هفته ششم  بارداری
نوشته : 1393/01/10 191

کودک شما چگونه تغییر می‌کند؟

در هفته ششم بارداری بدن کودک شما در حال شکل‌گیری است، و سلول‌هایی که بعدا اندام‌ها و دستگاه‌های بدن او را تشکیل خواهند داد، به‌ سرعت در حال تقسیم‌شدن هستند. ‌
اندازه جنین در هفته ششم بارداری درست مثل یک‌دانه کوچک عدس (با عرض تقریبی 4 تا 5 میلی‌متر) است. اگر شما می‌توانستید درون رحم خود را ببینید، یک سر بزرگ و چند نقطه تیره‌رنگ را می‌دیدید که محل تشکیل چشم‌ها و بینی او خواهند بود.

دو حفره کوچک در دو طرف سر، محل شکل‌گیری گوش‌ها هستند، و دست‌ها و پاهای او به شکل برآمدگی‌های کوچکی قابل‌مشاهده می‌باشند.
دست‌ها و پاهای جنین در هفته ششم، شبیه به باله ماهی هستند که پرده ضخیمی بین انگشت‌های در حال رشد قرارگرفته است؛ اما انگشتان دست و پای او به‌زودی از یکدیگر جدا خواهند شد.

زیر سوراخی که بعدا دهان او خواهد شد، چین‌های کوچکی قرار دارند که نهایتا به گردن و آواره پایین تبدیل خواهند شد. در داخل بدن او، زیان و تارهای صوتی در حال شکل گیری می‌باشند
.


در هفته 6 بارداری، قلب جنین شما که مرحله تقسیم به حفره‌های چپ و راست را آغاز کرده است، حدود 100 تا 130 بار در دقیقه (تقریبا دو برابر تعداد ضربان قلب شما در دقیقه) می‌زند، و جریان خون در بدن او آغازشده است.

روده‌های جنین 6 هفته، در حال رشد هستند و مجاری کوچک عبور هوا به‌ تدریج در محلی که بعدا به ریه او تبدیل خواهد شد، ظاهر می‌شوند. تولید سلول‌های ماهیچه‌ای آغازشده است و احتمالا از اواسط ، کودک شما تکان دادن اعضای کوچک خود را آغاز خواهد کرد. متاسفانه باید تا چند هفته پس از پایان سه‌ماهه اول دوران حاملگی خود صبر کنید تا بتوانید از احساس کردن حرکت‌جنین خود، لذت ببرید! 

 

شما چگونه تغییر می‌کنید؟

اگر تا هفته ششم هم این احساس را تجربه نکرده باشید، به زودی خود را در مسیر پرتلاطم احساسات دوران حاملگی خواهید یافت.
ممکن است یک روز بداخلاق و روز دیگر شادباشید! هرچند ممکن است این احساسات متضاد برای شما نگران‌کننده باشند (به‌خصوص اگر قبلا به اینکه کاملا بر احساسات خود تسلط دارید، افتخار می‌کردید)، اما کاملا طبیعی هستند و ممکن است در تمام مدت حاملگی شما ادامه پیدا کنند.

این احساسات متضاد در اثر تغییر میزان هورمون‌ها و معمولا به خاطر میزان زیاد هورمون‌ها، رخ می‌دهند. جدای از بحث هورمون‌ها، کل زندگی شما نیز در حال تغییر است، و چه کسی در این حالت دچار هیجانات روحی نمی‌شود؟
!

در 6 هفتگی دیدن لکه‌خون پس از ادرار بر روی لباس‌زیر یا دستمال توالت و یا خونریزی طبیعی است؛ اما گاهی از اوقات ممکن است این خونریزی علائم اولیه سقط‌جنین نیز باشد. در صورت مشاهده لکه یا خونریزی، به‌ سرعت با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید تا او مشخص کند که آیا این موارد بیان‌گر یک مشکل احتمالی هستند یا خیر.

 

فعالیت‌های هفته ششم بارداری

بعد از گذراندن 6 هفته بارداری برای مصرف ویتامین‌های روزانه، برنامه منظمی طراحی کنید:
ویتامین‌ها را در یک جعبه دارو که محفظه‌های جداگانه‌ای برای هر یک از روزهای هفته دارد، قرار دهید.

هرروز شک کردید که آیا ویتامین
های آن روز را مصرف کرده‌اید یا نه، محفظه مربوط به آن روز را چک کنید.
جعبه دارو را در کنار مسواک خود قرار دهید تا هر شب در هنگام مسواک زدن، مصرف ویتامین را به یاد بیاورید. 

 

رژیم غذایی در هفته ششم حاملگی

در تغذیه هفته شش بارداری، پروتئین نقش مهمی دارد. پروتئین یکی از عناصر اصلی برای ساختمان بدن نوزاد است.
جنین در هفته ششم برای سلول‌ها و اندام‌هایش و مادر برای داشتن "جفت" نیاز به پروتئین دارد.

بدن زنان باردار به 10 گرم پروتئین اضافه نیاز دارد یعنی به‌جای 50 گرم پروتئین که زنان غیر باردار به آن نیاز دارند، شما به 60 گرم پروتئین نیاز دارید.

سعی کنید برای تامین پروتئین موردنیازتان از غذاهای کم‌چرب یا بدون چربی‌های اشباع‌شده استفاده کنید. به‌طور مثال از تکه‌های بدون چربی گوشت گوساله و مرغ بدون پوست استفاده کنید
.

چند نمونه از غذاهای سرشار از پروتئین :

100 گرم مرغ بدون پوست‌واستخوان : 30 گرم پروتئین

115 گرم همبرگر زغالی با گوشت گوساله : 30 گرم پروتئین

115 گرم ماهی تن : 25 گرم پروتئین

215 گرم ماست بدون چربی : 12 گرم پروتئین

215 گرم شیر بدون چربی : 8 گرم پروتئین

2 قاشق کره بادام‌زمینی : 8 گرم پروتئین

1 عدد تخم‌مرغ : 8 گرم پروتئین

این دستور غذایی را هم امتحان کنید.

 

نگران نباشید

از علائم هفته ششم بارداری میتوان به حالت تهوع اشاره کرد.
شما تنها کسی نیستید که در دوران بارداری‌تان دچار تهوع و استفراغ می‌شوید. سه ماه اول بارداری‌ها معمولا همراه با تهوع است که پزشکان آن را ناخوشی‌های صبحگاهی می‌نامند.

علت اصلی این تهوع‌ها افزایش هورمون‌های حاملگی، همراه با تقویت حس بویایی است. ممکن است فکر کنید که این ناخوشی‌های صبحگاهی می‌تواند به جنین صدمه بزند در‌حالی‌که به
ندرت تاثیرات مضری برای جنین دارد.
بهتر است از غذاها و بوهایی که سبب تهوع‌تان می‌شود پرهیز کنید و غذایتان را در اتاق و دور از بوی نامطبوع میل کنید.

 

توصیه‌های مذهبی مخصوص هفته ششم بارداری

سعی کنید در همه حال، آرامش خود را حفظ کنید و عصبانی نشوید. خواندن قرآن را فراموش نکنید و در صورت خستگی یا عدم توانایی، به‌صورت روزانه به نوار قرآن گوش کنید.

مراقب هیجانات روحی خود باشید و آن‌ها را تحت کنترل درآورید. از پیش کشیدن اختلافات، جروبحث‌های طولانی، دعوا و نزاع به‌شدت بپرهیزید چون تمامی این حالات بر روی جنین تاثیر می‌گذارد و این تاثیر از بین نخواهد رفت.

فشار عاطفی مادر باردار در طولانی‌مدت خواه ناشی از مشکلات زناشویی باشد یا عقاید منفی در مورد بچه‌دار شدن و یا حوادث ناگوار زندگی، نتایج منفی برای کودک به دنبال خواهد داشت.

برای شما گفتهایم که اضطراب مادر چه تاثیری بر جنین خواهد داشت.

 

بایدهای هفته ششم

در هفته ششم بارداری شما باید روزانه 8 لیوان آب مصرف کنید و چنانچه بیشتر اوقات استفراغ می‌کنید، تعداد لیوان‌ها را در روز افزایش دهید.

آب بهترین نوشیدنی است چون در دوران بارداری حجم خونتان تا 40 درصد افزایش می‌یابد که حدود 4 درصد از وزن حاملگی شمارا تشکیل می‌دهد.

این حجم از خون اضافی وظیفه انتقال و رساندن مواد غذایی لازم به جنین را بر عهده دارد و کمک می‌کند تا کلیه‌های شما مواد زائد را دفع نماید. مصرف آب خطر ابتلا به عفونت مثانه، مجاری ادراری و کلیه‌ها را پایین می‌آورد و مانع از یبوست می‌شود.

 

نبایدها در هفته 6 بارداری

ازآنجاکه حاملگی وضعیت فوق‌العاده و بحرانی است وزنان در این مرحله آسیب‌پذیرتر هستند، لازم است تا مراقبت بیشتری از خود به عمل‌آورید.

 از تماس با افراد مبتلا به بیماری‌های عفونی، رفت‌وآمد در اماکن عمومی و شلوغ و سربسته و مکان‌هایی که احتمال آلودگی وجود دارد، استفاده از مواد غذایی تهیه‌شده در خارج از منزل و به‌طورکلی شرایطی که سلامت مادر و جنین را به خطر می‌اندازد، خودداری کنید.

زیرا به علت شرایط خاص حاملگی و محدودیت در تجویز داروها، درمان زنان باردار مشکل‌تر خواهد بود
.

 

 

ویدیو

ارسال نظر شما

login captcha

سلام خسته نباشی من تو هفته هفتمم خیلی خارش دارم و ترشح سفید بو داره مشکلی خارش خیلی زیاده کلافه کنندس 

@radinvaryani

سلام دوست عزیز باید به پزشک مراجعه نمایید تا برای شما دارو تجویز شود به این شکل نمی توانیم دارو تجویز کنیم موفق باشید

سلام من ۱۳ اسفند پریود شدم ازمایش دادم مثبت بود الان ۲۶ فروردین یعنی هفته چندممه؟؟

@radinvaryani

سلام دوست عزیز سن بارداری شما ۶ هفته می باشد موفق باشید

maedesdn
maedesdn
1 هفته پیش

سلام ، وقتتون بخیر

پریودی قبلی من تاریخ دوازده اسفند ۹۶بود، باید ۷ ام یا ۸ ام فروردین پریود میشدم که نشدم، ازون زمان تا الان دو بار بی بی چک معمولی زدم منفی بوده، امکان داره باردار باشم ؟ 

@maedesdn

سلام دوست عزیز با توجه به اینکه بیشتر از ۱۰ روز تاخیر در پریودی داشتید بهتر است به پزشک مراجعه نمایید تا علت مشکل شما با انجام آزمایش وسونوگرافی بررسی شود موفق باشید.

سلام یعنی کسی ک آزمایش بده مثبت باشه حتما بارداره؟

@طلابلاقدیمیم۱۴۰۰۰۰

سلام دوست عزیز بله اگر آزمایش خون انجام داده اید وجواب تست بتای خون شما مثبت بوده است بله شما باردار هستید موفق باشید

سلام

من ۵اسفند پریود شدم

۲۵اسفند دکلره کردم

بارداری ناخاسته بود ولی خوشحالم

نگران دکلره هستم همش میگم خاک برسرم

ببخشید اینجوری حرف میزنم نگرانم😢

بچم چی میشه؟؟؟😢😢😢

@ملورینننننننن

سلام دوست عزیز نگران نباشید این طور نیست که حتما دکلره کردن مو روی جنین صد درصد تاثیر منفی بگذارد واز نظر علمی نیز اثبات نشده است که دکلره کردن مو باعث نقص عضو جنین شود بنابراین استرس نداشته باشید موفق باشید

سلام طبق سونو امروز ٦ هفته و١ روز هستم،تو ٥،٥ هفته گفتن ساك خاليه و حتى كيسه زرده هم نيست،امروز كه رفتم تو ٦ هفته حالتام داره شبيه تهوع ميشه،ازمايشم بعداز ١٠ روز مثبت شد و بتام دير بالا رفت خيلى ميترسم كه پوچ باشه،لطفا نظرتون رو بگين

@mehrbano#2

سلام دوست عزیز شما زود سونوگرافی انجام داده اید نگران نباشید ممکن است لقاح دیر صورت گرفته باشد باید دو هفته دیگر مجدد سونوگرافی انجام بدهید موفق باشید.

nasimoo
nasimoo
3 هفته پیش

سلام من تاريخ اخرين پريودم ٢٢ بهمن بود ازمايش دادم كه بتا ١٧٩ بود و جوابم مثبت بود مشكلي نداشتم تا اينكه ٨فروردين شروع شد به لكه بيني رفتم سونو گفتن هيچ علائمي از بارداري نيست دوباره ازمايش دادم بتا ٦٢٠٠ بود ، بهم شياف دادن گفتن ٢٠ فروردين دوباره بيا سونو ، الان لكه بينيم بيشتر شده با دكترم تماس گرفتم گفتن مشكلي نداره ، ولي من واقعا استرس دارم ، اولين بارداريمه سنمم ٣٢ هستش

@nasimoo

سلام دوست عزیز نگران نباشید استراحت کافی داشته باشید واز شیاف پروژسترون تجویز شده توسط پزشک معالج خود استفاده کنید باید مجدد زیر نظر پزشک سونوگرافی انجام بدهید موفق باشید.

tarane_74
tarane_74
3 هفته پیش

سلام خسته نباشید هفته شیش بارداریم به دلیل تهوع و استفراغ از امروز دمنوش زنجبیل مصرف کردم که خیلی عالی بود زنجبیل قاعده آوره اگه روزی یه لیوان بخورم ضرر داره ؟

@tarane_74

سلام دوست عزیز نگران نباشید خیر زنجبیل قاعده آور نیست می توانید یک روز در میان از این دم نوش گیاهی استفاده کنید منعی ندارد موفق باشید.

با سلام


با توجه به اینکه من در هفته 6 هستم آیا خوردن قرص فمی بیون 1 کافی است؟

من چندماهه فقط این قرص را می خورم . آیا نیاز هست اسید فولیک 1 میلی گرمی هم در کنارش استفاده کنم؟ با توجه به اینکه فمی بیون 1 فقط 400 میکروگرم اسید فولیک داره.

@ninimother

سلام دوست عزیز نگران نباشید مصرف قرص فمیبیون منعی ندارد بعد از اینکه قرص فمیبیون شما تمام شد می توانید از قرص اسید فولیک یک میلی گرمی استفاده کنید موفق باشید.

سلام خدمت کارشناسان محترم نی نی سایت

من نمیدونم 5 هفتمه یا شش هفته!!

اولین روز آخرین پریودی 21 بهمن 96 بوده ولی میگن از اون تاریخ باید 2 هفته کم کنیم اینطوری 5 هفتمه ولی نی نی سایت برام زد 6 هفته.

حالا موندم کی باید برم برای سونوگرافی از جنین و قلب؟

لطفا راهنمایی کنید

آیا لازمه یه بار برم الان برای ساک بعد دوباره بعدش برم برای قلب

یا استرس وارد نکنم به خودم و بذارم 2 یا 3 هفته دیگه برم یهویی.

اصلا نمیدونم کی برم سونو.


@ninimother

سلام دوست عزیز سن بارداری شما ۶ هفته ۴ روز می باشد بهتر است ۱۰ روز دیگر سونوگرافی انجام بدهید تا ضربان قلب جنین رویت شود موفق باشید.