2737
2734
مامانای اکتیو و علاقمند بهار نود حالا که همه جوره سعی داریم کنار هم نی نی هامون رو سالم و شاد بزرگ کنیم فکر کردم جای این تاپیک بین تاپیک هامون خالیه. امیدوارم اینجا هم با در میون گذاشتن تجربه ها و دونسته هامون بتونیم به همدیگه تو تربیت هرچه بهتر نی نی هامون کمک کنیم...
برای بهتر پیش رفتن چند تا پیشنهاد دارم:
1- اینجا فقط راجع به مسایل تربیتی و روانشناختی نی نی هامون صحبت کنیم.
2- اینجا فقط راجع به مسایل تربیتی و روانشناختی نی نی های بهار نود صحبت کنیم چون هر سنی نیازهای خاص خودش رو داره و در غیر اینصورت مطالب خیلی پراکنده میشه.
3- بخاطر گسترده بودن مطالب روانشناختی و تربیتی هر هفته یه موضوع طرح میشه و راجع به اون هرکس نظر، تجربه و... داره بگه اگه نیاز شد زمان رو تمدید میکنیم.

موضوع اول:

" چطور در نی نی هامون اعتماد و احساس امنیت رو شکل بدیم؟"

از امروز که دوشنبه 17 بهمنه تا دوشنبه هفته دیگه که 24 بهمنه راجع به این موضوع هر کس مطلب و تجربه ای داره بذاره
سلام دوستان ، مرسی از ایجاد این تاپیک .. فکر کنم خیلی میتونه برامون مفید باشه

من 5شنبه گذشته وقت پایش و مشاوره نی نی ام رو داشتم ... 3ماهگی، 6ماهگی و حالا 9 ماهگی بردمش .. هر سه ماه یکبار ... مرکزی هست که بچه ها رو به قولی از کوچیکی پایش میکنه و راهنمایی والدین و بازی های سن خاصشون رو معرفی میکنه

چند نکته رو خیلی تاکید میکرد ، یکی شب بیدار نشدن های نی نی ها که میگفت از الان باید عادتش بدید که شب ها برای شیر مثلاً یکبار باید بیدار شه الان ... دیگه بعدش که یک ساله بشند نباید اصلاً برای شیر شب بیدار شند، برای دندوناشون خیلی ضرر داره
بعدش دکتر اینجوری راهنمایی کرد که هربار شب بیدار شد نی نی ، بهش شیر ندید، یک بار آب بدید، یکبار بغلش کنید و خلاصه اینقدر این کار رو کنید و کم شیر بدید (یک بار یا نهایتاً دو بار فعلاً) تا از سرشون بیافته در غیر اینصورت خیلی برای مادر خسته کننده میشه بعد از یک سال
این کار خیلی سخته اما من از شنبه اینکار رو کردم و جواب داده و متوجه شدم طاها کمی آب بخوره یا بغلش میکنم زودی دوباره میخوابه .. خلاصه خیلی از این بیدار شدن ها برای اطمینان از حضور مادر هست (قابل توجه مامانای کارمند منجمله خوده بنده )

یه موضوع دیگه اینکه تا سن 20 ماهگی اصلاً نذارید نی نی ها به تلویزیون و دیدن سی دی عادت کنند (عادت نه نگاه گذری)
گفت فوق العاده مخرب هست.. به دلیل اینکه قدرت تمرکز بچه ها رو میگیره اگر در این سنین عادت به تلویزیون داشته باشند ...
در مورد سی دی های آموزشی رایج در بازار مثل بیبی انیشتن و بیبی برینی و این چیزها پرسیدم، عنوان کرد که ممکنه خیلی در حد کم روی هوش تاثیربذاره اما همون گرفتن قدرت تمرکز بچه ها رو مشکل زا میشه

میگفت موردی داشته که بچه سه ساله بوده ، اصلاً صحبت نمیکرده خیلی کم ... بعدش فقط عشق تی وی و سی دی داشته ، میگفت با این بچه کار میکرده ، این بچه نمیتونسه تمرکز کنه حتی 5دقیقه با یه کتاب سرگرم شه
بالاخره به این نتیجه رسیدن سی دی و تی و ی رو براش کنار بذارند تا بتونه کمی روی چیزهای دیگه تمرکز کنه
به قول خودش میگفت مگه ما از کوچیکی این چیزها رو داشتیم .. این آموزش ها خوبند همه اما از سن خاص خودش نه از نوزادی .. همه این تبلیغ ها برای فروش کارهاشونه و نمیدنند چه آثار مخربی روی بچه ممکنه بذاره
این سی دی ها خوبند اما از سن 20 ماهگی به بعد

آموزش زبان دوم از سن اواخر سه سالگی و ابتدای 4 سالگی هست

نکته دیگه اینکه میگفت " نه " رو محکم ادا کنید تا متوجه بشه ... اگر سمت چیزی میره، محکم " نه " بگید ...
گفتم خوب بعدش دوباره اون کار رو تکرار میکنه، که گفت توی سن طاها (9 ماهگی هست) همین که یک لحظه درنگ کنه و با نه گفتن شما کمی مکث کنه کافیه و برای بعدها این کارایی بیشتری پیدا میکنه

گفتم این ها رو باهاتون درمیون بذارم ...
ممنون عزیزم خیلی عالیه
من یه سوال کردم بارها هیچ کس جواب نداده
از چه سنی بچه لوس میشه
الان پسرم 9 ماهشه و چیزی میخواد بهش ندیم گریه میکنه
البته حواسشو پرت کنم زود تموم میشه
اما با توجه به اینکه من شاغلم و پیش مادرم میمونه میخوام ببینم چی کار کنم بهتره
ممنون
هر هدف رویایی است با مهلتی محدود. باید برای رسیدن به آن طرح ریزی کنید
ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!😥 من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود. بیا اینم لینکش ایشالا که مشکلت حل میشه 💕🌷

سلام نارسیس جان ... عزیزم مرکز مشاوره و پایش آفتاب هست .. توی شهرآرا هست ، خیابان هجدهم
تلفن 88286886

http://payeshekoodak.com/

نارسیس جون نی نی من هم 9 ماهه هست .. متولد اردیبهشت هست نی نی شما؟ ناززززززززی
همون کارت بهترینه، من هم حواسش رو پرت میکنم زودی یادش میره

2728
ممنون از استقبالتون دوستای خوبم
ممنون از تو بهار جون که شروع کننده مطالب مفید برای تربیت نی نی ها بودی

اعتماد و احساس امنیت جزو اساسی ترین حس هایی هست که در همه ما بایستی وجود داشته باشه تا بتونیم به کمک اون با مسایل روزمره مون مواجه بشیم. ریشه ایجاد این احساس به سنین اولیه نوزادی و کودکی برمیگرده و اثراتش تا آخر عمر همراهمون هست. نبودن این حس تبعات زیادی میتونه به همراه داشته باشه مثلا اگه ما بزرگسالی باشیم که به راحتی نتونیم با دیگران ارتباط برقرار کنیم و اعتماد کنیم، یا به همسرمون دایم شک داشته باشیم، همیشه حس تشویش و نگرانی همراهمون باشه و.... یکی از قویترین احتمالاتش میتونه نبودن احساس امنیت و اعتماد درونی باشه.
تجربه های اول نی نی ها از دنیا و افراد اطرافشون(خصوصا مامان) میتونه نماینده بقیه افراد و دنیا باشه. اگه این تجربه ها امن باشه نی نی یاد میگیره که دنیا جای امنی برای زندگیه و میشه به آدمها اعتماد کرد.
چیزی که میخوایم تو این هفته راجع بهش حرف بزنیم اینه که چجوری میتونیم تجربه های اول نی نی رو تجربه امنی کرد. چطور میتونیم مامانی باشیم که نی نی بتونه با خیال راحت بهمون اعتماد کنه...
نظر نارسیس عزیز که تو کلوپ گذاشته بود رو به اینجا منتقل کردم:

من نتونستم اجرا کنم اما شنیدم میگن نباید یهو بچه رو به امان خدا بذاری بری حتی یه اتاق دیگه
باهاش باید صحبت کنی
شرایطی که توش هستی رو بگی
مثلا بگی دارم میرم برات قاشق بیارم
اینجوری احساس امنیتش بیشتره

در مورد اعتماد به نفس هم شنیدم تو این دوران که همه چیزو انگولک میکنه از دستش نگیر بلکه بشین به پاش و براش توضیح بده . این باعث میشه اعتماد به نفسش بالا بره اما ربطش چیه نمی دونم
یکی از چیزایی که باعث ایجاد احساس امنیت و اعتماد تو نی نی ها میشه اینه که اتفاق های اطراف براشون قابل پیش بینی باشه. یه برنامه منظم روزانه میتونه این پیش بینی پذیری رو ایجاد کنه. برنامه غذایی تو ساعت های منظم، برنامه خواب منظم، حمام بردن های منظم، تکرار یه رفتار خاص مثلا قصه گفتن شبانه یا حموم برن قبل خواب و.... مثالهایی از یه برنامه ست که واسه نی نی بعد مدتی قابل پیش بینی میشه و این بهش احساس آرامش و امنیت میده.

منتظر شنیدن نظرات شما و بقیه مواردی که میدونین و تجربه کردین هستم
نظر صدف عزیز که از کلوپ به اینجا منتقلش کردم:

4 اصل زیربنایی در امنیت کودکان

با هم بودن اعضای خانواده : اولین اصل در ایجاد امنیت این است که اعضای خانواده اوقاتی را کنار هم بگذرانند.

ابراز احساسات : در گام بعدی والدین باید به فرزند خود کمک کنند تا احساسات، نگرانی‌ها و خواسته‌های خود را ابراز کنند و به این منظور باید به او فرصت دهند، با او همدلی و از او حمایت کنند.

دلگرمی و اطمینان دادن به کودک : گام سوم در ایجاد امنیت عاطفی کودک دلگرم کردن اوست. کودکان می‌خواهند بدانند شما در مقام مادر و پدر برای محافظت از آنها چه می‌کنید.

کمک به دیگران : و سرانجام این‌که کودکان نیز مانند بزرگسالان از یاری رساندن به افراد نیازمند و کمک کردن به دیگران احساس رضایت و امنیت می‌کنند.

(سایت جام جم)
2740
بهار ظاها و نیکا دقیقا همسن هستن :) ... نیکا هم هشت اردیبهشت به دنیا اومده ...من از این تاپیک خیلی خوشم اومد ...مرسی هاله جان...امیدوارم فعال باشیم همگی

مهمترین چیز روح و روان و تربیت کودک و شکوفایی استعداد هاشونو ...

ولی متاسفانه ما مادر ها که یکیش هم خودم هستم تا قبل از به دنیا اومدن نیکا هزار تا نقشه و ایده توی سرم بود واسه تربیتش ولی الان اینقدر سرم شلوغ شده که همه چیز یادم رفته :(

دوستان روانشناس های این ور هم تاکید زیادی دارند که تلویزیون از بعد از بیست ماهگی !!!

دقیقا هر چیزی بهار گفت درست بود ....من یکم نگران الگوی خواب نیکا هستم :

اول اینکه هنوز اتاقش رو جدا نکردم ...دوم اینکه شب ها عادت کرده که دو بار در طول شب بیدار میشه و من چون خوابم میاد یا زود شیر میدم یا چند لحظه پستونک ک خودم خیلی ناراحتم ...باید روش کار کنم
دوستای خوبم بخاطر جابجا شدن بین تاپیک و کلوپ عذر میخوام دو روزی که کلوپ هم بود دیدم کار کردن با اون سخته نظر خیلی از شماها هم همین بود که تاپیک باشه.
پس همینجا به کارمون ادامه میدیم....
ممنون از همراهیتون
یه موضوع دیگه که تو دادن احساس امنیت و آرامش به نی نی ها میتونه کمک کنه تماس بدنیه. این تماس خوبه اوایل بیشتر به صورت تماس پوستی با بدن مادر باشه و کم کم که نی نی ها بزرگتر میشن با فاصله فیزیکی نزدیک مثل بغل کردن باشه. من اینو تو دریا میبینم هر از گاهی بدون اینکه شیر بخواد یا مشکل دیگه داشته باشه دستاشو به طرفم دراز میکنه و دلش میخواد بغلش کنم و وقتی میاد بغلم آروم میشه.
یه تجربه دیگه هم که اینو نشونم داد این بود که چند وقت پیش جارو برقی رو روشن کردم و میخواستم اتاقو جارو کنم دریا تو هال بود و یهو جیغش رفت هوا!! جارو رو خاموش کردم آروم شد. قبل از اون این اتفاق نیفتاده بود به خاطر همین چندبار تکرار کردم دیدم اگه خودمو نبینه و صدای جارو دربیاد گریه می کنه اما اگه تو هال باشم آروم میمونه حتی میخنده! انگار دیدن من و اینکه نزدیکش هستم خیالشو راحت میکرد که خطری نیست...
دقیقا مرتبط با همینی که گفتم مساله جدا کردن جای خواب هم پیش میاد. به نظر من جدا کردن جای خواب نی نی ها حداقل تا یکسالگی خیلی زوده و نباید اتفاق بیفته. من که قصد ندارم تا زمانی که دریا شیر میخوره جای خوابشو جدا کنم.
تو بعضی کتابهای خارجی سن جدا کردن رختخواب خیلی زودتر از این نوشته شده بعضیا هم از اول تولد جدا میخوابونن که فکر میکنم با فرهنگ و روحیات ما خیلی جور نیست.
من هر وقت شایلی را توی اتاق خودش میخوابونم تا صبح 4 بار بیدار میشه :)
اما وقتی توی اتاق خودمون میخوابونم 1-2 بار بیدار میشه
با اینکه توی اتاق خودمون هم که میخوابونم توی تخت جدا و با فاصله از تخت خودمونه
حس میکنه تنهاست نه؟
2706