هفته هجدهم  بارداری
نوشته : 1393/01/10 52

کودک شما چگونه تغییر می‌کند؟

جنین در هجده هفته تقریبا 14 سانتی‌متر است. یعنی تقریبا به‌اندازه یک سیب‌زمینی بزرگ. 
وزن جنین در هفته 18 بارداری حدود 220 گرم است.

او مشغول خم کردن دست‌ها و پاهایش است و شما به‌تدریج این حرکات را بیشتر و بیشتر احساس خواهید کرد. رگ‌های خونی او را می‌توان از زیرپوست نازک و شفافش دید و گوش‌های او اکنون در مکان نهایی خود قرار دارند و بخش‌های بیرونی گوش‌های او نیز پیدا هستند.

دور اعصاب  جنین  با میلین (که یک پوشش محافظ از جنس چربی است) در حال پوشیده شدن است و این فرآیند تا یک سال پس از تولد او نیز ادامه خواهد یافت. اگر کودک شما دختر است رحم ولوله‌های فالوپ او شکل‌گرفته و در محل نهایی خود قرار دارند. اگر کودک شما پسر است اندام‌های جنسی او قابل‌مشاهده هستند هرچند ممکن است در سونوگرافی دیده نشوند.

 

شما چگونه تغییر می‌کنید؟

با افزایش اشتها و اندازه دور کمر، پوشیدن لباس‌های گشادتر و راحت‌تر برای شما ضروری به نظر می‌رسد. به دنبال لباس‌های حاملگی که مناسب شکم برآمده شما باشند بگردید.
لازم نیست هزینه زیادی برای این کار بپردازید. گاهی می‌توانید از دوستان و اقوام به امانت بگیرید یا لباسی را انتخاب کنید که تا آخر بارداری و حتی مدتی بعد از آن قابل‌استفاده باشد
.

ممکن است شنیده باشید که در 6 ماه آخر حاملگی بهتر است به‌طرف چپ بخوابید.
علت آن این است که اگر به پشت بخوابید رحم شما به استخوان لگنی فشار می‌آورد به‌ویژه این فشار به سیاهرگ بزرگ تحتانی وارد می‌شود که مسئولیت بازگرداندن خون از اندام‌های تحتانی شما به قلب را بر عهده دارد.

اگر به‌طرف چپ بخوابید این فشار از بین می‌رود. یک بالش بین پاها یا زیر کفل یا پای خود قرار دهید تا راحت‌تر باشید.

تغییرات بسیاری زیادی در سیستم قلبی- عروقی شما در حال اتفاق افتادن است و در سه‌ماهه دوم احتمالا فشارخون شما کمتر از معمول خواهد بود. درصورتی‌که در حالت خوابیده یا نشسته قرار دارید به‌سرعت بلند نشوید زیرا ممکن است دچار سرگیجه شوید.

درصورتی‌که تابه‌حال آزمایش سونوگرافی انجام نداده‌اید احتمالا این آزمایش را در این سه‌ماهه (معمولا بین هفته‌های شانزدهم تا بیستم) انجام خواهید داد.

این آزمایش بدون درد به پزشک شما کمک خواهد کرد تا ببیند که شما چند جنین در شکم خوددارید، وضعیت رشد کودک شمارا ارزیابی کند، برخی عیوب مادرزادی احتمالی را چک کند، جفت و بند ناف را بررسی کند و اینکه آیا تاریخ تعیین‌شده برای تولد کودک شما دقیق است یا خیر؟
ممکن است شما کودک خود را در صفحه مخصوص سونوگرافی در حال حرکت یا مکیدن انگشت ببینید.

هنگامی‌که برای آزمایش می‌روید همسر خود را هم ببرید و یک پرینت هم از عکس فرزند خود برای گذاشتن در اولین آلبوم عکس او بگیرید!

می‌توانید قبلا بپرسید که آیا می‌توانید دوربین هم با خود ببرید یا خیر و شاید بتوانید با یک ضبط‌صوت مراحل سونوگرافی را ثبت کنید.

 

فعالیت‌های هفته هجدهم بارداری

خیلی عالی خواهد بود اگر بتوانید دریکی از کلاس‌های مربوط به آموزش‌های دوران بارداری و تمرینات زایمان ثبت‌نام کنید.

در ایران فعلا این کلاس‌ها به‌صورت منسجم و همگانی ارائه نمی‌شود، پس جستجوی خود را از همین حالا آغاز کنید.

ممکن است بیمارستان شما کلاس‌هایی را برگزار کند، یا می‌توانید به توصیه‌های پزشک یا مامای خود و یا دوستانتان توجه کنید. وقتی زمان زایمان فرابرسد خواهد دید که شرکت در این کلاس‌ها ارزش صرف وقت و هزینه را داشته است.

 

رژیم غذایی

اگرچه مقادیر بسیار کم ید برای بدن لازم است اما همین مقدار کم جهت سلامت مادر و کودک ضروری است.

ید کافی را می‌توان از طریق مصرف غذاهای دریایی، دو بار در هفته یا با مصرف نمک یددار به بدن رساند.

در بعضی از نواحی که آب‌وخاک ید خود را ازدست‌داده‌اند و بنابراین موادی که در این نواحی به عمل می‌آیند حاوی مقادیر کافی ید نیستند، پزشک مقادیر کمی ید را به خانم باردار تجویز می‌کند که مصرف آن باید تحت نظر پزشک صورت گیرد.

فراموش نکنید که ید اضافی می‌تواند باعث گواتر یا بزرگ شدن غده تیروئید جنین شود.

 

 نگران نباشید

اصلا نگران تپش قلب ناگهانی نباشید.

تپش قلب در دوران بارداری بسیار رایج است زیرا حجم خون تا 40 درصد افزایش پیدا کرده و لازم است که اکسیژن‌رسانی به جنین بیشتر شود.

اگر کافئین زیادی مصرف کنید، قلبتان خیلی تند می‌زند بنابراین باید میزان مصرف آن را کم یا حذف کنید.

معمولا تپش قلب یکی از علائم تیروئید فعال نیز هست. پس در معاینات پزشکی هرگونه علائم تیروئید را بگویید.

 

توصیه‌های مذهبی

جنین در 18 هفتگی علاوه بر حرکت ظاهری، می‌تواند انگشتانش را هم حرکت دهد. او می‌تواند صداهای بلند را بشنود و واکنش نشان دهد.

بعد از هر نماز دستتان را روی تربت بکشید و بر شکمتان بمالید. هر جه قدر که می‌توانید سوره "انبیا" را تلاوت کنید چون خواندن این سوره در دوران بارداری برای صالح شدن فرزند بسیار موثر است.
خوب است بدانید که خوردن خربزه در این دوران باعث خوش‌رو و خوش‌خلق شدن فرزندتان می‌شود
.

 

بایدهای هفته هجدهم بارداری

برای تقویت خود و بازیابی انرژی‌تان غذاهایی را بخورید که حاوی پروتئین هستند و ترکیبات کربوهیدرات مثل بیسکوئیت‌های سبوس‌دار با کره بادام‌زمینی یا یک‌کاسه برشتوک یا شیر بخورید.

پروتئین باعث راه انداختن سیستم‌های عصبی مغزتان می‌شود و ترکیبی از کربوهیدرات‌ها موج آرام و پیوست‌های از انرژی به راه می‌اندازد و کمک می‌کند که سطح انرژی شما بالا بماند.
پیاده‌روی هم با افزایش پمپاژ خون به قسمت‌های مختلف بدن به حفظ و بازیابی انرژی‌تان کمک می‌کند
.

 

نبایدهای هفته 18 حاملگی

در دوران بارداری اصلا لزومی ندارد که عضلات رحم خود را تقویت کنید زیرا جنین این کار را برای شما انجام می‌دهد.

از انجام ورزش‌های کششی پرهیز نمایید زیرا باعث باز شدن بیش‌ازحد شکاف ماهیچه‌ای می‌شود. ورزش‌های کششی رحمی را بعد از تولد نوزاد انجام دهید.

از نوشیدنی‌های انرژی‌زا به‌جای وعده‌های غذایی استفاده نکنید زیرا جایگزین مناسبی برای وعده‌های غذایی نیستند و معمولا مثل نوشابه‌های حاوی شکر می‌باشند.

 

 

ویدیو

ارسال نظر شما

login captcha
13681362
13681362
3 هفته پیش

 سلام من 18 هفته و 5 روز رفتم سونو انامولی به محضی که دراز کشیدم دکتر گفت دختره...من همش فکر میکردم پسره الانم خیلی مرددم  که درسته تشخیص به این سرعت خیلی دوست داشتم پسر داشته باشم.... سوالم اینه دیگه احتمال خطا وجود نداره؟؟؟

@13681362

سلام دوست عزیز با توجه به سن بارداری شما احتمال خطا در تشخیص جنسیت جنین در سونوگرافی آنومالی ضعیف است بنابراین احتمال اینکه جنسیت جنین شما دختر باشد درصد بالایی دارد موفق باشید

سلام من سمت چپ زير دلم خيلي درد ميكنه اين ربطي به جنسيت داره ؟

@ساميييار

سلام دوست عزیز این دردها که گهگاهی به سراغ شما می آید در دوران بارداری به علت تغییرات هورمونی طبیعی است وجای نگرانی ندارد این دردها ربطی به جنسیت جنین ندارند موفق باشید

سلام من هفته١٢ رفتم سونو گفت دختره و هفته ١٨ رفتم انومالي گفت پسر و اندام جنسيشو نشونم داد هم ٣ بعدي بود هم ٤ بعدي بنظرتون ديگه جنسيتش عوض نميشه مطمئن باشم ؟

@نگين٨٠٠

سلام دوست عزیز در هفته ۱۲ بارداری جنسیت جنین مشخص نیست از هفته ۱۷ بارداری به بعد جنسیت جنین با انجام سونوگرافی معمولی مشخص می شود با توجه به اینکه سونوگرافی سه بعدی انجام داده اید احتمال خطا ضعیف است موفق باشید

سلام وقت بخیر 12 هفته و 4 روز سونو غربالگری دکتر فرزانه رفتم قطعی گفتن پسره آیا شکی نیست یعنی 100در 100 پسره؟

@navaykohan

سلام دوست عزیز با توجه به سن بارداری شما احتمال خطا وجود دارد بهتر است برای اطمینان از هفته ۱۷ بارداری به بعد سونوگرافی انجام بدهید موفق باشید. 

توی این هفته تکون های جنین و باید حس کنم

@88mona

دوست عزیز تا هفته ۲۲ بارداری برای حس کردن حرکات جنین خود زمان دارید بنابراین جای نگرانی وجود ندارد موفق باشید. 

هفته هجدهم بارداری هستم. هفته سیزدهم رفتم سونو گفت احتمال زیاد بچت پسره. ولی من دو تا پسر دارم و به امید دختر باردار شدم. خیلی ناراحتم. 

به نظرتون چقدر احتمال داره بچم دختر باشه؟ برام دعا کنید خیلی افسرده شدم.

سلام آیا در 18هفته و 5روز در سونو آنومالی رحم جنین دختر مشخصه؟؟یعنی اینکه سونو گرافی بگه دختر..100درصد درست گفته؟؟؟

@23962

سلام بله در هفته ۱۸ بارداری اگر پزشک سونوگرافی جنسیت جنین را داخل برگه سونوگرافی قید کرده باشد تعیین جنسیت صحیح می باشد و احتمال خطا ضعیف است

هفته ١٨وسه روز هستم لگنم خيلي دردميكنه😢

@بهاررر٩٦

دوست عزیز بهتر است استراحت کافی داشته باشید و زیر نظر پزشک هفته ای ۲ بار از قرص کلسیم ویتامین دی استفاده کنید

دوستان

من هفته ١٨ هستم

دوروزه سرما خوردم

با اينكه هفته پيش واكسن آنفولانزا زدم

اما نميدونم چه داروهايي ميتونم استفاده كنم تا زودتر خوب بشم

ميشه راهنماييم كنيد؟!

سلام دوستان

منم تو هفته ١٨ هستم

ده روز پيش رفتم سونو تشخيص جنسيت

دكتر گفت ني ني پسره

خودم هيچي حس نميكنم

نه تكوني نه هيچي

ولي بعضي وقتا زير دلم يا كنار دلم يهو تير ميكشه

كمردرد شديد هم دارم

ده روز ديگه هم ميرم سونو انومالي

اميدوارم ني ني حالش خوب خوب باشه

براي منو نينيم دعا كنيد