2737
2739
با سلام و تشکر فراوان از آقای امینی به خاطر زحماتشون در یک سال اخیر....من تا حالا یکی دوباری در مورد دخترم سوال پرسیدم و از راهنمایی شما و تاپیکتون بسیار استفاده کرده ام....به خاطر شاغل بودم و حجم کاری زیادم تاکنون متاسفانه نتونستم در کارگاه های شما شرکت داشته باشم، امکانش هست بازم منو راهنمایی بفرمایید؟ دخترم الان 2 سال و 7 ماهشه و تا حالا کارتون انگلیسی زبان زیاد دیده. اول با بارنی شروع شد، الان سری baby tv، پپا پیگ و پوکویو جزو کارتونهای مورد علاقش هست. به صورت غیر مستقیم کلمات انگلیسی شامل: اعضای بدن، رنگها، اسم یه سری حیوانات، اعداد تا 10 ( البته با اشتباه در 7و8 هم در فارسی و هم در انگلیسی)، الفبای انگلیسی، دو سه تا شعر و یه سری اصطلاحات مثل: see you soon, night night, thank you, where is...? here it is رو از رو کارتون یاد گرفته....یک سری عبارات رو هم به صورت جالبی میکس میکنه، مثلا مثل اول پپا پیگ حرف میزنه: I`m Peppa pig... بعد میگه this is مامان pig!! و this is بابا pig!!!!! یعنی خودش مامان و بابا رو فارسی میگه تو مکالمه.... ( ببخشید انقدر ذوق دارم دوست دارم کامل حرف بزنم در مورد دخترم....) . . حالا 2 سوال داشتم از خدمتتون: 1. امکانش هست راهی برای پیدا کردن مربی برایم پیدا کنید تا ساعاتی از روز بیاید و با دخترم انگلیسی صحبت کنه، با همون روش غیر مسقیم شما منظورمه البته...و اینکه آیا مربی گرفتن تو این مرحله پیشنهاد میشه یا نه؟ و اگر مربی نگیرم و ادامه بدم تا کی خوبه؟ 2. با توجه به اینکه کارتونهایی که میبینه یک سری با لهجه امریکایی و یک سری لهجه بریتیش هستند و یک سری اختلافات زبانی هم با هم دارند،اختلافش مهم هست یا نه؟ باز هم پیشاپیش بسیار سپاس از وقتی که برای ما مادران میگذارید..... پاسخ: خیلی خوبه که برای کودکتون کارتون انگلیسی می ذارین و از ازنکه داخل یک جمله کلمه ای از فارسی رو داخل می کنه وحشت نمی کنید. اختلاط زبانی برای بچه هایی که در معرض بیش از یک زبان هستن امری طبیعی به شمار می آید و برطرف خواهد شد. والدین گرامی نباید دچار استرس شده و از همه بدتر نباید استرس به کودک وارد کنند. در مورد شما توصیه ام این است که منظم تر و جدی تر کار کنید. در ساعات خاصی از روز کارتون را بین 2 تا چهار ساعت روشن کنید و البته آن هم کارتون های متنوع که ممکن است کودک شما خود از میان آنها دست به انتخاب زده و مثلا یک قسمت را بارها و بارها ببیند. اما در هر صورت باید محتوای متنوعی در دسترس داشته باشد و خود دست به انتخاب بزند. در ساعت هایی که کارتون روشن است حتی اگر کودکتان تماشا نمی کند اما اعتراضی هم نسبت به روشن بودن کارتون ندارد بگذارید کارتون روشن باشد. حد اقل به اندازه یک فایل صوتی که به گوشش می خورد سودمند خواهد بود. هرگز به کودکتان نگویید که بیا کارتون ببین یا توجه او را به صفحه تلوزیون جلب نکنید. این کار موجب زده شدن او و تحریک لجبازیش می گردد و هم برای او و هم برای شما ضرر دارد. در مورد مربی لطفا در پیام خصوصی بفرمایید که در کدام منطقه تهران زندگی می کنید تا برایتان مربی پیدا کنم. در مورد لهجه کارتونها حقیقت را اگر بخواهید، دیدن کارتون با چند لهجه موجب می شود که لهجه کودک ما یکدست نشود اما ما در شرایط ایجاد محیط مصنوعی به سر می بریم و یادگیری زبان برای ما در اولویت است و نمی توانیم از برخی کارتونهای تاثیرگذار بریتیش یا امریکن چشم پوشی کنیم. اگر کسی به شما بگوید که حتما باید در کارتون ها هر دو لهجه انگلیسی و آمریکایی وجود داشته باشد این حرف برای فروش سی دی بیشتر به شماست و نه چیز دیگر
١-آموزش زبان به کودک اشتباه محض است اما پرورش کودک دوزبانه با آموزش زبان به کودک تفاوت دارد. ٢-فرصت برای دوزبانه شدن محدود است ٣-آموزش لغت، ترجمه کردن و مخلوط حرف زدن دو زبان با کودک اشتباه و مضر است. اینساگرام: dozabaneh وبسایت: http://www.zabanefarda.ir تلفن دفتر: 02166479860 کانال تلگرا م: @aminicartoons
مهتاب 8 شهریور نوشته: با سلام خدمت آقای دکتر دختر من متولد آبان 90 هست یعنی دواه دیگه سه سالش رو پر میکنه.میخواستم بفرستمش کلاس زبان که با سایت شما آشنا شدم من تا حالا براش آهنگ یا کارتون انگلیسی نزاشته بودم خواستم ببینم بهتره که از چه کارتون و آهنگهایی شروع کنم؟؟در ضمن به کارتونهای فارسی خیلی علاقه داره و بعد از مهد کودک سه چهر ساعتی میشینه پای شبکه پویا میترسم کارتونهای انگلیسی خوشش نیاد به خاطر همین میخواستم لطفا شما بگید که کدوم کارتونارو بگیرم پاسخ: بهترین کار وقتی امکاناتمون در حداقل قرار داره یا محیط طبیعی انگلیسی زبان در اطرافمون نیست گذاشتن کارتون مناسب سن کودکمون هست که اون هم اگر تا حالا گوش فرزندتون با زبان انگلیسی آشنا نشده باشه اگر براش کارتون انگلیسی بذارین ممکنه که علاقه نشون نده و البته نباید این کار با اجبار باشه چون ابدا نتیجه نخواهد داد. باید صبح ها موقع بیداری کودکتون براش کارتون بذارین و اصلا هم از اون نخواهین که نگاه کنه. حتی اگر ازتون خواست که خاموشش کنید فورا این کار رو انجام بدین و اگر هم بی تفاوت بود و نگاه نکرد شما کارتون رو خاموش نکنید چون حد اقل صدای کارتون به گوشش می خوره و گوشش با زبان آشنا می شه اگر پشتکار نشون بدین بعد از دو سه ماه گوشش آشنا خواهد شد و نگاه خواهد کرد و به مرور در طول چند سال زبان را یاد خواهد گرفت.
١-آموزش زبان به کودک اشتباه محض است اما پرورش کودک دوزبانه با آموزش زبان به کودک تفاوت دارد. ٢-فرصت برای دوزبانه شدن محدود است ٣-آموزش لغت، ترجمه کردن و مخلوط حرف زدن دو زبان با کودک اشتباه و مضر است. اینساگرام: dozabaneh وبسایت: http://www.zabanefarda.ir تلفن دفتر: 02166479860 کانال تلگرا م: @aminicartoons
مامان کیان 1 شهریور نوشته: پسر من 18 ماهه هستش ،و زیاد صحبت نمیکنه در حد چند کلمه ،اگر ممکنه راهنماییم کنید. پاسخ: متاسفانه یادگیری زبان در کودک (چه زبان مادری و چه زبان دوم) یادگیری زبان در کودک را مساوی با حرف زدن او می دانند حال آنکه چه بسا کودکانی که چندان سخن نمی گویند ولی بیشتر سخنان شما را می فهمند و چه بسا کودکانی که بسیاری از کلمات را به زبان می آورند اما معنی آن ها را نمی دانند! به نطر شما کدام یک از این دو گروه کودک بیشتر زبان آموخته اند؟! در کل نگران نباشید اگر کودکی هوش متوسط و گوش سالم داشته باشد و با او به میزان کافی حرف زده شود دیر یازود زبان را هم در سطح فهمیدن و هم در سطح سخن گفتن می اموزد و هیچ جای نگرانی نیست. متاسفانه زود حرف امدن بچه ها تبدیل به مسابقه ای شده میان مادران برای اثبات باهوش تر بودن بچه هایشان و این بی اساس است.

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید.

کودک 35 ماهه بدون امکانات سلام پسرم 35 ماهشه و در یک شهر دور افتادهای زندگی میکنم که دسترسی به کارگاه و خیلی امکانات دیگه را ندارم از کی زبان دوم را شروع کنم؟چی بخرم برای تقویت هوشش؟از محصولات داخل بازار اطلاعی ندارم ممنون میشم راهنمایی کنید. پاسخ: بهترین کار وقتی امکاناتمون در حداقل قرار داره گذاشتن کارتون مناسب سن کودکمون هست که اون هم اگر تا حالا گوش فرزندتون با زبان انگلیسی آشنا نشده باشه اگر براش کارتون انگلیسی بذارین ممکنه که علاقه نشون نده و البته نباید این کار با اجبار باشه چون ابدا نتیجه نخواهد داد. باید صبح ها موقع بیداری کودکتون براش کارتون بذارین و اصلا هم از اون نخواهین که نگاه کنه. حتی اگر ازتون خواست که خاموشش کنید فورا این کار رو انجام بدین و اگر هم بی تفاوت بود و نگاه نکرد شما کارتون رو خاموش نکنید چون حد اقل صدای کارتون به گوشش می خوره و گوشش با زبان آشنا می شه اگر پشتکار نشون بدین بعد از دو سه ماه گوشش آشنا خواهد شد و نگاه خواهد کرد و به مرور در طول چند سال زبان را یاد خواهد گرفت.
2728
فلش کارت زدن و آموزش خواندن از ایتدا دو اشتباه بزرگ با سلام خدمت دکتر امینی پسر من 23 ماهه است و تقریبا از یکسالگی باهاش یور بیبی کن رید رو کار میکنم. الان حدود 50 کلمه انگلیسی رو بلده ولی اصلا استفاده نمیکنه. فقط وقتی که فلش کارتشو نشون میدم میگه. متلا وقتی کارت زبون رو نشون میدم میگه تانگ اما وقتی یه جای دیگه متلا توی کتاب همون عکس رو نشون میدم نمیدونه چیه لطفا بگید دارم این مسیر رو اشتباه میرم یا نه؟ چون خیلی پسرم با هوشه هر کلمه ای رو دوبار که بهش بگم دیگه واسه همیشه تو ذهنش میمونه پاسخ: یکی از اشتباهاتی که در کار با بچه ها مرتکب می شویم آموزش لغت به لغت زبان دوم به کودکان است. حال آنکه باید بدانبم زبان جعبه لغت نیست. مهمترین ساختار زبان جمله است. درست است که جمله از لغات تشکیل شده اما آیا جمله مانند یک کیسه فریزر است که ما لغات را درهم و بدون هیچ نطمی داخل آن بریزیم؟ بنا بر این به جای استفاده از فلش کارت سعی کنید با جمله با کودکتان سخن بگویید و اگر توان این کار را ندارید برای کودکتان کارتون مناسب سنش را بگذارید. وقتی شما فلش کارت را به تنهایی و به صورت کلمه به کلمه به بچه نشان می دهید اصلا بچه شما متوجه نمی شود که این یک سیستم زبانی دیگر است و در موفق ترین حالت در صورتی که آن کلمات را یاد بگیرد آن ها را در زبان فارسی به کار خواهد گرفت و با فارسی مخلوط خواهد کرد. یک نکته دیگر اینکه یاد دادن خواندن و الفبا قبل از یادگیری زبان به کودک اشتباه محض است چون خواندن و نوشتن زبان نیست بلکه سواد است و یادگیری سواد باید بعد از یادگیری سواد باشد.
کودک یک ساله که در معرض دوزبان است فقط کلمه فارسی می گوید مشاوره با والدین با سلام دختر یک ساله من خیلی اهنگها و شعرهای انگلیسی رو دوست داره و از همون ابتدای تولد اهنگهای پک muffin songsرو تماشا میکرد ولی الان که یک سالشه کلمه ای به انگلیسی نمیگه با اینکه فارسی رو از هشت ماهگی بیشتر کلمات رو میگه و تو یازده ماهگی صدای بیشتر حیوانات رو با یه بار زدن ارگ یاد گرفته و حتی شعرهای فارسی رو یه بار که دیده چند کلمه ازش یاد گرفته ولی وقتی این پکو میبینه فقط گوش میده ولی کلمه ای نمیگه.برای اینکه بهش انگلیسی یاد بدم باید چه کار کنم و از چه منابعی استفاده کنم و اینه علاقه به کارتون زیاد نداره. با تشکر پاسخ: برای کودکانی که در معرض دو زبان هستند نیط همیشه یکی از دو زبانها در حالت Active و دیگری در حالت Passive می باشد. زبان فارسی برای کودک شما در حالت Active است برای اینکه کودکتان به انگلیسی هم حرف بزند اول اینکه عجله نکنید و دوم اینکه بیشتر او را در معرض محصولات انگلیسی زبان مثل لالایی ها هنگام خواب و ترانه ها و قصه های کودکانه و کارتون های مناسب سنش خصوصا کارتون پوکویو قرار دهید مسلما واژه های انگلیسی را هم تکرار خواهد کرد.
پاسخ به یک مادر دخترم رزا ،۹ ماه و ۲۳ روز سن داره و از قبل از تولد برای آموزش زبان دوم ( انگلیسی) براش برنامه ریزی کردم. از روز اول تولد یه لالایی کوتاه براش میخونم که هنوزم خیلی دوست داره وآروم میشه. از ۳ ماهگی ۱-دی وی دی بی بی انیشتین را میبینه اما فقط به پاپت ها علاقه نشون میده. ۲- عاشق انیمیشن کوآلا و بوآ هست و هر روز بعد از صبحانه میره جلوی تی وی و میگه بوآ...و به محض شروع شدن انیمیشن واکنش نشون میده. ۴- عاشق بی بی ببل هست و بسیاری از اسباب بازیهای بی بی ببل رو تهیه کردم و موقع بازی باهاش دقیقا مثل دی وی دی کار میکنم. ۵- سیمپلی کیدز گاهی اوقات گوش میده موقع بازی کردن. به تازگی براش مامی اند می،برینی بی بی،بارنی و چند تا کتاب قصه خریدم،اما دی وی دی ها رو هنوز شروع نکردم به نظرم یه کم زوده،به کتابها خیلی واکنش مثبت نشون میده ومیذارم جلوش تا ورق بزنه اما هنوز براش نخوندم ،کارتون تا حالا براش نگذاشتم، به کارتونهای شبکه پویا که فارسی هست علاقه نداره، فقط یه کارتون بود (پیتر رابیت) از شبکه جم میدید که خیلی دوست داشت، خیلی تمایل دارم از راهنماییتون استفاده کنم و نظرتون رو بدونم. از چه زمانی دی وی دی هایی که گفتم و کتاب قصه رو شروع کنم؟ از چه کارتونهایی استفاده کنم که جذاب باشن؟ چطور میتونم در کارگاه ها شرکت کنم؟ داشتن یک برنامه هفتگی رو مناسب میدونید یا صرفا بر اساس تمایل دخترم پیش برم؟ حداقل چند ساعت در روز باید براش کارتون پخش کنم؟ از اینکه وقت میگذارید و پاسخگو هستید ممنونم. پاسخ: همه کارهای شما درست و اصولی بوده و مهم پشتکار و صبر شماست در ادامه این راه / پرورش کودک دوزبانه یا آموزش زبان به کودک ؟
زن و شوهر ساکن اروپای شمالی و نگرانی از بابت فارسی فرزندشان سلام و خسته نباشید، پسر من ۱۳ ماهشه و ما سوید زندگی می کنیم. نگرانی بابت زبانهای سویدی و انگلیسی ندارم. چون به محض شروع مهد باهاش کار میشه. بیشتر نگران فارسیش هستم. می خواستم بدونم آیا شما پیشنهادی برای یادگیری زبان فارسی دارید که خانوادم بتونن از ایران تهیه کنن و برای ما بفرستند؟ ممنون پاسخ اصلا نگران نباشید! البته فقط به یک شرط و اون اینکه توی خونه شما فقط و فقط فارسی حرف بزنید. کودکتون هم اگر به زبان دیگه ای حرف زد یا جواب داد باز شما فارسی جواب بدین و البته بهش هم نگین که فارسی حرف بزن و البته بهتره که کارتون های فارسی رو ببینه و می تونید بگید از ایران براتون بفرستن. منظورم به هیچ عنوان کارتون آموزشی نیست بلکه کارتون های معمولی. اینجوری کودک شما فارسی یاد می گیره
2738
زن و شوهر فارس و ترک و زبان فرزندشان سلام یک سوال داشتم همسر من ترک است ومن فارس من وهمسرم با کودکم فاسی حرف میزنیم وخانواده همسرم که کودکم هر روز 2ساعت با آنها میگذراند ترکی .بنظرشما برایش درتکلم مشکلی پیش نمیاید کودکم18ماهه است.با تشکر پاسخ: هیچ مشکلی در بلند مدت پیش نمی آید و تحقیقات ثابت کرده که کودکان دوزبانه پیشرفت تحصیلی بالاتری هم دارند. ممکن است به طور موقت کودک شما دیر حرف بزند یا دوزبان را در ابتدا با هم مخلوط کند که تمام این مسایل موقتی خواهد بود و برطرف خواهد شد. اگر از من می شنوید زبان سوم یعنی انگلیسی را هم برای او با گذاشتن کارتون ها شروع کنید و نگران هیچ چیزی هم نباشید و به حرف متخصص نماها هم گوش نکنید. هر تحصیل کرده ای متخصص نیست
کودکان دوقلوی نه ماهه سلام و خسته نباشید دو سوال ازتون داشتم: 1)من دوقلوی دختر و پسر نه ماهه دارم آیا در این سن هم میتوانم فرزندانم را در معرض زبان دوم قرار دهم؟ 2)اگر کودک توجهی به کارتون زبان دوم نکرد همینکه در حین انجام کار دیگر این صدا در گوشش باشد هم اثر دارد یا حتما باید توجه اش جلب باشد؟ ممنون پاسخ: سن کودکان شما بسیار مناسب است چون آنها در سن تقلید صداها قرار دارند. شما در حدود یک سوم تا نمی از اوقات بیداریشان محیط اطراف آنها را فقط پرکنید از زبان انگلیسی از طریق: اگر می توانید حرف زدن خودتان و همچنیم کارتون ها و فایل های صوتی مناسب سنشان. به هیچ عنوان هیچ کاری را به بچه اجبار نکنید مثلا از او نخواهید رویش را به تلوزیون برگرداند و فلان صحنه کارتون را ببیند. بعد از مدتی در حدود چند ماه کودکان شما خود علاقه مند و پیگیر خواهند شد
کودک دوزبانه ترک--فارس سلام یک سوال داشتم همسر من ترک است ومن فارس من وهمسرم با کودکم فاسی حرف میزنیم وخانواده همسرم که کودکم هر روز 2ساعت با آنها میگذراند ترکی .بنظرشما برایش درتکلم مشکلی پیش نمیاید کودکم18ماهه است.با تشکر پاسخ: هیچ مشکلی در بلند مدت پیش نمی آید و تحقیقات ثابت کرده که کودکان دوزبانه پیشرفت تحصیلی بالاتری هم دارند. ممکن است به طور موقت کودک شما دیر حرف بزند یا دوزبان را در ابتدا با هم مخلوط کند که تمام این مسایل موقتی خواهد بود و برطرف خواهد شد. اگر از من می شنوید زبان سوم یعنی انگلیسی را هم برای او با گذاشتن کارتون ها شروع کنید و نگران هیچ چیزی هم نباشید و به حرف متخصص نماها هم گوش نکنید. هر تحصیل کرده ای متخصص نیست
سلام آقای دکتر قبلا نوشته بودم دخترم فقط به سی دی های گوگو علاقمنده و تنها اونها رو میبینه شما توصیه کردید پپاپگ بذارم.بسیار علاقه نشون داده و روزی 2 ساعت میبینه. علاوه بر این گاهی برای تنوع Curious Georgeو Brainy babyو dora رو میبینه و علاقه نشون میده در طول روز نیم ساعتی هم براش ترانه ی صوتی پخش میکنم. بازدهی خاصی تا حالا ازش ندیدم .البته به توصیه شما من اصلا ازش امتحان نگرفتم سوال اینه که دیدن کارتون و شنیدن ترانه صوتی تا چه اندازه میتونه من رو به هدف که همون دو زبانگیه نزدیک کنه جدای از اینکه گفتید یکی از والدین باید باهاش صحبت کنه. پاسخ: این که کودک شما علاقه نشون می ده خودش خیلی خوب هست. پرورش کودک دوزبانه نه گنج قارون می خواهد نه عمر نوح اما صبر ایوب می خواهد و پشتکار و مداومت. کار خوبی کردین که از بچه امتحان نگرفتین. شما اگر کودکتون دوساله باشه تا یک سال آینده اگر این راه رو ادامه بدین تحولات خیره کننده ای خواهید دید . اگر زیر دوسال باشه ممکنه بیشتر زمان ببره اما ریشه ای خواهد بود و بعد از دوسالگی سرعت پیشرفت از کودکی که از دوسالگی شروع کرده است بسیار بیشتر خواهد بود. شما اگر خدای نکرده بی سواد مطلق هم باشید و نتوانید حتی یک کلمه با کودکتان سخن بگویید باز هم کودک شما از کارتون زبان خواهد آموخت. چه بسا کودکانی که در یک خانواده بی سواد در مقابل کارتون به صورت مستمر قرار گرفته اند از برخی کودکانی که مادرشان مثلا ارشد ادبیات انگلیسی داشته است موفق تر بوده اند! فقط به این دلیل که کودک خانواده بی سواد آموزش غیر مستقیم می بیند و کسی اورا اجبار نمی کند، از او امتحان نمی گیرد و چیزی را به او آموزش نمی دهد! کودک خود به صورت جذب طبیعی از محیط می آموزد! اما گاه کودکی که مادر باسواد دارد به دلیل بی طاقتی مادر مدام تحت فشار قرار می گیرد و نتیجه معکوس می شود!
سلام آقای دکتر واااای من خیلی وقته به اینجا سر نزدم وخیلی عقبم من یه گزارش از پسرم میدم لطفاً راهنماییمون کنید برا اقدامات بعدی در ضمن جریان این کلاسا چیه متاسفانه فرصت خوندن پستاو وبلاگ رو ندارم خب پسر من از تغریباً ١٥ ماهگی با سی دی هایی از قبیل مامی اند می و یه سی دی ترانه های معروف از قبیل بابا بلک شیپ و هند شولدر و ... و از ٢٠ ماهکی هم پپاپگ پیشرفت خوبی داشته البته قبل از ١٥ ماهگی و بعدش سیمپلی کیدز رو هم گوش داده خلاصه الان خودش لغات را به کار میبره اللبته تعدادشون انکشت شماره ولی همینا رو من اصلاً نه براش تکرا. کردم نه از ش پرسیدم خودش رفته با پدرش سوپری خرید گفته تنکیو یا تو فروشگاه عکس سیب دید گفت اپل و چند مرتبه دیدم به کتاب میگه بوک به ماشین میگه کار البته خیلی کم ولی گاهی میگه البته ناخودآگاه اعداد را تا ١٠ میشمره abcd چند تااز شعر ها رو حفظه بعضی ها وو تا دو بیت هم شده بدون اینکه ببینه یا گوش بده میخونه و خیلی از ترانه ها روهم همیخونی میکنه. درضمن فارسی رو هم خیلی خوب صحبت میکنه الان براش کتاب میخونم خودش برا شعرا قافیه میسازه داشتم براش از رو کتاب جدید شعر میخوندم گفتم .... خورشید هنوز قافیه رو نگفته بودم که خودش گفت خندون البته تو کتاب چیز دیگه ایی بود واین خیلی عالیه که خودش میسازه در ضمن ٢٤ تیر ٢ سالش شد پاسخ: باید به شما نبریک گفت و سرگذشت شما پاسخی به کسانی است که به امکان یادگیری زبان از کارتون توسط کودک به دیده تردید می نگرند. البته فایل های صوتی هم نقش داشته اند اما اگر کارتون با تصویر نبود و تنها فایل صوتی در میان بود امکان نداشت کودک شما با دیدن اشیا نام آنها را بگوید. همین کارتون پپاپیگ که می گویید نگاه کرده است تاثیر بسزایی در این روند داشته است. یادتان باشد اگر شما کودک زیر شش سال را ده ترم هم کلاس زبان فرستاده بودید به این فهم زبانی نرسیده بود. تنها توصیه من به شما این است که با مواد متنوع از قبیل صحبت کردن، کارتون و فایل صوتی در حدود یک سوم الی نیمی از وقت بیداری کودکتان، او را در معرض زبان دوم قرار دهید و نه هرگز چیزی را مستقیما به او آموزش دهید و نه از او آزمون بگیرید اما برای چند سال این مسیر را ادامه دهید و نتیجه را ببینید. مسلما این بهترین هدیه شما به کودکتان خواهد بود و او در آینده از شما سپاسگزار خواهد بود. در ضمن تاخیر در حرف آمدن یا مخلوط حرف زدن از اتفاقات شایع برای کودک چند زبانه است که پس از مدتی خود به خود برطرف خواهد شد.بازهم مرا در جریان پیشرفت های کودکتان قرار دهید.
سلام آقای دکتر.من چند جا در مورد توانایی دخترم پرسیدم کسی جواب نداده ممنون میشم نظرتونو بدونم .دختر من 2 سال و چند روزش هست ما اصالتا ترک هستیم شمردن اعداد 1 تا 10 فارسی و انگلیسی و کمی ترکی خواندن اعداد 1 تا 10 انگلیسی و فارسی الفبای انگلیسی بصورت کامل هم حروف بزرگ و هم کوچیک اسم 15 تا حیوان هم فارسی و هم انگلیسی با صدا و شکل حیوانات 4 تا 5 شعر فارسی با کمی مکث 2-3 آهنگ انگلیسی با زبون خودش نقاشی اکثر شکلهارو میشناسه ولی فقط خط خطی میکنه وسایلی که روزمره استفاده میشه مثل مداد و کتاب و میز و میوه ها و شکل ها و اعضای اصلی بدنش رو اکثرا به انگلیسی و فارسی و چند تاشونم ترکی میدونه 12 رنگ مداد رنگی رو با طیف رنگیش میشناسه من از بچگی براش بی بی انیشتین گذاشتم و خودم هم باهاش کار کردم البته خیلی کم.الان مجموعه بی بی برینی و چند تا دیگه رو هم داره شما پیشنهاد دیگه ای دارین؟از کی میتونم کلاس زبان بذارمش؟؟؟؟؟؟ممنون میشم جواب بدین. پاسخ: بسیار خوبه که شما به پرورش هوش و استعداد فرزندتون علاقه دارین و براش تلاش می کنین. فرزند شما هم به تلاش های شما پاسخ مثبت داده و این بسیار خوب و امیدوارکننده هست فراموش نکنید که هرگز به کودکتان آموزش مستقیم ندهید و تنها راه آموزش غیر مستقیم از طریق بازی است. کارتون هم نوعی اسباب بازی و سرگرمی برای بچه به شمار می آید و نباید از آن غافل بود. در واقع کاری که کتاب برای بزرگسالان انجام می دهد اسباب بازی برای کودک انجام می دهد. به شما پیشنهاد می کنم که ابدا برای کودک زیر شش سال به فکر کلاس و آموزش و آموزشگاه نباشید و با حرف زدن با کودک، گرفتن مربی زبان خارجی که تنها با کودک به زبان خارجی حرف بزند و بازی کند و نمایش کارتون های مناسب و غیر آموزشی برای کودکتان این راه را ادامه دهید. لطفا مطالب این وبلاگ خصوصا بخش مشاوره با والدین را بخوانید. http://zabanefarda.blogfa.com
همگان می دانند که یاد گیری هر مهارتی از کودکی نهادینه و ریشه ای است و مایلند کودکانشان از همین حالا زبان را بیاموزند تا به مشکلات خودشان برخورد نکنند این یک حس دلسوزانه و مسئولانه است و جای تشویق دارد اما فراموش نباید کرد که: آموزش زبان به کودک با پرورش کودک دوزبانه فرق دارد. اولی با متد و کلاسیک است سوهان روح کودک و کشنده خلاقیت او و دومی تنها در معرض زبان دوم قرار دادن کودک است از طریق جذب طبیعی از محیط بدون هرگونه فشار و اجبار
2706