هفته ششم  بارداری
نوشته : 1393/01/10 224

کودک شما چگونه تغییر می‌کند؟

در هفته ششم بارداری بدن کودک شما در حال شکل‌گیری است، و سلول‌هایی که بعدا اندام‌ها و دستگاه‌های بدن او را تشکیل خواهند داد، به‌ سرعت در حال تقسیم‌شدن هستند. ‌
اندازه جنین در هفته ششم بارداری درست مثل یک‌دانه کوچک عدس (با عرض تقریبی 4 تا 5 میلی‌متر) است. اگر شما می‌توانستید درون رحم خود را ببینید، یک سر بزرگ و چند نقطه تیره‌رنگ را می‌دیدید که محل تشکیل چشم‌ها و بینی او خواهند بود.

دو حفره کوچک در دو طرف سر، محل شکل‌گیری گوش‌ها هستند، و دست‌ها و پاهای او به شکل برآمدگی‌های کوچکی قابل‌مشاهده می‌باشند.
دست‌ها و پاهای جنین در هفته ششم، شبیه به باله ماهی هستند که پرده ضخیمی بین انگشت‌های در حال رشد قرارگرفته است؛ اما انگشتان دست و پای او به‌زودی از یکدیگر جدا خواهند شد.

زیر سوراخی که بعدا دهان او خواهد شد، چین‌های کوچکی قرار دارند که نهایتا به گردن و آواره پایین تبدیل خواهند شد. در داخل بدن او، زیان و تارهای صوتی در حال شکل گیری می‌باشند
.


در هفته 6 بارداری، قلب جنین شما که مرحله تقسیم به حفره‌های چپ و راست را آغاز کرده است، حدود 100 تا 130 بار در دقیقه (تقریبا دو برابر تعداد ضربان قلب شما در دقیقه) می‌زند، و جریان خون در بدن او آغازشده است.

روده‌های جنین 6 هفته، در حال رشد هستند و مجاری کوچک عبور هوا به‌ تدریج در محلی که بعدا به ریه او تبدیل خواهد شد، ظاهر می‌شوند. تولید سلول‌های ماهیچه‌ای آغازشده است و احتمالا از اواسط ، کودک شما تکان دادن اعضای کوچک خود را آغاز خواهد کرد. متاسفانه باید تا چند هفته پس از پایان سه‌ماهه اول دوران حاملگی خود صبر کنید تا بتوانید از احساس کردن حرکت‌جنین خود، لذت ببرید! 

 

شما چگونه تغییر می‌کنید؟

اگر تا هفته ششم هم این احساس را تجربه نکرده باشید، به زودی خود را در مسیر پرتلاطم احساسات دوران حاملگی خواهید یافت.
ممکن است یک روز بداخلاق و روز دیگر شادباشید! هرچند ممکن است این احساسات متضاد برای شما نگران‌کننده باشند (به‌خصوص اگر قبلا به اینکه کاملا بر احساسات خود تسلط دارید، افتخار می‌کردید)، اما کاملا طبیعی هستند و ممکن است در تمام مدت حاملگی شما ادامه پیدا کنند.

این احساسات متضاد در اثر تغییر میزان هورمون‌ها و معمولا به خاطر میزان زیاد هورمون‌ها، رخ می‌دهند. جدای از بحث هورمون‌ها، کل زندگی شما نیز در حال تغییر است، و چه کسی در این حالت دچار هیجانات روحی نمی‌شود؟
!

در 6 هفتگی دیدن لکه‌خون پس از ادرار بر روی لباس‌زیر یا دستمال توالت و یا خونریزی طبیعی است؛ اما گاهی از اوقات ممکن است این خونریزی علائم اولیه سقط‌جنین نیز باشد. در صورت مشاهده لکه یا خونریزی، به‌ سرعت با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید تا او مشخص کند که آیا این موارد بیان‌گر یک مشکل احتمالی هستند یا خیر.

 

فعالیت‌های هفته ششم بارداری

بعد از گذراندن 6 هفته بارداری برای مصرف ویتامین‌های روزانه، برنامه منظمی طراحی کنید:
ویتامین‌ها را در یک جعبه دارو که محفظه‌های جداگانه‌ای برای هر یک از روزهای هفته دارد، قرار دهید.

هرروز شک کردید که آیا ویتامین
های آن روز را مصرف کرده‌اید یا نه، محفظه مربوط به آن روز را چک کنید.
جعبه دارو را در کنار مسواک خود قرار دهید تا هر شب در هنگام مسواک زدن، مصرف ویتامین را به یاد بیاورید. 

 

رژیم غذایی در هفته ششم حاملگی

در تغذیه هفته شش بارداری، پروتئین نقش مهمی دارد. پروتئین یکی از عناصر اصلی برای ساختمان بدن نوزاد است.
جنین در هفته ششم برای سلول‌ها و اندام‌هایش و مادر برای داشتن "جفت" نیاز به پروتئین دارد.

بدن زنان باردار به 10 گرم پروتئین اضافه نیاز دارد یعنی به‌جای 50 گرم پروتئین که زنان غیر باردار به آن نیاز دارند، شما به 60 گرم پروتئین نیاز دارید.

سعی کنید برای تامین پروتئین موردنیازتان از غذاهای کم‌چرب یا بدون چربی‌های اشباع‌شده استفاده کنید. به‌طور مثال از تکه‌های بدون چربی گوشت گوساله و مرغ بدون پوست استفاده کنید
.

چند نمونه از غذاهای سرشار از پروتئین :

100 گرم مرغ بدون پوست‌واستخوان : 30 گرم پروتئین

115 گرم همبرگر زغالی با گوشت گوساله : 30 گرم پروتئین

115 گرم ماهی تن : 25 گرم پروتئین

215 گرم ماست بدون چربی : 12 گرم پروتئین

215 گرم شیر بدون چربی : 8 گرم پروتئین

2 قاشق کره بادام‌زمینی : 8 گرم پروتئین

1 عدد تخم‌مرغ : 8 گرم پروتئین

این دستور غذایی را هم امتحان کنید.

 

نگران نباشید

از علائم هفته ششم بارداری میتوان به حالت تهوع اشاره کرد.
شما تنها کسی نیستید که در دوران بارداری‌تان دچار تهوع و استفراغ می‌شوید. سه ماه اول بارداری‌ها معمولا همراه با تهوع است که پزشکان آن را ناخوشی‌های صبحگاهی می‌نامند.

علت اصلی این تهوع‌ها افزایش هورمون‌های حاملگی، همراه با تقویت حس بویایی است. ممکن است فکر کنید که این ناخوشی‌های صبحگاهی می‌تواند به جنین صدمه بزند در‌حالی‌که به
ندرت تاثیرات مضری برای جنین دارد.
بهتر است از غذاها و بوهایی که سبب تهوع‌تان می‌شود پرهیز کنید و غذایتان را در اتاق و دور از بوی نامطبوع میل کنید.

 

توصیه‌های مذهبی مخصوص هفته ششم بارداری

سعی کنید در همه حال، آرامش خود را حفظ کنید و عصبانی نشوید. خواندن قرآن را فراموش نکنید و در صورت خستگی یا عدم توانایی، به‌صورت روزانه به نوار قرآن گوش کنید.

مراقب هیجانات روحی خود باشید و آن‌ها را تحت کنترل درآورید. از پیش کشیدن اختلافات، جروبحث‌های طولانی، دعوا و نزاع به‌شدت بپرهیزید چون تمامی این حالات بر روی جنین تاثیر می‌گذارد و این تاثیر از بین نخواهد رفت.

فشار عاطفی مادر باردار در طولانی‌مدت خواه ناشی از مشکلات زناشویی باشد یا عقاید منفی در مورد بچه‌دار شدن و یا حوادث ناگوار زندگی، نتایج منفی برای کودک به دنبال خواهد داشت.

برای شما گفتهایم که اضطراب مادر چه تاثیری بر جنین خواهد داشت.

 

بایدهای هفته ششم

در هفته ششم بارداری شما باید روزانه 8 لیوان آب مصرف کنید و چنانچه بیشتر اوقات استفراغ می‌کنید، تعداد لیوان‌ها را در روز افزایش دهید.

آب بهترین نوشیدنی است چون در دوران بارداری حجم خونتان تا 40 درصد افزایش می‌یابد که حدود 4 درصد از وزن حاملگی شمارا تشکیل می‌دهد.

این حجم از خون اضافی وظیفه انتقال و رساندن مواد غذایی لازم به جنین را بر عهده دارد و کمک می‌کند تا کلیه‌های شما مواد زائد را دفع نماید. مصرف آب خطر ابتلا به عفونت مثانه، مجاری ادراری و کلیه‌ها را پایین می‌آورد و مانع از یبوست می‌شود.

 

نبایدها در هفته 6 بارداری

ازآنجاکه حاملگی وضعیت فوق‌العاده و بحرانی است وزنان در این مرحله آسیب‌پذیرتر هستند، لازم است تا مراقبت بیشتری از خود به عمل‌آورید.

 از تماس با افراد مبتلا به بیماری‌های عفونی، رفت‌وآمد در اماکن عمومی و شلوغ و سربسته و مکان‌هایی که احتمال آلودگی وجود دارد، استفاده از مواد غذایی تهیه‌شده در خارج از منزل و به‌طورکلی شرایطی که سلامت مادر و جنین را به خطر می‌اندازد، خودداری کنید.

زیرا به علت شرایط خاص حاملگی و محدودیت در تجویز داروها، درمان زنان باردار مشکل‌تر خواهد بود
.

 

 

ویدیو

ارسال نظر شما

login captcha

سلام خسته نباشید طبق محاسبه که گذاشتین من در هفته ششم بارداری هستم حالت تهوع و کمردرد و یبوست دارم بنظرتون کمردرد مشکلی نداره اگه زیاد بایستم کمردرد بیشتر میشه و اکثرا سر شب کمردردم عود میکنه وسط کمرم میسوزه.گودی کمر هم دارم.

@خداوعشقم

سلام دوست عزیز بله در دوران بارداری کمر درد طبیعی است با توجه به اینکه گودی کمر هم دارید باید استراحت بیشتری داشته باشید و کمتر سرپا بایستید به علت تغییرات هورمونی در دوران بارداری خانم های باردار به خصوص در ۳ ماهه اول بارداری دچار حالت تهوع و یبوست می‌شوند که باید رژیم غذایی مناسبی داشته باشید تا دچار مشکل نشوید موفق باشید

nazlim
nazlim
1 هفته پیش

سلام خسته نباشید. من آخرین پریودم 15 اردیبهشت بود دو روز مونده به وقت پریودم بتام 460 بود. دکترم گفته دوم تیر برم واسه ویزیت..شدیدا تهوع دارم و دلم ضعف میره..همش بیحالم و میخوابم و یکم رحمم تیر میکشه..این علایم طبیعیه و اینکه اگه دوم تیر برم واسه سونو چند هفته میشه و قلب جنین و نشون میده؟؟

@nazlim

سلام دوست عزیز با توجه به تاریخ اولین روز آخرین قاعدگی شما سن بارداریتان در تاریخ دوم تیرماه ۷ هفته و یک روز خواهد بود برای اطمینان از رویت ضربان قلب جنین در سونوگرافی بهتر است بین تاریخ پنجم تیرماه تا هشتم تیرماه سونوگرافی انجام بدهید این علائمی را که ذکر کرده اید در ۳ ماهه اول بارداری کاملا طبیعی است وجای نگرانی وجود ندارد موفق باشید.

elza6266
elza6266
1 هفته پیش

سلام من اولین روز اخرین پریودم ۱۱ اردیبهشت بود . به خاطر تاخیر امروز رفتم آزمایش دادم خدا رو شکر مثبت بود.  الان من هفته چندم بارداری هستم؟ از علایم بارداری هیچی ندارم. به نظرتون جای نگرانی هست؟ این روزا هم سرما خورده بودم قرص مصرف کردم. ماه پیش به خاطر تاخیر تو پریود رفتم سونو دادم  تخمدان پلی کیستیک داشتم. این سری هم احتمال می دادم تاخیر نتیجه اونه به نظرتون مصف دارو تاثیری نداشته باشه ؟ ممنون

@elza6266

سلام دوست عزیز نگران نباشید مصرف داروهای سرما خوردگی باعث مثبت شدن آزمایش خون نمی شوند بنابراین تاخیر در پریود شما به علت بارداری است با توجه به اولین روز آخرین قاعدگی شما سن بارداریتان ۵ هفته و ۶ روز می باشد موفق باشید.

elza6266
elza6266
1 هفته پیش
@سمیرا امیدوار

ممنون از پاسختون. البته منظور من این بود که مصرف دارو تاثیری رو جنین نداشته باشه؟ممنون

pppppp
pppppp
2 هفته پیش

سلام من اولين روز از آخرين قاعدگيم 2يا 3 ارديبهشت بوده ميشه راهنماييم كنيد كه الان توي چند هفته هستم ؟؟؟؟

@pppppp

سلام دوست عزیز سن بارداری شما ۶ هفته و ۵ روز می باشد موفق باشید

سلام من آخرین روز پریودم ۱۱فروردین بوده اما از ۲۰ فروردین اقدام به بارداری کردم  ۵ خرداد که رفتم سونو ۶هفته و۱روز بود و قلب نداشت به نطرتون قلبش تشکیل میشه یا احتمال سقط داره؟؟؟

@مامان۹۵

سلام دوست عزیز بهتر است برای رویت ضربان قلب جنین بین هفته ۷ تا ۸ بارداری سونوگرافی انجام شود با توجه به شرح حال شما بهتر است ۲ هفته بعد از آخرین سونو مجدد سونوگرافی انجام بدهید موفق باشید.

spack
spack
3 هفته پیش

سلام من امروز یعنی ۶خرداد رفتم تو شش هفته و اولین سونو رو انجام دادم همه چی نرمال بود ولی جنین ضربان قلب نداشت خیلی نگرانم انقدر گریه کردم که خدامیدونه میشه راهنماییم کنین که خطرناکه؟ خیلی میترسم.

@spack

سلام دوست عزیز نگران نباشید تا ۸ هفتگی برای رویت ضربان قلب جنین در سونوگرافی زمان دارید شما زود سونوگرافی انجام داده اید باید دو هفته دیگر برای انجام سونوگرافی به پزشک سونولوژیست مراجعه نمایید موفق باشید

سلام و وقت به خیر ممنون 

ممنون میشم پاسخ بدید

من امروز دقیقا ۵ هفته و ۳ روزه که باردارم ۲ روز پیش رفتم دکتر که سونو دادم ولی دکتر گفت الان خیلی زوده و جنین دیده نمیشه البته یک قسمت تیره رنگ نر در سونو دیده شد که فک میکنم ساک حاملگی بود و دکتر گفت برای ۲ هفته دیگه بیا برای سونو گرافی که ضربان قلب جنین رو بشنویم. من از ابتدایی که متوجه بارداریم شدم دردهای خفیفی زیر دلم احساس میکنم و خون ریزی  و حالت تهوع هم ندارم ولی نگرانم آیا شرایطم طبیعیه؟ 

@نیلیلی

سلام دوست عزیز نگران نباشید این دردها ی پریودی که گهگاهی به سراغ شما می آید طبیعی است وبه علت تغییرات هورمونی و بزرگ شدن رحم به وجود می آید بنابراین جای نگرانی وجود ندارد موفق باشید.

سلام ميشه راهنماييم كنيد ، من اولين روز آخرين پريودم بين ٢٠ تا ٢٣ فروردين بوده و باردارم ميشه بگيد الان تو هفته چندم هستم ؟ چه جور محاسبه ميشه ؟ 

@سحرناز ٦٦

سلام دوست عزیز اگر تاریخ اولین روز آخرین قاعدگی شما را ۲۰ فروردین ماه ملاک قرار دهیم سن بارداری شما ۵ هفته و۶ روز می باشد موفق باشید

سلام من هفته شش بارداریمه از همون اول ترشحاتم سفید کامل نبود مایل به زرد بود فکر کردم بخاطر لانه گزینی هستش ولی الان که پنج هفته گذشته ترشحاتم کامل زرد شده آیا احتمال سقط هست؟ همش تب دارم

@maman_assan

سلام دوست عزیز اگر لکه بینی ویا خون ریزی داشته باشید تهدید به سقط وجود دارد با توجه به شرح حال شما که احتمال عفونت وجود دارد باید به پزشک مراجعه نمایید تا علت وجود تب بررسی و پیگیری شود موفق باشید.

سلام خسته نباشید من شنیدم که نزدیکی توی ۳ ماهه اول ممنوعه آیا درسته این حرف ؟؟؟

@negaaram

سلام دوست عزیز این مسئله بستگی به وضعیت شما و جنین دارد اگر مشکل خاصی مانند لکه بینی ویا خون ریزی و یا جفت پایین ندارید می توانید رابطه جنسی داشته باشید منعی ندارد فقط باید دخول عمیق صورت نگیرد وپوزیشن مناسبی داشته باشید تا به شکم وکمر شما فشار زیادی وارد نشود موفق باشید.