نوشته : 1393/01/16 36
هفته دهم  بارداری

کودک شما چگونه تغییر می‌کند؟

در هفته دهم حاملگی، کودک شما دیگر یک رویان کوچک نیست. 
هرچند او بزرگ‌تر از یک خرما نیست، یعنی طول بدن او از فرق سر تا انتهای بدن تنها در حدود 2.5 سانتی‌متر یا کمی بیشتر است و کمتر از 8 گرم وزن دارد، اما بحرانی‌ترین مرحله رشد خود را پشت سر گذاشته است.

از هفته نهم و دهم به بعد مرحله موسوم به دوره جنینی آغازشده است، که در این مرحله، بافت
ها و اندام‌های بدن او به‌سرعت رشد کرده و کامل می‌شوند. اکنون اندام‌های حیاتی او شامل کبد، کلیه، روده‌ها، مغز و ریه‌ها در محل خود قرار داشته و در حال آغاز کردن فعالیت خود هستند.

هرچند این اندام‌ها در ادامه دوران حاملگی به رشد خود ادامه می‌دهند. کبد او به ساختن گلبول‌های خونی مشغول است و دیگر به کیسه زرده که قبلا این سلول‌ها را تامین می‌کرد نیازی نیست و این بافت به‌تدریج از بین می‌رود
.

اندازه جنین در سه هفته آینده، یعنی هفتههای یازدهم، دوازدهم و سیزدهم بارداری، بیشتر از دو برابر خواهد شد و به حدود 7.5 سانتی‌متر خواهد رسید. سر او در مقایسه با چند هفته‌های اول بارداری نسبتا کوچک‌تر است، اما هنوز هم تقریبا نیمی از طول بدن او را تشکیل می‌دهد.

پیشانی او موقتا مغز در حال رشد او را به‌صورت متورم در برگرفته و جلوتر از سر او قرار دارد؛ پیشانی او در آینده عقب‌تر خواهد رفت و ظاهر کودک شما به یک انسان کامل شبیه‌تر خواهد شد.

​​​​​​از هفته دهم بارداری به بعد، هرروز جزئیات بیشتری بر روی بدن او ظاهر خواهند شد:
ناخن‌های انگشتان دست‌وپا، و موهایی شبیه به کرک هلو. انگشتان او اکنون کاملا از یکدیگر جداشده‌اند؛ بازوها در محل آرنج‌ها خمیده شده و انحنای کمی پیداکرده‌اند. 
دستانش از مچ خم‌شده و روی قلبش قرارگرفته‌اند؛ پاهای او بزرگ‌تر شده‌اند؛ و احتمالا پاهای او به‌اندازه‌ای بزرگ‌شده‌اند که بتوانند در جلوی بدن او به یکدیگر برخورد کنند. او مشغول بلعیدن مایع آمنیوتیک بوده و با پاهایش لگد می‌زند!

اگر می‌توانستید عکس جنین در هفته دهم را ببینید شکل کلی ستون فقرات او را از زیرپوستش که به کلفتی یک کاغذ پوستی است مشاهده می‌کردید. اعصاب جنین در 10 هفتگی، از طرف نخاع در حال شکل‌گیری است.

 

شما چگونه تغییر می‌کنید؟

در هفته 10 حاملگی اندازه رحم شما دو برابر شده می‌شود.
قبل از حامله شدن، رحم شما به‌اندازه یک گلابی بود. در دهمین هفته، اندازه آن در حدود یک گریپ‌فروت می‌شود.

در معاینه بعدی توسط پزشک، ممکن است بتوانید به کمک گوشی طبی که پزشک بر روی شکم شما حرکت می‌دهد، صدای ضربان قلب تند کودک خود را بشنوید.

برخی از خانم‌ها می‌گویند که صدای قلب کوچک کودکشان شبیه به صدای اسب‌هایی است که چهارنعل می‌دوند و شنیدن این صدا برای اولین بار، یکی از بهترین لذت‌های سه‌ماهه اول حاملگی است
.

 

 

فعالیت‌های هفته دهم بارداری

بستگی به قابلیت بدنی خود، می‌توانید در دوران حاملگی خود، فعالیت‌های متنوعی را انجام دهید. شنا و پیاده‌روی بهترین انتخاب‌ها برای کل نه ماه حاملگی هستند.

ورزش میزان کشیدگی طبیعی، قدرت و استقامت عضلات را ارتقا می‌دهد.
این موارد می‌توانند به شما در تحمل وزن اضافی دوران حاملگی کمک کنند، شمارا برای فشار فیزیکی زایمان آماده کرده و پس از زایمان، بازگشت اندام شما به حالت طبیعی را آسان‌تر کنند.

متاسفانه، دلیلی در دست نیست که نشان دهد تمرینات ورزشی منظم، طول زایمان را کاهش می‌دهند. اما زایمان راحت با ورزش در دوران بارداری ممکن است.

 

در هفته دهم بارداری چه بخوریم

رژیم غذایی در هفته دهم بارداری باید سرشار از پروتئین باشد. ماهی یکی از غذاهای بسیار عالی و منبعی از پروتئین است که چربی‌های اشباع‌شده کمی دارد و غنی از اسیدهای چرب امگا3 هست که به ساخت و نگهداری مغز و سیستم عصبی کمک می‌کند. اما نکته قابل‌توجه این است که تمام ماهی‌ها و صدف‌ها حاوی رگه‌هایی از جیوه هستند که این موضوع می‌تواند برای خانم‌های باردار خطرناک باشد زیرا امکان دارد به سیستم عصبی جنین آسیب برساند.
 

  •  گوشت کوسه، نیزه‌ماهی و ماهی مهره‌دار و ماهی‌های پررنگی که عمر طولانی دارند، نخورید.
  •  در هفته تنها 30 گرم ماهی یا صدف دارای جیوه کم بخورید. ماهی‌هایی مثل میگو، تن کنسرو شد، ماهی آزاد، ماهی مرکب، قزل الای تازه جیوه‌ کمی دارند.
  •  هرگز ماهی خام مصرف نکنید.

 

نگران نباشید

مانند بسیاری از تغییراتی که در دوران بارداری روی می‌دهد، هورمون‌ها نیز دگرگونی‌هایی را در سطح تمایلات جنسی ایجاد می‌کنند. ممکن است برای برخی از خانم‌ها، بارداری حس جدید و تمایل بیشتری به عشق‌بازی ایجاد کند.

درحالی‌که برای بعضی دیگر ممکن است این حس کاملا متفاوت بوده و آنها را دچار ناراحتی کند. عده‌ای از خانم‌ها هم یک روز کاملا احساسی و روز بعد به خاطر تغییرات در سطح هورمون‌هایشان کاملا سرد و خشک هستند.

اگر علاقه چندانی به برقراری رابطه جنسی با همسرتان ندارید، صبور باشید. این وضعیت تا پایان سه‌ماهه دوم از بین خواهد رفت
. اگر اطلاعات بیشتری در اینباره می‌خواهید اینجا را بخوانید.

 

 

توصیه‌های مذهبی مخصوص هفته دهم بارداری

قبل از نماز دستتان را روی شکمتان بگذارید و صلوات کبیره را قرائت کنید. گندم، گوشت و شیر بخورید و صبح‌ها کمی عسل بخوردید. از همسرتان بخواهید تا دست بر پهلوی راست شما بگذارد و هفت بار سوره "قدر" را بخواند، توصیه‌شده این عمل هرماه تکرار شود.

سوره "یس" را 40 روز بخوانید و به انار فوت کرده و آن را میل نمایید. از سبزیجاتی مانند ریحان، نعناع و گیاهان صحرایی مانند شنک و وانک یا آویشن دم‌کرده میل نمایید زیرا در روحیه بچه و طراوت و نشاط او تاثیر گذار است
.

 

 

بایدهای هفته دهم

یکی از مسائل رایج، یبوست در دوران بارداری است. یکی از راهکارهای مناسب برای جلوگیری از یبوست بیرون رفتن و پیاده‌روی است. سعی کنید برای پیشگیری و رفع یبوست، مایعات بیشتری بنوشید و از غذاهایی با فیبر بالا استفاده کنید. برای کسب اطمینان از دریافت 30-25 گرم فیبر در روز، به توصیه‌های زیر توجه نمایید :

  •  سبزیجات خام بخورید و یا آن‌ها را با بخار تا حدی بپزید که نرم شوند.
  •  از آب‌میوه و سبزیجات به جای خود میوه و سبزیجات استفاده نکنید.
  •  پوست میوه‌ها را نکنید و برای شستن میوه‌ها از آب گرم استفاده کنید تا باکتری‌های آن‌ها از بین برود.
  •  صبح‌ها ناشتا 2 لیوان آب سرد بنوشید.
  •  بعد از هر وعده غذایی یک قاشق مرباخوری روغن‌زیتون میل نمایید.


نبایدهای هفته 10 بارداری

برای جلوگیری و یا رفع یبوست از خوردن داروهای ملین و مسهل خودداری کنید زیرا این داروها به تنها مفید نیستند بلکه روده‌ها را تحریک می‌کنند و باعث بی‌نظمی اجابت مزاج می‌گردند.

مسهل‌های قوی باعث تشنج معده و روده و احیانا قولنج روده می‌گردند و علاوه بر این ممکن است باعث ایجاد دردهای زایمانی زودرس و یا حتی سقط‌جنین بشوند. 

 

ویدیو

ارسال نظر شما

login captcha
اویشن عسل ریحان ک نوشتین ک ممنوعه
هفته دهم هستم ولی اصلا تهوع ندارم آیا عادی هستش؟
@زهرا#158

منم تهوع ندارم عزیزم طبیعیه

@زهرا#158

منم تهوع ندارم

سلام.برای درمان ویار رب انار کوهی بخورید و برای جلوگیری از خونریزی به بخورید. منم خیلی تهوع داشتم و معده درد اما شکر خدا،شکر خدا از دقتی صبح ها ناشتا سیب میخورم خیلی حالم بهتره
سلام مرسی. من تا الان اشتباه حساب کرده بودم ینی فکر میکردم 9 هفته و چند روز ینی بارداری در هفته نهم نگو ینی هفته دهم. :)
سلام دوستان منم هفته. دهمم ... حالت تهوع سرگیجه بی حالی بی اشتهایی و ... خیلی خیلی شدیده از صبح تا شب هرچی میخورم بالا میارم(ببخشیدا گلاب بروتون ) دکترم پنج تا سرم نوشته اما افاقه نکرد, کسی درمانی داره? هفته دیگه وقت غربالگری دارم شما رو بخدا دعا کنین دوقلوهام سلام باشین.
@in_love_girl

سلام . عزیزم خوبی ؟😘😘

دوقلوها چطورن . من الان تو هفته دهم هستم . و بچه ها دوقلو ... بارداری دومم هست ولی هیچ اطلاعی راجع به بارداری دوقلو یی ندارم . لطفا از تجربیاتت برام بگو .

سلام منم هفته دهم زیر دلم سمت راس تیر میکشه؟؟عادیه؟؟
سلام من هفته دهم هستم و سومین بچمه . خدا این کوچولو رو بهم یهویی هدیه داده خانمها از هیچی نترسین و یکم تحمل کنین مادر باید کوه صبر باشه این مشکلات دوره بارداری با صبر حل میشه از من به شما نصیحت بهترین زایمان زایمان طبیعیه امیدوارم همگی به سلامت فارغ بشین
سلام.. واقعا مسخره است من اتفاقا فقط بخاطر مطالب مذهبی میام سر میزنم.. حذف کنید چیه؟ دیگه آخرو زمانه، خدا رحم کنه.. هر کی دوست نداره نخونه.. برا همه آرزوی سلامتی دارم
سلام دوستان من فردا میرم تو هفته 10 اما دو روز پیش سونو دادم برا بار 2 اما هنوز قلب جنین روین نشد کسی عین من بوده خواهشا جوابمو بدید مرسی
سلام.خانما من تو هفته ده هستم.از کی جنین رو حی میکنم.چطوری باید شرو کنم باهاش حرف زدن