2737
2739
عنوان

مــادر کـافــی باشــیم

| مشاهده متن کامل بحث + 775428 بازدید | 7348 پست
مامان سارا اینایی که میگم رو امتحان کن(البته هر بچه به اندازه نیازش حتما می خوره)
استفاده از ظرفهایی با طرح و رنگ کودکانه. مثلا ظروف سرامیکی به شکل جوجه و گاو و شیر(در مورد بچه های من خیلی موثر بود) یا ظروف چینی با طرح بچگونه
تزیین بشقاب غذای کودک(غذاها رو به شکلهای مختلف توی ظرفش بچین بعد بگو گوشش رو بخور چشمش رو بخور ...)
اصرار و اجبار رو کم کن و اصلا حرص نخور چون بچه می فهمه و لجبازی می کنه اگه رفت و برگشت(مثل دختر من) به روی خودت نیار فقط گاهی صداش کن بگو دیگه نمی خوری اگه باز میل داشته باشه خودش میاد و طلب غذا می کنه
بهش اجازه بده خودش بخوره هرچند خیلی کثیف کاری کنه و بریز و بپاش داشته باشه
غذاها و میان وعده رو ساعت بندی کن
نزدیک وعده غذایی بهش هیچی نده اگه حتی گریه کنه
میان وعده رو هم کوچیک بگیر و متنوع حتی میان وعده رو هم با تزیین بهش بده بخوره یا بصورت جایزه

این کارهایی بود که خودم برای بچه هام انجام دادم و امتحان کردم
موفق باشی عزیزم
مراقب باش به کسی که "می خزد" حرف هایی را نزنی که موقع "پرواز" فهمیده ای.

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید.

ممنونم از راهنماییهاتون
مصی جان اصلا اصرار نمی کنم. گاهی محو بازی هاش میشه یادش میره که باید غذا بخوره یه دونه بیسکوییت تو دستش بدم همین طور تا یک ساعت تو دستش نگه میداره و در کنارش مشغول بازی میشه انگار یادش میره اون تو دستشه بعد من گهگاه بهش یادآوری میکنم بخوره و یک گاز کوچولو میزنه و دوباره همین کار ادامه داره

ایده هات رو دوست داشتم ممنون . مخصوصا خوردن گوش و چشم و.... :)
گاهی غذاهاش رو تو ظرف و ظروف اسباب بازیش میدم خیلی لذت میبره و با علاقه می خوره از این راه خوب جواب گرفتم.
گاهی اوقات هم اجازه میدم خودش همکاری کنه تو پخت و پز و درست کردن لقمه و پوست کندن سیب زمینی و... اینم دوست داره ولی همه ی اینها همیشه و همه جا مقدور نیست

یه توصیه ای که دکتر به من کرد هم میگم شاید مفید واقع شه . اون اینه که قبل از وعده های اصلی خوراکی های سرد و آب و نوشابه و آب میوه های سرد ندیم

مامان طلا و مامان سارای عزیز خوشحالم که میبینمتون :)))

من برای غذای اتوسا تایم ندارم فک کنم باید این رو هم ساماندهی کنم :)
در کل آتوسای من نه بد غذاست و نه خوش غذا. یک دفعه عاشق یه میوه میشه و بعد از چند روز عمرا دیگه نمیخورتش.
منم مثل شما اصلا برای غذا بهش اصرار نمیکنم چون میدونم اگه گشنه باشه خودش میخوره :)

توی یه برنامه ایی چند روز پیش میدیم که میگفت باید توجه کنیم که بچه هامونو به پرخوری عادت ندیم چون بچه ها حجم معدشون دستشون نیست و نمیفهمم که کی سیر میشن و هرچقدر که ما جلوشون غذا بذاریم میخورن که این در نهایت به پرخوریشن منجر میشه و وزنشون بالا میره.
2731
ممنون از همه دوستان. در مورد موضوع هفته آینده هم فکری بکنید. :) در مورد تغذیه من خدا رو شکر هیچ وقت مشکلی نداشتم. هر وقت گشنه باشه هیوا غذا میخوره اگه نباشه نمیخوره. تغذیه هم باید دارای اصول و قوانین خاص خودش باهش. تایم غذا تایم بازی و تی وی دیدن و حرف زدن نیتس. مشخص شدست نه اینکه بچه 2 ساعت با غذاش باز یکنه آخر هم نخورده بلند شه. ما تایم غذا خوردن مشخصی داریم. در اون تایم هیوا غذاشو خودش میخوره وقتی ما همه خوردیم میز جمع میهش و اگر هیوا بهانه گیری کنه یا نخواد بخوره راحت بلند میشه و باید بره. غذاشو میذارم هر وقت گرسنه شد خودش میخواد گرمش کنم و میخوره. ابدا نوع غذا رو براش محدود نکردم. هیوا همه نوع غذا میخوره. اینطور نیست بگه اینو دوست دارم یا ندارم. اگر هم دوست نداشته باشه مثل تک و توک غذاها مثلا فسنجان. من درست میکنم هیوا میشینه اما جمله دوست ندارم ممنوع هست. شده برنج سفید میخوره اما نمیگه دوست ندارم اه اه این چیه و از این حرفا. براش توضیح دادم گاهی بادی طبق میل دیگرانی که دوستشون داره غذا درست شه و غذا نعمت خداست و باید بهش ارزش بده. کارگاه آشپزی هم داریم کمک میکنه و همه کارهارو خودش انجام میده و میفهمه درست کردن یک غذا چقدر وقت و انرژی میبره. وقتی میهر خونه مامانم کم غذا میخوره به مامانم هم گفتم اصلا بهش اصار نکنه. بچه ها اگر گرسنه باشند غذا میخورن. قبل از غذا هم نوشیدنی شیرین و شکلات نداریم. چیپس و پفک هم خیلی خیلی کم. فقط گاهی پفک. با اینکه بزرگ شده اما بشقاب و قاشق چنگالش رو مدام عوض میکنم که خسته نشه. ما با هم میز رو میچینیم و جمع میکنیم. راستی مامان سارا قرص جویدنی wellkids رو امتحان کن بهترنی قرص دنیایست الان برا تقویت بچهه ا. البته میتونی با نظر دکتر سارا از شربت اشتها آور باریج هم استفاده کنی. خیلی خوبه هم گیاهی هست هم بطور طبیعی اشتهای بچه رو تحریک میکنه. من وقتی هیوا 2 ساله بود با دستور پزشکش 1 ماه یک روز در میان از این شربت استفاده کردم. موفق باشید همگی.
فروغ عزیزم بچه ها دمدمی مزاج هستند. حتی در مورد غذا. :) این طبیعی هست که آتوسا یروز میوه بخوره یک هفته طرفش هم نره. البته در مورد شیر و میوه اگر سعی کنی هر روز یطوری بهش بدی خیلی خوبه. من اصلا میوه دوست ندارم بچه ها و گوشت و مرغ هم اصلاااااااااااااااا. زمانی که باردار شدم بزور میوه و مرغ و گوشت میخوردم خیلی خوب غذا میخوردم چون میدونستم عادات غذایی مادر و نوع غذاهایی که در بارداری میخوره در تغذیه بچه در آینده بسیار زیاد تاثیر داره. الان هیوا خدا رو شکر گوشت مرغ راحت با لذت میخوره. میوه هر روز میخوره. خودش میره سر یخچال برمیداره. البته بهتره هر روز عصر یک ظرف پر از یموه سر میز باشه تا بچه ببینه و بخوره. از آجیلها غافل نشید هفته ای دو بار ظرفی رو پر از آجیل کنید و بذاردی روی میز. برگه و قیصی و انجیر و مویز بچه ها خیلی خوبه. حتما در ظرفی داشته باشید. انواع عرقیات بنا به طبع بچهه ا همیشه در یخچال باهش. من یک قمقمه هیوارو غالبا میکنم پر از عرق کاسنی و میذارم در یخچال بجای آب میخوره. اگر بچه میوه دوست نداره خوردش کنید در ظرفی خوشگل روش شیره شکر بریزید کم البته تزئینش کنید کنارش کمی بستنی بذارید و یک اسم جادویی هم براش بذارید. مثلا سالاد جادویی پری کوچولو :) من وقتی هیوا میوه نمیخورد از این روش استفاده کردم و فوری جواب داد. در غذا و میوه و کلا تغذیه از نیروی تخیل و تجسم کودکانه بچه ها استفاده کنید. خلاق باشید و از ذهن بچه ها چیزی بیرون بکشید و با داستان و تخیل یا حتی با استفاده از دوستان خیالی بچهه ا کار یکنید خودشون بطرف غذا ترغیب بشن. امیدوارم کمک کرده باشم.
علل متفاوتی برای بی اشتهایی کودکان به غذا ، وجود دارد.

علت اول- وجود نوعی بیماری در کودک. هر نوع بیماری یا داروی مصرفی ای که موجب زخمهای دهان ، تغییرحس چشایی کودک ، کاهش اشتها ، تهوع و استفراغ شود والبته وجود تب خفیف نیز موجب کاهش اشتهای کودک می شود . در طول دوران مریضی یا نقاهت ، به دلیل کمتر شدن فعالیت کودک ، وی اشتهای کمتری نسبت به غذا خوردن پیدا می کند . ولی نگران نباشید بازسازی بدن کودکان بسیار سریع است. پس از مریضی ، با مراقبت بیشتر، کودک شما به راحتی به وضعیت اولیه باز می گردد. فقط باید مراقب باشید ، کمبود غذایی او به سوء تغذیه نیانجامد که اثرات مخرب آن به سختی جبران پذیر است.

شما با مشورت کردن (هر2 تا 3 ماه یک بار) ، نبودن این علائم و اطمینان از عدم وجود انگل در روده های کودکتان، می توانید مطمئن شوید که دلیل بی اشتهایی او مریضی نیست.

علت دوم- وجود سوء جذب یا حساسیت های غذایی در کودک . ممکن است روده های کودک، به یک نوع ماده غذایی مثل پروتئین موجود در گندم (گلوتن) حساسیت داشته باشد. از این رو مواد غذایی به راحتی جذب دیواره روده نمی شود. و یا در اثر مصرف یک ماده غذایی خاص ، در بدنش عوارض خاصی به وجود آید که موجب ترس کودک از غذا و غذا خوردن شود.

برای اطمینان از عدم وجود چنین حالتی ، برنامه غذایی و میزان مصرف ازهرغذا را درطول مدت 3 هفته یادداشت کنید ، به این ترتیب متوجه خواهید شد چه غذاهایی را دوست ندارد. چه غذاهایی ، با چه فرم و چه حرارتی (با کدام مواد اولیه) را بهتر می خورد. به این ترتیب برنامه غذایی که برای کودک تعیین خواهید کرد ، بر اساس علایق او وبه روش جانشینی خواهد بود که بعداً در مورد آن توضیح خواهیم داد.

علت سوم- در دسترس نبودن غذاهای کافی وسالم برای کودک . گاهی غذای کافی و مقوی در اختیار کودک نیست و گاهی والدین ، موادغذایی سالم ، نظیرسبزیجات شسته و پوست کنده ، میوه های شسته و آماده خوردن ، دانه ها و مغزهای مقوی مثل آجیل، لبنیات تازه و ... را در اختیار کودک قرار نمی دهند و در عوض به عنوان میان وعده ، به او شیرینی و شکلات و یا تنقلاتی می دهند که کالری زیاد دارد و محتوی " نوترینتی " کمی است .

علت چهارم- وجود فشارهای روانی بر کودک . یک مشاجره خانوادگی ، یا وجود مشکلی در بین اعضاء دیگر خانواده ، برغذا خوردن کودکان ، خصوصاً کودکان باهوش تأثیر بسزایی دارد. اجبار کودک به خوردن ، و ترساندن او از پدرش یا هر قدرت دیگری و تهدید کودک برای غذا ندادن به خاطر عمل زشتی که انجام داده است همه از این مقوله اند.

علت های دیگر-رفتارهای غلط غذایی خانواده

وعده دادن کودک به شیرینی و تنقلات در عوض خوردن غذا

غذا دادن به کودک در برابر تلویزیون و کلاً در زمانی که حواس او مشغول کار دیگری است

ناز کشیدن های زیاد مادر واصرار زیاد وی برای خوردن غذا

غذا دادن در زمان های نامنظم و مکانهای مختلف نیز می تواند از علل بی اشتهایی کودکان باشد.

نیازهای تغذیه ای کودکان

از یک سالگی تا زمان بلوغ ، اغلب به عنوان دوران پنهان و خاموش رشد تعبیر می شود که دراین دوران ، رشد فیزیکی نسبت به سال اول زندگی و دوران بلوغ کمتر می باشد ودر این زمان است که شکوفایی رفتارهای اجتماعی، احساس و عواطف واستعدادها شکوفا می شود.

کودک بعد از یک سالگی ، هر سال به طور متوسط ، 2 تا 3 کیلوگرم افزایش وزن دارد و 6 تا 8 سانتی متر به قدش اضافه می شود . در این زمان ، بسیاری از والدین به دلیل تغییر در اشتهای کودک وکند شدن سرعت رشد ، نگران کاهش اشتهای کودک می شوند ؛ در حالی که این مسأله کاملاً طبیعی است و تا زمانی که روند رشد کودک بر اساس جداول رشد، صعودی باشد کودک نرمال است.

بسیاری از مادران شکایت می کنند که " کودک من به اندازه قبل غذا نمی خورد، وقتی کوچک تر بود بیشتر غذا می خورد و... " پاسخ این مادران ، این است که: " انتظار می رود این مسأله پیش آید، چراکه سرعت رشد نسبت به دروان کودکی آرام شده است و کودک به غذای خیلی زیاد ، نیاز ندارد . " اگر کودک کل وعده غذایش را هم نخورد ، والدین نباید شکایت کنند . به علاوه ، اشتهای کودک وابسته به سطح فعالیت اوست و بستگی به این دارد که آیا کودک سالم است یا بیمار. این را باید بدانید که در دوران کودکی ، علاقه ها و عدم علاقه ها به غذاهای مختلف به سرعت تغییر می کند و دوست داشتن یا نداشتن غذا تحت تاثیر غذا، ظاهر و طعم غذاست.

برای تعیین نیازهای تغذیه ای یک کودک ، لازم است در ابتدا وضعیت تغذیه ای او را مشخص کنیم ؛ به این معنی که بدانیم کودک رشد نرمال دارد یا خیر، به اندازه کافی قد گرفته است ؟ وزن او در محدوده نرمال است یا کمتر ؟

برای پاسخ به این سؤالات ، متخصصین تغذیه با استفاده از جداول مختلف، میزان رشد کودک را تعیین می کنند.

یک جدول خلاصه از نمودارهای موجود در زیر ارائه شده ( البته برای دسترسی به اطلاعات دقیق تر باید با یک متخصص مشورت کنید. )

قد متوسط در این سن

وزن متوسط در این سن

سن کودک

76سانتی متر

10کیلوگرم

1سالگی

82 سانتی متر

5/11 کیلوگرم

5/1 سالگی

86 سانتی متر

12 کیلوگرم

2سالگی

95 سانتی متر

5/14 کیلوگرم

3 سالگی

103 سانتی متر

17 کیلوگرم

4 سالگی

110 سانتی متر

19 کیلوگرم

5 سالگی

116 سانتی متر

5/20 کیلوگرم

6 سالگی

122 سانتی متر

23 کیلوگرم

7سالگی

پس از تعیین وضعیت تغذیه ای کودک ، نیازهای کودک بر اساس رشدی که باید داشته باشد تعیین می شود . حال نیازهای غذایی کودک چه هستند؟

به دلیل رشد و تکامل استخوان ها، دندان ها، ماهیچه ها و افزایش حجم خون ، نیاز به مواد مغذی کودک بر حسب واحدهای بدنی او بیشتر از بزرگسالان است.
البته فکر نکنم این جدول براساس ساختار بچه های ایرانی باشه
چون من توی رده سنی بچه های خودم(دوسالگی) کمتر بچه ای با قد 95 و وزن 14/5 دیدم
2738
برای حل هر مشکلی نیاز است که ابتدا علت آن را متوجه شویم . مادری که کودکش به اندازه کافی غذا نمی خورد و از دست ناز کردن های او به تنگ آمده ، و ازرشد نرمال کودکش نگران است ، به پزشک یا متخصص تغذیه مراجعه می کند که در این صورت پزشک درمورد عادات کودک از او چنین سئوالاتی خواهد کرد :
ساعات غذا خوردن کودک چگونه است ؟
مقدار غذایی که درهر وعده می خورد به چه میزان است ؟
در بین وعده های غذایی چه چیزهایی مصرف می کند؟
میزان فعالیت شدید کودک چند ساعت در روز است ؟
شما نیز باید ، حتما در ابتدا پاسخ این سؤالات را آماده کنید.

علل متفاوتی برای بی اشتهایی کودکان به غذا ، وجود دارد.
مرسی مصی عزیزم. هیوای من 4 سال و نیمشه..وزنش 19 هست قدشم 107 . البته سه ماه پیش. ماشالله هیوا قدش خیلی خوب بلنده فکر کنم از منم بالاتر بزنه.:)
ممنون از مطالب خوبت. دوستان خوب از روشهای زیادی میتونید استفاده کتید. میتونید فذاهایی رو خودتون اختراع کنید. برای بچه های بد غذا بهترین چیز وفده غذایی کم اما چر حجمه. از پنیر پیتزا زیاد استفاده کنید. راستی نظرتون درباره موضوع هفته آینده چیه؟
آیلا جان ایم محاسبات تقریبی هست. زیاد بهشون اهمیت نده. هیوای من همونطور که گفتم 4 سال و نیمست 19 کیلو هست با 107. یکی هم کوتاهتره و لاغرتر. :)

مامان طلا ممنون. قبلا در مورد اختلاف نظر والدین در تربیت کودکان صحبت کردیم. منظورت بحث در مورد تاثیر روابط عاطفی زن و شوهر بر کودک هست؟ اگر بله من هم موافقم. منتظر نظرات بقیه هستیم.
ساحل و مصی عزیز ممنون مطالب عالی بودن :)

خداروشکر اتوسا کاملا با نمودار رشد کرده و هم قد و هم وزنش نرماله....وقتی کوچک بود خیلی خیلی تپل بود و من
چقدر حرص میخوردم که چاق نباشه ولی الان نرماله...خدایا شکرت

با موضوع تاثیر عاطفی والدین موافقم.راستی من یه چنر روزی نت ندارم.
ساحل جون لطفا برام میلت رو بذار
2706