2733
2739
عنوان

تربیت مذهبی کودکان

| مشاهده متن کامل بحث + 380159 بازدید | 4829 پست
ماهواه چیز خاصی نیست که بگیم مثلا این شی بده

مثل کامپیوتر مثل چاقو مثل اینترنت که میشه ازش هم استفاده خوب کرد و هم استفاده بد .....

من باز پسرم الان کوچیکه ولی براش مثلا از عدد 1 تا 5 رو گذاشتم مخصوص پسرم شبکه های خوب و اموزنده کودکانه
و بهش این حالت رو القا میکنم که حق انتخاب داری و این تو هستی که داری انتخاب میکنی چی دوست داری ببینی

هر آنچه نیاز دارم پیشاپیش در درون من هست.

ببخشید این رو اضافه کنم

وقتی بچه ای رو از چیزی محروم میکنیم صد در صد باید یه جایگزینی رو بهش بدیم
چون اگر چیزی رو جایگزین نکنیم کودک اون خلا رو احساس میکنه و دوباره به همون ممنوعیت برمیگرده

خواه یواشکی خواه به اجبار

مثلا وقتی من پسرم رو از فیلم دیدن باهامون منع میکنم در عوض میشینم باهاش ( باهاااااااااااش) کارتون میبینم

ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!😥 من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود. بیا اینم لینکش ایشالا که مشکلت حل میشه 💕🌷

سلام محنا جون میدونم دلت خیلی پره ، انشاالله راجع به این موضوع هم بحث میکنیم ولی اول بذارید بحث ماهواره و سایر خط قرمزها تموم بشه چون بحث گم میشه ؛ سحر جون من خودم هم برای چند ماهی تجربه استفاده از ماهواره را داشتم و اتفاقا نایل ست و هاتبرد رو داشتیم ؛ قبول دارم بعضی از شبکه ها مثل الانوار و کربلا و چند تا مورد دیگه شبکه های خوبی بودند یا هدهد که زیر نظر ایت الله سیستانی پخش میشه ، شبکه خوبیه ؛ ولی بعضی شبکه ها شاید ظاهرا خوب باشه ولی باز هم به نظر من مورد داره مثلا شبکه ام بی سی 3 که فقط کارتون پخش میکنه ، شاید به نظر خیلی ها اشکال نداشته باشه ولی مثلا توش کارتون تام و جری رو پخش میکنه که تام توش عاشق میشه ، و به نظر من این اصلا مناسب بچه نیست .
هر وقت در زندگی‌ات گیری پیش آمد و راه بندان شد، بدان خدا کرده است؛ زود برو با او خلوت کن و بگو با من چه کار داشتی که راهم را بستی؟ هر کس گرفتار است، در واقع گرفته ی یار است. ( حاج آقا دولابی)
سحر جون با روش جایگزینی هم خیلی موافقم ؛ مثلا من اصلا برنامه خاله شادونه را دوست ندارم چون هیچ چیزی به جز رقص و اواز نداره و تا حالا نذاشتم که نگاه کنه ولی خودش متوجه نشده و اصلا خاله شادونه را نمیشناسه چون جاش با بازی جایگزین شده
هر وقت در زندگی‌ات گیری پیش آمد و راه بندان شد، بدان خدا کرده است؛ زود برو با او خلوت کن و بگو با من چه کار داشتی که راهم را بستی؟ هر کس گرفتار است، در واقع گرفته ی یار است. ( حاج آقا دولابی)
2731
سحر جون اینو میخواستم بگم که چند تا شبکه خوب ارزش ریسک ماهواره رو نداره برای همین اکثر مراجع منعش کردن شاید تا چند سال دیگه مجاز بشه نمیدونم ؛ ولی الان چیزی که میچربه بعد منفی و خانه خراب کنی اش هست
دوستان من خودم نظرم این هستش که الان ما تو زمان وجامعه ای زندگی نمیکنیم که با منع کودکان اونها رو از عوارض واثرات بد ماهواره واینترنت و...حفظ کنیم..درواقع این روش قدیمی ومنع شده...مثل کسی میمونه که تو اتاقی حبس بشه و بگیم انسان درستکاری هست و دزد نیست...زمانی این فرد مورد قبول هست که ازاد باشه و راه کج رو انتخاب نکنه.....ما خودمون ماهواره داریم...ولی ماهواره ای که شبکه هاش کنترل شده هست....با اینکه من خودم از اول ازدواج تو خونمون ماهواره داشتیم ولی افتخار میکنم با وجود ماهواره و عدم وجود رمز نه من ونه همسرم یکبار هم صحنه مستهجن و یا فیلم غیر اخلاقی تا به حال ندیدیم ...وروش استفاده ما از ماهواره در حد بی بی سی اونم برای همسرم ومن خودم هم چندتا شبکه اموزشی و ..هستش............
باید اگاه باشیم همیشه مسائل بد وغیر اخلاقی از طریق ماهواره دراختیار ما و کودکان ما قرار نمیگیره..بلکه همین نزدیکیهاست....مثلا پسر من اوایل عاشق کارتون پت ومت بود که من با تحقیقات زیاد متوجه شدم این کارتون یکی از کارتونهایی هست که زیاد مورد نقد قرار گرفته و علامتهای سوال زیاد به همرا داره که نمیخوام موضوع رو عوض کنم..........................
یوسف از جرم زلیخا مدتی زندان برفت/مهدی «عج» از اعمال ما حبس ابد گردیده است
کاملا حرفت درست
مثلا من نه تنها ام بی سی تری رو واسه امیر روشن نمیکنم به دلیل رعایت نکردن بعضی از اصول دینی بلکه به خاطر این هم هست که این شبکه کارتونهای خشنی رو ترویج میکنه که من دوست ندارم پسرم همچین کارتونهای خشنی رو ببینه

شبکه های کارتون مجاز از نظر من : هدهد هم عربی و هم ایرانیش / طاها / براعم هست همینننننننننننن

مونا جون بحث پت و مت رو نگو که منم واسه خودم سخنرانی دارم در این مورد ههههههههههههههههههههههه

منم همین حرف رو زدم مونا جون که همیشه باید درست استفاده کردن و به بچه یاد بدیم نه منع مستقیممم

چون صد در صد وقتی که مادر یا پدر نباشن و محدوده باز باشه واسه کودک حتما میلغزه ...

2740
یکی از خط قرمزهایی که من واسه خودم گذاشتم اینه که اول کارتون رو خودم میبینم وقتی مورد تایید من قرار گرفت میزارم بچم اون رو ببینه
به دو دلیل :

اول همون نکته تربیتی و بد اموزی

دوم اینکه عادتش بدم به درست دیدن و فقط خوب دیدن تا بعدا که بزرگتر شد و صد در صد اون وقت نمیتونم زیاد روش کنترل داشته باشم بتونه تشخیص بده که این مثلا برنامه با چیزی که توش بزرگ شده و عادت کرده فرق داره و یه جهاد درونی توش ایجاد بشه...

درسته سحر جون............ما که همیش کنار بچه هامون نیستیم...از همه مهمتر این که وقتی بچه ها وارد مدرسه میشن با بچه هایی همنشین میشن از فرهنگهای مختلف...بچه ای که بی پروا در کنارش انواع فیلمها رو تماشا کردن...هر حرفی رو زدند و هر حرکتی رو دیدند...کودک چشم وگوش بسته من پیش این کودک چه باید بکنه؟؟؟مساله اینه؟؟؟؟؟اینقدر از من رودربایستی داره که نمیتونه از من سوال بکن..مجبوره بره سراغ همون دوست واطلاعات غلط بگیره....نظرتون چیه؟؟؟؟؟
وای مونا جون این دغدغه همیشگیه منه

حتی افکار بدی میاد تو ذهنم وقتی در این مورد فکر میکنم ....

ولی مطمئنم وقتی پایه درست بنا بشه مثل یک ساختمون مقاوم میشه که با هر بادی تکون نخوره و از هم نپاشه

و این که میگه اگر نطفه و تربیت کودکی درست بنا بشه حتی اگر لغزشی اشتباهی صورت بگیره باز هم به نقطه اصلیش و درون پاکش بر میگرده

سحر جونم بله اگه پایه درست باشه و خانواده درست باشه مهم هست...ولی نه برای نوجوانی که میشه در معرض خطره عزیزم......نوجوان و کودکی که همیشه چشم وگوش بسته بوده .......همیشه گیاه به طرف نور رشد میکنه..حتی اگه نور خورشید نباشه و نور چراغ مهتابی باشه!!!!!!!!!!!همه انسانا طبق غریزه دوست دارن اطلاعاتی دریافت کنن...چه درست چه غلط.....مثلا خودما....دوران بلوغ چقدر حرفهای عجیب غریب درباره روابط زناشویی شنیدیم؟؟؟؟؟بعضیها نمیتونستن درخودشون حل کنن وجبور بودن برن سراغ کسب اطلاعات بیشتر.بعضی ها هم مثل خودمن میگفتم فعلا وقت این حرفها نیست...باشه برا بعد ازدواج!!!!!!!!!!!!
صد در صد هم موافق اینم که رفاقت با کودک جلوگیری میکنه از خیلی مشکلات در اینده

هرشبکه ای اروم اروم روت تاثیرش رو میزاره ...

یا تاثیر مثبت
یا تاثیر منفی
که بی شک در دو حالتش میره تو ضمیر ناخود اگاه اون شخص و ناخواسته رفتار و کردارش اونجوری میشه

مونا جون منم دارم حرف شما رو تایید میکنم

میگم وظیفه من مادر یا پدر

اول از همه رفاقت با بچمه
دوم پایه ی خوبی براش بنا کنم

مثلا من توی نوجوانی با مامانم میرفتیم کافی شاب !!! و باهم بستی یا هر چی من دوست داشتم میخوردیم واسه همین هیچ وقت این حس کاش مثلا منم میتونستم برم کافی شابی جایی با دوستام ... چون مامانم باهام رفیق بود
باهم میرفتیم قدم زنی و از این جور چیزها

من بیشتر از همه منظورم سر این موضع ماهواره چون نمیخوام هی خارج بزنم هههههه اینه که

با توجه به درست یاد دادن استفاده از اون ولی یه محدودیت کمی هم قائل باشم براش ...

ما باید طوری اعتماد کودکمون رو جلب خودمون بکنیم که فقط حرف والدین ومربی اشون رو قبول کنن.....وبه والدینشون اعتقاد واعتماد داشته باشن...............واونم امکان پذیر نیست مگر از الگو برداری کودک از روی رفتار والدین یا همون رفتار ما با همسرانمون......باید روابط بین همدیگه رو قوی کنیم به هم اعتماد واعتقاد داشته باشیم..........این نظر منه بعد کلی تحقیق و تفکرررررررررررر
2706