2733
2734
سلام دوستای خوبم! نیاز به کمک فکری دارم...لطفا کمکم کنین...داداشم نامزد کرده و قراره بعد از ایام صفر عقد کنند و یک سال دیگه هم عروسی... حالا قراره برای مراسم ها برنامه ریزی کنیم ...من هم بعنوان تنها خواهر داماد هیچی بلد نیستم!!!!!!!!!!! میشه کمکم کنین و تچربیاتتون رو بهم بگین که مراسم هم آبرومندانه باشه و هم توی این اوضاع بحرانی اقتصادی خیلی فشار مالی به داداشم نیاد.... ما فکر کردیم که بهتره عقد رو محضری بگیرند و جشن عقد رو با جشن عروسی توی یک روز بگیرن...... این رو خانواده عروس موافقت کرده ولی گفتن که باید حنا بندون و پاتختی و...هم باشه...حالا مساله اینه که من اصلا بلد نیستم توی این مراسم چه کارهایی باید کرد خیلی تجربه ام کمه...به نظرتون مراسم پاتختی یه کم قدیمی نشده ..از طرفی هم از لحاظ اقتصادی به نفع عروس و دوماد نیست چون مثل شب عروسی پول نقد هدیه نمیدن و فقط کادو میارن که اون هم همه قبلا روی جهیزیه تهیه شده ..... جالا هزینه این مراسم ها به عهده کیه ؟؟؟ از کجا میشه لباس عروس شیک و قیمت مناسب پیدا کرد ؟ خرید آینه شمعدون چی ؟؟؟ از کجا ؟؟؟ تو رو خدا هر چی اطلاعات دارین در خصوص آبرومندانه برگزار کردن مراسم و ایده های جالب برای هدیه به عروس و دوماد بهم بدین چون داداشم امیدش به منه ...من هم که هیچی !!! ممنون میشم..... به نظرتون میشه حنابندون رو توی تالار گرفت یا زیاد مرسوم نیست آخه مامانم مسنه و نمی تونه پذیرایی کنه .... فامیل ها هم که همه خودشون رو مهمون می دونن....... منتظر ایده های قشنگتون هستم..ممنون...دعاتون می کنم ...هر چی به ذهنتون میرسه بهم بگین......خدا خیرتون بده.
سلام ستاره جون. انشاا... خوشبخت شن. به نظر منم حالا پاتختی که خیلی شاید نه اما حنابندون خیلی قدیمیه !! به قول خودت با این اوضاع و احوال اقتصادی نمیصرفه چند شب مراسم داشتن .
تالار هم از همه بهتره من خودم مراسمم تالار بود همه اقواممون هم تو تالارای شهرمون مراسم گرفتن این عالیه . ریخت و پاش اضافه هم نداره !
ستاره جون به نظر منم هم حنابندان و هم پاتختی خیلی قدیمیه دیگه کسی زیاد این مراسم رو نمی گیره چون اونجوری بیشتر مهمونها توی تالار کادوشون رو میدن و بیشتر هم پول میدن مامانت هم باید به همه بگه که جهاز عروس تکمیله که کسی کاسه بشقاب نیاره.اگه تهرانی برای آئینه شمعدان باید بری بازار یا سر کوچه برلن اونجا همه رقمی پیدا میشه.البته الان آینه شمعدان کریستال مد شده که کنارش نقره کار شده اندازه کوچیکش خیلی شیکه و برای خونه های کوچیک مناسبه.لباس عروس هم با قیمت مناسب خیابان جمهوری.همه جوره پیدا میشه دوست من تازه گی ها عروسیش بود از اونجا لباسش رو گرفته بود و خیلی هم قشنگ بود.

ببین منم به همین مشکل خورده بودم.😢خانمای اینجا بهم دکترساینا رو معرفی کردن و منم از یکی از دکتراش ویزیت آنلاین گرفتم از خونه. و خیلی راضی بودم و مسالمم حل شد😍 بیا اینم لینکش ایشالا که مشکل توهم حل بشه😘

2728
سلام ستاره جون.مبارک باشه
مراسم پاتختی با مادر عروس
حنا بندون که فقط بهانه ای است برای بیشتر دور هم بودن و رقصیدن و... که واقعا" لزومی نداره و اگر هم بخواد برگزار بشه قبل از جشن عروسیهو نه زمان عقد.برای لباس عروس خیابان جمهوری مغازه ممتاز کارش واقعا" عالیه چون توی جمهوری هم بد و خوب داره.باقی چیزهارو هم که ار همون برلن میتونین بگیرین.
به نظر من هم اگر قراره که جشن عروسی داشته باشن عقد توی محضر خوبه و بعدش هم میتونین شام بدین.شما تهران هستین؟
عزیزم مبارک باشه
قبل از هر چیز چون خانواده عروس خواستن نگرفتنش جایز نیست که مخالفت کنید
تازه پاتختی که خرجی نداره شاید دلشون میخواد فامیلشون جهیزیه را ببینند و مشکل خانواده عروسه که خونه عروس کثیف بشه یا نه -- یهمیوه و یه شیرینی اونم فقط خانمها پس زیاد نمیشه و ابرومند برگزار کنید لباس پاتختی را داماد میخره ولی حنابندان را عروس میخره
شب حنا بندان هم که خانواده های طرفین به فامیلهای خودشون شام میدن مثلا عروس به فامیل خودش و داماد هم فامیلش را شام میده و کادوهائی را که برای عروس خریدن تزئین میکنند با حنا که اماده میکنند و تزئین و میبرن خونه عروس البته فامیل داماد بعد از صرف شام در خانه داماد در خانه عروس به صرف میوه و شیرینی پذیرائی میشن پس خرج حنابندان با خانواده عروسه و شما میتونی از فامیل خودت گلچین کنی و یا به جز خانواده در جه 1 کسی را نگید
فقط برای اینکه عروس و داماد خسته نشن یکی دو شب قبل از عروسی این مراسم را بگیرید
سلام .اول ازهمه بهتره تو این مراسم ها سرش رو زیاد نخارونید مخصوصا از جانب خانواده شوهر که بعد ها خدایی نکرده تو ذهن عروس خانوم بمونه .و شما ها آدم بده بشید .بعدم هر گلی بزنید به سر داداش خودتون زدید و آبروی روی خودتون رو حفظ کردید.در مورد حنا بندون خونه ی مادر عروسه و عروس دوماد حنا پخش میکنن و داماد هم یه سکه حالا در حد توانش کف دست عروس خانوم میزاره با حنا و بعد حنا بین مهمون ها توسط عروس و دوماد میچرخه .در مورد پاتختی پاتختی خونه ی مادر داماده عزیزم و همون میوه هایی که از شب قبل تو تالار اظافه اومده استفاده میشه و پاتختی هزینه ای نداره و کسی تو پاتختی شام یا ناهار نمیمونه .لباس پاتختی هم با داماده .بعدم امیدوارم پدرتون هم به آقاداماد کمک منه و یه تنه برادر شما زیر این همه فشار نره که کمرش خم بشه .در مورد خریدا هم که بستگی به توافقات عروس و دوماد با هم داره ولی سعی کنید تا جایی که میتونید از چیزی کم نزارید در دوران عقد هم خانوادتون باید هر ولادتی که پیش اومد ولادت های مهم برن خونه یعروس خانوم و طلا ببرن و بعضی ها مثلا خواهر داماد و اینا هم یه کادوی کوچولو مثل پارچه یا لباس میدن.بستگی داره .عید نوروز هم خانوادتون باید طلا بدن.عقدم که کردن مادرتون باید پاگشا کنن.و کادو بدن اینا به عهده خانوادتونه نه برادرتون. تو حنا بندون هم لباس هایی رو که عروس خانوم و آقای دوماد واسه هم خریدن رو نشون میدن .شام هم فکر کنم عروس میده .برای اینکه کدورت پیش نیاد بهتره با خود خانواده عروس خانوم صحبت کنید یا با عروس خانوم.به هر حال کسی که خودش رسم رو میزاره شاید رسمش با یکی دیگه یه ذره فرق داشته باشه
2738
ممنونم دوستای خوبم...خدا خیرتون بده...لااقل یه کم ذهنم باز شد....بله..نانا جونم...مامان اینها تهران هستند . باز هم مرسی از همه...اگر چیز دیگه ای هم به ذهنتون میرسه بگین...به نظرتون من بعنوان تنها خواهر عروس که خیلی داداشش رو دوست داره چی به عروس و دوماد هدیه بدم...بین یک تا دو میلیون می تونم هزینه کنم ؟؟؟
ایشالا که خوشبخت بشن .تو هدیه بردناتون سعی کنید کم نذارید تزیین و یادتون نره تو پلاستیک مشکی چیزی نبریدا !!(اولین وآخرین هدیه ای که به من دادن انگشتر 50 تومانی دست دوم تو دست مادرشوهرم بو دو10 برابرش رو از شوهرم گرفته بودوبه اسم نو آورد بدون کادو و جعبه!) تورو خدا اینکارا رو نکنید یه وقت .به نظر من شما بهشون سکه یا طلا بده چون بعدا هم به دردشون میخوره ایشالا خونه خریدنی و... یه پس انداز میشه ولی اگه طلا خریدی بهت بر نخوره اگه یه وقت عروس خانوم برد عوضش کرد!!!
هیچ وقت از کتاب زندگی خسته نشو چون هیچ کس نمی دونه در صفحه بعد چی نوشته!!!
ستاره جان ایشالا که خوشبخت بشن
من چند تا از پستا رو خوندم و حالا نظرم رو مینویسم . عزیزم حنا بندون و پاتختی توی تهران معمولا دیگه نمیگیرن مخصوصا حنا بندون رو حذف کردن که خوب بهتره اما ما اینجا توی شهرستان صد در صد حنا بندون میگیریم و اتفاقا چقدرم همیشه فامیلای عزیز تهرانی ما استقبال میکنن چقدرم خوش بهشون میگذره اما تو فامیل ما نوبت خودشون که میشه ایناهمه کنسل میشه
....
خوب من خودم مخالف هزینه های اضافی هستم مخصوصا که الان واقعا ازدواج کردن خودش پروسه عظیمی شده اما بازم به وضع مالی دو خونواده بر میگرده
من خودم عقد کرده ام تمام جهیزیه رو خودم میخرم هر چی که فکر کنی واسه خواهرم هم همینطوری بود همه چیز رو خودمون خریدیم حتی تلویزیون و روز پاتختی هم مامانم ماشین ظرفشویی کادو داد اما خیلی ها دیدم که چند تا تیکه رو به عهده داماد میذارن که البته تو شهر ما هم معمولا وسایل درشت چند تاش رو داماد میخره

درمورد حنا بندون کلا هزینه با داماده دیدم یکی از دوستان گفته لباس حنا بندون با عروسه .. اینو اولین باره میشنوم چون کلا ما توی خریدامون 3 دست لباس میخریم که به عهده داماد هست لباس حنا بندون _ عروسی و پاتختی
دیگه اینکه یکی از دوستان گفته بود که داماد سکه میذاره تو دست عروس شب حنا بندون اینجوریه که اگه داماد واقعا نتونه سکه بده یه اسکناس 10 تومنی هم کفایت میکنه یا مثلا یه تراول 50 تومنی کلا سکه اجباری نیست

مراسم حنا بندون هم معمولا توی خونه هر کدوم که بزرگتره اجرا میشه لزوما خونه عروس نیست مثلا واسه خواهرم حنا بندون کلا خونه ما بود اما برای من قراره بریم خونه مادر شوهرم اینا حنا بندون بگیریم چون از خونه ما بزرگتره

پاتختی هم معمولا خونه عروسه اما اگه مقدور نباشه خونه مادر داماد هم برگزار میشه

کلا ازدواج کردن خیلی هزینه بره و بعضی رسم ها واقعا دست و پاگیره که متاسفانه به خاطر وجود چنین رسمهایی عروس و داماد واقعا اذیت میشن یه وقتایی . کلا مراسم عروسی تو شهر ما حتما با حنا بندون و پاتختی همراهه و جالبه که حنا بندون به همون مفصلی عروسیه حتی بعضی ها تالار میبرن حنا بندوناشونو ...
ایشالا همه چی خیلی خوب پیش بره و خیلی زود با همکاری خانواده ها برن سر زندگیشون
نه تو می مانی و نه اندوه...ونه هیچ یک از مردم این آبادی
به حباب نگران لب یک رود قسم ، و به کوتاهی آن لحظه شادی که گذشت ....غصه هم میگذرد ...آنچنانی که فقط خاطره ای خواهد ماند...لحظه ها عریانند ، به تن لحظه خود جامه اندوه نپوشان هرگز
2706