هفته هفتم  بارداری
نوشته : 1393/01/10 150

کودک شما چگونه تغییر می‌کند؟

کودک شما در هفته هفتم بارداری هنوز یک دم کوچک دارد (که درواقع استخوان دنبالچه است) و در هفته‌های بعدی از بین خواهد رفت. اما این دم، تنها قسمتی است که با رشد کودک شما، کوچک‌تر می‌شود.

اکنون کودک شما تقریبا 1.2 سانتی‌متر (به‌اندازه یک تمشک) است، و مفصل آرنج و همچنین انگشتان دست‌وپا (که اکنون دیگر قابل‌تشخیص هستند، هرچند هنوز هم پرده نازکی بین آن‌ها وجود دارد) دارد.

در سر او که خیلی بزرگ‌تر از بدن او است، هر دو نیمکره مغز در حال رشد هستند. در هفته هفتم بارداری دندان‌ها و فضای داخلی دهان کودک شما در حال شکل‌گیری است و گوش‌های او نیز به رشد خود ادامه می‌دهند.

پلک‌های کودک، چشم‌هایش را (که اکنون کمی رنگی هستند) می‌پوشانند، و نوک بینی او (که شما یک روز نیشگونش خواهید گرفت) آرام‌آرام خود را نشان می‌دهد! ضخامت پوست او به نازکی یک برگه کاغذ است و رگ‌های او را به‌وضوح می‌توان دید
.

جنین در 7 هفتگی، آپاندیس و لوزالمعده هم دارد، که نهایتا با تولید هورمون انسولین به هضم غذا کمک خواهد کرد. کبد فرزند شما مشغول تولید گلبول‌های قرمز خون است، و یک حلقه از روده‌های در حال رشد کودک شما در جهت بند ناف او شکل می‌گیرد. 

بند ناف او، اکنون رگ‌های خونی واضحی دارد که عمل تبادل اکسیژن و مواد غذایی با بدن کودک را بر عهده دارد. حرکت، از علائم هفته هفتم بارداری نیست و شما هنوز هم نمی‌توانید حرکت کردن کودک را حس کنید، اما او مثل یک لوبیای کوچک در حال جست‌وخیز است و در داخل خانه آبی خود، حرکت می‌کند.

 

شما چگونه تغییر می‌کنید؟

شما در سه‌ماهه اول حاملگی قرار دارید که بسیاری از زنان در این مرحله، مشکلات معمول حاملگی را تحمل می‌کنند. به‌واسطه حالت تهوع صبحگاهی (که ممکن است ظهر و شب هم رخ بدهد و از علائم بارداری هفته‌های اول است)، ممکن است نگه‌داشتن غذا در معده غیرممکن باشد. 

این حالت‌های تهوع تا حدودی به علت وجود هورمون‌های دوران حاملگی در بدن شما ایجاد می‌شوند. یک بسته بیسکویت یا موادی که باعث کاهش تهوع بارداری می
شوند را در کنار تخت خواب خود بگذارید و قبل از بیرون آمدن از بستر، چند تا از آن‌ها را بخورید تا از بروز حالت تهوع جلوگیری کنید.

البته همه خانم‌های حامله دچار تهوع صبحگاهی نمی‌شوند؛ لذا درصورتی‌که شما به این مشکل دچار نشده‌اید، نگران نباشید؛ شما از معدود خانم‌های خوش‌شانس هستید!

همچنین ممکن است در مقایسه باحالت معمولی بسیار بیشتر به توالت نیاز داشته باشید. حجم خون شما در دوران حاملگی به‌شدت افزایش می‌یابد، درنتیجه حجم بسیار زیادتری از مایعات از کلیه‌ها عبور می‌کند که نهایتا به جمع شدن ادرار بیشتر در مثانه منجر می‌شود.

در ادامه دوران حاملگی، بایستی تهوع‌ها کمتر شوند، هرچند ممکن است نیاز شما به توالت کم نشود
.

 

فعالیت‌های هفته هفتم حاملگی

یک عکس از شکم خود بگیرید! در هفته هفتم، پیش از اینکه اثر حاملگی در شکم شما نمایان شود و شکمتان اصطلاحا جلو بیاید، از یک نفر بخواهید که از شما عکس بگیرد.
سپس هرماه، تا هنگام تولد نوزادتان، یک عکس از شکم خود بگیرید. دنبال کردن مراحل حاملگی کار جالبی خواهد بود، و شما بعدا این یادگاری‌ها را دوست خواهید داشت.

خیلی جالب خواهد بود اگر در همه عکس‌ها، لباس یکسان بپوشید، در محل یکسانی بایستید و فیگور یکسانی بگیرید. عکس‌های نیمرخ برای این کار بهتر است؛ همچنین عکس‌های سیاه‌وسفید نیز ممکن است زیبا باشند.

 

رژیم غذایی در هفته هفتم بارداری

اگر برای شما مهم ایت که در هفته هفتم بارداری چه بخورید بدانید بهترین گزینه در این دوره، سبزیجات هستند.
سبزیجات می‌توانند مقدار زیادی از ویتامین‌ها ازجمله ویتامین‌های
A و C و مواد معدنی و فیبر را فراهم کنند.

مشکل یبوست هم با مصرف سبزی‌ها از بین می‌رود. نیاز به ویتامین
C در دوران بارداری 70 درصد بیشتر از زمان غیر بارداری است که با یک رژیم معمولی خوب در این دوران می‌توانید این مقدار را جذب نمایید.

کلم، حبوبات، سیب‌زمینی، اسفناج، دانه‌های سبز و گوجه‌فرنگی غنی از ویتامین
C هستند و به جذب آهن موجود در غذاها کمک می‌کنند. سبزیجات سبز تیره و زرد تیره مانند هویج یا زردک، سیب‌زمینی، فلفل سبز و کلم بروکلی نیز سرشار از ویتامین A هستند. سبزیجات ناسازگار در دوران بارداری را بشناسید.

 

نگران نباشید

از علائم هفته هفتم بارداری تغییر خلقیات و روحیات است. خنده، گریه، ترس و خشم از رفتارهای متغیری است که خانم‌ها در دوران بارداری به‌شدت و ضعف زیادی تجربه می‌کنند. رفتارهای متغیر و ناآرام در این دوره به عملکرد هورمون‌های بدنتان بازمی‌گردد.

نگرانی‌هایی مثل مسائل مالی، سلامت کودک، نحوه زایمان شمارا دچار ترس و وحشت کرده است.

وقتی احساس عصبانیت یا ناراحتی می‌کنید، یک‌نفس عمیق با بینی بکشید و تا 5 بشمارید و سپس نفستان را آرام‌آرام از دهان بیرون دهید.
فکر کنید هنگام تنفس عمیق موجی از آب گرم از روی شما عبور می‌کند و با خودنگرانی‌های شمارا می‌برد
.

 

توصیه‌های مذهبی هفتمین هفته بارداری

هر هفته گوشت با قدری شیر و سیب شیرین بخورید. هرروز بر 2 عدد عناب سوره توحید بخوانید و ناشتا بخورید. تسبیحات حضرت زهرا را بعد از هر نماز و شب‌ها قبل از خواب بخوانید.

دوران بارداری، دوران بسیار حساسی است. تمامی افکار، روحیات و اندیشه‌های شما خواسته و ناخواسته بر روی جنین اثر می‌گذارد. پیامبر خدا در همین رابطه فرموده‌اند: «سعادتمند کسی است که از شکم مادرش به سعادت رسیده و بدبخت کسی است که از شکم مادرش به بدبختی رسیده است»
.

 

بایدهای هفته هفتم حاملگی

اگر تصمیم‌گرفته‌اید به کار خود ادامه دهید و مرخصی بارداری را بگذارید برای بعد از زایمان، از هفته هفتم به بعد باید بیشتر رعایت کنید.  

وقتی برای مدت طولانی پشت میز می‌نشینید، حداقل هرچند ساعت یک‌بار مثانه‌تان را خالی کنید و هر 1 ساعت یک‌بار بلند شوید و خود را کش‌وقوس دهید تا به این صورت دردهای کمری، رگ‌های واریسی و لخته‌های خونی را کاهش دهید.

در محیط کار همواره از صندلی‌های دسته‌دار و قابل تنظیم و طبی و از تشک طبی برای پشتتان استفاده کنید و زیر پایتان، زیرپایی قرار دهید.

اگر باید مدت طولانی بایستید، هر 15 دقیقه یک‌بار بنشینید و به‌جای ایستادن در یک مکان یک پای خود را روی جعبه یا چهارپایه بگذارید تا فشار به پشتتان کم شود و همیشه کفش پاشنه‌کوتاه یا بدون پاشنه بپوشید
.

 

نبایدهای هفته هفتم بارداری

در هفته هفتم بارداری شما احتمالا دچار تهوع بارداری هستید. پس از خوردن مایعات و نوشابه‌های ولرم خودداری کنید و به‌جای آن‌ها از نوشیدنی‌های بسیار گرم یا بسیار سرد استفاده کنید.

از خوردن غذاهای پرچربی و سرخ‌شده مانند آبگوشت چرب، آش و کره به مقدار زیاد خودداری کنید ولی مایعات فراوان، سالاد، نان برشته و یا تست یا بیسکویت و مربا و ژله برای شما مفید است
.

 

ویدیو

ارسال نظر شما

login captcha

سلام وقتتون بخیر من هفته هفتم بارداری هستم میخواستم بدونم از آنجایی که میگن کندر رو باید ۳ماه اول بارداری مصرف کنیم برا هوش خوبه .چطوری و چه مدت باید مصرف کنم ؟؟ممنون 

@mahboobjoon

سلام دوست عزیز این موضوع از نظر طب پزشکی اثبات نشده است وبه همین علت استاندارد خاصی در مصرف کندر در کتب پزشکی قید نشده است به این نکته توجه داشته باشید که نباید در مصرف کندر زیاده روی شود بهتر است در رابطه با این موضوع با متخصص طب سنتی مشورت داشته باشید موفق باشید

hasti_74
hasti_74
3 هفته پیش

سلام خسته نباشین 

بارداری اولمه و دو قلو باردارم و طبق سونو هفت هفته پنج روزمه و از اوایل بارداری لکه بینی دارم و با مصرف شیاف سیکلوژست ۴۰۰لکم رفع نشد و دکتر بهم امپول هیدروکس پروژسترون داد که هفته ایی یه عدد تا چهار هفته بزنم و شیاف سیکلوژست هم ۱۲ ساعت یه بار استفاده میکنم و امروز دومین هفته بود امپول زدم خیلی نگرانم که نکنه برای جنینام مشکلی پیش بیاد ممنون میشم راهنماییم کنین.

@hasti_74

سلام دوست عزیز نگران نباشید با توجه به شرح حال شما بهتر است استراحت کافی داشته باشید و داروهای تجویز شده توسط پزشک معالج خود را استفاده کنید اگر وضعیت جنین در سونوگرافی نرمال بوده باشد مشکل جدی وجود ندارد بنابراین بهتر است استرس و نگرانی نداشته باشید موفق باشید

سلام من تو هفته هفتم خستم و فشارم خيلي مياد پايين در حد ٨ رو ٥ يا ١٠ رو ٦،و بعد سر درد ميگيرم .تهوع ندارم خدا روشكر و خيلي هم ميخورم .بارداري دوم هستم سر اولي از تو ماه سوم اين طور شدم الان زودتر به نظرتون پودر ors ميخورم برا فشارم كه بالا بياد بد نيست؟؟ هنوز نرفتم سونو.

@نیکی#205

سلام دوست عزیز این علائم ذکر شده در ۳ ماهه اول بارداری طبیعی است باید رژیم غذایی مقوی ومغذی داشته باشید زمانی که فشار خون شما پایین است مصرف شربت عسل و خرما کمک کننده می باشد به نظر بنده نیازی به استفاده از محلول ors نیست موفق باشید.

تو بدنمم احساس کوفتگی می‌کنم یه ترشحات سفیدبی بو هم دارم

سلام من امروز اولین روز هفته ی هفتم هستم وقتی غذا میخورم احساس میکنم همه ی غذام روی معده ام وایمیسته دیگه نمیتونم هیچ غذایی بخورم چیکاربایدبکنم؟

@ااااااااااالهههههههه

سلام دوست عزیز برای پیشگیری از این مشکل باید چند نکته را رعایت کنید وعده های غذایی خود را زیاد و حجم غذا را کم کنید وبه دفعات مواد غذایی را میل نمایید از خوردن غذاهای چرب و ادویه دار وفست فود پرهیز کنید بعد از صرف غذا بلافاصله دراز نکشید موفق باشید.

سلام صبحتون بخیر

من الان ۸ هفته و ۰ روزمه

یعنی ماه دو رو تموم کردم رفتم تو سه یا نه؟

گاهی اوقات ترشح خیلی کم سبز رنگ دارم نگران کننده نیس؟

الان میتونم ازمایشای ویروسی مثل ایدز و هپاتیت و سرخچه و.. بدم؟چون یسری بعد از سقطم انتی بادی علیه سرخچه بالا بود

@اززززیییییی

سلام دوست عزیز از هفته ۸ تا ۱۲ بارداری جزء ماه دوم حساب می شود ماه سوم شامل هفته ۱۲ تا ۱۶ بارداری می شود با توجه به اینکه ترشحات سبز رنگ دارید باید به پزشک مراجعه نمایید تا برای شما دارو تجویز شود انجام این آزمایشات به تشخیص پزشک معالج است موفق باشید

سلام من هفت هفته و سه روزمه و امروز دکتر بودم که خدارو شکر صدای قلبش رو شنیدم اما چون قبلا سقط داشتم دکترم برام آسپرین ۸۰ نوشته که تا یکماه بخورم تا دوباره تکرار نشه حالا خیلی میترسم آخه تو اینترنت درمورد مصرف آسپرین در بارداری چیزای خوبی ننوشته بود خیلی استرس دارم الان😢 

@farkl68

سلام دوست عزیز اگر علت سقط قبلی شما غلظت خون بالای شما بوده ودر حال حاضر پزشک شما آزمایش فاکتورهای انعقادی خون را برای شما درخواست داده ودر آزمایش خون شما غلظت خون بالا نشان داده شده می توانید از قرص آسپرین استفاده کنید در غیر این صورت به نظر بنده نیازی به مصرف قرص آسپرین بدون انجام آزمایش خون نیست موفق باشید.

سلام 

من سابقه دوتا سقط داشتم در سه ماهه اول ک پوچ بوده و قلب تشکیل نشد

الان هفت هفته و چها روزمه

باید. یکماه دیگه برم واسه غربالگری

دکتر فقط شیاف پروژسترون و اسپرین به من دادن

و امپول هپارین ندادن

مشکلی نداره؟

@اززززیییییی

سلام دوست عزیز تجویز تزریق آمپول هپارین بستگی به جواب آزمایش خون شما دارد که غلظت خون داشته باشید یا نه احتمالا در آزمایش خون شما مشکل جدی نبوده است که پزشک معالج برای شما آمپول هپارین تزریق نکرده است بنابراین جای نگرانی وجود ندارد موفق باشید.

سلام من طبق اپلیکیشن پریود ترکر روز اول از هفته هفت هستم از روزی که متوجه بارداری شدم بخاطر تعطیلات عید پزشکم حضور نداشت و تا حالا به پزشک مراجعه نکردم .خیلی نگرانم مبادا چیزهایی مثل دارو تقویتی بدنم احتیاج داشته باشه که من به خاطر مراجعه نکردن به پزشک ازشون بی اطلاعم و ضرری داشته باشه 

البته همون موقه یه دکتر دیگه رفتم که هیچ چیز خاصی نگفت و فقط قرص یدو فولیک داد و الان فقط اونو مصرف میکنم

اگه چیزی لازم هست مصرف بشه میشه بفرمایید؟


@farzaneh_rk

سلام دوست عزیز خیر نگران نباشید همان قرص یدو فولیک که پزشک برای شما تجویز نموده است کافی است و فعلا نیاز به مکمل خاصی ندارید از هفته ۱۶ بارداری برای شما مکمل های ویتامینی لازم تجویز می شود موفق باشید.

سلام من ۳۰ سالمه

بارداری اولمه

۷ هفته و ۴ روزمه

اصلا حالت تهوع نداشتم. هیچ علامت دیگه ای هم که نوشتید نداشتم. مثل قبلا هستم. شاید اگر آزمایش نداده بودم تا الان نمیفهمیدم. عدد آزمایشم تو هفته پنجم ۷۶۷ بوده. نکنه حاملگی کاذبه یا خارج از رحمه. ههههیییییچ علامتی ندارم فقط یکم‌ترشحات سفید دارم. این ترشحات برای چیه؟ 

نگرانم لطفا پاسخ بدید. متشکرم

@hnami

سلام دوست عزیز نگران نباشید این ترشحات واژن شما به علت تغییرات هورمونی طبیعی است وجای نگرانی ندارد موفق باشید.