2733
2739

دوستان این مطالب رو بادقت بخونیم . از پوشک گرفتن  کاریه که فشار اصلیش روی دوش بچه هامونه، آگاهانه رفتار کنیم تا این مرحله رو بدون آسیب روانی بگذرونن. 

* پسر من هنوز یکسالشه ولی احساس میکنم برای هر مزحله ای باید خیلی قبلتر ها مطالعه کنیم تا در موقع لازم حضور ذهن داشته باشیم . 

*مطالب ۲۶ قسمت هست بعلاوه چند قسمت ابتدایی. 

لطفا تا پایان پست ها شکیبا باشید . 

لطفا این تاپیک رو‌مطالعه بفرمایید:من برای اقدام آماده ام یعنی چه؟

#پوشک_گرفتن

✅در گرفتن پوشک عجله نکنید. بلکه با برنامه ریزی و زمان بندی مناسب این کار انجام شود.

⬅هر کودکی طبق ویژگی های خودش٬ در یک سنی باید این کارانجام شود. و بهترین زمان برای این کار چند ماه بعد از شیر گرفتن است یعنی در ۲۷-۲۸ ماهگی.

🔷🔹زمانی که می خواهید کودک را از پوشک بگیرید٬ باید:

✅۱. کودک آمادگی بیان کارهای خود را داشته باشد. یعنی کلام بچه کامل شده باشد، و او دو-سه کلمه ای بتواند سخن بگوید. مثلا بتواند بگوید که دستشویی دارم.

✅۲. خود بچه باید حس کند که دیگر پوشک نمی خواهد و حس تعلق و وابستگی به آن ندارد. مثلا پوشک را از پایش میکند. بعضی از کودکان٬ به خاطر وابستگی زیاد به پوشک٬ وقتی که از پوشک گرفته می شوند٬ اصلا دستشویی نمی کنند و زمانی که پوشک می شوند٬ دستشویی می کنند.

✅۳. والدین باید در قالب یک سری داستان های مصور و تصویری مراحل دستشویی رفتن کودک را با استفاده از حس شنیداری به کودک یاد بدهند.

همان لحظه که داستان می گویید کودک همزاد پنداری می کند و یاد می گیرد.

✅۴. وقتی کودک را از پوشک گرفتید دیگر هیچ زمانی اورا پوشک نکنید حتی در شب. یک هفته٬ ده روز بیرون رفتن را تعطیل کنید. شبانه روز باید او را پوشک نکنید و اینطور نباشد که بگوییم حالا شب است و کودک نمی فهمد چرا که بحث اختیار در ادراک کردن کودک برای ما مهم است. واگر شب او را پوشک کنیم تداعی که برای او دارد این است که راحت است ولی وقتی ببیند باز است ناخودآگاه در خواب هم اختیارش افزایش پیدا می کند.

join @nooredideh

‍ 💦 برخی از کودکان با وجود کنترل ادرار در ماههای اول از #پوشک_گرفتن به ادرار ناگهانی مبتلا هستند که علت این مسئله 2 چیز است :

1 - چون احساس می کنن می تونن کاملا ادرار و مدفوعشون رو کنترل کنن، تا لحظه دفع خودبخودی، آن را به تاخیر می اندازد

2 - زمان عمل دفع را مساوی محروم شدن از مادر و بازی حساب می کند .

ببین منم به همین مشکل خورده بودم.😢خانمای اینجا بهم دکترساینا رو معرفی کردن و منم از یکی از دکتراش ویزیت آنلاین گرفتم از خونه. و خیلی راضی بودم و مسالمم حل شد😍 بیا اینم لینکش ایشالا که مشکل توهم حل بشه😘

بچه ها برایشان سوال است پشت در دستشوی چه میگذرد برای کودکتان یک لگن بخرید و با خودتان دستشوی ببریدش آنجا برایش کتاب بخوانید و برایش شعر بخوانید و یکی دو عروسک یا اسباب بازی پلاستیکی قابل شتشو برایش بگیرید که آنجا بازی کند.

دستشوی در ذهن کودک شما نباید تبدیل به فضای بسیار آلوده ای بشود و نباید او را از آمدن به دستشویی ممنوع کنید این فرصتی است که با دستشوی یا بازی از یکی از بحران های زندگی که از #پوشک_گرفتن است عبورش دهید. ولی اتفاق عبور از پوشک گرفتن خیلی سریع رخ نخواهد داد.

2731

یکی از چیزهایی که در از پوشک گرفتن خیلی مهمه و ما مادرها ذهنمون درگیر میشه اینه که چه موقعی بچه رو از پوشک بگیریم؟ یکی از مسائلی که اکثر مادرها با آن درگیرن اینه که بچه ها تقریباً در سن دوازده ماهگی ۱۳ ماهگی ۱۴ ماهگی شروع می‌کنن وقتی که پوشاک خودشان را خیس میکنن به پدر یا مادرشان میگن که پوشکم رو بکن، که خیس شده و من جیش کردم. این رو مادرها اشتباه می‌گیرن، که خب پس بچه من آمادگی داره که از پوشک بگیرمش و کنترل ادرارش رو به دست آورده. خیلی‌ها در این مواقع بچه خودشان از پوشک می‌گیرن. این موقع موقع درستی نیست.

ما دو مرحله داریم برای از پوشک گرفتن. یه مرحله از پوشک گرفتن ، مقدمه مرحله اصلیه. تو این قسمت کودک ما درسته وقتی ادرار میکنه و یا پوشاکش خیس میکنه به ما اطلاع می‌دهد. اما این به این معنی نیست که کنترل ادرارش را به دست آورده، این به این معنی است که وقتی خودش را خیس کرد و کارش را کرد و تمام شد متوجه میشه من جیش کردم. این قسمت آگاهی کودکه یعنی آگاه میشه از کاری که کرده باخبر میشه از کاری که انجام داده. این به این معنی کنترل نیست. کنترل بعد از این مرحله اتفاق می‌افته. پس این مرحله پیش آگاهی برای از پوشک گرفتنه.

این به این معنی نیست که بچه من الان آماده از پوشک گرفتنه و من باید از پوشک بگیرمش. این نکته مهمیه و خیلی مادرها این را اشتباه می گیرن و ما شاهد این هستیم که خیلی از مامان ها تو این مرحله میان میگن بچه من وقتی پوشاکش رو خیس میکنه و یا مدفوع میکنه میاد به من میگه من را عوض کن و یا میره خودش پوشکش رو میاره و یا خودش میره توی دستشویی میشینه و میگه بچه من الان آماده است و من می خوام از پوشک بگیرمش.

پس باید بدونیم این مرحله مرحله پیش آمادگی و اصلا ربطی به کنترل ادرار ندارد این خبر دار می شه از کاری که انجام میده و این مرحله خیلی خوبیه و یکی از نشانه ها اینه که بچه داره روند طبیعی رشدش رو میگذرونه اتفاقا همین مرحله است. داره به ما اعلام می‌کنه که من دارم اون مرحله رشد خودم را به درستی طی می کنم. از همین موقع که این اتفاق می افته تا موقعی که کودک کنترل ادرارش رو به دست میاره باید عرض کنم که یه چیزی حدود ده دوازده ماه طول میکشه.

#پوشک_گرفتن  {قسمت1}

#کانال_تربیتی_نوردیده 👇

Join @nooredideh

سن واقعی از پوشک گرفتن تقریباً دو سال و سه ماه، دو سال و ۴ ماه. یعنی اتمام و پایان دو سالگی باید اتفاق بیفته، یک تا دو ماه حتی تا ۳ ماه بگذره و ما اقدام کنیم به از پوشک گرفتن. پس این سن واقعی است و حتما این سن رو دقت کنید تا به بچه ها فشار نابجا ونا مناسب نیاریم. چون وقتی که خودمان عجله می کنیم برای پوشک گرفتن این پروسه رو به هم میزنیم. اصلاً طبیعی اینه که بچه ها تو سن دو سال نیم کنترل ادرار خودش را به صورت کامل به دست میاره، تازه همین هم سن همه بچه ها نیست. مثل راه رفتن مثل دندان دراوردن ما چطور الان همه به این نتیجه رسیدیم که درسته میگن بچه ها تا قبل از یکسالگی راه می روند ولی مثلاً ما بچه‌هایی داریم به صورت موردی که در سن ۱۴ ماهگی راه می رن. ۱۵ ماهگی راه میرن. قبلش تو مرحله چهار دست و پا هستن. آیا ما به این بچه‌ها فشار میاریم؟ هممون متفق القول هستیم که نباید به بچه فشار آورد.

این سن دو سال نیم که میگیم کنترل ادرار به دست میاد این هم به همان صورته. اگه بچه ای دو سال و ۷ ماه دو سال و هشت ماهش بود و هنوز کنترل ادرار شو به دست نیاورده ما هیچ اصرار و فشاری نباید بهش بیاریم که چرا این اتفاق ‌نیفتاد. چرا چون سن کنترل ادرار برای هر کودک متفاوته. این را به عنوان یک قانون باید بپذیریم مثل راه رفتن مثل دندان درآوردن. آیا ما همه بچه ها توسن شش ماهگی دندان در میان ؟یا تو سن هفت ماهگی؟ نه.  بر اساس ژنتیک، تغذیه و خیلی چیزهای دیگر ممکنه این تغییر کنه. بچه ای ممکن تو شش ماهگی دندون در بیاره و ممکنه بچه ای تو نه ماهگی یه یه دوتا دندون دربیاره و ما این را می پذیریم.

این هم که کنترل ادرار و اینکه حتماً تا سن دو سال نیمی بچه باید از پوشک گرفته بشه این یه قانونیه که ما خودمون میذاریم و یه قانون ذهنی از خودمانه و قانونی نیست که علم ثابت کرده باشه و یا عرف ویا کسی روش اصرارداشته باشه. ما توی این سنین یعنی تو سن دو سال و سه ماه دو سال و چهار ماه سعی میکنیم شروع کنیم که تا قبل از سن سه سالگی به امید خدا تمام بشه این پروسه و اصرار به عنوان قانون که باید حتماً این اتفاق بیفته رو کنار میذاریم.

#پوشک_گرفتن  {قسمت2}

#کانال_تربیتی_نوردیده 👇

Join @nooredideh

وقتی بچه رو از پوشک میگیریم یعنی کنترل ادرارش رو کامل به دست میاره باید یک ماه و نیم دو ماه دیگه منتظر باشیم که این بچه کنترل مدفوع اش را هم به دست بیاره این دوتا همزمان نیست. یه تاخیری داره. اول کنترل ادرار به دست میاد بعد با یه فاصله یک ماه و نیم دو ماه بلکه برای بعضی بچه ها تا سه ماه کنترل مدفوع را به دست می آورند.

این فاصله زمانی فاصله زمانی طبیعی و برای رشده. چون از دو ناحیه بدن باید این کنترل به دست بیاد یکی مثانه و یکی همون قسمت رکتوم مقعد .این دو تا دو جایگاه متفاوت در بدن است و عملکردشان تقریباً جداگانه است و برای همین فاصله زمانی بین این دو برای بچه ها هست که اکثریت مثلاً  کنترل ادرار رو  زودتر بدست میارن و بعد کنترل مدفوع رو ،پس به بچه ها تو این پروسه از پوشک گرفتن که شروع می کنیم نباید فشار بیاریم و بگیم خب الان که ادرارش رو میگه پس تو این مرحله باید مدفوعشم بگه. نخیر چنین چیزی نیست و ما چنین انتظاری از کودک نداریم.

#پوشک_گرفتن  {قسمت3}

#کانال_تربیتی_نوردیده 👇

Join @nooredideh

2740

مطلب بعد اینکه ما یک سری آمادگی‌ها را در کودک باید قبل از پوشک گرفتن به وجود بیاریم. تقریباً در سن ۲۳ ماهگی ،۲۴ ماهگی ، یه سری آمادگی‌های را برای از پوشک گرفتن و کنترل ادرار به صورت بازی در بچه ها توی خونه باید به وجود بیاریم.

حتما این را شنیدید که مثلاً کودکی که میخواد از پوشک گرفته بشه قبلش بازی هایی رو باهاش انجام بدید. این بازی ها نباید جنبه آموزشی داشته باشه. این بازی باید یه بازی کاملاً طبیعی و جزء زندگی کودک باشه. اصلا بازی همینه و باید به همین صورت باشه. مخصوصا این بازی .چرا انقدر تاکید می کن؟ به این دلیل که اگر خدایی نکرده مادری این مطلب رو گوش میده بگه خیلی خب و بچه من باید از پوشک گرفته بشه پس این بازی ها را من باید به صورت مشق و تکلیف روزانه باهاش باید انجام بدم.

نه اگر همچین چیزی باشه شما خیلی این پروسه رو دارید اشتباه میرید و خیلی دارید کار رو خراب می‌کنید. این یه بازی مثل توپ بازی مثلاً مثل قایم موشک و بازی های دیگه است. چطور در این بازی ها شما طبیعی بازی میکنید 6و هیچ هدفی جز بازی پشتش ندارید و فقط میخواید کیف کنید حالا این بازی‌ها را هم به همون صورت انجام دهید.

یکی از بازی‌ ها اینه که ما باید با هم دیگه بازی خیسی و خشکی رو انجام بدیم. مثلاً گاهی لباس های خشک بچه رو بهش بدید دستش و بعد زیر شیر آب و یا با یه اسپری آب خیسش کنید و یا مثلاً کاغذ یا روزنامه خشک رو بهش بدیم و باهاش بازی کنیم بعدش بگیم حالا بیا با اسپری آب کاغذ رو خیس کنیم.

پس یه مرحله بازی خیسی و خشکی است. این کجا به درد میخوره؟ موقعی که داریم بچه رو باز می ذاریم اگر بچه من ادرار کرد توی شلوارش میگیم ای وای شلوارت خیس کردی؟ اگه جیش داری باید بریم توی دستشویی جیش کنی. من باید بهش پیام بدم، پس باید معنی این پیام را بدونه .معنی خیسی را بدونه و تجربه کرده باشه. (ادامه دارد...)

#پوشک_گرفتن  {قسمت4}

#کانال_تربیتی_نوردیده 👇

Join @nooredideh

دکتر به من گفت هر وقت  دیدی بچه شب تا صبح پوشکش خشک بود معلومه که کنترل ادار داره اون موقع از پوشک بگیر 

دودختر اولم سر دوسال خیلی راحت از موشک گرفتم حتی یکبار هم تشکون رو خیس نکردن 

دختر سومم دو سالش شده ولی هنوز امادگی پیدا نکرده

من خودم پسرم رو2سال ونیم ازپوشک گرفتم توی دوسه روزوخیلی راحت ارهمون شبشم پاشدبرادسشویی یعنی عادتش ندادم رینه به پوشک واس شبا

چون یسزیااینطورین بچخ روزودمیگیزن ولی شب پوشک میبندن 

خیلی راضی بودم هیچوقت شب ادراری هم پیدانوردچون بهش فشارنیومد

وخدایی که بشدت کافیست

بازی های دیگه ای که قبل از پوشک گرفتن کودک انجام میدیم یکی بازی بشین پاشو است. برای اینکه بچه میشینه پا میشه عضلات لگن و پای بچه توانمندی پیدا میکنه و میتونه دو دقیقه روی پا و لگن بشینه یا توی دستشویی بشینه.

یکی دیگر از بازی ها بازی است که بهش میگیم به اصطلاح فرمان بازی. من یه پیامی را به عنوان فرمان میدم و بچه باید این را انجام بده مثلا توپ رو می اندازم میگم مامان جون توپ رو بیار، مامان جون این کیفم رو بیار، یه لیوان آب به من بده.

ببینید شما باید یه پیام ساده به بچه بدید و بچه در اثر این پیام بتونه کاری رو براتون انجام بده این یعنی شما دارید یه پیام به بچه می دید و بچه مفهوم این پیام و انتظار شما از پیام را متوجه میشه. این کجا به درد میخوره؟ زمانی که شما بهش میگین جای دستشویی و جای جیش کردن توی دستشویی است. شما دارین بهش پیام میدید و بچه این پیام رو میفهمه چون قبلا پیامها را بازی کردیم باهاش.

این چند تا بازی بازی های خوبیه هر کدام از این بازی‌ها با قسمتی از مغز کودک ارتباط داره. مثلاً خیسی و خشکی به قسمت شناخت و بشین پاشو قسمت حرکتی مغز. پس این هم یه سری از بازی هاست که با بچه انجام میدیم برای اینکه بتونیم بچه رو برای از پوشک گرفتن آماده کنیم. (ادامه دارد...)

#پوشک_گرفتن  {قسمت5}

#کانال_تربیتی_نوردیده 👇

Join @nooredideh

بازی های دیگری هم داریم برای اینکه بتونیم بچه مون رو آماده کنیم برای از پوشک گرفتن. مثلاً قصه گفتن های کوتاه و خوشایند. البته نه بصورت آموزش بلکه به صورت قصه روزمره. مثلا بگید یکی بود یکی نبود غیر از خدا هیچکس نبود یه خرگوش کوچولو بود که می خواست با مادرش بره پارک. مادر خرگوش کوچولو لباس هاشو به خرگوش کوچولو میده بعد میگه بریم بپوشیم. بعد میرن دستشویی دستاشونو می‌شورن باز میان بیرون دستاشونو می‌شورن لباسهاشون میپوشن، خوراکی هاشونو برمی‌دارن میرن پارک کیف کنن.

شما دارید یک کار ساده و روزمره خرگوش کوچولو رو می گید. اصلاً آموزش نمی دید که مثلا اول باید بریم دستشویی جیش کنیم وقتی میخوایم بریم پارک اصلاً همچین چیزی نیست. شما فقط یه قصه روایت می کنید. این قصه کمک میکنه ذهن کودک یه چیزی رو تو ذهنش ناخودآگاه پرورش بده که وقتی جیش داره میره تو دستشویی جیش میکنه یا وقتی میخواد بره بیرون اول میره دستشویی. یه الگو با قصه داریم به بچه می دیم.

آموزش موقعیه که شما بگید باید این کار رو بکنی باید این کار را نکنی اگر این کار را بکنی این اتفاق میافته خرگوش کوچولو باید این کار را بکند. آیا درسته این کار؟ آیا نا درسته یا نه؟ این میشه آموزش. پس شما همینطور که تو قصه دارید میگید که مادر خرگوش کوچولو یه هویج بهش میده بخوره چقدر خوشمزه است این هویج رو مادرش شسته بهش داده بخورن دوتایی. عین همین رو میشه برای دستشویی رفتن بگید. (ادامه دارد...)

#پوشک_گرفتن  {قسمت6}

#کانال_تربیتی_نوردیده 👇

Join @nooredideh

گرفتن لگن و توالت فرنگی سیار و گذاشتن گوشه اتاق خیلی کمک می کنه که کودک این پدیده لگن و توالت فرنگی  را قبلاً دیده باشه. ببینه که این چیه اصلاً خوردنیه پوشیدنیه. پس یک ماه قبل از پوشک گرفتن، ما این لگن رو تهیه می‌کنیم و گوشه اتاق می گذاریم که هر از گاهی بلندش کنه بزار زمین اگر دری داره برداره اگر عروسکی داره مثلاً عروسک جیش داره میره روی لگن و اون دستشویی فرنگی میشینه بعد که تمام شد...همون بازی هایی که می کنیم بدون آموزش. قسمت از زندگی رو بازی می‌کنیم .

در قالب قصه این موارد رو میگنجونیم

مثلا تو قصه شب می خوابیم و خروس قوقولی قوقو میکنه و بیدار میشیم و میگیم صبح شده و حالا مادر میخواد این کار رو بکنه، اون کار رو بکنه. این لگن و دستشویی فرنگی هم باید توی قصه جا بگیره و بصورت طبیعی برای بچه دیده بشه و مادر و بچه بازی کنن.

#پوشک_گرفتن  {قسمت7}

#کانال_تربیتی_نوردیده 👇

Join @nooredideh

برای پوشک گرفتن از دو روش استفاده می کنیم. (مثل از شیر گرفتن) یک روش یک دفعه ای است. یعنی مثلاً بچه ما دوسالش شده، البته ما تو سن دوسال وسه ماه ۲ سال و چهار ماه تو این روش ما شروع میکنیم برای از پوشک گرفتن. به هیچ وجه از دو سالگی یا ۱۸ ماهگی، ۱۹ ماهگی شروع نمی کنیم برای پوشک گرفتن. حالا کسی میاد تو این روش میگه بچه من دو سالشه یا دوسال و یک ماهشه می خوام به صورت یک دفعه ای بچه رو از پوشک بگیرم پوشاکش رو یک دفعه در میارم میگم مامان جان هر وقت جیش داری یا به من بگو یا برو روی لگن بشین این بچه رو دیگه پوشک نمی کنم. این روش یکدفعه ای است که خب خیلی از مادرها هم استفاده می‌کنن و لازم به ذکر است که این روش روش درست و مناسبی برای بچه ها نیست.

برای بچه های زیر ۳ سال یا زیر ۳ سال و نیم این روش روش مناسبی نیست بچه تازه داره یاد میگیره کم کم کنترل ادرارش رو به دست بیاره وقتی که من کودک را یکدفعه‌ای می خوام عادتی رو ترک بدم این بچه هیچ برنامه‌ای رو به روی خودش نداره روبروی خودش هیچ چشم اندازی رو نداره و هیچ تجربه ای کسب نکرده انگار که یه بچه که می‌خواد  شنا یاد بگیره رو ببریم و تو عمق چهار متری ولش کنیم. اصلا یه همچین چیزی امکان نداره. (ادامه دارد...)

#پوشک_گرفتن  {قسمت8}

#کانال_تربیتی_نوردیده 👇

Join @nooredideh

2706