2733
2734
ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!😥 من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود. بیا اینم لینکش ایشالا که مشکلت حل میشه 💕🌷

آیا زمان پدر و مادرامونم اوتیسم بوده؟ فکر نمیکنم واقعا

چرا بوده، ولی استرس تو زندگی امروز بالا رفته، درصد سرب و آلودگیها خلاصه تعداد بچه های اوتیستیک بالا رفته، آدمای قدیم با طبیعت بیشتر در ارتباط بودن و از لحاظ حسی بهتر تغذیه میشدن و ضعف هاشون قبل اینکه فرصت بروز پیدا کنه درمان میشده، جمعیت خانواده ها بالا بود وجود به خود روابط اجتماعیشون تا حدود زیادی شکل میگرفت، و البته تلوزیون و گوشی و تبلت نبود که درک فضایی بچه ها رو اینقد ضعیف کنه

همون بچه هایی که کوچیکیاشون خنگ تلقی میشدن و بزرگیاشون یهو موفقیت تحصیلی یا کاری چشمگیری داشتن، یحتمل بچه های اوتیسم و این دست اختلالات بودن

الان من برای درمان پسرم بیشترین کاری که دارم میکنم دقیقن محیط درمانیه. یعنی با استفاده از محیط طبیعی مشکلات حسیشو رفع کردم، چیزی که دوره قدیم به صورت طبیعی داشت اتفاق میفتاد

عزیزم قبل بارداری تنها راهی که هست اینه که اگه تو خانواده شما یا همسرتون همچین بچه ای داشتین آزمایش ژنتیک بدین. البته همه ژنهای موثر در بروز اوتیسم هنوز کشف نشدن، پس اگه نتیجه تست مثبت باشه شانس آوردین و میتونین پیشگیری کنین ولی اگه منفی شد هنوز یه درصدی احتمال هست که بچه آینده شما مبتلا بشه

و نکته دیگه تو بروز اوتیسم فقط وراثت موثر نیست، یه بخشی هم محیطیه، یعنی اتفاقاتی که در دوران رشد اتفاق میفته مثلن یکیش دو قلویی یا چند قلو زاییه، ممکنه باعث بشه یک قل یا هر دو دچار اوتیسم یا بیشفعالی بشن، چون تو خونرسانی و تغذیه و در نتیجه رشدشون تاثیر میذاره، یا یه مادر به خاطر مسمومیت با مونوکسیدکربن بچش اوتیسم شدید شد، از عوامل محیطی هنوز خیلی عوامل مسخصی پیدا نمیشه

بعد از تولد از ۴ ماهگی میشه بچه ها رو پیش متخصص برد و پایش کرد، و معمولن ۲ تا ۳ سالگی راحتترین زمان برای تشخیص این اختلاله

اما استرس فعلی شما به هیچ عنوان کمکی به این قضیه نمیکنه که هیچ اینو بدونین ترس خودش پایه تمام این اختلالات روانی و یا پیشرفت دهنده شونه

2731

ولی شما اگه میخواین بچه ای داشته باشین از لحاظ روانی سالم،

بچتونو تا زمانی که به خودش و بقیه آسیب نمیزنه آزاد بذارین، مثلن دیوار خونتونو خواست خط خطی کنه هم جلوشو نگیرین، از پله و مبل خواست بالا بره لنگشو نکشین،بکن نکن هارو کنار بذارین ، جلوی تجربه گری بچه رو نگیرین، مثلن غذاسو میریزه چنگ میزنه بازی میکنه یا یه پر پرتقالو داره له میکنه، داره گل بازی میکنه، همه اینا تغذیه حسیشونه و لازمشونه، اگه بچه شما حتا اگه همچین اختلالاتی داشته باشه با این آزادیها و تجربیات حسی خود به خود رفع میشه قبل اینکه بفهمید بچه مشکلی داره

قبل دو سالکی بهتره تلوزیون نگاه نکنه اگه میکنه تایم محدود

از اول گوشی ندیدن دستش که بعدن ننالین که گوشیو نمیشه از دستش گرفت، گوشی درک فضایی بچه رو ضعیف میکنه، یه دلیل اینکه بچه ها برچسب اوتیسم میگیرن، درک فضایی یا هوش فضایی ضعیف باشه تبدیل به اختلالات یادگیری، تشخیص ندادن حالات چهره، ماشینی حرف زدن، قدرت مایین در حل مساله،  متوجه نشدن استعارات کناایات و ضرب المثلها، بینش پایین و ... میشه

اگه اشتباه نکنم بهتره در معرض مودم و اینا نباشه جنین

من آنگه که گردم به مستی هلاک   به آیین مستان بَریدم به خاک/ بـه تـابـوتـی از چـوبِ تـاکـم کـنیـد به راه خرابات خاکم کنید/ بــه آب خــرابـات غســلــم دهــیـد  پس آنگه برِ دوشِ مستم نهید/ مـریـزیـد بـر گـور من جز شـراب  میارید در ماتمم جز رباب/مـغـنـی ، مـلـولـم٬ دوتـائــی بــزن  به یک تائی او، که تائی بزن/ بزن چنگ در پرده ارغنون  رهایم کن از چنگ دنیای دون /مبادا عزیزان که در مرگ من بنالد بجز مطرب و چنگ زن /تو خود حافظا سر ز مستی متاب که سلطان نخواهد خراج از خراب نزادی مرا کاشکی مادرم   وگر زاد مرگ آمدی بر سرم  که چندین بلاها بباید کشیدز گیتی همی زهر باید چشید🌤  گوا شیرگیرا یلا مهترا دلاور جهاندیده کنداورا کجات آن دلیری و مردانگی کجات آن بزرگی و فرزانگی کجات آن دل و رای و روشن‌روان کجات آن بر و برز و یال گران کجات آن بزرگ اژدهافش درفش  کجا تیر و گوپال و تیغ بنفش  نماندی به گیتی و رفتی به خاک که بادا سر دشمنت در مغاک