2733
2739
عنوان

عید فطر

1194 بازدید | 0 پست

سلام

بحث داغ امشب، عید بودن یا نبودن روز پنجشنبه است.

بعضی مراجع اعلام کردند هلال ماه رویت شده و عیده، بعضی مراجع هم گفتند نه

اما دلیل این تفاوت و تکلیف ما چیه؟ که من سعی میکنم مختصرا اشاره کنم و توضیح بدم.

دقت کنید عزیزان.....اول ماه شوال از چند راه اثبات میشه:

۱.خودتون ببینید.

۲.دو نفر عادل بگند ماه رو دیدند.

۳.یک عده بگند ماه رو دیدند اما به شرط اینکه حرفشون یقین آور باشه.

۴.حاکم شرع حکم کنه اول ماهه.یعنی حکم حکومتی

حالا ببینیم چرا نظر مراجع در تشخیص هلال ماه شوال متفاوته:

این اختلاف به خاطر تفاوت در مبناست.

مراجعی مثل آقای خامنه ای و فاضل ملاکشون چشم مسلحه.یعنی اگر ماه با مثلا تلسکوپ دیده بشه عیده

اما سایر مراجع مثل آقای سیستانی،آقای مکارم و... ملاکشون چشم غیرمسلحه.

برای همین هم در سال گذشته و هم امشب دیدیم که فردا برای مقلدین آقای مکارم و سیستانی عید نیست.

خب بریم سراغ اینکه تکلیف فردا چیه....

✅مقلدین آقایان خامنه ای، فاضل و نوری همدانی،عیدتون مبارک...

✅مقلدین سایر مراجع ، سحری روز سی ام ماه مبارک نوش جانتون.فردا با دفتر مرجعتون تماس بگیرید.😅 ( یا اینکه برید تا حد ترخص و روزه رو باز کنید، نهایتا اگر فردا اعلام شد عیده ، که هیچ، اگر اعلام نشد بعدا یک روز، قضا بگیرید.)

چند تا نکته هم توضیح بدم که مطلب روشن باشه....

۱.چرا نظر مراجع متفاوته؟ بیماری رو تصور کنید که به دوتا پزشک بسیار سواد که به علم مشهورند رجوع میکنه و روش درمانی هر کدوم متفاوته.مباحث فقهی هم همینطوره.ملاک ها و مبنا که متفاوت باشه ، نظرات هم مختلف میشند.البته این تفاوت ها زیاد نیست و بیشتر در نوع احتیاط و فتواست.

۲.فرد عادل باید شهادت بده ماه رو دیده.عادل یعنی کسی که گناه کبیره انجام نمیده و بر گناهان صغیره هم اصراری نداره.

۳.یقین پیدا کنید، یعنی اگر من نوعی به شما خبر دادم ماه رو با چشم دیدم، بتونید قسم بخورید که ماه دیده شده.

۴.شاید یک عده امشب با لفظ حکم حکومتی روبرو شده باشند و در گروه های مختلف تلگرامی و...خونده باشند که اگر عید فطر حکم حکومتی باشه،همه باید عید بگیرند.خب ما در این مساله تا این ساعت حکم حکومتی نداشتیم.حکم حکومتی یعنی ولی فقیه حکم میده که قطعا فردا عیده .اگر حکم حکومتی بود، مراجع تقلید همه باید پیروی میکردند و عید می گرفتند.پس بحث حکم حکومتی تا این ساعت منتفیه دوستان.

۵.حتما نگرانید که شاید فردا عید باشه و شما مجبورید روزه بگیرید.شما نگران حرمتش نباشید،فقط باید به وظیفه عمل کنید.یعنی تلاش کنید که بفهمید اول ماه قمری هست یا نه.

وقتی یقین پیدا نکردید ، تکلیفی هم ندارید.گناهی برای شما نوشته نمیشه حتی اگر عید باشه و روزه حرام.

طاعات همگی قبول باشه.از خدو بخواهیم هر خیر و برکت و نعمتی که به بهترین بندگانش داده، به ما هم عطا کنه.

عیدتون مبارک🌷

@عطرنماز1  

@حضرت_عشق7898    

@ترنم93    

@iamsamin    

@yamahdy    

سخت است فهماندن نکته ای به کسی که منافعش در نفهمیدن است.......دیندار آن است که در کشاکش بلا دیندار بماند وگرنه در هنگام راحت و فراغت و صلح و سلم چه بسیارند اهل دین، آنجا که شرط دینداری جز نمازی غراب وار و روزی چند گرسنگی و تشنگی و طوافی چند برگرد خانه ای سنگی نباشد....