هفته بیست و نهم  بارداری
نوشته : 1393/01/11 25

کودک شما چگونه تغییر می‌کند؟

وزن جنین در هفته 29 بارداری حدود 1100 گرم و اندازه او کمی بیشتر از 38 سانتی‌متر است. 

ماهیچه‌ها و ریه او به رشد خود ادامه می‌دهند و سر او بزرگ‌تر می‌شود تا با مغز در حال رشد او (که در حال ساختن میلیاردها سلول عصبی است) هماهنگ شود. 

با این سرعت بالای رشد نباید تعجب کرد که نیازهای غذایی کودک شما در این سه‌ماهه به حداکثر مقدار خود می‌رسند. برای اینکه نیازهای غذایی خود و کودکتان را به‌خوبی تامین کنید، به مقادیر زیادی پروتئین، ویتامین C، اسیدفولیک، آهن و کلسیم نیاز دارید. 

اسکلت جنین 29 هفته‌ای، در حال محکم شدن است و به همین دلیل بدن او هرروز حدود به 200 میلی‌گرم کلسیم نیاز دارد.
 

شما چگونه تغییر می‌کنید؟

در هفته بیست و نهم بارداری، شما باید بتوانید حرکات کودک خود را به‌خوبی حس کنید. به ضرباتی که کودکتان با آرنج یا پایش می‌زند توجه کنید و اگر احساس کردید که فعالیت کودکتان کم شده است به پزشک خود خبر دهید. 

پزشک ممکن است از شما بخواهد تا تعداد حرکات جنین یا ضرباتی را که به بدن شما وارد می‌کند بشمارید، تا مطمئن شود که مشکلی وجود ندارد.

ممکن است به برخی از عارضه‌های قدیمی، مثل سوزش معده و یبوست دوباره دچار شوید. هورمون پروژسترون که در دوران حاملگی ترشح می‌شود عضلات بدن شما را سست و آزاد می‌کند که شامل عضلات معده و روده نیز می‌شود. 

شل شدن عضلات به‌اضافه ازدحامی که در شکم شماست سرعت هضم غذا را کاهش می‌دهد، بخصوص بعد از صرف یک وعده‌غذای سنگین ممکن است در معده و روده شما گاز یا نفخ تولید کند. 

بواسیر نیز مشکل دیگری است که می‌توانید آن را ناشی از رشد رحم (و همچنین یبوست) بدانید. بواسیر که به رگ‌های خونی متورم در ناحیه مقعدی گفته می‌شود در دوران حاملگی بسیار شایع است و معمولا پس از زایمان به‌سرعت از بین می‌رود. 

اگر این عارضه همراه با خارش یا درد باشد، می‌توانید در یک لگن یا وان کوچک از آب گرم (که کفل‌ها و مقعد را بپوشاند) بنشینید و یا از کیسه آب گرم یا کمپرس سرد در محل عارضه استفاده کنید. 

همچنین از نشستن یا ایستادن به مدت طولانی اجتناب کنید. از مصرف هرگونه مواد دارویی بدون تجویز پزشک خودداری کنید و هرگونه خونریزی مقعدی را سریعا به او اطلاع دهید. 

برای جلوگیری از بروز یبوست از غذاهای فیبردار استفاده کنید، مقادیر زیاد آب بنوشید و یک تمرین ورزشی منظم داشته باشید.


تعداد کمی از خانم‌های حامله از هفته بیست‌ونه بارداری به بعد ممکن است به عارضه "افت فشارخون خوابیده" مبتلا شوند. این حالت ناشی ازکاهش فشارخون است و هنگامی‌که این خانم‌ها به پشت دراز می‌کشند ضربان قلب و فشارخون آن‌ها تغییر می‌کند حتی ممکن است به سرگیجه دچار شوند و با تغییر وضعیت سرگیجه آن‌ها از بین می‌رود. 

همچنین ممکن است هنگامی‌که به‌سرعت تغییر وضعیت می‌دهید دچار سرگیجه شوید. برای اجتناب از این عارضه هنگامی‌که می‌خواهید از حالت درازکش به حالت نشسته و سپس به حالت ایستاده تغییر وضعیت دهید این کار را به‌آرامی انجام دهید.

 

فعالیت‌های هفته بیست و نهم بارداری

چند کار بسیار مهم را انجام دهید: در هفته‌های اول پس از زایمان خرید کردن برای شما غیرممکن خواهد بود. موارد زیر ازجمله چیزهایی هستند که در آن زمان به‌شدت به آن‌ها نیاز خواهید داشت. پس همین حالا آن‌ها را تهیه کنید:

  •  پوشک بچه: یک نوزاد به‌طور متوسط به 12 پوشک در روز نیاز دارد.
  •   لوازم بهداشتی بچه از قبیل ناخن‌گیر بچه، تب‌گیر (ترجیحا از نوعی که هم استفاده از آن راحت باشد و هم قابل‌اعتماد) سرنگ حبابی و یک پستانک.
  •   شوینده‌های لباس مخصوص کودکان
  •   نوار بهداشتی برای خودتان (شما تا چند هفته پس از تولد خونریزی خواهید داشت).
  •   دستمال‌کاغذی، دستمال حوله‌ای و ظرف یک‌بارمصرف برای اینکه بتوانید بعد از صرف غذا به‌سرعت همه‌جا را تمیز کنید.


 

رژیم غذایی

انقباض ناگهانی عضلات پا که معمولا در شب اتفاق می‌افتد می‌تواند از نشانه‌های کمبود کلسیم باشد. در برنامه تغذیه در هفته 29 بارداری برای خود حتما دریافت کلسیم را در نظر بگیرید.

در مراحل پیشرفته‌تر  نیز کاهش کلسیم بدن می‌تواند موجب به هم خوردن سیستم انعقاد طبیعی خون و خونریزی زیاد به علت زخم یا ضربه شود. 

حتی در صورت مصرف کافی شیر و لبنیات نیز نمی‌توان اطمینان داشت که کلسیم کافی به بدن رسیده است زیرا باید ویتامین D کافی نیز در بدن وجود داشته باشد تا موجب افزایش جذب کلسیم شود. 

اگر روزانه به مدت 10 دقیقه پوست خود را  در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید می‌توانید مطمئن باشید که ویتامین D به مقدار کافی به بدنتان رسیده است. 

البته اشعه آفتابی که برای ساخت ویتامین D در بدن موردنیاز است می‌تواند از روی لباس با رنگ روشن نیز با درجات کمتر جذب شود و تولید ویتامین D نماید.

 

نگران نباشید

شاید در یکی از جلسات معاینه پزشکتان به شما بگوید که جنین شما در وضعیت بریج قرار دارد. بریج به این معناست که جنین کاملا صاف نشسته است و پاهایش را در قسمت تحتانی رحم جمع کرده است و در عوض سر به‌جای آنکه به‌طور طبیعی رو به پایین باشد، رو به بالاست. 

اجازه ندهید که این موضوع باعث ناراحتی شما شود. خیلی از جنین‌ها تا قبل از زمان زایمان و هفته سی و ششم در شکم می‌چرخند و رو به بالا پشتک و وارو می‌زنند. 

اگر در حال حاضر جنین در وضعیت بریج قرار دارد شما می‌توانید این وضعیت را در شکم خود احساس کنید، البته این وضعیت با سونوگرافی بهتر مشخص می‌شود.

 

توصیه‌های مذهبی مخصوص هفته بیست و نهم بارداری

از ماه هفتم به بعد پس از نماز صبح سوره "انعام" را بر بادام بخوانید و آن را بخورید، این کار را تا 40 روز ادامه دهید. 

خواندن اذان و اقامه و نماز شب را فراموش نکنید. بیست‌ونه هفتگی بارداری یعنی ماه هفتم ماه اعصاب است زیرا در این ماه مراکز عصبی مختلفی رشد می‌کنند و اتصال‌های عصبی پیچیده‌تری به وجود می‌آیند. 

خوردن انار را فراموش نکنید چون میل کردن انار در روزهای جمعه و قبل از صبحانه بسیار توصیه‌شده است و نقل است که هر کس یک عدد انار بخورد دل او را نورانی کند و وسوسه‌های شیطان را تا 40 روز دور می‌کند.

 

بایدهای هفته بیست‌ونهم بارداری

اگر جنین در وضعیت بریج قرار دارد، بهترین کار این است که منتظر باشید و ببینید که آیا جنین به‌موقع می‌چرخد یا نه. 

اگر جنین تا قبل از هفته سی و هفتم نچرخید، حتما با پزشک خود مشورت کنید. 

شما به ورزش‌ها و ماساژهای خاصی احتیاج دارید تا جنین را جابه‌جا کند و چرخانده شود. زیرا در وضعیت بریج احتمال آسیب به جنینتان بیشتر است، خصوصا اگر زایمان زودرس داشته باشید.

 

نبایدهای هفته 29 حاملگی

سرخ کردن غذاها بپرهیزید و تا حد امکان آن‌ها را به شکل بخارپز و کبابی استفاده کنید زیرا تفت دادن غذاها علاوه بر از بین بردن مواد غذایی مفید موجب بالا رفتن میزان چربی خون نیز می‌شود. 

از شیرین‌کننده‌های مصنوعی مثل ساخارین که در بسیاری از قنادی‌ها و در طبخ شیرینی مورداستفاده قرار می‌گیرند عوارض فراوانی دارند و مصرف آن‌ها در دوران بارداری ممکن است به سرطان نوزاد در آینده منجر شود. 

مواد غذایی حاوی افزودنی‌های غیرمجاز مثل بعضی مواد رنگی یا طعم‌دهنده‌های مصنوعی علاوه‌بر داشتن عوارض برای شما ممکن است برای جنین در حال تکامل نیز مضر باشد، بنابراین سعی کنید تا حد امکان از این مواد غذایی استفاده نکنید.

 

 

ویدیو

ارسال نظر شما

login captcha

سلام 29هفتمه کمرم وزیرشکمم درد میکنه وول میکنه بیشترکمرم درد داره ترشحاتم هم خیلی زیاده کمک کنین خانوم کارشناس 

@دیانا1397

سلام دوست عزیز به این شکل نمی توانیم برای شما دارو تجویز کنیم باید به پزشک معالج خود مراجعه کنید تا علت مشکل شما بررسی شده ودر صورت نیاز برای شما دارو تجویز شود موفق باشید 

من کمرم بدجور درد میکنه و عفونته یا کیسه اب رو نمیتونم تشخیص بدم مایه زرد کم رنگ یه دفعه ی میاد چکار کنم؟

@دیانا1397

دوست عزیز باید به پزشک مراجعه نمایید تا علت مشکل شما بررسی شود موفق باشید 

خانوم کارشناس میشه جواب سوال منو بدین ممنونم

سلام من الان29هفتگیم و واژنم ورم داره طبیعیه یا نه میتونین کمک کنین و چکار باید کنم؟

@دیانا1397

سلام دوست عزیز سوال شما واضح نیست عضله واژن ورم نمی کند و فقط با معاینه می توان عضله واژن را دید  بهتر است در هنگام ویزیت به پزشک معالج خود اطلاع دهید تا مشکل شما بررسی شود موفق باشید 

من و پسري هم امروز وارد اين هفته شديم😍

من نزدیک دو هفته است نفس تنگی دارم نه همیشه گاهی اوقات  در روز جوری که تپش قلب میگیرم.البته اینم بگم ماه های اول خیلی اذیت شدم شدید تنگی نفس داشتم سه ماه دوم خوب بودم الان دوباره برگشته با شدت کم چیکار باید بکنم مشکلی نداره؟؟

@fatemehhelma

دوست عزیز به علت تغییرات هورمونی در بارداری وبه علت بزرگ شدن جنین وفشاری که به ارگانهای اطراف وارد میشود تنگی نفس در بارداری طبیعی است وجای نگرانی ندارد موفق باشید

مگه میشه سرخ نکرده غذا خورد!؟ واای خیلی سخته 

من لحظه شماری میکنم واسه دیدن دخترم

من و پسر جونم هم از فردا وارد اين هفته ميشيم  

خدايا هزار مرتبه شكرت  

29 هفتگی یعنی ورود به هفته های سخت بارداری... امیدوارم این روزها راحت و بی دغدغه برای همه بگذره و به سلامتی نی نی ها دنیا بیان. بارداری با داشتن یه بچه کوچیک خیلی سخته. دلم استراحت میخواد
حالا این خانمه واجب بود بالشت بذاره تو شیکمش ورزش کنه؟؟؟؟؟؟