هفته ششم  بارداری
نوشته : 1393/01/10 145

کودک شما چگونه تغییر می‌کند؟

در هفته ششم بارداری بدن کودک شما در حال شکل‌گیری است، و سلول‌هایی که بعدا اندام‌ها و دستگاه‌های بدن او را تشکیل خواهند داد، به‌ سرعت در حال تقسیم‌شدن هستند. ‌
اندازه جنین در هفته ششم بارداری درست مثل یک‌دانه کوچک عدس (با عرض تقریبی 4 تا 5 میلی‌متر) است. اگر شما می‌توانستید درون رحم خود را ببینید، یک سر بزرگ و چند نقطه تیره‌رنگ را می‌دیدید که محل تشکیل چشم‌ها و بینی او خواهند بود.

دو حفره کوچک در دو طرف سر، محل شکل‌گیری گوش‌ها هستند، و دست‌ها و پاهای او به شکل برآمدگی‌های کوچکی قابل‌مشاهده می‌باشند.
دست‌ها و پاهای جنین در هفته ششم، شبیه به باله ماهی هستند که پرده ضخیمی بین انگشت‌های در حال رشد قرارگرفته است؛ اما انگشتان دست و پای او به‌زودی از یکدیگر جدا خواهند شد.

زیر سوراخی که بعدا دهان او خواهد شد، چین‌های کوچکی قرار دارند که نهایتا به گردن و آواره پایین تبدیل خواهند شد. در داخل بدن او، زیان و تارهای صوتی در حال شکل گیری می‌باشند
.


در هفته 6 بارداری، قلب جنین شما که مرحله تقسیم به حفره‌های چپ و راست را آغاز کرده است، حدود 100 تا 130 بار در دقیقه (تقریبا دو برابر تعداد ضربان قلب شما در دقیقه) می‌زند، و جریان خون در بدن او آغازشده است.

روده‌های جنین 6 هفته، در حال رشد هستند و مجاری کوچک عبور هوا به‌ تدریج در محلی که بعدا به ریه او تبدیل خواهد شد، ظاهر می‌شوند. تولید سلول‌های ماهیچه‌ای آغازشده است و احتمالا از اواسط ، کودک شما تکان دادن اعضای کوچک خود را آغاز خواهد کرد. متاسفانه باید تا چند هفته پس از پایان سه‌ماهه اول دوران حاملگی خود صبر کنید تا بتوانید از احساس کردن حرکت‌جنین خود، لذت ببرید! 

 

شما چگونه تغییر می‌کنید؟

اگر تا هفته ششم هم این احساس را تجربه نکرده باشید، به زودی خود را در مسیر پرتلاطم احساسات دوران حاملگی خواهید یافت.
ممکن است یک روز بداخلاق و روز دیگر شادباشید! هرچند ممکن است این احساسات متضاد برای شما نگران‌کننده باشند (به‌خصوص اگر قبلا به اینکه کاملا بر احساسات خود تسلط دارید، افتخار می‌کردید)، اما کاملا طبیعی هستند و ممکن است در تمام مدت حاملگی شما ادامه پیدا کنند.

این احساسات متضاد در اثر تغییر میزان هورمون‌ها و معمولا به خاطر میزان زیاد هورمون‌ها، رخ می‌دهند. جدای از بحث هورمون‌ها، کل زندگی شما نیز در حال تغییر است، و چه کسی در این حالت دچار هیجانات روحی نمی‌شود؟
!

در 6 هفتگی دیدن لکه‌خون پس از ادرار بر روی لباس‌زیر یا دستمال توالت و یا خونریزی طبیعی است؛ اما گاهی از اوقات ممکن است این خونریزی علائم اولیه سقط‌جنین نیز باشد. در صورت مشاهده لکه یا خونریزی، به‌ سرعت با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید تا او مشخص کند که آیا این موارد بیان‌گر یک مشکل احتمالی هستند یا خیر.

 

فعالیت‌های هفته ششم بارداری

بعد از گذراندن 6 هفته بارداری برای مصرف ویتامین‌های روزانه، برنامه منظمی طراحی کنید:
ویتامین‌ها را در یک جعبه دارو که محفظه‌های جداگانه‌ای برای هر یک از روزهای هفته دارد، قرار دهید.

هرروز شک کردید که آیا ویتامین
های آن روز را مصرف کرده‌اید یا نه، محفظه مربوط به آن روز را چک کنید.
جعبه دارو را در کنار مسواک خود قرار دهید تا هر شب در هنگام مسواک زدن، مصرف ویتامین را به یاد بیاورید. 

 

رژیم غذایی در هفته ششم حاملگی

در تغذیه هفته شش بارداری، پروتئین نقش مهمی دارد. پروتئین یکی از عناصر اصلی برای ساختمان بدن نوزاد است.
جنین در هفته ششم برای سلول‌ها و اندام‌هایش و مادر برای داشتن "جفت" نیاز به پروتئین دارد.

بدن زنان باردار به 10 گرم پروتئین اضافه نیاز دارد یعنی به‌جای 50 گرم پروتئین که زنان غیر باردار به آن نیاز دارند، شما به 60 گرم پروتئین نیاز دارید.

سعی کنید برای تامین پروتئین موردنیازتان از غذاهای کم‌چرب یا بدون چربی‌های اشباع‌شده استفاده کنید. به‌طور مثال از تکه‌های بدون چربی گوشت گوساله و مرغ بدون پوست استفاده کنید
.

چند نمونه از غذاهای سرشار از پروتئین :

100 گرم مرغ بدون پوست‌واستخوان : 30 گرم پروتئین

115 گرم همبرگر زغالی با گوشت گوساله : 30 گرم پروتئین

115 گرم ماهی تن : 25 گرم پروتئین

215 گرم ماست بدون چربی : 12 گرم پروتئین

215 گرم شیر بدون چربی : 8 گرم پروتئین

2 قاشق کره بادام‌زمینی : 8 گرم پروتئین

1 عدد تخم‌مرغ : 8 گرم پروتئین

این دستور غذایی را هم امتحان کنید.

 

نگران نباشید

از علائم هفته ششم بارداری میتوان به حالت تهوع اشاره کرد.
شما تنها کسی نیستید که در دوران بارداری‌تان دچار تهوع و استفراغ می‌شوید. سه ماه اول بارداری‌ها معمولا همراه با تهوع است که پزشکان آن را ناخوشی‌های صبحگاهی می‌نامند.

علت اصلی این تهوع‌ها افزایش هورمون‌های حاملگی، همراه با تقویت حس بویایی است. ممکن است فکر کنید که این ناخوشی‌های صبحگاهی می‌تواند به جنین صدمه بزند در‌حالی‌که به
ندرت تاثیرات مضری برای جنین دارد.
بهتر است از غذاها و بوهایی که سبب تهوع‌تان می‌شود پرهیز کنید و غذایتان را در اتاق و دور از بوی نامطبوع میل کنید.

 

توصیه‌های مذهبی مخصوص هفته ششم بارداری

سعی کنید در همه حال، آرامش خود را حفظ کنید و عصبانی نشوید. خواندن قرآن را فراموش نکنید و در صورت خستگی یا عدم توانایی، به‌صورت روزانه به نوار قرآن گوش کنید.

مراقب هیجانات روحی خود باشید و آن‌ها را تحت کنترل درآورید. از پیش کشیدن اختلافات، جروبحث‌های طولانی، دعوا و نزاع به‌شدت بپرهیزید چون تمامی این حالات بر روی جنین تاثیر می‌گذارد و این تاثیر از بین نخواهد رفت.

فشار عاطفی مادر باردار در طولانی‌مدت خواه ناشی از مشکلات زناشویی باشد یا عقاید منفی در مورد بچه‌دار شدن و یا حوادث ناگوار زندگی، نتایج منفی برای کودک به دنبال خواهد داشت.

برای شما گفتهایم که اضطراب مادر چه تاثیری بر جنین خواهد داشت.

 

بایدهای هفته ششم

در هفته ششم بارداری شما باید روزانه 8 لیوان آب مصرف کنید و چنانچه بیشتر اوقات استفراغ می‌کنید، تعداد لیوان‌ها را در روز افزایش دهید.

آب بهترین نوشیدنی است چون در دوران بارداری حجم خونتان تا 40 درصد افزایش می‌یابد که حدود 4 درصد از وزن حاملگی شمارا تشکیل می‌دهد.

این حجم از خون اضافی وظیفه انتقال و رساندن مواد غذایی لازم به جنین را بر عهده دارد و کمک می‌کند تا کلیه‌های شما مواد زائد را دفع نماید. مصرف آب خطر ابتلا به عفونت مثانه، مجاری ادراری و کلیه‌ها را پایین می‌آورد و مانع از یبوست می‌شود.

 

نبایدها در هفته 6 بارداری

ازآنجاکه حاملگی وضعیت فوق‌العاده و بحرانی است وزنان در این مرحله آسیب‌پذیرتر هستند، لازم است تا مراقبت بیشتری از خود به عمل‌آورید.

 از تماس با افراد مبتلا به بیماری‌های عفونی، رفت‌وآمد در اماکن عمومی و شلوغ و سربسته و مکان‌هایی که احتمال آلودگی وجود دارد، استفاده از مواد غذایی تهیه‌شده در خارج از منزل و به‌طورکلی شرایطی که سلامت مادر و جنین را به خطر می‌اندازد، خودداری کنید.

زیرا به علت شرایط خاص حاملگی و محدودیت در تجویز داروها، درمان زنان باردار مشکل‌تر خواهد بود
.

 

 

ویدیو

ارسال نظر شما

login captcha

من شش هفته و پنج روز از باردایم گذشته دیروز رفتم سونو کیسه زرده و ساک حاملگی بود ولی قلب نبود یعنی تشکیل میشه قلب.خیلی استرس دارم
wafaaa
wafaaa
1 روز پیش

سلام. من هفته 6ام  ی روز لکه خون دیدم 

بعد دیگه نبود از اون  روز به بعد نگرانم برای جنین اتفاقی افتاده باشه. از اون روز 5روز گذشته دیگه لکه ندیدم ولی نگران جنینم تمام علایم بارداری دارم سینه هام احساس  و بعضی وقتها  حالت تهوع دارم یبوستم دارم 


smnh
smnh
3 روز پیش

سلام .من تقریبا ابتدای هفته 6 بارداری هستم.خداراشکر تا کنون مشکلی نبوده دکتر 8 بهمن بهم نوبت داده .قبلا یه چکاپ کلی دادم مشکلی نداشتم تیروییدو بقیه مساعلو گزاشتم واس هفته هفتم .قبلا نزدیک به کم کاری تیرویید بودم دکتر گفت دارو لازم نیست.میشه راهنمایی بفرمایید ازمایش خون تو هفته 7 برای من دیر نیست؟ یکم دچار وسواس فکری شدم.ممنون میشم راهنماییم کنید 

@smnh

سلام دوست عزیز خیر نگران نباشید انجام آزمایش دیر نیست اول باید ضربان قلب جنین دیده شود بعد شما آزمایش انجام بدهید و تشخیص آن با پزشک معالج می باشد  موفق باشید. 

693helma
693helma
1 هفته پیش

سلام من پریودیم نامرتبه ۲۹ماه قبل ازمایش بارداریم مثیت شداما متاسفانه به خاطرمشغله زیاد یادم نیست اخرین بارکی پریود شدم و حالانمیدونم چندهفتمه بنظرتون کی بایدبرم سونو خیلی استرس دارم واین کلافه بودن وسردرگمی عصبیم کرده چون نه بهداشت نه دکترتا سن بارداریم مشخص نشه پذیرشم نمیکنن که تحت نظرباشم بنظرتون اینهفته برم سونو؟۲۹ماه قبل تیتربتا۸۹بود سه روز بعد۴۴۵شد 

@693helma

سلام دوست عزیز با توجه به تیتر بتای شما میتوانید فردا سونوگرافی انجام بدهید موفق باشید. 

سلام من اخرین پریودم ۲۸ ابانه تو محاسبه زده ۶ هفته ولی دو روز پیش رفتم دکتر سونو کرد ۵ هفته گفت.

@محسنم

سلام دوست عزیز در خانمهایی که پریودی منظمی دارند سن بارداری از اولین روز آخرین قاعدگی محاسبه می شود معمولا بین تاریخ LMP با تاریخ سونوگرافی یک هفته اختلاف وجود دارد که این مسئله طبیعی است وجای نگرانی ندارد موفق باشید. 

سلام من خیلی کمر درد دارم میشه لطفا جوابمو بدین فعالیت های روزانه ممکنه برام مشکلی ایجاد کنه؟ این کمر دردها طبیعیه؟

sja
sja
3 هفته پیش

سلام، من دیشب آخرین روز هفته ششمم بود ولی خونریزی داشتم ،قبل لکه بینی داشتم ولی دیشب خونریزی بود که نوار بهداشتی مجبور شدم بزارم، خیلی نگرانم دیروز از صبح کار اداری داشتم سرپا بودم تا غروب درصورتی که دکتر گفته بود استراحت مطلق، خونریزیم به نظرتون به خاطر اونه؟خیلی نگرانممم

@sja

سلام دوست عزیز طبق دستور پزشک معالج خود باید استراحت مطلق داشته باشید علت خون ریزی شما ممکن است فعالیت زیاد کاری بوده باشد بهتر است زیر نظر پزشک معالج از شیاف پروژسترون استفاده کنید و استراحت بیشتری داشته باشید موفق باشید 

سلام  من دارم وارد هفته هفتم میشم  . سونو کردم گفت یک مختصر هموراژی در لبه تحتانی ساک دارم . بهم شیاف داده . نگران کنندس نه؟ چون دکترم گفت طبیعی نیست و شاید تهدید ب سقطه :((

@ناهیدناهید

سلام متاسفانه بچم رفت ... برام دعا کنین

سلام خانوم عزیز..دکترم بم گفته تو 6هفته و 5 روز برم واسه سونو قلب ..به نظرتون زود نیس؟صبرکنم برم تو هفت هفته؟ازطرفی ام گفته برم تو مطب واسه سونو به نظرتون دقیق هس مثل سونو بیرون؟

@پارسا72

سلام دوست عزیز برای اطمینان از  ضربان قلب جنین  بهتر است بین هفته ۷ تا ۸ بارداری  به متخصص سونوگرافی مراجعه نمایید موفق باشید 

سلام

من بدون آز دو تا آمپول پروژسترون زدم و بعد از ده روز لکه بینی داشتم متوجه شدم باردارم 

هفته ۴ سونو شدن ساک تشکیل شده بود ولی قلب نه از اون به بعد شیاف پروژسترون  هر شب  میزارم و استراحت هستم 

الان هفته ۶ هستم ولی وقتی چنتا پله میرم باز خیلی کم خونریزی دارم و با استراحت خوب میشه 

هر شب فولیک میخورم و هر صبح متفورمین 

دکتر گفته در هفته هشتم برم سونو

به نظرتون این خون کم خطر داره؟! 

البته بعد از ۴ سال جلوگیری در سن ۲۹ سالگی باردار شدم

@marziehpo67

سلام دوست عزیز نگران نباشید بهتر است استراحت کافی داشته باشید و طبق دستور پزشک معالج خود در هفته ۸ بارداری سونوگرافی انجام بدهید بهتر است قرص متفورمین را با اجازه پزشک معالج خود قطع نمایید موفق باشید