هفته نوزدهم  بارداری
نوشته : 1393/01/10 56

کودک شما چگونه تغییر می‌کند؟

وزن جنین در هفته نوزدهم بارداری حدود 260 گرم و اندازه او حدود 15 سانتیمتر است. عکس جنین در نوزده هفتگی او را به اندازه یک کدوسبز کوچک نشان می‌دهد.

دست‌ها و پاهای جنین19هفته در موقعیت صحیح نسبت به یکدیگر و همچنین نسبت به‌کل بدن او قرار دارند. کلیه‌های او به تولید ادرار ادامه می‌دهند و موهای او در حال جوانه زدن است.

این دوره برای رشد اندام‌های حسی او بسیار حساس است؛ مغز او قسمت‌های ویژه‌ای برای بویایی، چشایی، شنوایی، بینایی و لامسه ایجاد می‌کند. همچنین حرکت جنین در هفته 19 بارداری بیشتر محسوس است.

تعیین جنسیت جنین در هفته 19 بارداری قطعی است. اگر جنسیت دختر باشد، در هفته نوزدهم جنین حدود 6 میلیون تخمک در تخمدان‌های او موجود است. تعداد تخمک‌ها به‌تدریج کم می‌شود تا اینکه در زمان تولد به کمتر از 2 میلیون می‌رسد.

 

شما چگونه تغییر می‌کنید؟

هفته 19 بارداری این مژده را با خود دارد که تنها یک هفته دیگر به رسیدن به نیمه دوران حاملگی باقی‌مانده است.

شما ممکن است در ناحیه پایین شکم خود احساس درد داشته باشید که این درد ممکن است تا کشاله ران نیز امتداد یابد. یا ممکن است یک درد ناگهانی و شدید (مثل تیر کشیدن) خصوصا در پایان یک روز کاری یا هنگامی‌که تغییر وضعیت می‌دهید، در یک یا دو طرف شکم احساس کنید.

این درد به درد لیگامان‌گرد موسوم است و از مهم‌ترن دردهای دوران بارداری محسوب میشود. این درد به‌خاطر کشیده شدن ماهیچه‌ها و رباط‌هایی که از رحم در حال رشد شما حمایت می‌کنند، ایجاد می‌شود. درد لیگمانگرد خطرناک نیست اما اگر در حالت استراحت هم ادامه پیدا کند یا شدید و پایدار شود، بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید.

همچنین ممکن است از هفته چهاردهم به بعد تغییراتی در پوست خود مشاهده کرده باشید.

آیا کف دست‌های شما قرمز شده‌اند؟ لازم نیست نگران چیزی باشید؛ این اتفاق در اثر افزایش میزان هورمون استروژن است.

همچنین مشاهده لکه‌های تیره‌رنگ پوست در دوران حاملگی در بعضی قسمت‌های بدن  معمول است. هنگامی‌که این لکه‌ها بر روی لب بالایی، گونه‌ها و پیشانی ظاهر شوند به آن کلوآسما یا نقاب حاملگی می‌گویند.

از نوزده هفتگی بارداری به بعد ممکن است این لکه‌ها را روی بازوها یا دیگر اندام‌هایی که در معرض نور خورشید هستند نیز مشاهده کنید. نوک پستان‌ها، کک‌ومک‌ها ، اثر قدیمی زخم‌ها، زیر بغل یا قسمت داخلی بازوها، قسمت داخلی ران‌ها و فرج نیز ممکن است در دوران حاملگی تیره‌رنگ شوند.

مسیر تیره‌رنگی که از ناف شما به سمت پائین و تا استخوان شرمگاهی امتداد پیدا می‌کند "لینه‌آ‌نیگرا" یا خط سیاه نامیده می‌شود.

این لک‌ها و تیرگی‌ها به دلیل افزایش موقت ملانین (ماده‌ای که رنگ مو پوست و چشمان را ایجاد می‌کند) است و در اکثر خانم‌ها پس از زایمان به‌سرعت از بین می‌رود.

بهتر است از حالا به بعد، خود را در برابر نور خورشید قرار ندهید زیرا موجب تشدید تغییرات رنگ‌دانه‌های پوست می‌شود. هنگامی‌که می‌خواهید از منزل خارج شوید لباس کامل بپوشید، از کلاه لبه‌دار یا نقاب‌دار استفاده کنید.

 عینک آفتابی به چشم بزنید و حتما از محلول‌ها یا کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید. نهایتا اگر دچار تیرگی شدید پوست در قسمت‌های در معرض دید هستید یا از نقاب حاملگی خود خجالت میکشید، اصلا نگران نشوید چون کمی آرایش می‌تواند آن‌ها را بپوشاند. همچنین میتوانید با مشورت پزشک خود از روشهای مراقبت از پوست در دروان بارداری را بکار بگیرید.

لطفا خودسرانه از کرم‌های لک‌بر پوستی استفاده نکنید. چرا که بعضی از آن‌ها حاوی موادی هستند که مصرف آن در دوران بارداری ممنوع است، بعدا وقت کافی برای بهسازی پوست خودخواهید داشت. در همین دوران هم ا

 

فعالیت‌های هفته نوزدهم بارداری

اگر قرار است به شغل خود بازگردید، جستجوی خود را برای پیدا کردن مهدکودک یا فرد مناسب برای نگهداری از کودک آغاز کنید. باور داشته باشید این موضوع به اندازه سوناگرافی هفته 19 بارداری مهم است.

شاید به‌نظر شما کمی زود باشد اما معمولا افراد زیادی در لیست انتظار مهدکودک‌های خوب قرار دارند.

همچنین حالا در مقایسه بازمانی که یک نوزاد به همراه خوددارید راحت‌تر است که از این مهدکودک به آن‌یکی بروید.

ممکن است گزینه‌های زیادی برای نگهداری و مراقبت از فرزند خود داشته باشید پس نکات مثبت و منفی همه آن‌ها را اعم از مهدکودک‌های روزانه، پرستارهای بچه، پرستارهای خانگی، و همچنین مراقبت از کودک توسط خویشاوندان را موردبررسی قرار دهید.

از حالا می‌توانید در این مورد نیز با همسر خود صحبت کنید و نقطه نظرات وی را جویا شوید.

 

رژیم غذایی

خب! بیایید ببینیم در هفته 19 بارداری چه بخوریم؟

روی یکی از مواد معدنی است که به ساخت‌وساز سلول‌ها کمک می‌کند و یکی از مواد اساسی در دوران بارداری است.

اگر از فرآورده‌های حیوانی استفاده می‌کنید، به‌قدر کافی از روی برخوردار خواهید شد. روی در غذاهایی مثل شیر، گوشت، پنیر، تخم‌مرغ، ماست و احتمالا ویتامین‌های دوران بارداری وجود دارد.

اگر رژیم گیاهخواری دارید و از فرآورده‌های حیوانی استفاده نمی‌کنید، می‌توانید از غلات و سبزیجات که حاوی روی هستند و مکمل‌هایی که شامل روی بیشتری هستند، البته با تجویز پزشک، استفاده کنید.

 

نگران نباشید

وقتی از حالت دراز کشیده به نشستن یا ایستادن تغییر وضعیت می‌دهید، ممکن است احساس سرگیجه کنید، اگرچه ممکن است این هشداری برای ایستادن بیش‌ازحدتان باشد و شما مجبور شوید به‌صورت راست بنشینید اما اصلا نگران نباشید.

سرگیجه در دوران بارداری به‌خصوص در زنان قدبلندتر یا زنانی با بالیپوگلوسیا یا قند خون پایین متداول است.

سرگیجه می‌تواند علل مختلفی داشته باشد مثل بی‌آبی بدن، گرسنگی یا قند پایین خون.

بنابراین سعی کنید تا آب کافی بنوشید و هر دوساعت چیزی بخورید تا از فشار گرسنگی دور بمانید و قند خونتان ثابت بماند.

از حرکات ناگهانی پرهیز کنید و پیش از آنکه از تخت بلند شوید، پاهایتان را از تخت آویزان کنید.

 

 

توصیه‌های مذهبی مخصوص هفته نوزدهم بارداری

برای نظافت پستان‌ها باید آن‌ها را روزی یک‌بار با آب و صابون شسته و ماساژ دهید.

از ماه چهارم به بعد پستان‌ها ترشحاتی دارند که شستشوی آن‌ها از روی لباس الزامی است زیرا عامل بیماری هستند.

هرروز یک سیر عرق بیدمشک و 50 گرم شکر و 5 گرم تخم فرنجمشک و نیم کیلو آب سیب‌درختی را شربت کرده و میل کنید.

این شربت برای تقویت قلب و اعصاب و صحت مزاج و خوش آب و رنگی طفل موثر است و باعث تولد نوزادی محکم و سالم و بانشاط و باهوش و زیبا خواهد شد.

 

 

بایدهای هفته نوزدهم بارداری

از همسرتان بخواهید که در جلسات معاینه پزشکی همراه شما باشد.

نظر او را در مورد تصمیمات مختلف جویا شوید، مثلا کدام تخت را بخرید یا اتاقش را چه رنگی کنید. در دوران بارداری به همسرتان نقش هدایتی بدهید.

اجباری وجود ندارد که او تحت تاثیر حرف‌ها و دستورات مادر، خواهر یا دوست شما قرار بگیرد. با او درباره پدر شدن صحبت کنید. تشویقش کنید تا دستش را روی شکم شما بگذارد و زمانی که جنینتان لگد می‌زند کنارش باشید.

از او بخواهید با جنینتان صحبت کند زیرا بر اساس تحقیقات نوزادان وقتی متولد می‌شوند صدای والدین خود را می‌شناسند.

 

 

نبایدهای هفته 19 حاملگی

شستشوی مهبل گاهی در دوران بارداری خیلی بد است.

مهبل گاهی دارای باکتری‌های خوب و بدی است که شستن بیش‌ازحد با آب و سایر مایعات می‌تواند آن را تحریک کند.

از همه مهم‌تر این‌که شستن می‌تواند تعادل باکتری‌ها را تغییر دهد که باعث عفونت در مهبل و مثانه می‌شود.

 

 

ویدیو

ارسال نظر شما

login captcha

سلام . وقت بخیر. من هفته 19 بارداری هستم . شستن مهبل با سرکه در دوران بارداری مشکلی نداره. داخل سرکه نمیشینم فقط برای سفیدی بدنم استفاده میکنم و کمی از سرکه رو بعد از طهارت روی بدنم میریزم و بعد میشورم.ممنون میشم جواب بدین

@آلماه

سلام دوست عزیز با توجه به اینکه داخل سرکه اسید سیتریک وجود دارد وبا توجه به اینکه باردار هستید بهتر است پوست خود را با سرکه شستشو ندهید موفق باشید.

kamale
kamale
2 هفته پیش

سلام خسته نباشيد،من ١٧هفته و ٥روزم بودكه سونوگرافي براي ناهنجاري رفتم (دكترناديانظري)وجنسيت رودختربهم گفتن خواستم ببينم مطمئن باشم ؟؟؟و اینكه داخل برگه سونوگرافي هم قيد كردندfemale

@kamale

سلام دوست عزیز با توجه به سن بارداری شما احتمال خطا در تعیین جنسیت در سونوگرافی انجام شده ضعیف است ومی توانید به جواب آن اعتماد کنید زیرا جنسیت جنین در این هفته کامل تشکیل شده است و در داخل سونوگرافی واضح مشخص است موفق باشید

سلام

من امروز وارد هفته نوزده شدم. از پریشب لکه بینی دارم. دکترم گفت استراحتم را بیشتر کنم و سیکلوژست شبی یکی استفاده کنم. به نظر شما سونو لازم نیست ؟ مشکلی برای نی نی من پیش نمیاد؟

@فاطمهر

سلام دوست عزیز خیر فعلا نیازی به انجام سونوگرافی نیست اگر لکه بینی شما با مصرف شیاف سیکلوژست و داشتن استراحت نسبی کمتر نشد ویا تبدیل به خون ریزی شد آن وقت باید حتما سونوگرافی انجام بدهید اما نگران نباشید معمولا با مصرف شیاف واستراحت کردن لکه بینی قطع می شود موفق باشید.

سلام خدمت کارشناس محترم نی نی سایت من اواخر هفته 19 هستم ازمایش سه ماه دومم نرمال بود اما دکتر سونوگراف غربالگری سه ماه دوم گفته باید اکوی قلب جنین بدم دلیلش چیه ایا مشکلی هست باتوجه به اینکه 34سالمه و در غربالگری اولم همه چیز نرمال بود نگرانم لطفا کمکم کنید واینکه گفته جفتم پایینه دقیقا باید چیکارکنم ایا بالا میره تا کی باید صبر کنم ممنون از سایت خوبتو موفق باشید

@مامانشيما

سلام دوست عزیز نگران نباشید معمولا از سه ماهه دوم بارداری به بعد به تدریج با افزایش رشد جنین جفت بالا می رود با توجه به شرح حال شما به نظر بنده نیازی به انجام اکوی قلب جنین نیست موفق باشید.

سلام من ١٩هفته هستم ولي جنين تو شكمم اصلا تكون نميخوره گاهي درد داره شكمم اما تا حالا تكون خوردنشو حس نكردم دكتر واسم انومالي ننوشته چون گفت قربالگري دوره دومم يكي از اماراش يكم بالاس و بايد يه ازمايش ژنتيك بدم كه هزينش خيلي زياده و توان انجامشو ندارم واس همين خيلي استرس دارم اين جواب قربالگريمه لطفا راهنماييم كنيد

Marker.      Result.        Mom

Afp.        23.34lu/ml.      0.78

UE3       2.9 ng/ml.        1.09

HcG.      87255.7 lu/L.    2.69

lnhibin-A.     427.6 pg/ml.     2.15

لطفا بگيد مشكل جدي داره؟

@pariyaw

سلام دوست عزیز تا پایان هفته ۲۲ بارداری برای احساس حرکات جنین زمان دارید واین مسئله طبیعی است که فعلا حرکات جنین خود را احساس نمی کنید وجای نگرانی ندارد اگر غربالگری مرحله اول شما نرمال بوده است و سن  شما زیر ۳۵ سال می باشد از نظر بنده  مشکل جدی وجود ندارد موفق باشید.  

@کارشناس نی نی سایت

سلام خسته نباشید عزیزم من هم هفته نوزدهم هستم اولین بارداریم هست و ۳۸ سالمه آیا مشکلی وجود داره؟؟

سلام خسته نباشید ببخشید من هجده هفته وچهارروزذرفتم سونوانومالی گفت جنسیت پسر آیا میتونم مطمئن باشم؟

@1368helen

سلام دوست عزیز بله با توجه به سن بارداری شما احتمال خطا در تعیین جنسیت جنین ضعیف است و می توان به نتیجه تعیین جنسیت جنین در سونوگرافی انجام شده اعتماد نمود موفق باشید. 

سلام من تازه اومدم تو 19هفته ولی از 4،5هفته قبل پنج کیلو وزن کم کردم چیکار کنم؟؟؟؟

@mona1377

سلام دوست عزیز با توجه به اینکه خانمهای باردار معمولا تا قبل از هفته ۱۶ بارداری  ویار دارند این مسئله طبیعی است و جای نگرانی ندارد بهتر است  از این به بعد رژیم غذایی مقوی ومغذی داشته باشید وزیر نظر پزشک از مکملهای ویتامینی و قرص آهن استفاده کنید موفق باشید. 

سلام منم هفته 19هستم،3روزپیش رفتم سونای انومالی پسره بچه ام.سوناش خوب بود ولی یه کیست کوچیک سمت راست سرشه وکلیه هاش یه کم ورم داشت...امروز دکترم گفت باید آزمایش ژنتیک بدم و یه ماه دیگه یه سونابرم ببینم رفع شده گفت اگه یکی از این اختلال ها بود اشکال نداشت رفع میشن ولی دوتاش باهم شک داره باید آزمایش ژنتیک بدی. هزینه آزمایشه زیاده از یه طرف هم از سلامتی جنینم میترسم...استرس دارم..

منم هفته نوزدهم هستم. هنوز هیچ تکونی حس نمیکنم. نی نی من دختره.

من تونوزده هفتگیم تکونای بچمو خوب احساس میکنم سنوی اول گفتن پسره اما آنومالی گف دختره بنظرتون کدوم یکی درسته 

@aisona

دوست عزیز  تعیین جنسیت جنین در هنگام انجام سونوی آنومالی دقیق تر است زیرا جنسیت جنین کامل تشکیل شده است و قابل تشخیص می باشد