نوشته : 1393/01/10 100
هفته هفتم  بارداری

کودک شما چگونه تغییر می‌کند؟

کودک شما در هفته هفتم بارداری هنوز یک دم کوچک دارد (که درواقع استخوان دنبالچه است) و در هفته‌های بعدی از بین خواهد رفت. اما این دم، تنها قسمتی است که با رشد کودک شما، کوچک‌تر می‌شود.

اکنون کودک شما تقریبا 1.2 سانتی‌متر (به‌اندازه یک تمشک) است، و مفصل آرنج و همچنین انگشتان دست‌وپا (که اکنون دیگر قابل‌تشخیص هستند، هرچند هنوز هم پرده نازکی بین آن‌ها وجود دارد) دارد.

در سر او که خیلی بزرگ‌تر از بدن او است، هر دو نیمکره مغز در حال رشد هستند. در هفته هفتم بارداری دندان‌ها و فضای داخلی دهان کودک شما در حال شکل‌گیری است و گوش‌های او نیز به رشد خود ادامه می‌دهند.

پلک‌های کودک، چشم‌هایش را (که اکنون کمی رنگی هستند) می‌پوشانند، و نوک بینی او (که شما یک روز نیشگونش خواهید گرفت) آرام‌آرام خود را نشان می‌دهد! ضخامت پوست او به نازکی یک برگه کاغذ است و رگ‌های او را به‌وضوح می‌توان دید
.

جنین در 7 هفتگی، آپاندیس و لوزالمعده هم دارد، که نهایتا با تولید هورمون انسولین به هضم غذا کمک خواهد کرد. کبد فرزند شما مشغول تولید گلبول‌های قرمز خون است، و یک حلقه از روده‌های در حال رشد کودک شما در جهت بند ناف او شکل می‌گیرد. 

بند ناف او، اکنون رگ‌های خونی واضحی دارد که عمل تبادل اکسیژن و مواد غذایی با بدن کودک را بر عهده دارد. حرکت، از علائم هفته هفتم بارداری نیست و شما هنوز هم نمی‌توانید حرکت کردن کودک را حس کنید، اما او مثل یک لوبیای کوچک در حال جست‌وخیز است و در داخل خانه آبی خود، حرکت می‌کند.

 

شما چگونه تغییر می‌کنید؟

شما در سه‌ماهه اول حاملگی قرار دارید که بسیاری از زنان در این مرحله، مشکلات معمول حاملگی را تحمل می‌کنند. به‌واسطه حالت تهوع صبحگاهی (که ممکن است ظهر و شب هم رخ بدهد و از علائم بارداری هفته‌های اول است)، ممکن است نگه‌داشتن غذا در معده غیرممکن باشد. 

این حالت‌های تهوع تا حدودی به علت وجود هورمون‌های دوران حاملگی در بدن شما ایجاد می‌شوند. یک بسته بیسکویت یا موادی که باعث کاهش تهوع بارداری می
شوند را در کنار تخت خواب خود بگذارید و قبل از بیرون آمدن از بستر، چند تا از آن‌ها را بخورید تا از بروز حالت تهوع جلوگیری کنید.

البته همه خانم‌های حامله دچار تهوع صبحگاهی نمی‌شوند؛ لذا درصورتی‌که شما به این مشکل دچار نشده‌اید، نگران نباشید؛ شما از معدود خانم‌های خوش‌شانس هستید!

همچنین ممکن است در مقایسه باحالت معمولی بسیار بیشتر به توالت نیاز داشته باشید. حجم خون شما در دوران حاملگی به‌شدت افزایش می‌یابد، درنتیجه حجم بسیار زیادتری از مایعات از کلیه‌ها عبور می‌کند که نهایتا به جمع شدن ادرار بیشتر در مثانه منجر می‌شود.

در ادامه دوران حاملگی، بایستی تهوع‌ها کمتر شوند، هرچند ممکن است نیاز شما به توالت کم نشود
.

 

فعالیت‌های هفته هفتم حاملگی

یک عکس از شکم خود بگیرید! در هفته هفتم، پیش از اینکه اثر حاملگی در شکم شما نمایان شود و شکمتان اصطلاحا جلو بیاید، از یک نفر بخواهید که از شما عکس بگیرد.
سپس هرماه، تا هنگام تولد نوزادتان، یک عکس از شکم خود بگیرید. دنبال کردن مراحل حاملگی کار جالبی خواهد بود، و شما بعدا این یادگاری‌ها را دوست خواهید داشت.

خیلی جالب خواهد بود اگر در همه عکس‌ها، لباس یکسان بپوشید، در محل یکسانی بایستید و فیگور یکسانی بگیرید. عکس‌های نیمرخ برای این کار بهتر است؛ همچنین عکس‌های سیاه‌وسفید نیز ممکن است زیبا باشند.

 

رژیم غذایی در هفته هفتم بارداری

اگر برای شما مهم ایت که در هفته هفتم بارداری چه بخورید بدانید بهترین گزینه در این دوره، سبزیجات هستند.
سبزیجات می‌توانند مقدار زیادی از ویتامین‌ها ازجمله ویتامین‌های
A و C و مواد معدنی و فیبر را فراهم کنند.

مشکل یبوست هم با مصرف سبزی‌ها از بین می‌رود. نیاز به ویتامین
C در دوران بارداری 70 درصد بیشتر از زمان غیر بارداری است که با یک رژیم معمولی خوب در این دوران می‌توانید این مقدار را جذب نمایید.

کلم، حبوبات، سیب‌زمینی، اسفناج، دانه‌های سبز و گوجه‌فرنگی غنی از ویتامین
C هستند و به جذب آهن موجود در غذاها کمک می‌کنند. سبزیجات سبز تیره و زرد تیره مانند هویج یا زردک، سیب‌زمینی، فلفل سبز و کلم بروکلی نیز سرشار از ویتامین A هستند. سبزیجات ناسازگار در دوران بارداری را بشناسید.

 

نگران نباشید

از علائم هفته هفتم بارداری تغییر خلقیات و روحیات است. خنده، گریه، ترس و خشم از رفتارهای متغیری است که خانم‌ها در دوران بارداری به‌شدت و ضعف زیادی تجربه می‌کنند. رفتارهای متغیر و ناآرام در این دوره به عملکرد هورمون‌های بدنتان بازمی‌گردد.

نگرانی‌هایی مثل مسائل مالی، سلامت کودک، نحوه زایمان شمارا دچار ترس و وحشت کرده است.

وقتی احساس عصبانیت یا ناراحتی می‌کنید، یک‌نفس عمیق با بینی بکشید و تا 5 بشمارید و سپس نفستان را آرام‌آرام از دهان بیرون دهید.
فکر کنید هنگام تنفس عمیق موجی از آب گرم از روی شما عبور می‌کند و با خودنگرانی‌های شمارا می‌برد
.

 

توصیه‌های مذهبی هفتمین هفته بارداری

هر هفته گوشت با قدری شیر و سیب شیرین بخورید. هرروز بر 2 عدد عناب سوره توحید بخوانید و ناشتا بخورید. تسبیحات حضرت زهرا را بعد از هر نماز و شب‌ها قبل از خواب بخوانید.

دوران بارداری، دوران بسیار حساسی است. تمامی افکار، روحیات و اندیشه‌های شما خواسته و ناخواسته بر روی جنین اثر می‌گذارد. پیامبر خدا در همین رابطه فرموده‌اند: «سعادتمند کسی است که از شکم مادرش به سعادت رسیده و بدبخت کسی است که از شکم مادرش به بدبختی رسیده است»
.

 

بایدهای هفته هفتم حاملگی

اگر تصمیم‌گرفته‌اید به کار خود ادامه دهید و مرخصی بارداری را بگذارید برای بعد از زایمان، از هفته هفتم به بعد باید بیشتر رعایت کنید.  

وقتی برای مدت طولانی پشت میز می‌نشینید، حداقل هرچند ساعت یک‌بار مثانه‌تان را خالی کنید و هر 1 ساعت یک‌بار بلند شوید و خود را کش‌وقوس دهید تا به این صورت دردهای کمری، رگ‌های واریسی و لخته‌های خونی را کاهش دهید.

در محیط کار همواره از صندلی‌های دسته‌دار و قابل تنظیم و طبی و از تشک طبی برای پشتتان استفاده کنید و زیر پایتان، زیرپایی قرار دهید.

اگر باید مدت طولانی بایستید، هر 15 دقیقه یک‌بار بنشینید و به‌جای ایستادن در یک مکان یک پای خود را روی جعبه یا چهارپایه بگذارید تا فشار به پشتتان کم شود و همیشه کفش پاشنه‌کوتاه یا بدون پاشنه بپوشید
.

 

نبایدهای هفته هفتم بارداری

در هفته هفتم بارداری شما احتمالا دچار تهوع بارداری هستید. پس از خوردن مایعات و نوشابه‌های ولرم خودداری کنید و به‌جای آن‌ها از نوشیدنی‌های بسیار گرم یا بسیار سرد استفاده کنید.

از خوردن غذاهای پرچربی و سرخ‌شده مانند آبگوشت چرب، آش و کره به مقدار زیاد خودداری کنید ولی مایعات فراوان، سالاد، نان برشته و یا تست یا بیسکویت و مربا و ژله برای شما مفید است
.

 

ویدیو

ارسال نظر شما

login captcha
matin92
matin92
3 هفته پیش

تو سونو نوشته ( در حال حاضر YOLK sacرویت شد ولی قطب جنینی مشهود نیست) یعنی چی خیلی نگرانم..

matin92
matin92
3 هفته پیش

سلام من الان عضو شدم و ۶ هفتمه برای صدای قلبش چند هفته برم بهتره..

@matin92

سلام زود رفتي سونو ٨ هفته براي قلبش برو منم ٦ هفته رو تمام كردم هفته اينده مي رم براي اولين سونو  

نگران نباش لذت ببر از وجودش 

من دو بار سقط داشتم  ايندفعه ديگه فقط دارم مثبت فكر ميكنم و از بودنش لذت ميبرم سونوي زياد خوب نيست همون كه دكتر ميگه رو برو  

سلام به همه مامانای جدید تبریک میگم بارداریشون رو

من امروز هفته هفتمم شروع شده دل دردی شبیه پریودی و کمردرد دارم وقتی میشینم بیشتر چون کارم هم نشسته هست اذیت میشم با استراحت ان شالله حل میشه یا به دکتر مراجعه کنم؟ 3 روز دیگه قراره برم سونو

سلام، من امروز ۷ هفته و ۳ روز هستم، سونو رفتم نشون داد بچه ۱۰ میلیمتره، ضربان قلبش هم میزد، اما هیچکدوم از علائمی که گفتین رو ندارم. در ضمن من تازه ۴ روزه که متوجه باردارم، این حالات بارداری که گفتین ندارم برای منو بچه جای نگرانی نیست؟؟؟ 

@sheyshey

سلام نگران نباشید شما مشکل خاصی ندارید و طبیعی است از هفته ۸ بارداری به بعد ممکن است علائم بارداری به سراغ شما بیاید همه افراد یکسان نیستند

با سلام و خسته نباشيد من اخر هفته 7 بارداري هستم يعني فردا وارد هفته 8 ميشم. ميترسم واسه ضربان قلب بچه ام برم.كي برم كه مطمئن باشم قلبش تشكيل شده ؟

@ترنم1396

سلام ۸ هفتگی زمان مناسبی برای رفتن به سونوگرافی است و ضربان قلب جنین در سونوگرافی دیده می شود.

من هنوز سونو نرفتم دکتر برای اینکه خیالم راحتتر باشه هفته ۸سونو نوشت

سلام دوستان من تازه الان عضو نی نی سایت شدم. من دقیقا امروز هفت هفته و یک روز دارم و اینکه حالت تهوع ندارم اما سرگیجه دارم و همش نیاز دارم بخورم و گرنه دست و پام میلرزه و اینکه من یک هفته بعد از موعد پریود که آزمایش بارداری دادم بتا زده بودover1000 بنظرتون من چند قلو باردارم؟؟؟

@تکپر

سلام این طور نیست که حتما دوقلو باردار باشید ممکن است تک قل باشد بهتر است بین هفته ۷ تا ۸ بارداری سونوگرافی انجام بدهید

هفته ی هفتم هستم. اولاش شکم درد داشتم. نه حالت تهوع دارم نه چیزی دلم میخواد حالم خیلی خوبه. هنوز نرفتم برای صدای قلبش.

سلام. من یه مشکلی داشتم که خیلی نگرانم کرده من حاملم و شیش و نیم هفتمه ولی دکترا میگن جنین نبض و قلب نداره و بایدسقط کنم ۱۰ روز بهم فرصت دادن که شاید رشد کنه این یعنی ممکنه که رشد کنه و سقطش نکنم آخه خیلی دوسش دارم

@یهزنخسته

سلام. اصلا جای نگرانی نیست تا هفته ۱۲ فرصت تشکیل قلب هستش منم اینجوری هستم. خواهرم نزدیک سه ماهش بود قلب بچه اش تشکیل شد. توکلت بخدا باشه

من ۴مرداد قرار بود پری بشم نشدم آزمایش تست زدم مثبت بود حالا امروز۲۵ شهریور دل درد ودلپیچه و اس...داشتم معذرت میخوام آخرشبم خون آبهای قهوه ای دارم این نشونه چه لطفا جوابمو بدید میترسم

@95samiiiii

دوست عزیز باید زیر نظر پزشک متخصص سونوگرافی انجام بدهید تا علت آن بررسی شود موفق باشید