2733
2734

🌸# رشد کنترل ادرار در ۱۸ ماهگی

دکتر مهدی شریعتمداری

اکنون مثانه و اعصاب کودک شما به حدی تکامل یافته است که کودک می تواند اخطار بیشتری به شما بدهد، ولی سیستم هنوز به تنظیم نیاز دارد.

چگونه می توانید کمک کنید:

_ تمام موارد موفقیت کودک را تحسین و از شکست ها به طور کامل چشم پوشی کنید.

- انتظار نداشته باشید کودکتان شب ها خود را خیس نکند زیرا هنوز ظرفیت مثانه به اندازه کافی زیاد نشده است.

- همیشه موفقیت ها را تحسین کنید:

هر بار که کودک شما با موفقیت از لگن استفاده می کند کاری کنید بفهمد شما چقدر از این موضوع راضی و خشنود هستید.

شاد باشید و ایام بکام. دکتر مهدی شریعتمداری

👭👇به "کانال" گروه کودک من، دنیای من بپیوندید👇👬

https://telegram.me/DrShariatmadari

طوفان مهمان دریاست، نه صاحب‌خانه‌ی آن!

🌸 # رشد کنترل ادرار در ۲۱ ماهگی

دکتر مهدی شریعتمداری

در حدود این سن کودک شما احتمالا تکرر ادرار پیدا می کند. این موضوع و نیز افزایش دفعات خیس کردن، طبیعی است.

- آرامش خود را حفظ کنید. زمان نشستن روی لگن را افزایش ندهید.

- از شکست ها کاملا چشم پوشی کنید:

اشتباه کردن در این سن برای کودک شما طبیعی است. هر وقت خود را خیس کرد بدون جاروجنجال کردن صرفا لباس او را عوض کنید.

ببین منم به همین مشکل خورده بودم.😢خانمای اینجا بهم دکترساینا رو معرفی کردن و منم از یکی از دکتراش ویزیت آنلاین گرفتم از خونه. و خیلی راضی بودم و مسالمم حل شد😍 بیا اینم لینکش ایشالا که مشکل توهم حل بشه😘

🌸# رشد کنترل ادرار در ۲ سالگی

دکتر مهدی شریعتمداری

کودک شما از اینکه می تواند به تنهایی سر لگن برود بسیار به خود می بالد. ممکن است از شما بخواهد که وقتی که روی لگن است او را تنها بگذارید.

- اگر دوست دارید از توالت استفاده کند، کاری کنید که به راحتی به آن دسترسی داشته باشد، محل نشستن برای او خیلی بزرگ نباشد، و نور کافی در فضا موجود باشد.

- به اندازه نیاز کودک به او آزادی بدهید و او را حمایت کنید. از اشتباهات او خشمگین نشوید. این امر حس استقلال و غرور او را تقویت و کنترل ادرار او را تسریع می کند.

- کمکش کنید مستقل شود:

کاری کنید بدون کمک شما به توالت دسترسی داشته و اندازه محل نشستن برای او مناسب باشد. در همان نزدیکی باشید زیرا ممکن است به کمک شما نیاز پیدا کند.

🌸 # رشد کنترل ادرار در ۲/۵ سالگی

دکتر مهدی شریعتمداری

کودک شما آنقدر به خود اعتماد دارد که از شما می خواهد در طول روز پوشک به او نپوشانید، و قادر است اغلب موارد خشک باقی بماند.

- اگر کودک بخواهد، به جای پوشک برای او شورتهای ضخیم آموزشی تهیه کنید.

- انتظار نداشته باشید شب ها خشک بماند یا خود را زیاد خیس نکند.

شورت های آموزشی تهیه کنید:

شورت های ضخیم مخصوصی وجود دارد که وقتی کودک خود را خیس کند، بیش از شورت های معمولی رطوبت را در خود نگه می دارند کودک را به استفاده از آنها تشویق کنید.

2731

🌸 # کنترل ادرار در ۳ سالگی

دکتر مهدی شریعتمداری

اگر کودک خود را قبل از خوابیدن به توالت ببرید، ممکن است شب خود را خیس نکند. معمولا این کار مزاحم استراحت وی نمی شود.

- قبل از خوابیدن او را به توالت ببرید.

- اگر سه شب متوالی خود را خیس نکرد، کم کم شب ها به او پوشک نپوشانید.

- یک لگن کنار تختخوابش قرار دهید تا اگر احساس نیاز کرد از آن استفاده کند.

برای کمک به خشک ماندن او:

یک لگن کنار تختخواب کودک خود قرار دهید تا اگر شب هنگام بیدار شد از آن استفاده کند. تا مدتی کماکان یک لایه پلاستیکی محافظ رطوبت در رختخواب او قرار دهید.

شهلا:

اصول اصلی و اساسی در موضوع آموزش #توالت رفتن کودکان :

@childpsychology

می دانیم در این مورد بیش از هر مورد دیگری پدرو مادر با فرزند خودشان مشکل دارند، و میدانیم متاسفانه رعایت نکردن اصولی در این زمینه میتواند همان 15 آسیب مذکور را در پیش داشته باشد. این اصول بدین قرارند :

1- باید بدانیم که آموزش توالت یک آموزش است، و به هیچ وجه، به هیچ وجه یک انضباط یا یک باید و یا یک اصل اخلاقی نیست. متاسفانه در برخی فرهنگها تصور میکنند که کودک را باید به چنین کاری وا داشت، که متاسفانه متوجه نیستند که احتمال همه 15 آسیب گفته شده را برای فرزندشان رقم میزنند، لذا کودک ما باید برای این کار آماده بوده و ما آگاهی، مهربانی، حوصله و وقت کافی را داشته و با رعایت اصولی این آموزش را به پایان برسانیم.

@childpsychology

2- این عمل کاملا مرتبط با توانایی و مهارت حسی حرکتی کودک دارد و کاملا به راه رفتن او مرتبط است، یعنی آن زمانی که راه میرود توان فرا گرفتن این آموزش را پیدا کرده ، اما بیشتر متخصصین توصیه میکنند بعد از اینکه 3 ماه راه رفتن کامل و راحت خودش را پشت سر گذاشت ، از نظر فیزیکی آماده است که این آموزش لازم را در این زمینه فرا بگیرد.

@childpsychology

3- تفاوت زیادی بین آمادگی فیزیکی و آمادگی روانی است. بسیاری از بچه ها به دلیل برخورد ها و یا برداشت های گذشته و یا خواهر و برادر های بزرگتر با ادرار و مدفوع مشکل دارند و یا به خاطر برخورد خدمتکاران با اونها احساس بدی دارند. لذا آمادگی روانی کودک هم برای پذیرفتن آموزش دستشویی و هم جهت همکاری با ما و میل او به رشد و تکامل مساله اصلی و اساسی است و چون این کار به مقدار زیادی مرتبط به خلق و خوی کودک است برخی از بچه ها همکاری کرده و کار آموزش به راحتی انجام میگیرد. اما در برخی از بچه ها که به دلیل نوع برخورد و خشمی که با ما پیدا کردند وقتی از آنها درخواستی میشود کاملا آن را نادیده میگیرند لذا با این مساله مشکل زیادی پیدا میکنند.

@childpsychology

4- برخی از بچه ها باید در ذهن خودشان دلایل موجهی داشته باشند تا حاضر به انجام این همکاری باشند زیرا از نظر آنها آنچه که تابحال اتفاق می افتاده نه تنها خوب بوده بلکه بهترین بوده آنها همچنان مایل هستند که در پوشک خودشون آنچه را که لازمه انجام بدهند و انتظار دارند که هنوز هم بدون هیچ قید و بند و محرومیتی و یا رفتن به سمت دستشویی عمل دفع را در همان پوشک خود انجام بدهند.کودکی خود را در ارتباط با آن میبینند و هیچ تمایلی به جهت بزرگ شدن ندارند معلوم است که اگر چنین احساسی دارند ما مشکل روانی دیگری با فرزندمون داریم که به دلایلی مایل به ماندن در کودکی و رفتار کودکانه هست تا اینکه قدم فراتر بگذارد و بزرگ شود لذا ما باید مطمئن بشیم فرزند ما از لحاظ فیزیکی و روانی اماده است و این را میشود به این صورت انجام داد که در منزل خودمان انزمان که پدر و مادر به دستشویی میروند و یا احتمالا در محیطهای آموزشی ان زمانیکه بچه ها چنین میکنند به آنها نشان داد و به نوعی این منظره و تجربه را نشان داد که چه کار خوبی است و تو هم به زودی چنین خواهی کرد و با این کارت خودت خوشحال و راضی خواهی شد و ما رو هم خوشحال میکنی و ما هم برای تو کارهایی که تو دوست داری میکنیم.یعنی باید بوسیله آزمایشی میل و اشتیاق او را چک کرد و اگر تمایلی در او دیدیم و سن او حتما از 18 ماهگی گذشته است در زمینه آموزش را شروع کرد البته بسیاری باورشون این است که این کار رو باید به بعد از دو سالگی موکول کرد که با توجه به خلق و خو و توانی که دارند با کوشش کمی از عهده چنین آموزشی برآیند.به هر حال اگه این اصول رعایت نشوند هم میتواند موجب هریک از 15 آسیب گفته شده شود و هم کودک از طریق جنگ و جدالش با ما نه تنها دست به چنین همکاری نزنه بلکه درست برعکس در وقتیکه این کار رو به نوعی آسیب زننده میبینه مدفوع خودشو رها میکنه و مشکلاتی برای ما بوجود بیاره و احساس بدی رو در خودش موجب بشه.به هر حال باید مطمئن بود فرزند ما هم به لحاظ روانی و هم فیزیکی آماده است.

بقيه در قسمت بعد🔽🔽

@childpsychology

2740
یه دنیا ممنون دوست مهربان،انشاالله بتونم جبران کنم عزیزم

خواهش میکنم. باز یه سری پست صوتی هم دارم ولی نمیدونم چطور برات بفرستم. مال خانوم پریسا قیاسی هست موسسه مامیران. باز اگه اونم نتونستی پیدا کنی همینو ریپلای کن من آیدیمو بدم که بتونم برات بفرستمشون.