه کوچکشان را تخریب کنند پس از آنکه نتیجه کارشان را دیدند بعدها رفتار مناسب تری در ارتباط با گیاهان پیدا می کنند .

کاشت سبزیجات از علایق کودکان است و برداشت آنها برای کودکان بسیار رضایتبخش است و از این رو بایستی به آنها اجازه دهند تا در باغچه شخصی شان از گیاهان که خودشان کاشته ا ند برداشت کنند و در خوراکی های روزانه از محصولات خودشان استفاده کنند .
با این کار کودکان احساس خود ارزشمندی فراوانی پیدا می کنند .
عزیزم بذر های موجود در بسته را داخل گلدان کاشته و مراحل رشد گیاه را نقاشی کرده و برای بابا و مامان توضیح داده تا برای شما بنویسند .

کار با ذره بین

به کودکتان نشان دهید که چگونه یک ذره بین کار می کند.این بازی یک سرگرمی فوق العاده برای شناخت محیط پیرامون کودک است از کودکتان بخواهید تا با استفاده از ذره بین گیاهان،گلها،حشرات و سایر موجودات زنده و غیر زنده ...را نگاه کرده و در مورد جزئیات آن توضیح داده و سپس نقاشی آن راترسیم کند.

منبع:
http://www.emahd.ir/krm/modpub/FCKeditor/File/peyke%20noruz.doc
2728
ساحل عزیز سلام
خواهش میکنم عزیزم. منم از مطالبت تو تاپیک آموزش زبان خیلی استفاده میکنم و ممنونم ازت.
عذرخواهی میکنم که دیر جواب میدم. در جواب سوالت چند تا مطلب هست که باید ترجمه شود و متاسفانه این هفته درگیر مریضی پسرم بودم و نرسیدم. ولی بزودی مینویسم.

در آدرس

http://www.pbs.org/parents/childdevelopmenttracker/four/index.html

اطلاعات خیلی مفیدی در مورد 4 تا 5 ساله هاست. بعد از خوندن متن سمت راست یکسری نمایش در زمینه زرد برای این سن داره که شامل بازی های آموزش زبان هم میشه و در سمت چپ هم روی هر یک از عنوانهایی که زیر بخش 4 تا 5 سال است کلیک کنید شرح آن قسمت میآید.
فروزنده جون سلام دختر من الان 23 ماهه هست یعنی 1 ماه بعد 2 سالش تموم میشه ولی من تا حالا از بی بی انشتین استفاده نکردم به نظرتون الان میشه استفاده کرد چون اینطور که متوجه شدم بی بی انشتین برا رنج سنی 3 ماه تا 2 سال هست اگه جوابم مثبت هست چه جوری به حالت فشرده بزارم ببینه یا حالت معمولی که تو پکیچ توضیح داده شده . اگه جواب منفی هست پس چیکار کنم از چی استفاده کنم .؟ ممنون

یه سوال دیگه بی بی انشتین چاپدار با بدون چاپ چه فرقی با هم دارن ایا از نظر محتوا فرقی با هم دارن ؟
2738
نیکی ناز عزیز،
نسخه چاپدار و بدون چاپ از نظر محتوی هیچ تفاوتی با هم ندارند و هر دو از روی یک منبع تولید میشوند. نسخه چاپدار شکیل تر است. البته با نسخه کپی اوریجینال که هم فلش کارت تصویری دارند و هم قابلیت انتخاب زبان انگلیسی و فرانسه و اسپانیایی متفاوت است.

سن استفاده 3 ماه تا 2 سال بهترین رنج پیشنهادی کمپانی سازنده است که در سری های جدیدش میگوید تا 3 سال. برای شما توصیه میکنم ابتدا نسخه 9 ماه کپی اوریجینال را که حاوی 4 دی وی دی است تهیه و علاوه بر خود فیلمها قسمت بونوس فیچر را هم کار کنی که بسیار بسیار جالب است.

مخصوصا قسمت هایی که در On the Go هست همین دیروز داشتم میدیدم خیلی جالب بود. مثلا بخش حدس بزن اسم این وسیله نقلیه چیه...

یا بخش حدس بزن چی دارم میکشم؟ که مثلا به شکل ساده با ماژیک طرح یک قایق را میکشد و حین کشیدن شما از بچه تون هی میپرسید حدس بزن چی داره میکشه.... کشیدن تصویر که تموم شد بعد از مدتی حالت انیمیشن آن را نشان میده که یکی از پاپت ها (عروسکها) سوارش میشه و مثلا با فوت کردن تو بادبونش اونو جلو میبره... به همین شکل حدس زدن آنچه کشیده میشود برای هواپیما، ماشین، کالسکه، گاری و .... اسم و تلفظ آنها را هم مینویسد و بیان میکند و به شکلی اینکار انجام میشه که بچه به ذوق میاد دنبال میکنه.... توضیحات بیشتر و تصویر بخش بونوس فیچر کپی اوریجینال رده 9 ماه به بالای بی بی انیشتین را در آدرس زیر میتوانید ببینید:

http://www.manomaman.com/product/483/بی-بی-انیشتین-محتوی-و-منو-اوریجینال-رده-سنی-9-ماه-همراه-فلش-کارتهای-تصویری-مربوطه.html

فشرده نگذار... بسته به استقبال بچه باهاش کار کن....
نیکی ناز عزیز،
http://www.manomaman.com/product/179/بی-بی-انیشتین-چاپدار-هدیه.html
که نوشتید. فقط به زبان انگلیسی است و زبانهای فرانسه و اسپانیایی آن و همچنین تمامی بونوس فیچرهای دیگر آن مثل فلش کارتهای اینتراکتیوش حذف شده و فقط خود 28 فیلم روی 7 دی وی دی به همراه یک دی وی دی هدیه میباشد.
موردی که من گفتم
بی بی انیشتین محتوی و منو اوریجینال همراه فلش کارتهای تصویری مربوطه آن است که سری کامل آن 28 فیلم روی 28 دی وی دی میباشد و کپی دی وی دی های اوریجینالش است و هم امکان انتخاب زبانهای فرانسه و اسپانیایی را دارد و هم دارای بونوس فیچر هایی نظیر فلش کارتهای اینتراکتیو است.

در سمت راست سایت "من و مامان" (عمادشاپ) اگر روی "محصولات بی بی انیشتین" کلیک کنید، به صفحه

http://www.manomaman.com/category/35/محصولات-بی-بی-انیشتین/

میرسید و عناوین بی بی انیشتین موجود در سایت من و مامان را میتوانید مشاهده نمایید.
با کلیک روی دکمه توضیحات شرح و تصاویر بیشتری از هر محصول بی بی انیشتین Baby Einstein مشاهده فرمایید.
فروزنده جون ممنون از راهنمایی های خوبت .یه سوال دیگه البته ببخشید این همه سوال میکنم سری کامل این موردی که شما میگین قیمتش چنده؟اگه مناسب باشه کاملش رو یگیرم
اگه سفارش برم چند روزه دستم میرسه؟
در تهران سفارشهای "من و مامان" یکساعته به دستتون میرسه. شهرستان باشه در حال حاضر با پست پیشتاز معمولا سه یا چهار روزه میرسه و با پست سفارشی چهار یا پنج روزه میرسه.

قیمتها هم در همان آدرس مربوط به محصولات Baby Einstein بی بی انیشتین

http://www.manomaman.com/category/35/محصولات-بی-بی-انیشتین/

نوشته شده است. بازم پیشنهاد من اینه که اول فقط "بی بی انیشتین محتوی و منو اوریجینال رده سنی 9 ماه همراه فلش کارتهای تصویری مربوطه" را تهیه نمایی و اگر نتیجه بخش بود و استقبال کرد و خوشش آمد بعد رده یکسال به بالای آن را تهیه کنی.
با تشکر از sahel عزیز

من مواردی را در همان post قبلی اضافه کردم و اینهم بخشی از ترجمه یکی از آدرس هایی که پیدا کردم.

بازی های خانگی برای بچه 4 تا 5 ساله

صندلی های موزیکال:
در وسط اتاق تعدادی صندلی را به شکل دایره کنار هم بچینید. تعداد صندلی ها یکی از تعداد بچه ها کمتر است. تا وقتی موسیقی در حال پخش است بچه ها بایستی دور صندلی ها دایره شکل بدوند و به محض اینکه موسیقی قطع میشود باید سریعا روی صندلی ها بشینند. بچه ایی که نتواند روی صندلی بشیند از بازی خارج میشود. یک بزرگتر وظیفه پخش و قطع موسیقی را عهده دار است و هربار که یکی از بچه ها میسوزد باید یکی از تعداد صندلی ها کم کند و دوباره این داستان تکرار میشود تا فقط یکنفر باقی مانده و برنده شود و تکه ایی شیرینی یا آبنبات یا اسباب بازی جایزه بگیرد.
سیب زمینی داغ:
بچه ها دایره وار روی زمین بشینند و یک دستگاه در اتاق موسیقی پخش کند. به بچه ها بگویید مادامی که دارد موسیقی پخش میشود باید هی سیب زمینی را به نفر بعدی بدهند و وقتی موسیقی قطع شد کسی که سیب زمینی در دستش است باید از بازی خارج شود. یک بزرگتر طی بازی رادیو یا دستگاه پخش موسیقی را خاموش و روشن میکند تا اینکه فقط یک نفر باقی بماند و جایزه کوچکی اگر پیشبینی شده بگیرد.
فروزنده عماد: یادمه زمان بچگی خودم یه بازی میکردیم شبیه همین بود. یک اسباب بازی یا مداد را کاغذ کادو میکردیم. باز با یک کاغذ کادو دیگه کادوش میکردیم. باز کادوش میکردیم و آنقدر کادوش میکردیم که بزرگ بزرگ میشد. تا زمانی که موسیقی پخش میشد هرکی باید بسته را میداد به کناریش موسیقی که قطع میشد هرکی بسته دستش بود باید تا زمانی که موسیقی قطع بود کاغذ کادو ها را یکی یکی و به ترتیب باز کند و با شروع مجدد موسیقی بسته را در همان حال به نفر بعدی بدهد و این داستان آنقدر ادامه پیدا میکرد تا زمانی که نفر برنده آخرین پوسته کاغذ کادو را باز میکرد و جایزه را میبرد.
نور قرمز / نور سبز:
بچه ها در حیاط یا اتاق بزرگ از چپ به راست کنار هم بایستند و یک بزرگتر هم روبروی آنها باشد. توضیح دهید که نور سبز یعنی بدوید به سمت خط پایان و نور قرمز یعنی در محلی که هستید بایستید. وقتی بزرگتر داد میزند نور سبز بچه ها باید به سمت خط پایان بدوند و وقتی بزرگتر داد میزند نور قرمز بچه ها باید بایستند. هر بچه ایی که وقتی داد زدید نور قرمز بدود، از بازی خارج میشود. اولین بچه ایی که طبق دستورات داده شده توسط بزرگتر به خط پایان برسد، برنده است.
سیمون میگوید:
بچه ها در حیاط یا اتاق بزرگ به خط شوند و یک بزرگتر روبروی آنها بایستد. توضیح دهید که اگر بزرگتر گفت سیمون میگه دماغتون را لمس کنید باید اینکار را انجام دهند ولی اگر بزرگتر بگه دماغتون را لمس کنید نباید اینکار را بکنند چون سیمون نگفته که دماغتون را لمس کنید. هر بچه ایی که از فرمانی تبعیت کند که آن فرمان با جمله سیمون گفت شروع نشده میسوزد. با فرمان های مختلف بازی را پیش ببرید تا زمانی که فقط یک بچه باقی بماند. اگر تمایل داشتید یک اسباب بازی یا شیرینی به برنده جایزه دهید.
متن فوق را خیلی ساده و سریع از آدرس
http://www.ehow.com/info_7925283_home-children-between-ages-45.html
ترجمه کردم.
در سمت راست صفحه فوق و کلا در این سایت کلی بازی برای مهد کودک و منزل وجود دارد که میتوانید از آنها استفاده نمایید.

در سایت من و مامان 2 تا کتاب است یکی
بازی با کودک برای بازی های از بدو تولد تا یکسال

http://www.manomaman.com/product/15/کتاب-بازی-با-کودک.html

و دیگری دائره المعارف بازی های خانوادگی

http://www.manomaman.com/product/146/کتاب-دائره-المعارف-بازی-های-خانوادگی.html

سعی میکنم اگر کتابی در زمینه بازی های کودک 4 ساله و پیش دبستانی هم باشد آن را به فهرست کتابهای راهنمای والدین سایت من و مامان به آدرس:

http://www.manomaman.com/category/2/کتاب-های-راهنمای-والدین/

اضافه کنم.
2706